Season:
2014 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
1989
1975
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Juankeem Finley
11.75
Apr 19
Bud Mohns Invitational
2.
9
James Stewart
11.98
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
3.
10
Anthony Knickmeyer
12.12
PR
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
4.
9
Juankeem Finely
12.13
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
5.
9
Sam Adank
12.15
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
200 Meters
1.
9
Juankeem Finley
23.52
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
2.
9
Juankeem Finely
24.08
PR
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
3.
9
James Stewart
24.28
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
4.
9
Sam Adank
24.89
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
5.
9
Seth Phillips
25.70
PR
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
400 Meters
1.
11
Jon Osei
50.79
PR
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
2.
10
Adam Gray
51.44
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
3.
12
Ross Netzel
51.55
PR
Apr 25
Bob Cohoon Invitational
4.
11
Roy Rogers
54.30
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
5.
11
Matt D'Aquila
55.55
PR
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
6.
10
Eli Lamy
56.64
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
7.
9
Brandon Biedermann
1:01.55
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
8.
9
Seth Phillips
1:02.24
PR
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
800 Meters
1.
12
Jacob Amiri
1:57.59
Apr 25
Bob Cohoon Invitational
2.
12
Ross Netzel
2:06.90
PR
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
3.
12
Jason Shaughnessy
2:08.10
PR
Apr 25
Bob Cohoon Invitational
4.
10
Brandon Hutton
2:09.58
PR
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
5.
10
Will Heatherington
2:15.25
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
6.
10
Zach Scheffel
2:16.41
Apr 19
Bud Mohns Invitational
7.
9
Zack Wascher
2:24.11
Apr 19
Bud Mohns Invitational
1600 Meters
1.
12
Jacob Amiri
4:32.06
PR
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
2.
12
David Fish
4:35.56
PR
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
3.
11
Ethan Kirk
4:41.90
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
4.
11
Drew Heneghan
4:47.57
PR
Apr 25
Bob Cohoon Invitational
5.
10
Jack LaLonde
4:48.21
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
6.
11
Andrew Heneghan
4:53.76
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
7.
10
Joey Eterno
4:56.17
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
8.
10
Austin Rutkowski
5:08.88
PR
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
3200 Meters
1.
11
Ethan Kirk
10:05.32
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
2.
10
Jack LaLonde
10:05.45
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
3.
10
Allan Zhou
10:25.93
PR
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
4.
10
Joey Eterno
10:50.45
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
5.
11
Tim Arnold
10:54.11
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
6.
9
Jacob Bullard
11:09.27
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Nick Kersting
16.04
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
2.
10
Trevon Geary
17.07
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
3.
10
Anthony Knickmeyer
19.06
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
4.
10
Bobby Major
19.44
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
5.
9
Jack Girard
20.06
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
300m Hurdles - 36"
1.
11
Nick Kersting
43.35
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
2.
10
Trevon Geary
44.67
PR
Apr 25
Bob Cohoon Invitational
3.
10
Jeremy Taylor
45.60
Apr 19
Bud Mohns Invitational
4.
9
Jack Girard
47.35
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
5.
10
Bobby Major
51.55
Apr 19
Bud Mohns Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
45.49
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
2.
Kwame Opoku
Joe Stellato
James Stewart
Juankeem Finley
45.64
Apr 25
Bob Cohoon Invitational
3.
-
Juankeem Finley
Kwame Opoku
James Stewart
Anthony Knickmeyer
45.69
Apr 19
Bud Mohns Invitational
4x200 Relay -
1.
Juankeem Finley
Jon Osei
Thomas Zieman
James Stewart
1:35.88
Apr 25
Bob Cohoon Invitational
2.
Relay Team
1:36.21
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
3.
-
Thomas Zieman
James Stewart
Juankeem Finley
Anthony Knickmeyer
1:37.48
Apr 19
Bud Mohns Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:23.46
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
2.
-
Adam Gray
Jacob Amiri
Ross Netzel
Jon Osei
3:25.75
May 31
IHSA 3A Boys State Championship
3.
Jacob Amiri
Adam Gray
Jon Osei
Ross Netzel
3:29.93
Apr 25
Bob Cohoon Invitational
4.
-
Jon Osei
Roy Rogers
Jacob Amiri
Ross Netzel
3:38.30
Apr 19
Bud Mohns Invitational
5.
-
Adam Gray
Jeremy Taylor
Connor Keegan
Trevon Geary
3:40.43
Apr 19
Bud Mohns Invitational
4x800 Relay
1.
-
Ross Netzel
Jason Shaughnessy
Ethan Kirk
Jacob Amiri
8:26.22
Apr 19
Bud Mohns Invitational
2.
