Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Jared Allen
11.39
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.
12
Derek Boland
11.64
PR
May 19
EddyInvitational Meet
3.
12
James Meehan
12.31
PR
May 19
EddyInvitational Meet
200 Meters
1.
11
Jared Allen
22.43
PR
May 19
EddyInvitational Meet
800 Meters
1.
12
Will Marois
1:57.57
PR
May 12
Glenn D. Loucks Games
2.
12
William Marois
1:57.60
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
3.
12
Evan Haynor
1:57.85
PR
May 19
EddyInvitational Meet
4.
9
Collin Rowe
2:00.24
May 19
EddyInvitational Meet
5.
12
Jon Zeosky
2:00.34
PR
May 19
EddyInvitational Meet
1600 Meters
1.
11
Dan Janeczko
4:30.19
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.
11
Michael Borini
4:48.65
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
1 Mile
1.
12
Will Marois
4:23.64
PR
May 19
EddyInvitational Meet
2.
11
Dan Janeczko
4:35.33
PR
May 19
EddyInvitational Meet
4x100 Relay
1.
-
Jared Allen
Derek Boland
Marcellino Christie
James Meehan
43.97
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.
-
Relay Team
44.34c
May 12
Johnstown Invitational
4x400 Relay
1.
-
Evan Haynor
Jon Zeosky
Will Marois
Collin Rowe
3:36.40
May 19
EddyInvitational Meet
4x800 Relay
1.
-
Dan Janeczko
Michael Borini
Jack Vite
Robert Benson
8:27.71
May 19
EddyInvitational Meet
2.
-
Relay Team
8:52.1h
May 12
Johnstown Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Will Marois
Evan Haynor
Jon Zeosky
Dan Janeczko
10:46.02
May 12
Glenn D. Loucks Games
Shot Put - 12lb
1.
11
J.T. Buttimer
47' 9.25
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.
11
JT Buttimer
44' 9.25
PR
May 19
EddyInvitational Meet
High Jump
1.
11
Anthony Lee
5' 8
PR
May 19
EddyInvitational Meet
2.
12
Joe Rowley
5' 6
PR
May 12
Johnstown Invitational
Pole Vault
1.
12
Phil Charbonneau
13' 9
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
Long Jump
1.
11
Justin Hickok
19' 5
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.
11
Anthony Lee
19' 3
PR
May 19
EddyInvitational Meet
3.
12
James Meehan
18' 7.25
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
Triple Jump
1.
11
Justin Hickok
38' 0.25
PR
May 19
EddyInvitational Meet
Pentathlon (Outdoor) - Standard
1.
11
Anthony Lee
2426
PR
May 12
Johnstown Invitational
Womens
100 Meters
1.
10
Toluwa Akinyemi
12.97
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
2.
10
Julianna Klein
13.00
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
3.
10
Alexandra Jacques
13.03
Apr 21
Lady Eagles Invite
4.
11
Niasha Dennis
13.09
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
5.
9
Kerris Moore
13.26
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
6.
10
Hannah Hathway
14.93
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
7.
9
Sarah Knowles
15.11
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
200 Meters
1.
10
Julianna Klein
26.45
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.
9
Katie Benson
26.90
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
3.
9
Analise Kirby
27.38
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.
11
Kaitlin Rizzo
28.00
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
400 Meters
1.
10
Julianna Klein
1:01.39
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.
9
Analise Kirby
1:01.93
PR
May 19
EddyInvitational Meet
3.
11
Kaitlin Rizzo
1:02.72
PR
May 19
EddyInvitational Meet
4.
9
Megan Robinson
1:11.87
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
5.
12
Tanisha Drysdale
1:13.54
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
6.
9
Nora Jacobs
1:13.69
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
600 Meters
1.
12
Gina Stalicia
1:46.18
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
2.
9
Caroline Rusch
1:53.11
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
3.
9
Mary Grace Rizzo
1:54.16
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
4.
