Season:
2013 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Quade Ruffin-hill
10.97
May 11
Greater Dakota Conference
2.
12
Jake Riss
11.06
PR
May 11
Greater Dakota Conference
3.
11
Asher Pikula
11.32
Apr 5
Queen City Classic
4.
10
Alex Klapperich
11.50
May 7
Rapid City Qualifier
5.
11
Donavin Neugebauer
11.60
May 11
Greater Dakota Conference
6.
12
Eddie Woods
11.64c
PR
May 14
Track-O-Rama
7.
9
John Wolfe
11.75
PR
May 3
O'Gorman Invite
8.
12
Riley Smith
11.78
May 7
Rapid City Qualifier
9.
11
Jeremy Coats
11.86
May 7
Rapid City Qualifier
10.
12
Jeremy Horst
11.94c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
9
Joshua Manzano
11.94c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
12.
10
Donovan Pallatto
12.24c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
13.
10
Cameron Barber
12.34c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
10
Colby Houchin
12.34c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
11
Nicholas Ryks
12.34c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
16.
11
Tyler Smith
12.44c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
10
Drew Stephens
12.44c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
18.
12
Jorge Mata-Diaz
12.53
PR
May 7
Rapid City Qualifier
19.
10
Talon Maxon
12.54c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
20.
9
Jake Nickel
12.62
Apr 30
Custer Invite
21.
9
Ty Norton
12.78
PR
Apr 30
Custer Invite
22.
10
Devin Balderramos
12.79
May 7
Rapid City Qualifier
23.
9
Chris Green
12.84c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
24.
10
Colton Hall
13.24c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
25.
9
Trae Feild
13.54c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
26.
9
TJ Bognot
13.64c
Apr 2
Douglas Early Bird
27.
9
Cameron Oconnell
13.74c
PR
Apr 2
Douglas Early Bird
28.
10
Spencer Holt
13.84c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
29.
10
John Lang
13.94c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
30.
10
Haiden Quillen
16.64
PR
Apr 30
Custer Invite
200 Meters
1.
11
Quade Ruffin-hill
22.42
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
12
Jake Riss
22.67
May 16
Last Chance Meet
3.
11
Asher Pikula
22.82
May 7
Rapid City Qualifier
4.
12
Riley Smith
23.56
May 14
Track-O-Rama
5.
11
Donavin Neugebauer
23.67
May 7
Rapid City Qualifier
6.
10
Talon Maxon
23.73
PR
May 7
Rapid City Qualifier
7.
11
Jeremy Coats
24.02
PR
May 7
Rapid City Qualifier
8.
12
Eddie Woods
24.37
PR
May 14
Track-O-Rama
9.
9
John Wolfe
24.43
PR
May 16
Last Chance Meet
10.
9
Joshua Manzano
24.47
Apr 5
Queen City Classic
11.
10
Jacob Sperlich
25.04
PR
May 7
Rapid City Qualifier
12.
10
Colby Houchin
25.17
May 16
Last Chance Meet
9
Ty Norton
25.17
PR
Apr 5
Queen City Classic
14.
11
Tyler Smith
25.24c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
12
Jorge Mata-Diaz
25.24c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
16.
8
Madden Pikula
25.29
May 14
Track-O-Rama
17.
10
Cameron Barber
25.51
PR
May 7
Rapid City Qualifier
18.
9
Jake Nickel
25.65
May 7
Rapid City Qualifier
19.
9
Chris Green
25.94c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
20.
11
Nicholas Ryks
26.14c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
21.
10
Colton Hall
26.39
PR
May 7
Rapid City Qualifier
22.
9
Trae Feild
26.70
May 7
Rapid City Qualifier
23.
10
Spencer Holt
27.74c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
24.
10
John Lang
27.89
PR
May 7
Rapid City Qualifier
25.
9
Cameron Oconnell
28.04c
PR
Apr 2
Douglas Early Bird
26.
10
Haiden Quillen
35.11
PR
May 7
Rapid City Qualifier
400 Meters
1.
11
Asher Pikula
49.93
PR
Apr 27
Black Hills Track Classic
2.
12
Riley Smith
51.27
PR
May 16
Last Chance Meet
3.
9
Ty Norton
53.30
PR
May 7
Rapid City Qualifier
4.
