Season:
2015 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Indoor
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Bryce Myskevitz
11.95
Apr 30
Waconia Invitational
2.
11
David McCuskey
12.11
Apr 30
Waconia Invitational
3.
11
Michael Andrew
12.60
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
4.
9
Guy Mohs
12.70
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
5.
-
Mitch Davis
12.71
PR
Apr 30
Waconia Invitational
6.
10
Thomas Hickey
12.90
PR
Apr 30
Waconia Invitational
7.
9
Kyle Sipprell
13.26
PR
Apr 18
Lakeville Mega Meet
200 Meters
1.
11
David McCuskey
23.86
Apr 30
Waconia Invitational
2.
11
Michael Andrew
25.94
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
3.
9
Zane Taylor
25.95
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
4.
10
Thomas Hickey
26.29
PR
Apr 30
Waconia Invitational
5.
9
Nick Gherardi
26.70
Apr 30
Waconia Invitational
400 Meters
1.
12
Jacob Gilmer
53.21
PR
Apr 18
Lakeville Mega Meet
2.
10
Luke Greenagel
54.93
Apr 30
Waconia Invitational
3.
9
Zane Taylor
56.38
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
4.
10
Quinlan Courteau
59.12
PR
Apr 30
Waconia Invitational
800 Meters
1.
11
Pierce Laing
2:08.72
Apr 30
Waconia Invitational
2.
12
Jason Carlson
2:09.94
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
3.
10
Christopher Johnston
2:12.65
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
4.
10
Justin Whyte
2:23.36
Apr 18
Lakeville Mega Meet
5.
10
Kyle Cadwallader
2:27.41
PR
Apr 18
Lakeville Mega Meet
6.
-
Marcus Ostvig
2:35.57
PR
Apr 30
Waconia Invitational
1600 Meters
1.
10
Richard Beck
4:47.01
Apr 18
Lakeville Mega Meet
2.
12
Jason Carlson
4:57.64
PR
Apr 30
Waconia Invitational
3.
10
Christopher Johnston
5:09.69
PR
May 20
Rogness Relays
4.
10
Logan Wickstrom
5:15.07
PR
May 20
Rogness Relays
5.
10
Kyle Cadwallader
5:23.17
PR
May 20
Rogness Relays
6.
10
Austin Winkie
5:32.82
May 20
Rogness Relays
3200 Meters
1.
10
Logan Wickstrom
11:07.63
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
10
Kyle Cadwallader
11:45.00
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
3.
10
Justin Whyte
12:05.45
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
4.
11
Kevin Kvern
12:10.76
PR
Apr 30
Waconia Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
12
Garrett Savoie
16.30
PR
May 20
Rogness Relays
2.
11
Joseph Banavige
17.79
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
3.
9
Ryan Paul
19.99
May 20
Rogness Relays
300m Hurdles - 36"
1.
12
Garrett Savoie
43.63
PR
Apr 30
Waconia Invitational
2.
11
Joseph Banavige
43.92
Apr 30
Waconia Invitational
3.
9
Ryan Paul
49.72
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
4x100 Relay
1.
-
David McCuskey
Michael Andrew
Guy Mohs
Bryce Myskevitz
45.05
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
-
Relay Team
46.02
May 20
Rogness Relays
4x200 Relay -
1.
-
David McCuskey
Jacob Gilmer
Guy Mohs
Luke Greenagel
1:33.48
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
-
Relay Team
1:34.99
May 20
Rogness Relays
4x400 Relay
1.
-
Jacob Gilmer
Joseph Banavige
Pierce Laing
Luke Greenagel
3:32.89
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
-
Relay Team
3:36.50
Apr 30
Waconia Invitational
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
8:47.27
Apr 30
Waconia Invitational
2.
-
Pierce Laing
Jason Carlson
Christopher Johnston
Kevin Kvern
9:01.39
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Relay Team
1:54.16
May 20
Rogness Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
4:27.03
May 20
Rogness Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Nick Jacques
36' 8.5
PR
May 20
Rogness Relays
2.
11
Noah Wingerd
35' 5
PR
Apr 30
Waconia Invitational
3.
-
Mark Cahow
33' 10.5
PR
Apr 30
Waconia Invitational
4.
9
John Ellis
28' 8
May 20
Rogness Relays
Discus - 1.6kg
1.
9
Chris Nordlie
116' 1
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
11
Noah Wingerd
110' 3
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
3.
11
Joseph Banavige
82' 10
PR
May 20
Rogness Relays
4.
9
John Ellis
82' 6.5
Apr 30
Waconia Invitational
High Jump
1.
11
Bryce Myskevitz
5' 10
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
9
Kyle Sipprell
5' 2
May 20
Rogness Relays
Pole Vault
1.
12
Jacob Gilmer
11' 0
PR
May 20
Rogness Relays
2.
10
Thomas Hickey
10' 0
May 20
Rogness Relays
3.
10
Quinlan Courteau
9' 6
PR
May 20
Rogness Relays
4.
9
Aaron McKee
8' 0
May 20
Rogness Relays
Long Jump
1.
11
Bryce Myskevitz
20' 1.25
(.0)
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
11
David McCuskey
19' 6.5
May 20
Rogness Relays
3.
-
Mitch Davis
18' 11.5
PR
Apr 30
Waconia Invitational
4.
9
Zane Taylor
16' 10.5
(-.9)
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
Triple Jump
1.
9
Kyle Sipprell
35' 4
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
10
Thomas Hickey
31' 6
PR
Apr 30
Waconia Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Carly Goehring
13.41
Apr 18
Lakeville Mega Meet
2.
10
Emma Sternberg
13.77
Apr 30
Waconia Invitational
3.
9
Kayla Gehring
13.94
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
4.
