Season:
2013 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
2001
2000
1999
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1988
1987
1985
1984
1982
1980
1978
1977
1976
1975
1973
1970
1968
1967
Indoor
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Roderick Smith
11.26
PR
May 11
Class 3 District 7
2.
10
Johnathan Reese
11.77
PR
May 11
Class 3 District 7
3.
11
Justin Dixson
12.42
PR
Apr 4
Kearney Classic
4.
12
Charles Harris
12.54
PR
Apr 4
Kearney Classic
200 Meters
1.
11
Roderick Smith
22.56
PR
May 18
Class 3 Sectional 4
2.
9
Nathaniel Simmons
26.44c
PR
Apr 4
Kearney Classic
400 Meters
1.
11
Roderick Smith
51.96
PR
Apr 4
Kearney Classic
2.
12
Tyrone Russell
56.93
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
3.
9
Nathaniel Simmons
1:00.07
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
4.
9
Isaac Smith
1:05.84
PR
Apr 12
Raymore-Peculiar Varsity Invitational
800 Meters
1.
9
Adrian Ruiz Gonzalez
2:26.50
PR
May 11
Class 3 District 7
1600 Meters
1.
10
Andrew Raddant
5:07.35
May 11
Class 3 District 7
2.
9
Adrian Ruiz Gonzalez
5:32.66
PR
May 11
Class 3 District 7
1 Mile
1.
9
Adrian Ruiz Gonzalez
5:50.20
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
2.
10
Travon McMillon
6:09.92
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
12
Thibaut Ngom
18.05
PR
May 11
Class 3 District 7
2.
9
Sterling Hargrove
20.68
May 11
Class 3 District 7
300m Hurdles - 36"
1.
12
Thibaut Ngom
44.67
PR
May 11
Class 3 District 7
2.
9
Sterling Hargrove
46.80
Apr 12
Raymore-Peculiar Varsity Invitational
3.
11
Saleh Ali
47.55
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
4x100 Relay
1.
-
Saleh Ali
Sterling Hargrove
Isaac Smith
Justin Dixson
46.67
Apr 30
Bonner Springs Invitational
2.
-
Charles Harris
Justin Dixson
Johnathan Reese
Roderick Smith
46.87
May 11
Class 3 District 7
3.
-
Relay Team
48.32
Apr 12
Raymore-Peculiar Varsity Invitational
4.
-
Justin Dixson
Charles Harris
Thibaut Ngom
Roderick Smith
48.94
Apr 4
Kearney Classic
4x200 Relay -
1.
-
Justin Dixson
Sterling Hargrove
Tyrone Russell
Nathaniel Simmons
1:41.02
May 11
Class 3 District 7
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:46.24
Apr 12
Raymore-Peculiar Varsity Invitational
2.
-
Saleh Ali
Andrew Raddant
Roderick Smith
Nathaniel Simmons
3:46.59
Apr 30
Bonner Springs Invitational
3.
-
Sterling Hargrove
Tyrone Russell
Roderick Smith
Nathaniel Simmons
3:47.06
May 11
Class 3 District 7
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Justin Dixson
Sterling Hargrove
Tyrone Russell
Johnathan Reese
1:41.99
Apr 30
Bonner Springs Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Darrius Griffin
40' 4.5
PR
Apr 4
Kearney Classic
2.
12
Darius Griffin
38' 11
PR
May 11
Class 3 District 7
3.
10
Sean Timmons
34' 8
Apr 30
Bonner Springs Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Darrius Griffin
108' 3
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
2.
12
Darius Griffin
102' 3
PR
May 11
Class 3 District 7
3.
10
Sean Timmons
93' 3
Apr 30
Bonner Springs Invitational
High Jump
1.
9
Isaac Smith
6' 0
Apr 30
Bonner Springs Invitational
2.
11
Justin Dixson
5' 8
PR
Apr 4
Kearney Classic
3.
10
Johnathan Reese
5' 0
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
Long Jump
1.
10
Johnathan Reese
18' 7.5
PR
May 11
Class 3 District 7
2.
9
Nathaniel Simmons
17' 2
Apr 30
Bonner Springs Invitational
3.
11
Justin Dixson
16' 10.5
PR
May 11
Class 3 District 7
Triple Jump
1.
11
Saleh Ali
40' 0
PR
May 11
Class 3 District 7
2.
9
Nathaniel Simmons
37' 0
Apr 30
Bonner Springs Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Helima Jackson
12.22
PR
May 18
Class 3 Sectional 4
2.
11
ShaNyia Roberts
13.00
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
3.
12
Kiara Hughes
13.36
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
4.
12
Ahmani Lewis
13.42
PR
May 11
Class 3 District 7
200 Meters
1.