11
Donavin Neugebauer
53.61
May 3
Howard Wood Dakota Relays
5.
8
Madden Pikula
54.02
May 14
Track-O-Rama
6.
10
Ryan Stiles
54.10
May 7
Rapid City Qualifier
7.
11
Tyler Smith
54.57
Apr 5
Queen City Classic
8.
12
Ryan Foust
55.68
PR
May 7
Rapid City Qualifier
9.
10
Colby Houchin
56.13
PR
May 16
Last Chance Meet
10.
9
John Wolfe
57.61
PR
Apr 30
Custer Invite
11.
9
Trae Feild
1:00.31
PR
May 7
Rapid City Qualifier
12.
9
Austin Cunningham
1:00.98
PR
May 7
Rapid City Qualifier
13.
10
Spencer Holt
1:02.34c
PR
Apr 2
Douglas Early Bird
14.
9
Dylan Blomme
1:03.73
May 7
Rapid City Qualifier
800 Meters
1.
8
Madden Pikula
2:04.66
May 16
Last Chance Meet
2.
12
Riley Smith
2:05.95
PR
May 7
Rapid City Qualifier
3.
10
Ryan Stiles
2:09.18
Apr 5
Queen City Classic
4.
12
Ryan Foust
2:11.81
PR
May 7
Rapid City Qualifier
5.
11
Tyler Smith
2:12.75
May 7
Rapid City Qualifier
6.
9
Tyler Seales
2:15.7h
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
7.
9
Austin Cunningham
2:19.98
PR
Apr 27
Black Hills Track Classic
8.
11
Tallon Brey
2:21.84
PR
May 7
Rapid City Qualifier
9.
9
Taran Vollmer
2:22.0h
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
10.
10
Jacob Froiland
2:23.28
May 7
Rapid City Qualifier
11.
11
Jacoby NewHoly
2:24.47
PR
Apr 5
Queen City Classic
12.
9
Brandon Johansen
2:34.9h
PR
Apr 2
Douglas Early Bird
13.
9
Dylan Blomme
2:35.6h
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
14.
9
Trae Feild
2:38.11
PR
Apr 30
Custer Invite
1600 Meters
1.
10
Ryan Stiles
5:00.51
Apr 27
Black Hills Track Classic
2.
9
Taran Vollmer
5:02.38
PR
Apr 5
Queen City Classic
3.
12
Ryan Foust
5:03.76
PR
Apr 5
Queen City Classic
4.
11
Tallon Brey
5:12.71
PR
Apr 27
Black Hills Track Classic
5.
11
Jacoby NewHoly
5:19.2h
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
6.
9
Tyler Seales
5:33.30
PR
Apr 30
Custer Invite
7.
10
Jacob Froiland
5:46.51
Apr 30
Custer Invite
8.
9
Dylan Blomme
6:11.45
Apr 30
Custer Invite
3200 Meters
1.
8
Andrew Cottier
10:35.52
May 16
Last Chance Meet
2.
9
Taran Vollmer
11:10.67
PR
Apr 30
Custer Invite
3.
12
Ryan Foust
11:13.34
PR
Apr 27
Black Hills Track Classic
4.
10
Ryan Stiles
11:25.7h
PR
Apr 5
Queen City Classic
5.
11
Jacoby NewHoly
11:30.2h
PR
Apr 5
Queen City Classic
6.
11
Tallon Brey
11:30.82
PR
Apr 30
Custer Invite
110m Hurdles - 39"
1.
10
Talon Maxon
15.47
May 11
Greater Dakota Conference
2.
10
Alex Klapperich
16.13
Apr 27
Black Hills Track Classic
3.
9
John Wolfe
17.72
PR
Apr 5
Queen City Classic
4.
10
John Lang
19.63
PR
May 7
Rapid City Qualifier
5.
9
TJ Bognot
20.04c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
300m Hurdles - 36"
1.
10
Alex Klapperich
41.94
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
10
Talon Maxon
42.85
May 24
South Dakota State Track Meet
3.
9
John Wolfe
44.33
PR
May 7
Rapid City Qualifier
4.
10
John Lang
49.46
PR
Apr 27
Black Hills Track Classic
5.
10
Colton Hall
49.70
PR
Apr 30
Custer Invite
6.
