Season:
2014 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Collin Swedberg
11.3h
PR
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
2.
10
Josh May
12.8h
Mar 27
PCS Quad
3.
9
Quintin Garrison
13.4h
PR
May 14
D-10 Districts
4.
9
Erick Amaya
14.3h
PR
Apr 17
Sutherland HS Invite
200 Meters
1.
10
Collin Swedberg
23.9h
PR
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
2.
9
Quintin Garrison
27.5h
PR
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
3.
9
Erick Amaya
30.8h
PR
Apr 17
Sutherland HS Invite
400 Meters
1.
12
Landon Swedberg
51.9h
PR
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
2.
12
Hayden Woodcox
54.3h
PR
May 6
Best of the Midwest
3.
9
Quintin Garrison
1:00.7h
PR
May 14
D-10 Districts
4.
9
Robbie Nelson
1:01.84
May 2
RPAC
400 Meters - Relay Split
1.
12
Landon Swedberg
51.3h
PR
May 2
RPAC
2.
10
Collin Swedberg
54.0h
PR
May 6
Best of the Midwest
3.
12
Hayden Woodcox
55.0h
PR
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
4.
10
Andrew Gardner
57.9h
May 2
RPAC
5.
10
Tanner Clough
58.1h
Apr 22
Wallace Invite
6.
9
Robbie Nelson
58.8h
May 6
Best of the Midwest
7.
12
Shane Anders
59.0h
PR
May 14
D-10 Districts
8.
10
Josh May
1:08.2h
Apr 22
Wallace Invite
9.
9
Quintin Garrison
1:08.3h
PR
Apr 5
Sutherland Booster Invite
800 Meters
1.
11
Dillon Koop
2:15.0h
PR
May 6
Best of the Midwest
2.
10
Andrew Gardner
2:16.6h
May 14
D-10 Districts
3.
12
Hayden Woodcox
2:19.01
PR
May 2
RPAC
4.
9
Robbie Nelson
2:19.8h
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
800 Meters - Relay Split
1.
11
Dillon Koop
2:09.6h
PR
May 6
Best of the Midwest
2.
10
Tanner Clough
2:11.0h
Apr 22
Wallace Invite
3.
9
Robbie Nelson
2:13.0h
May 14
D-10 Districts
4.
12
Landon Swedberg
2:15.2h
PR
May 6
Best of the Midwest
5.
10
Andrew Gardner
2:19.2h
Apr 17
Sutherland HS Invite
1600 Meters
1.
10
Tanner Clough
4:43.6h
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
2.
11
Dillon Koop
5:13.4h
PR
Apr 22
Wallace Invite
3.
11
Juan Gomez
5:28.0h
PR
Apr 22
Wallace Invite
3200 Meters
1.
10
Tanner Clough
10:52.02
May 24
NSAA Class D State Championships
2.
11
Dillon Koop
11:25.0h
PR
Apr 17
Sutherland HS Invite
3.
11
Juan Gomez
12:02.0h
May 14
D-10 Districts
4x100 Relay
1.
-
Collin Swedberg
Josh May
Shane Anders
Quintin Garrison
50.9h
Apr 5
Sutherland Booster Invite
4x400 Relay
1.
-
Hayden Woodcox
Collin Swedberg
Robbie Nelson
Landon Swedberg
3:40.8h
May 6
Best of the Midwest
2.
-
Hayden Woodcox
Landon Swedberg
Andrew Gardner
Robbie Nelson
3:47.45
May 2
RPAC
3.
-
Hayden Woodcox
Landon Swedberg
Andrew Gardner
Tanner Clough
3:50.4h
Apr 17
Sutherland HS Invite
4.
-
Hayden Woodcox
Landon Swedberg
Josh May
Tanner Clough
3:57.0h
Apr 22
Wallace Invite
5.
-
Hayden Woodcox
Landon Swedberg
Andrew Gardner
Quintin Garrison
4:01.7h
Apr 5
Sutherland Booster Invite
6.
-
Hayden Woodcox
Shane Anders
Robbie Nelson
Andrew Gardner
4:02.7h
May 14
D-10 Districts
7.
-
Hayden Woodcox
Robbie Nelson
Tanner Clough
Shane Anders
4:03.2h
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
8.
-
Hayden Woodcox
Jacob Melton
Robbie Nelson
Andrew Gardner
4:08.3h
Mar 27
PCS Quad
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
8:47.26
May 24
NSAA Class D State Championships
2.
-
Dillon Koop
Landon Swedberg
Robbie Nelson
Tanner Clough
8:54.9h
May 14
D-10 Districts
3.
-
Dillon Koop
Landon Swedberg
Andrew Gardner
Tanner Clough
8:55.30
May 2
RPAC
4.
-
Landon Swedberg
Andrew Gardner
Dillon Koop
Hayden Woodcox
9:37.9h
Apr 5
Sutherland Booster Invite
5.
-
Andrew Gardner
Robbie Nelson
Tyler Daniels
Quintin Garrison
10:22.9h
Mar 27
PCS Quad
Shot Put - 12lb
1.
10
Josh May
42' 6.75
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
2.
12
Shane Anders
39' 8
PR
May 14
D-10 Districts
Discus - 1.6kg
1.
12
Landon Swedberg
143' 9
PR
May 14
D-10 Districts
2.
10
Josh May
140' 9
May 14
D-10 Districts
3.
12
Shane Anders
132' 7
PR
May 2
RPAC
High Jump
1.
9
Robbie Nelson
5' 0
PR
Apr 22
Wallace Invite
9
Quintin Garrison
5' 0
PR
Apr 17
Sutherland HS Invite
Long Jump
1.
