Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2013
2012
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Aaron Aubrey
11.03
(.5)
PR
May 11
Division III State Championship Meet
2.
11
Avi Sterbenz
11.74c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
3.
10
Isaiah Bradley
11.78
(.4)
PR
Mar 24
Chandler Rotary Invitational
4.
10
Matthew Collins
12.12
(3.1)
PR
Apr 27
Scottsdale Varsity City
5.
11
Seth Seminara
12.24c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
6.
10
Dillon Edmonds
12.34c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
7.
10
Alex Dodgson
12.44c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
200 Meters
1.
11
Aaron Aubrey
22.24
(1.0)
Apr 27
Scottsdale Varsity City
2.
10
Isaiah Bradley
24.52
(-.2)
PR
Apr 14
Valley Christian Invitational
3.
11
Avi Sterbenz
24.74c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
4.
10
Matthew Collins
25.32
PR
Apr 4
Wednesday Qualifier
5.
10
Trevor Koble
25.67
Apr 4
Wednesday Qualifier
6.
10
Dillon Edmonds
25.74c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
7.
11
Mario Reyes
25.75
(-1.7)
PR
Apr 14
Valley Christian Invitational
8.
11
Seth Seminara
25.78
(-.5)
PR
May 1
North East Valley Championship
9.
9
Daniel Pace
26.94c
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
10.
9
Truman Hale
28.94c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
400 Meters
1.
11
Aaron Aubrey
53.09
May 1
North East Valley Championship
2.
10
Trevor Koble
53.43
PR
Mar 23
Chandler Rotary Invitational
3.
11
Jake Wynn
53.79
PR
May 1
North East Valley Championship
4.
11
Mario Reyes
56.67
PR
Apr 14
Valley Christian Invitational
5.
10
Dillon Edmonds
58.28
PR
May 1
North East Valley Championship
6.
11
Seth Seminara
58.85
PR
Mar 23
Chandler Rotary Invitational
7.
10
Pedro Rivera
1:01.34c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
800 Meters
1.
11
Alex Lawson
2:05.73
May 1
North East Valley Championship
2.
11
Jake Wynn
2:08.19
Apr 27
Scottsdale Varsity City
3.
10
Fox Stone
2:11.94
Apr 4
Wednesday Qualifier
4.
11
Wil Gilbreath
2:22.39
Apr 4
Wednesday Qualifier
5.
11
Robert Moss
2:27.12
Mar 30
Scottsdale Distance Classic
6.
9
Sam Lawson
2:30.0h
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
7.
9
Ben Hoppe
2:36.83
Mar 30
Scottsdale Distance Classic
8.
9
John Salter
2:41.3h
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
9.
10
Pedro Rivera
2:45.7h
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
1600 Meters
1.
11
Jake Wynn
4:25.12
Mar 8
Brophy AMDG
2.
10
Juan Cortes
4:42.66
PR
May 12
Division III State Championship Meet
3.
11
Wil Gilbreath
4:47.64
May 1
North East Valley Championship
4.
10
Fox Stone
4:50.13
May 1
North East Valley Championship
5.
11
Alex Lawson
4:55.94
Mar 30
Scottsdale Distance Classic
6.
9
Joseph Strunk
4:56.51
PR
Mar 30
Scottsdale Distance Classic
7.
11
Hayden Cullins
4:57.4h
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
8.
10
Trey Koble
4:58.54
Apr 27
Scottsdale Varsity City
9.
10
Matt Downey
5:19.3h
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
10.
9
Sam Lawson
5:23.6h
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
3200 Meters
1.
11
Jake Wynn
10:01.05
May 11
Division III State Championship Meet
2.
11
Wil Gilbreath
10:09.00
Apr 27
Scottsdale Varsity City
3.
10
Fox Stone
10:10.69
PR
May 11
Division III State Championship Meet
4.
10
Juan Cortes
10:22.65
PR
May 1
North East Valley Championship
5.
11
Hayden Cullins
10:41.29
May 1
North East Valley Championship
6.
10
Trey Koble
10:43.98
May 1
North East Valley Championship
7.
9
Joseph Strunk
10:46.65
PR
Apr 14
Valley Christian Invitational
8.
11
Alex Lawson
11:11.32
PR
Apr 4
Wednesday Qualifier
9.
9
Ben Hoppe
11:21.0h
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
10.
10
Matt Downey
11:33.0h
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
110m Hurdles - 39"
1.