9
TJ Bognot
51.03
PR
Apr 5
Queen City Classic
4x100 Relay
1.
-
Alex Klapperich
Quade Ruffin-hill
Asher Pikula
Jake Riss
42.97
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
-
Relay Team
43.34
May 16
Last Chance Meet
3.
-
Eddie Woods
Joshua Manzano
Jeremy Coats
John Wolfe
46.86
May 3
O'Gorman Invite
4x200 Relay -
1.
-
Alex Klapperich
Quade Ruffin-hill
Asher Pikula
Jake Riss
1:29.47
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
-
Relay Team
1:29.90
May 7
Rapid City Qualifier
3.
-
Eddie Woods
Tyler Smith
Ty Norton
John Wolfe
1:38.58
May 3
O'Gorman Invite
4x400 Relay
1.
-
Riley Smith
Donavi Neugebauer
Tyler Smith
Asher Pikula
3:27.29
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
-
Relay Team
3:30.09
Apr 27
Black Hills Track Classic
4x800 Relay
1.
-
Riley Smith
Madden Pikula
Ryan Foust
Tyler Smith
8:29.06
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
-
Relay Team
8:36.56
May 11
Greater Dakota Conference
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Jeremy Coats
Donavi Neugebauer
Tyler Smith
Madden Pikula
3:44.02
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
-
Jeremy Coats
Donavi Neugebauer
Riley Smith
Madden Pikula
3:45.88
May 24
South Dakota State Track Meet
3.
-
Relay Team
3:49.62
May 16
Last Chance Meet
4.
-
Riley Smith
John Wolfe
Tyler Smith
Ryan Stiles
3:53.01
May 3
Howard Wood Dakota Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Aaron Beaird
48' 5
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
12
Morgan Gayton
47' 1
PR
May 24
South Dakota State Track Meet
3.
11
Drew Glanzer
39' 3
May 14
Track-O-Rama
4.
11
Charlie King
36' 5.5
PR
Apr 30
Custer Invite
5.
9
Ian Richardson
33' 4.5
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
6.
10
Ryan Hlavka
32' 10
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
7.
9
Austin Joedicke
32' 5
PR
Apr 30
Custer Invite
8.
9
Tyler Quillen
31' 1
PR
May 7
Rapid City Qualifier
9.
9
Braydon Cole
28' 0
PR
Apr 2
Douglas Early Bird
10.
9
Michael Bussell
21' 5
PR
May 7
Rapid City Qualifier
Discus - 1.6kg
1.
11
Aaron Beaird
159' 9
PR
Apr 27
Black Hills Track Classic
2.
12
Mitchell Newhouse
132' 9
PR
Apr 5
Queen City Classic
3.
12
Morgan Gayton
119' 9
PR
May 7
Rapid City Qualifier
4.
11
Charlie King
112' 9
PR
May 3
O'Gorman Invite
5.
11
Drew Glanzer
98' 8
May 3
O'Gorman Invite
6.
9
Tyler Quillen
92' 8
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
7.
9
Ian Richardson
91' 8.5
PR
Apr 30
Custer Invite
8.
10
Ryan Hlavka
87' 3
PR
Apr 2
Douglas Early Bird
9.
9
Braydon Cole
83' 10
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
10.
9
Austin Joedicke
83' 1
PR
Apr 30
Custer Invite
11.
9
Michael Bussell
62' 4
PR
May 7
Rapid City Qualifier
High Jump
1.
9
Tanner Aberle
5' 11
May 7
Rapid City Qualifier
11
Wyatt Weidenbach
5' 11
Apr 27
Black Hills Track Classic
3.
10
Talon Maxon
5' 8
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
10
Donovan Pallatto
5' 8
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
Pole Vault
1.
12
Daniel Lang
12' 0
May 24
South Dakota State Track Meet
10
Jacob Sperlich
12' 0
PR
Apr 27
Black Hills Track Classic
3.
11
Seth Goodro
11' 6
PR
May 3
O'Gorman Invite
4.
9
David Geditz
10' 0
PR
May 14
Track-O-Rama
10
Casen Burgess
10' 0
PR
May 14
Track-O-Rama
6.
10
Cameron Barber
8' 6
Apr 2
Douglas Early Bird
Long Jump
1.