9
Emma Stavig
14.59
Apr 30
Waconia Invitational
200 Meters
1.
11
Carly Goehring
27.60
PR
Apr 18
Lakeville Mega Meet
2.
12
Cabrini Winkels
27.91
PR
Apr 30
Waconia Invitational
3.
9
Lauren Hansen
27.99
Apr 30
Waconia Invitational
4.
9
Kayla Gehring
28.38
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
5.
10
Emma Sternberg
28.60
Apr 18
Lakeville Mega Meet
6.
12
Ariana van Dyck
28.94
Apr 18
Lakeville Mega Meet
400 Meters
1.
11
Taylor Eckerline
1:02.29
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
12
Cabrini Winkels
1:04.00
PR
Apr 30
Waconia Invitational
3.
9
Alayna Ahlstrom
1:04.96
Apr 30
Waconia Invitational
4.
11
Abigail Altman
1:05.27
PR
Apr 30
Waconia Invitational
800 Meters
1.
11
Sarah Harrison
2:21.54
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
10
Samantha Maddock
2:32.60
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
3.
11
Clare Halloran
2:37.61
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
4.
10
Betsy Surver
2:48.06
PR
Apr 18
Lakeville Mega Meet
5.
9
Elsa Soderstrom
2:50.43
PR
Apr 30
Waconia Invitational
6.
9
Olivia Chumber
2:50.82
PR
Apr 30
Waconia Invitational
1600 Meters
1.
11
Sarah Harrison
5:15.67
PR
Apr 18
Lakeville Mega Meet
2.
10
Grace Leslie
5:30.78
Apr 30
Waconia Invitational
3.
11
Taylor Eckerline
5:40.67
Apr 30
Waconia Invitational
4.
12
Vanessa Whyte
5:48.84
PR
May 20
Rogness Relays
5.
11
Greta Johnson
5:50.75
May 20
Rogness Relays
6.
11
Halle White
6:00.01
PR
May 20
Rogness Relays
7.
10
Betsy Surver
6:07.90
PR
May 20
Rogness Relays
3200 Meters
1.
10
Grace Leslie
11:58.21
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
12
Vanessa Whyte
12:30.67
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
3.
11
Greta Johnson
12:32.48
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
4.
11
Taylor Eckerline
12:47.00
PR
May 20
Rogness Relays
5.
11
Halle White
13:03.39
PR
May 20
Rogness Relays
100m Hurdles - 33"
1.
10
Elise Anhorn
17.84
May 20
Rogness Relays
2.
11
Samantha Ting
17.92
PR
Apr 30
Waconia Invitational
3.
9
Abigail Fay
18.52
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
4.
12
Heather Alton
19.30
Apr 30
Waconia Invitational
5.
9
Adelaide Hubbard
19.65
PR
Apr 18
Lakeville Mega Meet
300m Hurdles - 30"
1.
11
Lily Mc Kown
47.95
May 20
Rogness Relays
2.
10
Olivia Scharf
50.38
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
3.
11
Samantha Ting
50.62
PR
Apr 30
Waconia Invitational
4.
9
Emma Stavig
54.00
May 20
Rogness Relays
5.
10
Elise Anhorn
54.11
Apr 18
Lakeville Mega Meet
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
52.14
Apr 30
Waconia Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Emma Sternberg
Ariana van Dyck
Lily Mc Kown
Carly Goehring
1:49.12
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
-
Relay Team
1:50.02
May 20
Rogness Relays
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:10.17
Apr 30
Waconia Invitational
2.
-
Alayna Ahlstrom
Sarah Harrison
Taylor Eckerline
Lily Mc Kown
4:11.47
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
10:16.81
Apr 30
Waconia Invitational
2.
-
Grace Leslie
Samantha Maddock
Clare Halloran
Vanessa Whyte
10:20.89
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Relay Team
2:09.55
May 20
Rogness Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
4:50.42
May 20
Rogness Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Olivia Scharf
29' 9
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
9
Greta Paal
26' 1
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
3.
-
Brianna Harstad
21' 1.5
PR
May 20
Rogness Relays
4.
9
Maeve Banavige
19' 9.5
Apr 18
Lakeville Mega Meet
5.
10
Betsy Surver
19' 7
PR
Apr 30
Waconia Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Olivia Scharf
100' 5
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
9
Greta Paal
97' 1.5
PR
Apr 30
Waconia Invitational
3.
-
Brianna Harstad
76' 3
PR
Apr 30
Waconia Invitational
4.
9
Adelaide Hubbard
58' 5.5
PR
May 20
Rogness Relays
5.
10
Betsy Surver
42' 7
PR
May 20
Rogness Relays
High Jump
1.
12
Cabrini Winkels
5' 0
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
9
Adelaide Hubbard
4' 10
PR
Apr 30
Waconia Invitational
3.
12
Heather Alton
4' 6
PR
May 20
Rogness Relays
Pole Vault
1.
11
Rachel Fay
9' 1
PR
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
9
Holly Harrison
9' 1
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
3.
9
Abigail Fay
8' 0
PR
May 20
Rogness Relays
12
Heather Alton
8' 0
May 20
Rogness Relays
Long Jump
1.
10
Emma Sternberg
16' 6.25
May 20
Rogness Relays
2.
11
Carly Goehring
16' 0.5
Apr 30
Waconia Invitational
3.
9
Emma Stavig
14' 4
May 20
Rogness Relays
4.
-
Leah Goehring
14' 1.5
PR
Apr 30
Waconia Invitational
Triple Jump
1.
11
Lily Mc Kown
31' 11
(.1)
May 26
Section 6AA Prelims & Finals
2.
9
Lauren Hansen
29' 7.5
Apr 30
Waconia Invitational
*Recent improvement