9
Daniel Pace
20.84c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
300m Hurdles - 36"
1.
10
Matthew Collins
43.49
PR
May 1
North East Valley Championship
2.
9
Daniel Pace
51.54c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
4x100 Relay
1.
-
Ryan Pierce
Aaron Aubrey
Ron Horne
Isaiah Bradley
43.47
Mar 8
Brophy AMDG
2.
-
Ryan Pierce
Isaiah Bradley
Ron Horne
Aaron Aubrey
44.64
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
4x200 Relay -
1.
-
Ryan Pierce
Isaiah Bradley
Ron Horne
Aaron Aubrey
1:36.81
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
4x400 Relay
1.
-
Aaron Aubrey
Jake Wynn
Tyler Koble
Kyle Mensch
3:30.28
May 12
Division III State Championship Meet
2.
-
Relay Team
3:32.11
May 1
North East Valley Championship
3.
-
Aaron Aubrey
Tyler Koble
Jake Wynn
Matthew Collins
3:35.53
Apr 27
Scottsdale Varsity City
4.
-
Tyler Koble
Fox Stone
Kyle Mensch
Aaron Aubrey
3:35.97
Mar 23
Chandler Rotary Invitational
5.
-
Jake Wynn
Aaron Aubrey
Tyler Koble
Fox Stone
3:39.53
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
6.
-
Aaron Aubrey
Tyler Koble
Matthew Collins
Kyle Mensch
3:39.66
May 1
North East Valley Championship
7.
-
Aaron Aubrey
Avi Sterbenz
Tyler Koble
Ryan Pierce
3:40.01
Apr 4
Wednesday Qualifier
8.
-
Danny Kimball
Alex Lawson
Patrick Seykora
Jake Wynn
3:46.10
Mar 8
Brophy AMDG
9.
-
Seth Seminara
Avi Sterbenz
Dillon Edmonds
Ryan Brancati
3:56.6h
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
4x800 Relay
1.
-
Jake Wynn
Alex Lawson
Juan Cortes
Fox Stone
8:27.54
May 1
North East Valley Championship
2.
-
Trey Koble
Kyle Mensch
Alex Lawson
Damian Mitchell
8:33.68
Apr 27
Scottsdale Varsity City
3.
-
Jake Wynn
Alex Lawson
Damian Mitchell
Kyle Mensch
8:36.17
May 11
Division III State Championship Meet
4.
-
Alex Lawson
Juan Cortes
Fox Stone
Danny Kimball
8:41.99
Mar 24
Chandler Rotary Invitational
5.
-
Fox Stone
Juan Cortes
Alex Lawson
Danny Kimball
8:42.44
Apr 4
Wednesday Qualifier
6.
-
Kyle Mensch
Fox Stone
Juan Cortes
Ryan Brancati
8:45.98
Mar 8
Brophy AMDG
7.
-
Trey Koble
Kyle Mensch
Alex Lawson
Tyler Koble
8:58.14
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
8.
-
Relay Team
9:17.55
Apr 14
Valley Christian Invitational
9.
-
Ryan Brancati
Hayden Cullins
Robert Moss
Joseph Strunk
9:23.0h
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
10.
-
Matthew Collins
Tyler Koble
John Salter
Pedro Rivera
9:53.36
Mar 30
Scottsdale Distance Classic
4x1600 Relay
1.
-
Danny Kimball
Damian Mitchell
Alex Lawson
Trey Koble
20:20.36
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Kyle Mensch
Trevor Koble
Matthew Collins
Danny Kimball
1:47.98
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Jake Wynn
Wil Gilbreath
Fox Stone
Juan Cortes
19:24.40
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
Shot Put - 12lb
1.
10
David Fajardo
31' 5
PR
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
Discus - 1.6kg
1.
10
David Fajardo
72' 7
PR
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
High Jump
1.
10
Trevor Koble
5' 2
Apr 14
Valley Christian Invitational
Pole Vault
1.
9
Daniel Pace
7' 9
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
10
Alex Dodgson
7' 9
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
Long Jump
1.
10
Trevor Koble
17' 8.25
PR
Apr 4
Wednesday Qualifier
2.
10
Matthew Collins
15' 2.25
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
Triple Jump
1.
11
Aaron Aubrey
40' 10
(-.1)
PR
May 1
North East Valley Championship
2.
