Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1978
1976
1971
1968
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2006
2005
2004
1984
1983
1982
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Derek Edwards
11.76
PR
May 16
District Running Event Prelims
2.
10
Isaiah Dexter
11.91
PR
Apr 7
Stingel Invitational
3.
12
Brandon Meadows
12.34
May 16
District Running Event Prelims
4.
10
Jared Thompson
12.92
PR
Apr 7
Stingel Invitational
200 Meters
1.
9
Harrison Taylor
23.72
May 16
District Running Event Prelims
2.
12
Derek Edwards
24.18
PR
May 16
District Running Event Prelims
3.
12
Ben Kuhn
25.51
PR
Apr 7
Stingel Invitational
400 Meters
1.
12
Dominique Anderson
53.03
PR
May 16
District Running Event Prelims
2.
12
Cameron Heimberger
53.45
Apr 7
Stingel Invitational
3.
12
Ben Kuhn
55.73
PR
May 16
District Running Event Prelims
800 Meters
1.
12
Brannon Kidder
1:51.09
PR
Jun 2
OHSAA D1 State Track and Field Championships
2.
10
Stephen Sparks
1:53.88
May 25
OHSAA Region 3 DI Championships
3.
12
Jared Wentz
2:00.28
PR
Apr 27
Eastern Relays
1600 Meters
1.
12
Brannon Kidder
4:09.33
Apr 27
Eastern Relays
2.
12
Jared Wentz
4:29.19
May 19
Central District Div I Dist 2 Finals
3.
10
Adam Wise
4:36.42
PR
Apr 27
Eastern Relays
4.
9
John Urbine
4:38.03
PR
Apr 27
Eastern Relays
5.
10
Nick Weaver
4:38.97
Apr 27
Eastern Relays
3200 Meters
1.
10
Adam Wise
9:48.41
PR
May 19
Central District Div I Dist 2 Finals
2.
10
Nick Weaver
10:02.35
Apr 27
Eastern Relays-Day 1
3.
11
Luke Sanderell
10:12.59
PR
Apr 7
Stingel Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
10
Patrick Wagner
17.11
May 16
District Running Event Prelims
2.
9
Jeremiah England
19.07
May 16
District Running Event Prelims
110m Hurdles - 42"
1.
10
Patrick Wagner
17.09
(.3)
PR
Apr 27
Eastern Relays
300m Hurdles - 36"
1.
12
Ethan Cordle
41.90
PR
May 19
Central District Div I Dist 2 Finals
2.
9
Jeremiah England
44.73
May 16
District Running Event Prelims
2k Steeplechase
1.
12
Andreas Strand
7:05.45
PR
Apr 27
Eastern Relays
2.
11
Luke Sanderell
7:49.18
PR
Apr 27
Eastern Relays
4x100 Relay
1.
-
Brandon Meadows
Derek Edwards
Jared Thompson
Ben Kuhn
46.99
Apr 27
Eastern Relays
2.
-
Relay Team
47.61
Apr 7
Stingel Invitational
-
Ben Kuhn
Harrison Taylor
Isaiah Dexter
Brandon Meadows
47.61
Apr 7
Stingel Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Ethan Cordle
Harrison Taylor
Derek Edwards
Stephen Sparks
1:35.49
May 16
District Running Event Prelims
2.
-
Ethan Cordle
Harrison Taylor
Derek Edwards
Cameron Heimberger
1:37.54
Apr 7
Stingel Invitational
-
Relay Team
1:37.54
Apr 7
Stingel Invitational
4x400 Relay
1.
-
Dominique Anderson
John Urbine
Stephen Sparks
Brannon Kidder
3:25.20
May 19
Central District Div I Dist 2 Finals
2.
-
Dominique Anderson
Ethan Cordle
Stephen Sparks
Brannon Kidder
3:28.31
May 23
Div I Regional Prelims
3.
-
Relay Team
3:31.92
Apr 7
Stingel Invitational
-
Cameron Heimberger
Harrison Taylor
Stephen Sparks
Brannon Kidder
3:31.92
Apr 7
Stingel Invitational
5.
-
Ben Kuhn
Stephen Sparks
Jared Wentz
Dominique Anderson
3:34.41
Apr 27
Eastern Relays
4x800 Relay
1.
-
Stephen Sparks
Jared Wentz
John Urbine
Brannon Kidder
7:44.88
Jun 2
OHSAA D1 State Track and Field Championships
2.
-
Stephen Sparks
John Urbine
Jared Wentz
Brannon Kidder
7:47.12
May 23
Div I Regional Prelims
3.