9
Ellie Condelles
1:57.25
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
800 Meters
1.
11
Kristin Jordan
2:16.41
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.
12
Gina Stalicia
2:20.07
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
3.
12
Carley Whitford
2:22.85
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.
11
Bailey Kowalczyk
2:24.57
PR
May 19
EddyInvitational Meet
5.
9
Erin Hulbert
2:26.62
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
6.
12
Kerry Caher
2:30.44
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
7.
10
Jess Setter
2:52.45
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
8.
9
Erin Carley
2:56.61
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
1500 Meters
1.
11
Caroline Hampton
4:48.41
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.
12
Carley Whitford
4:56.40
PR
May 19
EddyInvitational Meet
3.
12
Gina Stalicia
4:56.61
PR
May 19
EddyInvitational Meet
4.
12
Kerry Caher
5:00.42
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
5.
9
Erin Hulbert
5:02.63
May 19
EddyInvitational Meet
6.
9
Caroline Rusch
5:09.84
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
7.
10
Dominica Bleichert
5:10.98
May 19
EddyInvitational Meet
8.
12
Erin Dempsey
5:27.55
Apr 21
Lady Eagles Invite
9.
9
Catherine Phelps
5:49.76
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
10.
9
Erin Carley
6:16.16
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
3000 Meters
1.
12
Elizabeth Predmore
9:54.92
PR
Jun 9
New York State Track & Field Championships
2.
11
Caroline Hampton
10:25.19
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
3.
10
Dominica Bleichert
10:59.11
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.
11
Abby Weaver
11:02.06
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
5.
11
Clarissa Bader
12:47.13
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
6.
9
Chelsea Cramer
13:12.83
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
7.
10
Olivia Sgambellone
13:15.94
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
100m Hurdles - 33"
1.
11
Niasha Dennis
17.53
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
2.
10
Toluwa Akinyemi
17.69
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
3.
12
Maddesen Weekes
19.18
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
4.
10
Megan Louden
20.58
Apr 21
Lady Eagles Invite
5.
10
Alaina Smith
21.89
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
300m Hurdles - 30"
1.
10
Amanda Underhill
52.86
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
2.
10
Alaina Smith
57.80
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
3.
10
Elise Marson
57.99
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
400m Hurdles - 30"
1.
10
Amanda Underhill
1:10.17
May 19
EddyInvitational Meet
2.
12
Margot Kimmel
1:11.53
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2k Steeplechase
1.
9
Sarah Duclos
8:26.26
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
2.
9
Emily Hampton
8:50.23
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
3.
10
Emily Haig
9:10.86
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
4.
9
Amy Duclos
9:31.89
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
4x100 Relay
1.
-
Caroline Cady
Alex Jacques
Kelly Preston
Maddesen Weekes
50.64
May 19
EddyInvitational Meet
2.
-
Relay Team
51.00
May 19
EddyInvitational Meet
3.
-
Katie Benson
Alex Jacques
Sarah Osaheni
Julianna Klein
51.24
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.
-
Olivia Bowles
Kerris Moore
Analise Kirby
Mallory Heflin
53.41
Apr 21
Lady Eagles Invite
5.
-
Kelsie Moinzadeh
Brittany Lattan
Sheala Hulbert
Mia Devito-Zetena
57.77
Apr 21
Lady Eagles Invite
4x200 Relay -
1.
-
Caroline Cady
Katie Benson
Maddesen Weekes
Sar NassrElgrgawi
1:48.71
Apr 21
Lady Eagles Invite
2.
-
Niasha Dennis
Kelly Preston
Amanda Walkowicz
Kaitlin Rizzo
1:51.46
Apr 21
Lady Eagles Invite
4x800 Relay
1.
-
Elizabeth Predmore
Bailey Kowalczyk
Gina Stalicia
Kristin Jordan
9:09.46
Jun 9
New York State Track & Field Championships
2.