12
Jeremy Horst
20' 9.5
PR
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
11
Donavin Neugebauer
20' 2.5
Apr 27
Black Hills Track Classic
3.
12
Alex Richardson
19' 3.5
PR
May 7
Rapid City Qualifier
4.
10
Talon Maxon
18' 11.25
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
5.
11
Jeremy Coats
18' 4.5
PR
May 7
Rapid City Qualifier
6.
10
Devin Balderramos
18' 0.5
PR
May 7
Rapid City Qualifier
7.
11
Wyatt Weidenbach
17' 7.75
Apr 30
Custer Invite
8.
9
Tanner Aberle
17' 5.5
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
9.
10
Drew Stephens
17' 4.5
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
10.
12
Derek Hartl
17' 4
PR
May 3
O'Gorman Invite
11.
11
Lucas Guimaraes
16' 9.25
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
12.
12
Bryce Olson
16' 4
PR
Apr 2
Douglas Early Bird
13.
9
Daniel Whitney
16' 0.5
PR
May 7
Rapid City Qualifier
14.
11
Osvaldo Familia Montero
15' 9
PR
May 7
Rapid City Qualifier
15.
10
Colton Hall
15' 1
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
16.
12
Tayler Thomsen
14' 4.25
PR
May 7
Rapid City Qualifier
Triple Jump
1.
12
Alex Richardson
40' 7
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
2.
12
Jeremy Horst
39' 8
PR
Apr 5
Queen City Classic
3.
9
Tanner Aberle
39' 7.5
May 7
Rapid City Qualifier
4.
11
Donavin Neugebauer
38' 10.5
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
5.
12
Bryce Olson
36' 6
PR
May 7
Rapid City Qualifier
6.
12
Derek Hartl
34' 8
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
7.
11
Lucas Guimaraes
33' 10
PR
May 7
Rapid City Qualifier
8.
11
Osvaldo Familia Montero
33' 6.5
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
9.
9
Daniel Whitney
33' 1.5
PR
May 7
Rapid City Qualifier
Womens
100 Meters
1.
12
Katrina Mellegard
12.29
PR
May 11
Greater Dakota Conference
2.
10
Alaina Klapperich
12.62
May 11
Greater Dakota Conference
3.
10
Kiana Maxon
13.09
Apr 5
Queen City Classic
4.
9
Hailey Ogle
13.28
May 11
Greater Dakota Conference
5.
12
Tessa Gorsuch
13.40
Apr 27
Black Hills Track Classic
6.
10
Jaycee Williamson
13.44c
May 14
Track-O-Rama
7.
10
Syxx Puetz
13.54c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
8.
9
Kelsie Jefferies
13.64c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
9
Maddie Gary
13.64c
May 14
Track-O-Rama
10.
10
Amanda Culberson
13.70
May 7
Rapid City Qualifier
11.
9
Morgan Aasgaard
13.74c
May 14
Track-O-Rama
12.
9
Taylor Nunn
13.76
May 7
Rapid City Qualifier
13.
11
Caitlyn Shoulder
13.84c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
14.
9
Emily Burke
13.94c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
9
Stephanie Jones
13.94c
PR
May 14
Track-O-Rama
16.
11
Savanah Hartl
13.99
May 16
Last Chance Meet
17.
12
Malika Burke
14.14c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
18.
10
Taylor Payor
14.48
Apr 30
Custer Invite
19.
9
Taryn Sorbel
14.54c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
11
Grace Weeks
14.54c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
21.
9
Jenna Corrin
14.64c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
22.
9
Kallie Talbot
14.84c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
23.
9
Kaitlyn Adrian
14.92
May 7
Rapid City Qualifier
24.
11
Sierra Marti
15.86
PR
May 7
Rapid City Qualifier
25.
10
Shayla Lindsey
16.14c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
26.
11
Santina Wagnor
18.28
PR
May 7
Rapid City Qualifier
200 Meters
1.
10
Alaina Klapperich
26.73
May 7
Rapid City Qualifier
2.
12
Katrina Mellegard
26.84c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
3.
10
Kiana Maxon
27.16
May 7
Rapid City Qualifier
4.
9
Hailey Ogle
27.71
PR
May 7
Rapid City Qualifier
5.
9
Maddie Gary
27.94
May 7
Rapid City Qualifier
6.