-
Jared Wentz
Brannon Kidder
Stephen Sparks
John Urbine
7:54.03
Apr 27
Eastern Relays
4x1600 Relay
1.
Jared Wentz
Adam Wise
Stephen Sparks
Brannon Kidder
18:18.08
Jun 16
New Balance Nationals Outdoor
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Ethan Cordle
Derek Edwards
Harrison Taylor
Dominique Anderson
1:41.40
Apr 27
Eastern Relays
-
Ethan Cordle
Derek Edwards
Harrison Taylor
Dominique Anderson
1:41.40
Apr 27
Eastern Relays-Day 1
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Dominique Anderson
Ethan Cordle
Stephen Sparks
Harrison Taylor
3:43.14
Apr 27
Eastern Relays
-
Dominique Anderson
Ethan Cordle
Stephen Sparks
Harrison Taylor
3:43.14
Apr 27
Eastern Relays-Day 1
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Jared Wentz
Dominique Anderson
Stephen Sparks
Brannon Kidder
10:15.59
Jun 16
New Balance Nationals Outdoor
2.
-
Jared Wentz
Brannon Kidder
John Urbine
Ben Kuhn
10:20.79
Apr 27
Eastern Relays
-
Jared Wentz
Brannon Kidder
John Urbine
Ben Kuhn
10:20.79
Apr 27
Eastern Relays-Day 1
4.
-
Relay Team
10:58.79
Apr 7
Stingel Invitational
-
Jared Wentz
Dominique Anderson
John Urbine
Brannon Kidder
10:58.79
Apr 7
Stingel Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Kevin Miller
57' 6
PR
Jun 2
OHSAA D1 State Track and Field Championships
2.
10
Kyle Trout
48' 11
May 15
District Field Event Finals
Shot Put - 16lb
1.
12
Kevin Miller
54' 4.75
PR
Apr 27
Eastern Relays
2.
10
Kyle Trout
50' 2
PR
Apr 27
Eastern Relays
3.
12
Jon Fetherolf
43' 7.25
PR
Apr 27
Eastern Relays
4.
12
David Hartranft
42' 11.75
PR
Apr 27
Eastern Relays
5.
10
Isaiah Dexter
41' 0.5
PR
Apr 27
Eastern Relays
6.
10
Austin Crist
40' 3.75
PR
Apr 27
Eastern Relays
Discus - 1.6kg
1.
12
Kevin Miller
154' 6
PR
May 15
District Field Event Finals
2.
10
Isaiah Dexter
147' 7
May 15
District Field Event Finals
3.
10
Kyle Trout
138' 5
Apr 7
Stingel Invitational
Discus - 2kg
1.
12
Kevin Miller
151' 3.75
PR
Apr 27
Eastern Relays
2.
10
Isaiah Dexter
146' 7.75
PR
Apr 27
Eastern Relays
3.
12
David Hartranft
129' 2.75
PR
Apr 27
Eastern Relays
4.
10
Kyle Trout
128' 11.5
PR
Apr 27
Eastern Relays
5.
12
Jon Fetherolf
124' 1
PR
Apr 27
Eastern Relays
6.
10
Austin Crist
122' 3
PR
Apr 27
Eastern Relays
High Jump
1.
12
Derek Edwards
5' 8
May 15
District Field Event Finals
2.
9
Barkley Zenoby
5' 4
PR
Apr 7
Stingel Invitational
Pole Vault
1.
12
Eli Schmelzer
14' 6
May 15
District Field Event Finals
2.
12
Eron Knece
13' 0
PR
May 23
Div I Regional Prelims
3.
10
Andrew Koksal
12' 6
Apr 7
Stingel Invitational
Long Jump
1.
12
Dominique Anderson
18' 5.25
PR
May 15
District Field Event Finals
2.
10
Jared Thompson
17' 1
PR
May 15
District Field Event Finals
Womens
100 Meters
1.
9
Diamond Summerfield
15.62
PR
Apr 7
Stingel Invitational
200 Meters
1.
11
Courtney Heimberger
26.71
PR
Apr 27
Central Ohio All-Star Invitational
2.
10
Zoyie Golden
27.89
PR
Apr 7
Stingel Invitational
3.
11
Ashli Reames
30.55
PR
Apr 27
Central Ohio All-Star Invitational
4.
9
Tiffany Piko
31.30
PR
May 16
District Running Event Prelims
400 Meters
1.
11
Courtney Heimberger
1:00.27
PR
May 19
Central District Div I Dist 2 Finals
2.