10
Trevor Koble
37' 6
(-.1)
May 1
North East Valley Championship
Womens
100 Meters
1.
9
Kayla Mullen
13.49
(1.9)
Apr 27
Scottsdale Varsity City
2.
10
Rikki Silver
14.36
(-.4)
May 1
North East Valley Championship
10
Katie Alhadeff
14.36
(1.0)
Mar 8
Brophy AMDG
4.
9
Haley Schmidt
14.64c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
5.
9
Amber Sheckles
14.74c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
10
Emily Manning
14.74c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
7.
9
Megan Prather
14.84c
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
8.
9
Destiny Hulgan
14.94c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
200 Meters
1.
9
Kayla Mullen
27.74
(-.2)
May 1
North East Valley Championship
2.
10
Sara Brancati
28.00
(-.3)
May 1
North East Valley Championship
3.
10
Rikki Silver
29.79
(-.6)
May 1
North East Valley Championship
4.
10
Megan Boyd
30.05
(1.7)
Apr 27
Scottsdale Varsity City
5.
9
Amber Sheckles
31.84c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
6.
9
Megan Prather
32.34c
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
7.
9
Amber Nesbit
32.64c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
8.
9
Justice Angel
35.24c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
400 Meters
1.
10
Sara Brancati
1:06.84
Mar 8
Brophy AMDG
2.
10
Rikki Silver
1:08.63
PR
Apr 27
Scottsdale Varsity City
3.
10
Emily Manning
1:13.32
May 1
North East Valley Championship
4.
9
Destiny Hulgan
1:13.44c
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
5.
9
Megan Prather
1:15.14
May 1
North East Valley Championship
6.
9
Amber Nesbit
1:15.54
PR
May 1
North East Valley Championship
800 Meters
1.
10
Megan Boyd
2:24.50
May 16
Arizona Meet of Champions
2.
9
Jelani Huma
2:32.06
PR
May 1
North East Valley Championship
3.
9
Molly Kinghorn
2:38.34
PR
Mar 8
Brophy AMDG
4.
10
Michaela Leikam
2:42.86
PR
Apr 27
Scottsdale Varsity City
5.
9
Anna Gilbreath
2:49.0h
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
6.
9
Alondra Castaneda
2:52.3h
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
1600 Meters
1.
9
Jelani Huma
5:30.14
PR
May 11
Division III State Championship Meet
2.
9
Molly Kinghorn
5:42.36
PR
Apr 4
Wednesday Qualifier
3.
10
Megan Boyd
5:44.38
May 1
North East Valley Championship
4.
10
Michaela Leikam
6:02.24
PR
Apr 14
Valley Christian Invitational
5.
9
Alondra Castaneda
6:24.0h
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
3200 Meters
1.
9
Jelani Huma
12:00.25
PR
May 12
Division III State Championship Meet
2.
9
Molly Kinghorn
12:12.45
PR
May 12
Division III State Championship Meet
3.
10
Michaela Leikam
13:33.36
PR
May 1
North East Valley Championship
4.
9
Alondra Castaneda
13:38.06
PR
May 1
North East Valley Championship
5.
9
Anna Gilbreath
14:32.99
PR
Mar 30
Scottsdale Distance Classic
100m Hurdles - 33"
1.
11
Katie Fleming
15.89
(-1.8)
May 12
Division III State Championship Meet
2.
9
Kayla Mullen
20.81
(1.0)
Mar 8
Brophy AMDG
300m Hurdles - 30"
1.
11
Katie Fleming
46.73
May 12
Division III State Championship Meet
2.
9
Kayla Mullen
49.76
Apr 27
Scottsdale Varsity City
4x100 Relay
1.
-
Katie Fleming
Kayla Mullen
Sara Brancati
Katie Drake
51.57
Mar 23
Chandler Rotary Invitational
2.
-
Relay Team
51.76
May 1
North East Valley Championship
3.
-
Sara Brancati
Katie Fleming
Rikki Silver
Katie Drake
51.80
Apr 27
Scottsdale Varsity City
4.
-
Sara Brancati
Lizzie Norman
Katie Drake
Katie Fleming
51.84
May 1
North East Valley Championship
5.
-
Katie Drake
Lizzie Norman
Sara Brancati
Katie Fleming
51.91
May 11
Division III State Championship Meet
6.
-
Kayla Mullen
Katie Fleming
Katie Drake
Sara Brancati
52.79
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
7.