9
Kelsie Jefferies
28.09
PR
May 7
Rapid City Qualifier
7.
11
Caitlyn Shoulder
28.14c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
8.
10
Amanda Culberson
28.18
PR
May 7
Rapid City Qualifier
9.
10
Syxx Puetz
28.34c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
10.
11
Grace Weeks
28.67
PR
May 16
Last Chance Meet
11.
9
Morgan Aasgaard
28.74c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
9
Taylor Nunn
28.74
May 7
Rapid City Qualifier
13.
10
Jaycee Williamson
28.81
May 7
Rapid City Qualifier
14.
12
Malika Burke
28.82
Apr 5
Queen City Classic
15.
9
Emily Burke
29.03
PR
May 14
Track-O-Rama
16.
11
Savanah Hartl
29.96
PR
May 16
Last Chance Meet
17.
9
Kaitlyn Adrian
31.10
May 7
Rapid City Qualifier
18.
11
Santina Wagnor
31.28
PR
May 7
Rapid City Qualifier
19.
10
Taylor Payor
31.64c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
20.
11
Sierra Marti
33.33
PR
May 7
Rapid City Qualifier
21.
10
Shayla Lindsey
34.85
Apr 30
Custer Invite
400 Meters
1.
10
Kiana Maxon
1:00.75
PR
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
12
Katrina Mellegard
1:01.61
Apr 27
Black Hills Track Classic
3.
11
Hannah Hearn
1:01.80
Apr 27
Black Hills Track Classic
4.
9
Kelsie Jefferies
1:02.61
PR
May 24
South Dakota State Track Meet
5.
11
Caitlyn Shoulder
1:02.77
PR
May 11
Greater Dakota Conference
6.
11
Grace Weeks
1:04.25
May 16
Last Chance Meet
7.
10
Amanda Culberson
1:05.38
May 14
Track-O-Rama
8.
9
Leah Emerson
1:05.52
May 7
Rapid City Qualifier
9.
11
Nakaila Steen
1:06.42
Apr 30
Custer Invite
10.
9
Grace Baumgarten
1:07.92
May 7
Rapid City Qualifier
11.
9
Erika Akers
1:07.99
Apr 30
Custer Invite
12.
9
Maddie Gary
1:08.56
May 3
O'Gorman Invite
13.
9
Sarah Glanzer
1:09.04c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
14.
9
Sydney Engesser
1:11.14c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
15.
9
Kiley Schaeffer
1:12.14c
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
800 Meters
1.
11
Hannah Hearn
2:21.07
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
9
Alexis Colhoff
2:21.13
PR
May 24
South Dakota State Track Meet
3.
11
Bailey Broderick
2:26.53
May 16
Last Chance Meet
4.
11
Adeline Straatmeyer
2:30.11
May 7
Rapid City Qualifier
5.
11
Nakaila Steen
2:30.97
May 24
South Dakota State Track Meet
6.
11
Regan Enos
2:36.54
PR
May 3
O'Gorman Invite
7.
9
Shacey Burgess
2:36.72
May 7
Rapid City Qualifier
8.
9
Leah Emerson
2:38.75
Apr 5
Queen City Classic
9.
9
Erika Akers
2:41.01
May 14
Track-O-Rama
10.
9
Grace Baumgarten
2:41.61
Apr 30
Custer Invite
11.
9
Madison Mendoza
2:48.9h
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
12.
11
Kayla Horst
2:55.77
May 7
Rapid City Qualifier
1600 Meters
1.
11
Adeline Straatmeyer
5:22.71
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
9
Shacey Burgess
5:26.92
PR
May 24
South Dakota State Track Meet
3.
9
Alexis Colhoff
5:32.44
PR
Apr 5
Queen City Classic
4.
11
Nakaila Steen
5:42.67
May 3
O'Gorman Invite
5.
11
Regan Enos
5:49.57
May 11
Greater Dakota Conference
6.
8
RaeAnna Mayforth
5:52.27
PR
May 14
Track-O-Rama
7.
9
Erika Akers
6:08.0h
Apr 2
Douglas Early Bird
8.
9
Leah Emerson
6:13.44
PR
Apr 30
Custer Invite
9.
9
Madison Mendoza
6:13.51
PR
Apr 30
Custer Invite
10.