11
Helima Jackson
25.77
PR
May 18
Class 3 Sectional 4
2.
9
Camry Bradford
27.94
Apr 30
Bonner Springs Invitational
3.
12
Ahmani Lewis
28.02
PR
May 11
Class 3 District 7
4.
9
Erin Paul
28.03
Apr 30
Bonner Springs Invitational
5.
12
Kiara Hughes
29.10
PR
Apr 12
Raymore-Peculiar Varsity Invitational
400 Meters
1.
9
Camry Bradford
1:02.73
Apr 30
Bonner Springs Invitational
2.
10
Kiessence Bowden
1:08.01
May 11
Class 3 District 7
3.
9
Shyann Stevenson
1:09.31
Apr 30
Bonner Springs Invitational
4.
11
Helima Jackson
1:09.49
PR
Apr 4
Kearney Classic
5.
12
Ahmani Lewis
1:11.99
Apr 30
Bonner Springs Invitational
800 Meters
1.
10
Kiessence Bowden
2:37.10
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
2.
9
Nadia Wigfall
3:00.36
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
12
Christina Dias
15.72
PR
May 18
Class 3 Sectional 4
2.
10
Antionette Miller
18.99
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
3.
9
Brittany Evans
21.65
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
12
Christina Dias
50.40
PR
Apr 4
Kearney Classic
2.
9
Brittany Evans
55.86
PR
Apr 12
Raymore-Peculiar Varsity Invitational
3.
10
Antionette Miller
56.79
PR
Apr 12
Raymore-Peculiar Varsity Invitational
4x100 Relay
1.
-
Ahmani Lewis
Kiara Hughes
ShaNyia Roberts
Helima Jackson
49.79
May 18
Class 3 Sectional 4
2.
-
Camry Bradford
Kiara Hughes
ShaNyia Roberts
Helima Jackson
49.90
May 25
MSHSAA Class 3 & 4 State Championship
3.
-
Torionda Canady
ShaNyia Roberts
Kiara Hughes
Helima Jackson
51.71
Apr 30
Bonner Springs Invitational
4.
-
Erin Paul
Ahmani Lewis
Kiara Hughes
ShaNyia Roberts
52.22
May 11
Class 3 District 7
5.
-
Arieona Green
Erin Paul
ShaNyia Roberts
Ahmani Lewis
52.24
Apr 4
Kearney Classic
6.
-
Relay Team
52.73
Apr 12
Raymore-Peculiar Varsity Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Camry Bradford
Christina Dias
Helima Jackson
Ahmani Lewis
1:45.16
May 18
Class 3 Sectional 4
2.
-
Relay Team
1:50.53
Apr 12
Raymore-Peculiar Varsity Invitational
3.
-
Camry Bradford
Arieona Green
Christina Dias
Helima Jackson
1:52.52
Apr 4
Kearney Classic
4x400 Relay
1.
-
Kiessence Bowden
Christina Dias
Helima Jackson
Camry Bradford
4:13.44
May 18
Class 3 Sectional 4
2.
-
Kiessence Bowden
Helima Jackson
Erin Paul
Shyann Stevenson
4:22.32
Apr 30
Bonner Springs Invitational
3.
-
Kiessence Bowden
Ahmani Lewis
Christina Dias
Erin Paul
4:31.54
Apr 4
Kearney Classic
4.
-
Relay Team
4:34.53
Apr 12
Raymore-Peculiar Varsity Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Kiessence Bowden
Torionda Canady
Ahmani Lewis
Camry Bradford
2:04.22
Apr 30
Bonner Springs Invitational
Shot Put - 4kg
1.
10
Kaitlin Gipson
21' 6
May 11
Class 3 District 7
2.
9
Alexis Pitchford
20' 9.5
PR
May 11
Class 3 District 7
Discus - 1kg
1.
10
Kaitlin Gipson
66' 9
May 11
Class 3 District 7
2.
9
Alexis Pitchford
59' 3.5
PR
May 11
Class 3 District 7
High Jump
1.
11
Chinasa Okolo
4' 4
May 11
Class 3 District 7
Long Jump
1.
11
ShaNyia Roberts
16' 4
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
2.
9
Erin Paul
13' 5
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
3.
11
Chinasa Okolo
13' 3
May 11
Class 3 District 7
4.
9
Brooke Evans
10' 9
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
5.
11
Ronniesha Morgan
10' 5.75
PR
Apr 12
Raymore-Peculiar Varsity Invitational
Triple Jump
1.
11
Chinasa Okolo
31' 9
PR
Apr 12
Raymore-Peculiar Varsity Invitational
2.
11
Ronniesha Morgan
29' 1
PR
Apr 30
Bonner Springs Invitational
*Recent improvement