-
Elizabeth Predmore
Gina Stalicia
Bailey Kowalczyk
Kristin Jordan
9:11.46
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
3.
-
Erin Hulbert
Mary Grace Rizzo
Dominica Bleichert
Caroline Rusch
10:26.59
Apr 21
Lady Eagles Invite
4.
9
Ellie Condelles
Catherine Phelps
Ife Adelugba
Elizabeth Miles
10:52.42
Apr 21
Lady Eagles Invite
4xMile Relay
1.
Bailey Kowalczyk
Carley Whitford
Erin Hulbert
Caroline Hampton
22:20.53
Jun 16
New Balance Nationals Outdoor
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Katie Benson
Julianna Klein
Sarah Osaheni
Lizzie Predmore
4:10.75
May 19
EddyInvitational Meet
2.
-
Alex Jacques
Sarah Osaheni
Julianna Klein
Bailey Kowalczyk
4:21.29
Apr 21
Lady Eagles Invite
3.
-
Tanisha Drysdale
Amanda Underhill
Elise Marson
Kerry Caher
4:47.27
Apr 21
Lady Eagles Invite
4.
-
Megan Louden
Nora Jacobs
Kelsie Moinzadeh
Sarah Sherman
5:00.44
Apr 21
Lady Eagles Invite
5.
-
Sheala Hulbert
Analise Kirby
Olivia Bowles
Ife Adelugba
5:01.10
Apr 21
Lady Eagles Invite
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Gina Stalicia
Julianna Klein
Kristin Jordan
Lizzie Predmore
11:58.59
Jun 16
New Balance Nationals Outdoor
2.
-
Relay Team
12:06.40
May 12
Glenn D. Loucks Games
3.
-
Bailey Kowalczyk
Sar NassrElgrgawi
Kristin Jordan
Gina Stalicia
12:36.97
Apr 21
Lady Eagles Invite
4.
-
Carley Whitford
Kaitlin Rizzo
Kellie Graf
Kerry Caher
13:25.44
Apr 21
Lady Eagles Invite
Shot Put - 4kg
1.
10
Toluwa Akinyemi
24' 8.75
Apr 21
Lady Eagles Invite
2.
12
Grace Barkhuff
20' 11
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
Discus - 1kg
1.
11
Kait Wildes
75' 2
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
2.
9
Jessica Craven
67' 4
Apr 21
Lady Eagles Invite
3.
11
Niasha Dennis
60' 4
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
4.
12
Grace Barkhuff
59' 4
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
5.
9
Bibi Teeuwen
53' 0
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
6.
9
Audrey Shaffer
43' 1
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
High Jump
1.
10
Dana Meyer
4' 4
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
11
Kait Wildes
4' 4
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
3.
9
Jessica Craven
4' 2
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
4.
9
Hayley Halse
4' 0
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
5.
9
Kelsie Moinzadeh
3' 10
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
Pole Vault
1.
12
Maddesen Weekes
11' 5.25
Jul 14
Junior Olympics Regional Championships
2.
12
Amanda Walkowicz
8' 8.75
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
3.
12
Kelly Preston
8' 0
Apr 21
Lady Eagles Invite
Long Jump
1.
10
Caroline Cady
15' 4.25
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
2.
10
Toluwa Akinyemi
15' 1.25
Apr 21
Lady Eagles Invite
3.
12
Kelly Preston
13' 8.25
Apr 21
Lady Eagles Invite
4.
10
Megan Louden
12' 10
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
5.
9
Kerris Moore
12' 4.5
Apr 21
Lady Eagles Invite
6.
10
Alaina Smith
11' 9
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
Triple Jump
1.
11
Sarah Osaheni
36' 8
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.
10
Toluwa Akinyemi
31' 9.75
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
3.
10
Olivia Bowles
28' 0
PR
Apr 21
Lady Eagles Invite
*Recent improvement