8
Sarah Mayforth
6:20.15
May 14
Track-O-Rama
11.
11
Kayla Horst
6:40.22
May 7
Rapid City Qualifier
3200 Meters
1.
9
Shacey Burgess
11:20.75
PR
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
11
Adeline Straatmeyer
11:22.25
PR
May 24
South Dakota State Track Meet
3.
8
RaeAnna Mayforth
12:35.80
PR
May 11
Greater Dakota Conference
4.
11
Kayla Horst
15:04.12
May 16
Last Chance Meet
100m Hurdles - 33"
1.
12
Tessa Gorsuch
14.72
PR
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
8
Chelsey Christensen
17.44
May 16
Last Chance Meet
3.
9
Jenna Corrin
17.84c
May 14
Track-O-Rama
4.
10
Hannah Whitley
18.24c
PR
Apr 2
Douglas Early Bird
5.
9
Kallie Talbot
18.32
PR
May 11
Greater Dakota Conference
6.
9
Taryn Sorbel
19.47
May 3
O'Gorman Invite
7.
9
Stephanie Jones
20.54
PR
Apr 30
Custer Invite
300m Hurdles - 30"
1.
12
Tessa Gorsuch
46.69
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
8
Chelsey Christensen
50.20
May 14
Track-O-Rama
3.
9
Kallie Talbot
52.37
PR
May 7
Rapid City Qualifier
4.
9
Stephanie Jones
53.21
PR
May 7
Rapid City Qualifier
5.
9
Jenna Corrin
53.44
May 14
Track-O-Rama
6.
9
Taryn Sorbel
54.01
Apr 27
Black Hills Track Classic
7.
10
Ashley Solano
54.64c
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
4x100 Relay
1.
-
McKinsey Kost
Katrina Mellegard
Tessa Gorsuch
Alaina Klapperich
49.10
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
-
Relay Team
49.78
May 7
Rapid City Qualifier
3.
-
McKinsey Kost
Katrina Mellegard
Alaina Klapperich
Kiana Maxon
50.63
May 3
Howard Wood Dakota Relays
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:45.73
May 7
Rapid City Qualifier
2.
-
McKinsey Kost
Alaina Klapperich
Kiana Maxon
Katrina Mellegard
1:46.06
May 24
South Dakota State Track Meet
3.
-
Maddie Gary
Grace Weeks
Kelsie Jeffries
Hailey Ogle
1:53.61
May 3
O'Gorman Invite
4.
-
McKinsey Kost
Tessa Gorsuch
Alaina Klapperich
Katrina Mellegard
1:55.84
May 3
Howard Wood Dakota Relays
4x400 Relay
1.
-
Katrina Mellegard
Caitlyn Shoulder
Kiana Maxon
Hannah Hearn
4:06.22
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
-
Kiana Maxon
Katrina Mellegard
Caitlyn Shoulder
Hannah Hearn
4:07.68
May 24
South Dakota State Track Meet
3.
-
Relay Team
4:08.93
May 16
Last Chance Meet
4x800 Relay
1.
-
Adeline Straatmeyer
Alexis Colhoff
Bailey Broderick
Hannah Hearn
9:47.98
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
-
Relay Team
9:49.65
Apr 27
Black Hills Track Classic
3.
-
Hannah Hearn
Caitlyn Shoulder
Bailey Broderick
Alexis Colhoff
9:52.94
May 3
Howard Wood Dakota Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
McKinsey Kost
Hailey Ogle
Caitlyn Shoulder
Bailey Broderick
4:20.72
May 24
South Dakota State Track Meet
2.
-
McKinsey Kost
Kiana Maxon
Caitlyn Shoulder
Hannah Hearn
4:23.92
May 24
South Dakota State Track Meet
3.
-
Relay Team
4:25.66
May 16
Last Chance Meet
4.
-
Kelsie Jeffries
Caitlyn Shoulder
Nakaila Steen
Alexis Colhoff
4:37.20
May 3
Howard Wood Dakota Relays
Shot Put - 4kg
1.
12
Tori Holt
40' 1.5
PR
Apr 30
Custer Invite
2.
11
Samantha Tippmann
36' 3
May 11
Greater Dakota Conference
3.
11
Britney Olson
35' 5.5
PR
Apr 30
Custer Invite
4.