9
Amber Sheckles
Amber Nesbit
Megan Prather
Destiny Hulgan
1:01.34c
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
4x400 Relay
1.
-
Megan Boyd
Sara Brancati
Katie Drake
Kayla Mullen
4:07.90
May 12
Division III State Championship Meet
2.
-
Relay Team
4:16.31
May 1
North East Valley Championship
3.
-
Katie Alhadeff
Andrea Brancati
Ricky Silver
Sara Brancati
4:24.04
Mar 8
Brophy AMDG
4.
-
Kayla Mullen
Katie Fleming
Katie Drake
Sara Brancati
4:24.45
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
5.
-
Megan Boyd
Katie Drake
Andrea Brancati
Rikki Silver
4:31.81
Apr 27
Scottsdale Varsity City
6.
-
Andrea Brancati
Megan Boyd
Molly Kinghorn
Kayla Mullen
4:54.52
Apr 4
Wednesday Qualifier
7.
9
Megan Prather
Alondra Castaneda
Amber Nesbit
Justice Masolini
4:56.1h
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
4x800 Relay
1.
-
Megan Boyd
Michaela Leikam
Jelani Huma
Molly Kinghorn
10:31.85
May 12
Division III State Championship Meet
2.
-
Megan Boyd
Michaela Leikam
Maddy Weaver
Nicole Jakubczyk
10:37.26
May 1
North East Valley Championship
3.
-
Relay Team
10:39.86
Apr 14
Valley Christian Invitational
4.
-
Megan Boyd
Molly Kinghorn
Michaela Leikam
Maddy Weaver
10:43.14
Mar 24
Chandler Rotary Invitational
5.
-
Megan Boyd
Maddy Weaver
Molly Kinghorn
Nicole Jakubczyk
10:52.83
Mar 8
Brophy AMDG
6.
-
Andrea Brancati
Nicole Jakubczyk
Michaela Leikam
Jelani Huma
11:14.09
Apr 4
Wednesday Qualifier
7.
-
Maddy Weaver
Andrea Brancati
Nicole Jakubczyk
Michaela Leikam
11:18.41
Apr 27
Scottsdale Varsity City
8.
-
Maddy Weaver
Andrea Brancati
Michaela Leikam
Anna Gilbreath
11:36.06
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
9.
-
Alondra Castaneda
Taylor Sesemski
Anna Gilbreath
Cary Rider
12:03.8h
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
4x1600 Relay
1.
-
Maddy Weaver
Michaela Leikam
Megan Boyd
Molly Kinghorn
24:51.99
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Molly Kinghorn
Jelani Huma
Nicole Jakubczyk
Megan Boyd
24:47.89
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 30"
1.
-
Katie Drake
Lizzie Norman
Kayla Mullen
Katie Fleming
1:16.73
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Danielle Korycki
29' 0
Mar 23
Chandler Rotary Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Danielle Korycki
97' 8
PR
May 12
Division III State Championship Meet
High Jump
1.
10
Athena Masolini
4' 8
Apr 4
Wednesday Qualifier
2.
9
Kayla Mullen
4' 4
Mar 3
36th Annual Paradise Valley Relays
Pole Vault
1.
10
Athena Masolini
10' 6
Mar 8
Brophy AMDG
2.
9
Justice Angel
6' 6
May 1
North East Valley Championship
3.
10
Emily Manning
6' 3
Apr 14
Valley Christian Invitational
Long Jump
1.
11
Katie Fleming
15' 3.5
(1.3)
Mar 8
Brophy AMDG
2.
9
Kayla Mullen
15' 1.25
(2.0)
Apr 14
Valley Christian Invitational
3.
10
Athena Masolini
14' 5.75
Apr 27
Scottsdale Varsity City
4.
9
Haley Schmidt
12' 2.5
PR
Apr 26
Scottsdale JV District Meet
5.
9
Justice Angel
12' 1
(-.2)
May 1
North East Valley Championship
6.
9
India Neal
10' 11
(2.1)
PR
Mar 8
Brophy AMDG
Triple Jump
1.
11
Katie Fleming
34' 1.5
(1.0)
May 11
Division III State Championship Meet
2.
10
Rikki Silver
29' 10.5
(.5)
Apr 27
Scottsdale Varsity City
3.
9
India Neal
28' 1
(.2)
PR
Mar 8
Brophy AMDG
*Recent improvement