Relay Team
8:28.25
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
3.
-
Max O'Meara
Brandon Hutton
Joey Eterno
David Fish
8:43.28
Apr 19
Bud Mohns Invitational
4.
Max O'Meara
Joey Eterno
Brandon Hutton
Peter Fish
8:54.68
Apr 25
Bob Cohoon Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Jacob Amiri
Jon Osei
Ross Netzel
David Fish
10:52.30
Apr 30
DyeStat IL DMR Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Tim Tully
47' 6
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
2.
10
Danny Campagna
47' 5
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
3.
10
Matt Deem
40' 3
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
4.
10
Devin Garrett
38' 7
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
5.
11
TJ Simpson
37' 7
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Tim Tully
140' 9
PR
Apr 25
Bob Cohoon Invitational
2.
12
Kamil Baldyga
132' 10
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
3.
11
Tim Peiffer
117' 6
PR
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
4.
10
Matt Deem
112' 5
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
5.
10
Devin Garrett
104' 1
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
High Jump
1.
10
Nick Klecki
5' 9
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
2.
10
Eli Lamy
5' 8
Apr 19
Bud Mohns Invitational
3.
10
Ely Lamy
5' 5
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
4.
11
Josh Jones
5' 4
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
5.
10
Jeremy Taylor
5' 1
PR
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
Pole Vault
1.
10
Jeremy Taylor
9' 6
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
2.
10
Thomas Zieman
9' 0
Apr 19
Bud Mohns Invitational
3.
10
Maxx Smith
7' 6
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
4.
11
Ben Taylor
6' 0
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
Long Jump
1.
10
Nick Klecki
19' 8.5
PR
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
2.
10
Connor Keegan
18' 5.5
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
3.
11
Josh Jones
17' 5.25
Apr 25
Bob Cohoon Invitational
4.
9
Jack Girard
16' 7.5
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
5.
11
Nick Kersting
16' 1
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
6.
12
Kyle Scornaienchi
14' 9.5
PR
Apr 19
Bud Mohns Invitational
Triple Jump
1.
11
Josh Jones
41' 3.5
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
2.
10
Connor Keegan
39' 0
PR
May 23
IHSA 3A Boys Romeoville Sectional
3.
10
Jeremy Taylor
38' 6
May 16
WSC-Gold Conference Boys Championships
Womens
100 Meters
1.
10
Shaliyah Dixon-Tucker
12.98
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
2.
9
Nicole Muccianti
13.33
May 2
Tiger Invitational
3.
9
Soren Umali
13.52
May 2
Tiger Invitational
4.
10
Lauren Wong
13.88
May 2
Tiger Invitational
5.
12
Alicia Petramale
14.30
PR
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
6.
9
Alison Thomas
14.36
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
200 Meters
1.
9
Nicole Muccianti
27.52
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
2.
11
Rachel Petro
28.09
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
3.
9
Sonja Renowden
28.55
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4.
10
Lauren Wong
29.23
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
5.
9
Lauren Akermann
29.28
PR
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
6.
11
Mary Beine
29.70
May 2
Tiger Invitational
7.
12
Alicia Petramale
29.78
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
8.
12
Kim Donner
30.29
PR
May 2
Tiger Invitational
400 Meters
1.
10
Michaela Hackbarth
58.71
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
2.
11
Rachel Petro
1:01.29
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
3.
11
Amanda Thate
1:02.96
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4.
9
Sonja Renowden
1:05.86
May 2
Tiger Invitational
5.
11
Mary Beine
1:08.52
May 2
Tiger Invitational
6.
11
Anna Soriano
1:08.75
PR
May 2
Tiger Invitational
7.
9
Kristen McCash
1:14.70
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
800 Meters
1.
10
Michaela Hackbarth
2:13.00
May 24
IHSA 3A Girls State Championships
2.
11
Amanda Thate
2:20.79
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
3.
10
Maggie Seitz
2:31.29
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4.
10
Lizbeth Alcantara
2:31.39
May 2
Tiger Invitational
5.
10
Jill Boyle
2:34.81
PR
May 2
Tiger Invitational
1600 Meters
1.
11
Amanda Thate
5:03.31
PR
May 24
IHSA 3A Girls State Championships
2.
12
Meaghan Bosman
5:21.16
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
3.
11
Abby Kargol
5:27.33
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4.
10
Maggie Seitz
5:41.08
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
5.
9
Katie Stapleton
5:43.64
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
3200 Meters
1.
11
Abby Kargol
10:50.04
May 24
IHSA 3A Girls State Championships
2.