10
Shae Heitsch
33' 11.5
May 14
Track-O-Rama
5.
10
Tasha Olson
32' 2.5
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
6.
9
Lacey Farley
30' 0.75
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
7.
11
Rachel Holen
29' 4
PR
Apr 30
Custer Invite
8.
10
Jessica Levey
28' 4
May 7
Rapid City Qualifier
9.
9
Kaitlyn Cribbs
27' 9.5
PR
Apr 30
Custer Invite
10.
9
Savannah Bowling
22' 9.5
PR
May 7
Rapid City Qualifier
11.
9
Marla Shaw
20' 5.5
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
12.
11
Caroline Savenije
19' 5.25
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
13.
10
Heather Henk
17' 3.5
PR
Apr 30
Custer Invite
Discus - 1kg
1.
12
Tori Holt
130' 2
PR
May 11
Greater Dakota Conference
2.
11
Samantha Tippmann
124' 10
PR
May 11
Greater Dakota Conference
3.
12
Searra McLeod
113' 8
PR
May 7
Rapid City Qualifier
4.
11
Britney Olson
98' 6
PR
Apr 30
Custer Invite
5.
9
Lacey Farley
97' 11
PR
Apr 30
Custer Invite
6.
10
Shae Heitsch
97' 0
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
7.
10
Tasha Olson
93' 0
PR
May 7
Rapid City Qualifier
8.
10
Jessica Levey
77' 4
May 7
Rapid City Qualifier
9.
11
Rachel Holen
75' 8
PR
Apr 30
Custer Invite
10.
9
Kaitlyn Cribbs
71' 4
PR
Apr 30
Custer Invite
11.
11
Caroline Savenije
67' 2
PR
May 7
Rapid City Qualifier
12.
9
Marla Shaw
57' 1
PR
Apr 2
Douglas Early Bird
13.
10
Heather Henk
53' 0
PR
Apr 30
Custer Invite
High Jump
1.
12
Lauren Schad
5' 7.25
PR
May 7
Rapid City Qualifier
2.
11
Colette Christensen
5' 7
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
3.
12
Ariel Toles
4' 9
May 11
Greater Dakota Conference
11
Grace Weeks
4' 9
PR
May 7
Rapid City Qualifier
Pole Vault
1.
10
Alaina Klapperich
9' 6
Apr 27
Black Hills Track Classic
12
McKinsey Kost
9' 6
Apr 27
Black Hills Track Classic
3.
11
Colette Christensen
7' 3
PR
May 7
Rapid City Qualifier
4.
9
Kelsie Jefferies
6' 6
PR
Apr 30
Custer Invite
Long Jump
1.
12
Lauren Schad
17' 8.5
PR
May 11
Greater Dakota Conference
2.
11
Colette Christensen
16' 9
May 7
Rapid City Qualifier
3.
11
Abby Wahl
16' 2
May 11
Greater Dakota Conference
4.
12
Ariel Toles
15' 9.5
May 3
O'Gorman Invite
5.
12
Malika Burke
15' 7.25
Apr 5
Queen City Classic
6.
12
Halsey Schnabel
14' 8
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
7.
10
Rose Miller
14' 6
Apr 27
Black Hills Track Classic
8.
9
Emily Burke
14' 3
Apr 2
Douglas Early Bird
9.
9
Alyssa Laurenz
13' 7.5
Apr 2
Douglas Early Bird
10.
10
Samantha Swett
13' 4.5
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
Triple Jump
1.
11
Colette Christensen
37' 7
May 7
Rapid City Qualifier
2.
12
Lauren Schad
36' 1.25
PR
Apr 27
Black Hills Track Classic
3.
12
Malika Burke
35' 2.75
PR
May 3
O'Gorman Invite
4.
12
Ariel Toles
34' 10.5
PR
May 14
Track-O-Rama
5.
11
Abby Wahl
34' 5.75
Apr 5
Queen City Classic
6.
10
Rose Miller
33' 0
PR
May 16
Last Chance Meet
7.
9
Emily Burke
30' 2.75
May 14
Track-O-Rama
8.
9
Alyssa Laurenz
29' 7
May 7
Rapid City Qualifier
9.
10
Samantha Swett
28' 4.5
PR
Mar 28
Rapid City Developmental Meet
*Recent improvement