Season:
2014 Outdoor
Outdoor
2222
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
1993
1978
1977
1976
Indoor
2024
2017
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Joseph Cummings
12.91
Apr 25
Rieke Invite
2.
11
Filippo Palamara
13.21
PR
Apr 25
Rieke Invite
3.
11
Joey Cardenas
13.54c
May 2
Jeff Agar Invitational
4.
9
Riley Brown
13.74
Mar 22
Papa Wells Invitational
5.
9
Kenneth Allenton
14.04c
PR
Apr 18
K Valley Ralley
6.
9
Rhys Chapman
14.58
PR
Mar 22
Papa Wells Invitational
200 Meters
1.
9
Joseph Cummings
25.32
Mar 22
Papa Wells Invitational
2.
11
Filippo Palamara
26.44c
PR
Apr 18
K Valley Ralley
3.
11
Colt Hansen
29.21
PR
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
4.
11
Joey Cardenas
29.35
Apr 11
Dick Horyna Invitational
5.
9
Rhys Chapman
31.10
PR
Apr 5
Columbia River Invitational
400 Meters
1.
11
Michael Underwood
57.31
PR
May 9
Pirate Invite
2.
11
Filippo Palamara
1:00.13
PR
Apr 25
Rieke Invite
3.
11
Joey Cardenas
1:01.74c
May 2
Jeff Agar Invitational
4.
9
Riley Brown
1:03.17
Mar 22
Papa Wells Invitational
5.
9
Joseph Cummings
1:08.19
PR
Apr 5
Columbia River Invitational
800 Meters
1.
10
Troy Roberts
2:15.35
May 16
1B Greater Columbia Gorge League
2.
11
Michael Underwood
2:18.5h
PR
May 2
Jeff Agar Invitational
3.
11
Joey Cardenas
2:27.28
PR
May 9
Pirate Invite
1000 Meters
1.
10
Andrew Gannon
3:07.55
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
1500 Meters
1.
10
Andrew Gannon
4:47.57
Apr 11
Dick Horyna Invitational
1600 Meters
1.
10
Troy Roberts
5:05.1h
PR
May 2
Jeff Agar Invitational
2.
10
Andrew Gannon
5:07.5h
May 2
Jeff Agar Invitational
3.
11
Joey Cardenas
5:27.55
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
2000 Meters
1.
10
Troy Roberts
6:42.52
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
3000 Meters
1.
10
Troy Roberts
10:42.11
PR
Apr 11
Dick Horyna Invitational
3200 Meters
1.
10
Troy Roberts
10:41.13
PR
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
2.
10
Andrew Gannon
10:42.92
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
60m Hurdles - 39"
1.
9
Riley Brown
10.39
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
110m Hurdles - 39"
1.
10
Nathan Powers
16.50
(1.9)
May 31
1A, 1B & 2B State Championship
2.
10
Andrew Gannon
19.30
PR
May 16
1B Greater Columbia Gorge League
3.
9
Riley Brown
20.76
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
300m Hurdles - 36"
1.
10
Nathan Powers
44.14
Apr 11
Dick Horyna Invitational
2.
10
Andrew Gannon
45.93
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
3.
9
Riley Brown
50.14c
May 2
Jeff Agar Invitational
2k Steeplechase
1.
10
Andrew Gannon
7:27.7h
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
4x100 Relay
1.
-
Rhys Chapman
Kenneth Allenton
Filippo Palamara
Clint Strader
50.51
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
2.
-
Nathan Powers
Joseph Cummings
Filippo Palamara
Clint Strader
51.51
Apr 5
Columbia River Invitational
3.
-
Kenneth Allenton
Joey Cardenas
Riley Brown
Joseph Cummings
52.00
Apr 11
Dick Horyna Invitational
4.
-
Joey Cardenas
Riley Brown
Rhys Chapman
Joseph Cummings
52.45
Apr 25
Rieke Invite
5.
-
Nathan Powers
Troy Roberts
Clint Strader
Filippo Palamara
52.66
Mar 29
Don Holder Relays
6.
-
Joey Cardenas
Rhys Chapman
Kenneth Allenton
Joseph Cummings
53.14
May 9
Pirate Invite
7.
-
Joey Cardenas
Rhys Chapman
Riley Brown
Joseph Cummings
53.64c
Apr 18
K Valley Ralley
-
Joey Cardenas
Kenneth Allenton
Rhys Chapman
Joseph Cummings
53.64c
May 2
Jeff Agar Invitational
9.
9
Joseph Cummings
Riley Brown
Kenneth Allenton
Rhys Chapman
54.31
Mar 29
Don Holder Relays
10.
-
Joey Cardenas
Filippo Palamara
Rhys Chapman
Joseph Cummings
54.64
Mar 22
Papa Wells Invitational
4x400 Relay
1.
-
Nathan Powers
Andrew Gannon
Clint Strader
Michael Underwood
3:55.26
Apr 11
Dick Horyna Invitational
2.