12
Haley Albers
11:07.30
May 24
IHSA 3A Girls State Championships
3.
10
Jill Boyle
12:14.33
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4.
9
Katie Stapleton
12:15.19
May 2
Tiger Invitational
5.
11
Mary Beine
12:29.50
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
6.
12
Meredith Robinson
12:53.08
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
100m Hurdles - 33"
1.
10
Shaliyah Dixon-Tucker
15.29
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
2.
10
Lauren Wong
17.03
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
3.
9
Soren Umali
17.37
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4.
10
Nicole Murphy
19.37
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
300m Hurdles - 30"
1.
10
Shaliyah Dixon-Tucker
50.27
PR
May 2
Tiger Invitational
2.
10
Lauren Wong
51.01
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
3.
9
Soren Umali
52.35
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4.
10
Nicole Murphy
58.72
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4x100 Relay
1.
9
Nicole Muccianti
Soren Umali
Sonja Renowden
Kiera James
51.15
May 2
Tiger Invitational
2.
Lauren Wong
Nicole Muccianti
Sonja Renowden
Soren Umali
51.29
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
3.
-
Relay Team
51.36
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4.
-
Lauren Wong
Nicole Murphy
Shalyn Martinek
Alicia Petramale
55.45
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4x200 Relay -
1.
Nicole Muccianti
Soren Umali
Kiera James
Shaliyah Dixon-Tucker
1:46.50
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
2.
-
Nicole Muccianti
Kiera James
Rachel Petro
Shaliyah Dixon-Tucker
1:49.05
May 24
IHSA 3A Girls State Championships
3.
-
Shalyn Martinek
Joy Lee
Brooke Drzewiecki
Kyla Thomas
1:59.83
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4x400 Relay
1.
Rachel Petro
Sonja Renowden
Amanda Thate
Michaela Hackbarth
4:10.82
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
2.
-
Rachel Petro
Meaghan Bosman
Amanda Thate
Michaela Hackbarth
4:11.90
May 2
Tiger Invitational
3.
-
Alison Thomas
Mary Beine
Anna Soriano
Lizbeth Alcantara
4:32.93
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4x800 Relay
1.
-
Amanda Thate
Maggie Seitz
Meaghan Bosman
Michaela Hackbarth
9:40.22
May 2
Tiger Invitational
2.
Meaghan Bosman
Jill Boyle
Lizbeth Alcantara
Maggie Seitz
10:07.81
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
3.
-
Lizbeth Alcantara
Hannah Anderson
Anna Soriano
Katie Stapleton
10:41.54
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Rachel Petro
Kim Donner
Michaela Hackbarth
Meaghan Bosman
1:57.97
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
2.
-
Sonja Renowden
Alison Thomas
Alicia Petramale
Kristen McCash
2:09.22
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
Shot Put - 4kg
1.
11
Sarah Ruth
23' 6
PR
May 2
Tiger Invitational
2.
11
Caitlin Coulam
23' 4
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
3.
10
Rachel Buonauro
20' 7.5
PR
May 2
Tiger Invitational
4.
12
Jessica Meeker
20' 6.5
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
Discus - 1kg
1.
12
Kim Donner
83' 4
PR
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
2.
10
Rachel Buonauro
80' 6
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
3.
9
Lauren Akermann
72' 1
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
4.
11
Sarah Ruth
62' 3
PR
May 2
Tiger Invitational
5.
11
Caitlin Coulam
57' 0
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
High Jump
1.
9
Kiera James
4' 7
May 2
Tiger Invitational
2.
10
Maggie Seitz
4' 5
May 2
Tiger Invitational
Pole Vault
1.
12
Kim Donner
9' 0
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
2.
9
Lauren Akermann
7' 6
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
12
Hannah Anderson
7' 6
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
Long Jump
1.
11
Rachel Petro
16' 1
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
2.
9
Kiera James
15' 6
May 2
Tiger Invitational
3.
9
Sonja Renowden
14' 0.5
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4.
12
Marilyn Kikama
13' 11.5
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
5.
9
Lauren Akermann
13' 7.5
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
Triple Jump
1.
9
Dejah Sartin
30' 3.25
May 16
IHSA 3A Girls Downers Grove South Sectional
2.
9
Lauren Akermann
30' 1.75
May 2
Tiger Invitational
3.
10
Stephanie Wronkiewicz
28' 9.75
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
4.
12
Marilyn Kikama
28' 8.75
PR
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
5.
11
Mary Beine
28' 5.5
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
6.
11
Anna Soriano
26' 11
Apr 19
Blue & Gold Falcon Invite
*Recent improvement