10
Zoyie Golden
1:01.93
Apr 27
Central Ohio All-Star Invitational
3.
9
Becca Cochenour
1:06.36
Apr 7
Stingel Invitational
4.
11
Cara Glenn
1:07.21
Apr 27
Central Ohio All-Star Invitational
800 Meters
1.
12
Kayla Culbertson
2:48.08
PR
Apr 7
Stingel Invitational
2.
9
Sydney Marsh
2:55.20
PR
May 16
District Running Event Prelims
1600 Meters
1.
9
Savannah McCray
6:04.26
Apr 7
Stingel Invitational
2.
9
Cecily Stasel
6:07.35
Apr 7
Stingel Invitational
3200 Meters
1.
11
Sammie Zishka
11:27.63
PR
Apr 7
Stingel Invitational
2.
9
Savannah McCray
13:24.54
May 19
Central District Div I Dist 2 Finals
100m Hurdles - 33"
1.
10
Alex Farlow
17.81
PR
May 16
District Running Event Prelims
2.
9
Diamond Summerfield
19.46
PR
May 16
District Running Event Prelims
300m Hurdles - 30"
1.
10
Adrienne Taylor-Napier
52.20
PR
Apr 27
Central Ohio All-Star Invitational
2.
11
Alisa Burnside
56.91
Apr 7
Stingel Invitational
4x100 Relay
1.
-
Alex Farlow
Diamond Summerfield
Becca Cochenour
Tiffany Piko
58.02
May 16
District Running Event Prelims
2.
-
Relay Team
58.50
Apr 7
Stingel Invitational
-
Tiffany Piko
Maddie Galloway
Diamond Summerfield
Alex Farlow
58.50
Apr 7
Stingel Invitational
4.
-
Raquel Wingard
Becca Cochenour
Maddie Galloway
Tiffany Piko
59.11
Apr 27
Central Ohio All-Star Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Cara Glenn
Adrienne Taylor-Napier
Zoyie Golden
Courtney Heimberger
1:51.54
May 16
District Running Event Prelims
2.
-
Cara Glenn
Courtney Heimberger
Adrienne Taylor-Napier
Zoyie Golden
1:51.75
Apr 27
Central Ohio All-Star Invitational
3.
-
Cara Glenn
Becca Cochenour
Zoyie Golden
Courtney Heimberger
1:51.83
Apr 7
Stingel Invitational
4.
-
Relay Team
1:52.57
Apr 28
Central Ohio-All Star Invitational
4x400 Relay
1.
-
Zoyie Golden
Cara Glenn
Adrienne Taylor-Napier
Courtney Heimberger
4:16.96
Apr 7
Stingel Invitational
2.
-
Zoyie Golden
Becca Cochenour
Cara Glenn
Courtney Heimberger
4:21.36
Apr 28
Central Ohio-All Star Invitational
4x800 Relay
1.
-
Makinsey Campbell
Kayla Culbertson
Savannah McCray
Cecily Stasel
11:08.36
Apr 27
Central Ohio All-Star Invitational
2.
-
Kayla Culbertson
Makinsey Campbell
Haley Blecha
Sarah Cruit
11:17.83
Apr 7
Stingel Invitational
-
Relay Team
11:17.83
Apr 7
Stingel Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Sammie Zishka
Cara Glenn
Courtney Heimberger
Savannah McCray
13:35.15
Apr 7
Stingel Invitational
Shot Put - 4kg
1.
10
Ariel Stoffel
35' 3.75
Apr 27
Central Ohio All-Star Invitational
2.
10
Kaci Marvin
32' 0.5
Apr 7
Stingel Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Kaci Marvin
100' 1
PR
May 15
District Field Event Finals
2.
10
Tesa Wentz
85' 0
Apr 27
Central Ohio All-Star Invitational
3.
11
Kayla Messner
81' 11
Apr 7
Stingel Invitational
4.
9
Zoe Gallagher
78' 3
May 15
District Field Event Finals
Pole Vault
1.
11
Alisa Burnside
9' 0
PR
May 15
District Field Event Finals
2.
11
Michelle Cotterman
8' 0
PR
May 15
District Field Event Finals
Long Jump
1.
10
Brittany Wolfe
13' 5.25
May 15
District Field Event Finals
2.
9
Shannon Frear
13' 4.25
PR
Apr 27
Central Ohio All-Star Invitational
3.
11
Alisa Burnside
12' 10.5
PR
May 15
District Field Event Finals
*Recent improvement