-
Riley Brown
Joey Cardenas
Kenneth Allenton
Troy Roberts
4:15.28
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
3.
-
Andrew Gannon
Riley Brown
Filippo Palamara
Michael Underwood
4:17.32
Apr 5
Columbia River Invitational
4.
-
Kenneth Allenton
Riley Brown
Clint Strader
Joey Cardenas
4:20.10
May 9
Pirate Invite
5.
-
Nathan Powers
Clint Strader
Joey Cardenas
Andrew Gannon
4:25.54
Mar 22
Papa Wells Invitational
Shot Put - 12lb
1.
11
Michael Underwood
35' 2
May 2
Jeff Agar Invitational
2.
9
Joseph Cummings
29' 8
Apr 18
K Valley Ralley
3.
9
Kenneth Allenton
25' 6
May 9
Pirate Invite
4.
9
Rhys Chapman
25' 3
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
Discus - 1.6kg
1.
11
Michael Underwood
123' 0
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
2.
10
Troy Roberts
88' 11
May 16
1B Greater Columbia Gorge League
3.
9
Rhys Chapman
74' 8
PR
May 16
1B Greater Columbia Gorge League
4.
9
Kenneth Allenton
68' 9
Apr 18
K Valley Ralley
Javelin - 800g
1.
10
Andrew Gannon
120' 1
May 2
Jeff Agar Invitational
2.
9
Joseph Cummings
116' 10
Mar 22
Papa Wells Invitational
3.
9
Kenneth Allenton
88' 3
May 2
Jeff Agar Invitational
4.
9
Rhys Chapman
64' 5
PR
Apr 18
K Valley Ralley
High Jump
1.
10
Nathan Powers
5' 10
Apr 5
Columbia River Invitational
2.
9
Riley Brown
5' 0
May 16
1B Greater Columbia Gorge League
3.
9
Joseph Cummings
4' 10
PR
May 2
Jeff Agar Invitational
4.
11
Clint Strader
4' 9
Apr 5
Columbia River Invitational
Pole Vault
1.
11
Clint Strader
10' 6
PR
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
2.
11
Joey Cardenas
10' 0
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
3.
11
Colt Hansen
9' 0
PR
May 2
Jeff Agar Invitational
4.
9
Kenneth Allenton
8' 6
PR
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
Long Jump
1.
10
Nathan Powers
18' 2
PR
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
2.
11
Clint Strader
16' 11
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
3.
11
Colt Hansen
14' 11
PR
May 9
Pirate Invite
4.
11
Filippo Palamara
14' 9
PR
May 16
1B Greater Columbia Gorge League
5.
9
Kenneth Allenton
14' 0
PR
Apr 25
Rieke Invite
Triple Jump
1.
11
Clint Strader
36' 6.5
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
2.
11
Colt Hansen
34' 0.5
PR
May 9
Pirate Invite
Womens
100 Meters
1.
11
Lindsay Brown
13.32
Apr 25
Rieke Invite
2.
10
Shaylee Tharp
15.50
(7.7)
PR
Mar 29
Don Holder Relays
3.
9
Lakota Tharp
17.25
PR
Apr 11
Dick Horyna Invitational
4.
10
Desiree Schlegel
17.51
PR
Apr 11
Dick Horyna Invitational
200 Meters
1.
11
Lindsay Brown
28.78
PR
Apr 5
Columbia River Invitational
2.
10
Shaylee Tharp
32.79
Apr 5
Columbia River Invitational
3.
9
Hali O'Banion
33.88
PR
Apr 11
Dick Horyna Invitational
4.
10
Desiree Schlegel
37.74
PR
Mar 22
Papa Wells Invitational
5.
10
Heather Goodnight
38.60
PR
May 9
Pirate Invite
6.
9
Lakota Tharp
41.34c
PR
May 2
Jeff Agar Invitational
400 Meters
1.
10
Shaylee Tharp
1:11.81
PR
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
2.
9
Hali O'Banion
1:20.80
Apr 11
Dick Horyna Invitational
3.
9
Hannah Delbrook
1:22.65
Mar 22
Papa Wells Invitational
600 Meters
1.
9
Katrina Cardenas
2:19.97
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
800 Meters
1.
9
Katrina Cardenas
3:30.88
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
2.
12
Sydnie O'Banion
3:47.36
PR
Apr 11
Dick Horyna Invitational
1500 Meters
1.
9
Hannah Delbrook
6:45.48
PR
Apr 11
Dick Horyna Invitational
2.
9
Katrina Cardenas
6:54.11
PR
Apr 11
Dick Horyna Invitational
1600 Meters
1.
9
Hannah Delbrook
7:21.78
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
2.
10
Desiree Schlegel
8:28.61
PR
Apr 25
Rieke Invite
3200 Meters
1.
9
Hannah Delbrook
15:21.18
PR
Apr 25
Rieke Invite
2.
9
Katrina Cardenas
16:06.76
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
100m Hurdles - 33"
1.