10
Collin Swedberg
19' 3.5
PR
Apr 5
Sutherland Booster Invite
2.
12
Hayden Woodcox
18' 2.25
PR
Apr 5
Sutherland Booster Invite
Womens
100 Meters
1.
9
Margaret May
13.8h
Apr 5
Sutherland Booster Invite
2.
9
Madisyn Cutler
16.3h
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
200 Meters
1.
9
Madisen Messersmith
29.9h
PR
Apr 5
Sutherland Booster Invite
2.
11
Hayley Storm
30.2h
PR
Apr 22
Wallace Invite
3.
9
Madisyn Cutler
34.5h
May 14
D-10 Districts
400 Meters
1.
9
Margaret May
1:03.4h
PR
May 14
D-10 Districts
2.
9
Bridgett Anders
1:12.1h
PR
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
3.
11
Christina Daniels
1:13.0h
PR
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
4.
12
Paige Aylward
1:14.0h
Apr 5
Sutherland Booster Invite
5.
12
Alex Lundvall
1:15.9h
PR
Apr 22
Wallace Invite
400 Meters - Relay Split
1.
9
Margaret May
1:03.0h
PR
May 14
D-10 Districts
2.
9
Madisen Messersmith
1:07.2h
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
3.
12
Paige Aylward
1:09.0h
PR
May 14
D-10 Districts
4.
11
Hayley Storm
1:10.0h
PR
May 14
D-10 Districts
5.
9
Myah McConnell
1:15.7h
PR
Apr 22
Wallace Invite
6.
9
Bridgett Anders
1:18.5h
PR
Apr 11
South Loup Bobcats Invite
7.
11
Christina Daniels
1:20.5h
Apr 11
South Loup Bobcats Invite
8.
9
Madisyn Cutler
1:22.5h
PR
Apr 5
Sutherland Booster Invite
800 Meters
1.
9
Madisen Messersmith
2:37.8h
PR
May 14
D-10 Districts
2.
12
Alex Lundvall
2:50.85
PR
May 2
RPAC
3.
9
Bridgett Anders
3:46.5h
PR
Mar 27
PCS Quad
800 Meters - Relay Split
1.
9
Madisen Messersmith
2:37.2h
PR
May 2
RPAC
2.
9
Myah McConnell
2:50.5h
PR
Apr 22
Wallace Invite
3.
12
Alex Lundvall
2:51.3h
PR
May 2
RPAC
4.
12
Paige Aylward
2:54.0h
May 14
D-10 Districts
5.
11
Hayley Storm
3:01.0h
May 2
RPAC
1600 Meters
1.
9
Madisen Messersmith
6:18.6h
PR
Apr 22
Wallace Invite
2.
12
Alex Lundvall
6:40.2h
Apr 17
Sutherland HS Invite
3.
9
Myah McConnell
7:08.4h
PR
Mar 27
PCS Quad
4.
11
Mickayla Sheets
7:33.9h
Mar 27
PCS Quad
3200 Meters
1.
9
Myah McConnell
14:28.9h
PR
Apr 22
Wallace Invite
2.
11
Mickayla Sheets
16:32.3h
Apr 5
Sutherland Booster Invite
300m Hurdles - 30"
1.
9
Bridgett Anders
59.2h
PR
Apr 17
Sutherland HS Invite
4x400 Relay
1.
-
Maggie May
Hayley Storm
Paige Aylward
Madisen Messersmith
4:33.1h
May 14
D-10 Districts
2.
-
Maggie May
Madisen Messersmith
Hayley Storm
Paige Aylward
4:38.3h
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
3.
-
Maggie May
Myah McConnell
Paige Aylward
Hayley Storm
4:42.3h
Apr 22
Wallace Invite
4.
-
Maggie May
Hayley Storm
Paige Aylward
Myah McConnell
4:47.5h
Apr 17
Sutherland HS Invite
5.
-
Maggie May
Madisyn Cutler
Paige Aylward
Hayley Storm
4:56.4h
Apr 5
Sutherland Booster Invite
6.
-
Hayley Storm
Christina Daniels
Bridgett Anders
Myah McConnell
5:11.6h
Apr 11
South Loup Bobcats Invite
4x800 Relay
1.
-
Alex Lundvall
Hayley Storm
Paige Aylward
Madisen Messersmith
11:25.38
May 2
RPAC
2.
-
Myah McConnell
Alex Lundvall
Paige Aylward
Madisen Messersmith
11:29.8h
Apr 22
Wallace Invite
3.
-
Madisen Messersmith
Alex Lundvall
Hayley Storm
Paige Aylward
11:39.5h
May 14
D-10 Districts
4.
-
Alex Lundvall
Paige Aylward
Mickayla Sheets
Madisen Messersmith
11:59.5h
Apr 5
Sutherland Booster Invite
5.
-
Myah McConnell
Hayley Storm
Paige Aylward
Mickayla Sheets
12:31.5h
Mar 27
PCS Quad
Discus - 1kg
1.
11
Mickayla Sheets
55' 9
Apr 5
Sutherland Booster Invite
Long Jump
1.
11
Hayley Storm
14' 4
PR
May 14
D-10 Districts
2.
9
Madisen Messersmith
14' 0
May 2
RPAC
3.
9
Myah McConnell
10' 10.25
PR
Apr 11
South Loup Bobcats Invite
Triple Jump
1.
11
Hayley Storm
31' 2.5
PR
May 14
D-10 Districts
2.
9
Bridgett Anders
27' 1.25
PR
May 9
Dundy Co.-Stratton Twilight
3.
9
Myah McConnell
24' 8.5
Mar 27
PCS Quad
*Recent improvement