11
Lindsay Brown
16.29
(.0)
PR
May 31
1A, 1B & 2B State Championship
2.
9
Avalon Wasson
21.91
PR
Mar 22
Papa Wells Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
11
Lindsay Brown
48.02
PR
May 31
1A, 1B & 2B State Championship
2.
9
Avalon Wasson
1:19.06
PR
Mar 22
Papa Wells Invitational
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
1:01.23
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
2.
-
Sydnie O'Banion
Hali O'Banion
Katrina Cardenas
Avalon Wasson
1:02.59
Apr 25
Rieke Invite
3.
-
Sydnie O'Banion
Lakota Tharp
Hannah Delbrook
Desiree Schlegel
1:03.20
May 16
1B Greater Columbia Gorge League
4.
-
Sydnie O'Banion
Hali O'Banion
Heather Goodnight
Avalon Wasson
1:03.64c
May 2
Jeff Agar Invitational
5.
-
Katrina Cardenas
Sydnie O'Banion
Desiree Schlegel
Shaylee Tharp
1:03.66
Apr 11
Dick Horyna Invitational
6.
9
Hali O'Banion
Katrina Cardenas
Hannah Delbrook
Avalon Wasson
1:03.74c
Apr 18
K Valley Ralley
7.
-
Sydnie O'Banion
Avalon Wasson
Hannah Delbrook
Heather Goodnight
1:04.80
Mar 22
Papa Wells Invitational
8.
-
Sydnie O'Banion
Desiree Schlegel
Katrina Cardenas
Hali O'Banion
1:05.24
May 9
Pirate Invite
4x200 Relay -
1.
-
Hali O'Banion
Avalon Wasson
Shaylee Tharp
Katrina Cardenas
2:16.2h
Apr 18
K Valley Ralley
2.
-
Sydnie O'Banion
Hannah Delbrook
Desiree Schlegel
Hali O'Banion
2:16.72
May 23
Dist 5/6 1B Regional Meet
3.
-
Shaylee Tharp
Katrina Cardenas
Hali O'Banion
Sydnie O'Banion
2:16.90
Apr 25
Rieke Invite
4.
-
Sydnie O'Banion
Avalon Wasson
Desiree Schlegel
Hannah Delbrook
2:19.28
May 9
Pirate Invite
4x400 Relay
1.
-
Sydnie O'Banion
Hali O'Banion
Desiree Schlegel
Avalon Wasson
5:37.2h
May 2
Jeff Agar Invitational
2.
-
Sydnie O'Banion
Desiree Schlegel
Avalon Wasson
Hali O'Banion
5:40.65
May 9
Pirate Invite
3.
-
Sydnie O'Banion
Heather Goodnight
Desiree Schlegel
Hali O'Banion
5:54.09
Apr 25
Rieke Invite
Shot Put - 4kg
1.
12
Sydnie O'Banion
25' 6.5
May 16
1B Greater Columbia Gorge League
2.
10
Heather Goodnight
21' 6
PR
Apr 18
K Valley Ralley
3.
9
Avalon Wasson
20' 10
May 9
Pirate Invite
Discus - 1kg
1.
10
Heather Goodnight
72' 4
PR
May 2
Jeff Agar Invitational
2.
9
Avalon Wasson
65' 0
PR
May 16
1B Greater Columbia Gorge League
3.
9
Hali O'Banion
42' 4
PR
May 2
Jeff Agar Invitational
4.
10
Lacy Cannon
33' 9
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
5.
9
Lakota Tharp
32' 4
PR
May 9
Pirate Invite
Javelin - 600g
1.
9
Katrina Cardenas
94' 1
PR
May 9
Pirate Invite
2.
9
Hannah Delbrook
73' 2
Apr 5
Columbia River Invitational
3.
9
Avalon Wasson
38' 2
PR
Apr 11
Dick Horyna Invitational
High Jump
1.
11
Lindsay Brown
5' 2
PR
Apr 11
Dick Horyna Invitational
Pole Vault
1.
10
Shaylee Tharp
7' 6
PR
May 9
Pirate Invite
2.
10
Heather Goodnight
6' 0
PR
May 9
Pirate Invite
Long Jump
1.
10
Shaylee Tharp
14' 11.75
PR
Apr 18
K Valley Ralley
2.
9
Katrina Cardenas
12' 4
PR
May 2
Jeff Agar Invitational
3.
10
Desiree Schlegel
11' 2
PR
May 9
Pirate Invite
4.
12
Sydnie O'Banion
11' 1
Mar 15
Eisenhower Jamboree
5.
9
Hali O'Banion
10' 11
PR
May 9
Pirate Invite
6.
10
Heather Goodnight
10' 9.25
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
7.
9
Hannah Delbrook
10' 2.25
Mar 29
Don Holder Relays
Triple Jump
1.
10
Shaylee Tharp
32' 3
PR
Apr 18
K Valley Ralley
2.
11
Lindsay Brown
29' 8.75
Mar 29
Don Holder Relays
*Recent improvement