Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Joseph Cooper
11.00
(1.5)
PR
Apr 29
FHSAA 2A Region 3
2.
10
Jermaine Ziegler
11.26
PR
Mar 4
Booker Invitational
3.
12
Javaris Williams
11.30
PR
Mar 4
Booker Invitational
4.
12
Sharrod Lee
11.71
(-.7)
PR
Feb 26
Sarasota Riverview Ram Invitational
5.
9
Joshua Ogden
11.83
(-.5)
Apr 7
Sarasota County Championship
6.
-
Dorielle Blocker
13.11
PR
Mar 4
Booker Invitational
200 Meters
1.
12
Spencer Carter
22.72
PR
Apr 14
FHSAA 2A District 11
2.
11
Jonas Ziegler
23.42
(.6)
PR
Apr 7
Sarasota County Championship
3.
12
Bill Jackson
23.59
Mar 4
Booker Invitational
4.
9
Joshua Ogden
23.64
(.6)
Apr 7
Sarasota County Championship
5.
12
Sharrod Lee
24.11
PR
Apr 14
FHSAA 2A District 11
6.
10
Talik Keaton
24.31
Mar 4
Booker Invitational
7.
11
Norman Sawyers
24.91
(-.3)
Feb 26
Sarasota Riverview Ram Invitational
8.
12
Os Giles-Mitchell
25.02
(.4)
PR
Feb 26
Sarasota Riverview Ram Invitational
400 Meters
1.
12
Joseph Cooper
50.19
PR
Mar 4
Booker Invitational
2.
10
Omar Sabur
52.04
Apr 29
FHSAA 2A Region 3
3.
12
Spencer Carter
52.90
Mar 11
Fort Myers Edison Relays
4.
12
Emmanual Blackshear
53.79
PR
Mar 4
Booker Invitational
5.
12
Javaris Williams
53.94
PR
Apr 14
FHSAA 2A District 11
6.
11
Norman Sawyers
57.26
Feb 17
Manatee Developmental Meet #1
7.
12
Austin Nadwodny
59.08
PR
Apr 7
Sarasota County Championship
8.
10
Courtney Allen
1:02.12
PR
Mar 24
Tarpon Invitational
800 Meters
1.
12
Austin Nadwodny
2:15.28
PR
Apr 1
Marcus Freeman Memorial Invitational
2.
12
Ryan Bausback
2:16.63
Feb 17
Manatee Developmental Meet #1
3.
12
Vincent Cobian
2:20.82
PR
Mar 11
Fort Myers Edison Relays
4.
10
Jermaine Ziegler
2:26.84
PR
Mar 4
Booker Invitational
5.
10
Tyler Sawyers
2:32.42
PR
Feb 26
Sarasota Riverview Ram Invitational
6.
12
Gage Fournier
2:49.75
PR
Apr 1
Marcus Freeman Memorial Invitational
1600 Meters
1.
12
Ryan Bausback
4:38.86
Apr 29
FHSAA 2A Region 3
2.
10
Connor Wozniak
5:00.11
Apr 7
Sarasota County Championship
3.
10
Thomas Halflants
5:22.15
Mar 11
Fort Myers Edison Relays
4.
12
Vincent Cobian
6:43.59
PR
Feb 17
Manatee Developmental Meet #1
3200 Meters
1.
12
Ryan Bausback
10:13.23
PR
Mar 11
Fort Myers Edison Relays
2.
10
Connor Wozniak
11:21.92
Mar 11
Fort Myers Edison Relays
3.
10
Thomas Halflants
12:07.94
Mar 11
Fort Myers Edison Relays
110m Hurdles - 39"
1.
11
Jonas Ziegler
19.78
(.0)
Feb 17
Manatee Developmental Meet #1
300m Hurdles - 36"
1.
11
Jonas Ziegler
41.17
PR
Apr 29
FHSAA 2A Region 3
4x100 Relay
1.
Spencer Carter
Jermaine Ziegler
Talik Keaton
Joseph Cooper
43.11
Apr 29
FHSAA 2A Region 3
2.
Bill Jackson
Talik Keaton
Javaris Williams
Joshua Ogden
44.04
Mar 4
Booker Invitational
3.
Bill Jackson
Joseph Cooper
Spencer Carter
Jermaine Ziegler
44.77
Mar 11
Fort Myers Edison Relays
4.
Spencer Carter
Jonas Ziegler
Talik Keaton
Joseph Cooper
44.96
Apr 1
Marcus Freeman Memorial Invitational
5.
Relay Team
45.89
Feb 19
North Port Bobcat Relays
4x400 Relay
1.
Spencer Carter
Joseph Cooper
Jermaine Ziegler
Omar Sabur
3:26.25
May 7
FHSAA 2A State Championships
2.
Relay Team
3:40.03
Feb 19
North Port Bobcat Relays
3.
Spencer Carter
Joseph Cooper
Javaris Williams
Omar Sabur
3:41.18
Mar 11
Fort Myers Edison Relays
4.
Spencer Carter
Norman Sawyers
Joseph Cooper
Omar Sabur
3:44.29
Feb 17
Manatee Developmental Meet #1
4x800 Relay
1.
Ryan Bausback
Connor Wozniak
Omar Sabur
Vincent Cobian
9:02.42
Apr 14
FHSAA 2A District 11
2.
Ryan Bausback
Connor Wozniak
Thomas Halflants
Vincent Cobian
9:03.42
Apr 7
Sarasota County Championship
3.
Relay Team
9:18.80
Feb 26
Sarasota Riverview Ram Invitational
4.
Ryan Bausback
Austin Nadwodny
Tyler Sawyers
Connor Wozniak
9:19.69
Mar 4
Booker Invitational
5.
Ryan Bausback
Connor Wozniak
Thomas Halflants
Austin Nadwodny
9:28.42
Mar 24
Tarpon Invitational
6.
Ryan Bausback
Austin Nadwodny
Thomas Halflants
Vincent Cobian
9:32.11
Apr 1
Marcus Freeman Memorial Invitational
7.
Ryan Bausback
Tyler Sawyers
Jatavion Peterson
Gage Fournier
9:44.32
Feb 17
Manatee Developmental Meet #1
8.
Connor Wozniak
Austin Nadwodny
Sharrod Lee
Jonas Ziegler
9:50.19
Apr 29
FHSAA 2A Region 3
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
4:00.56
Feb 19
North Port Bobcat Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
13:10.48
Feb 19
North Port Bobcat Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Jamal Watson
50' 6
PR
Feb 19
North Port Bobcat Relays
2.
11
Daron Davis
38' 1
Apr 1
Marcus Freeman Memorial Invitational
3.
10
Courtney Allen
36' 7
PR
Apr 7
Sarasota County Championship
4.
10
Emmanuel Dasher
34' 8
Mar 4
Booker Invitational
5.
12
Keenan Miller
34' 5
PR
Apr 7
Sarasota County Championship
Discus - 1.6kg
1.
10
Emmanuel Dasher
138' 6
Apr 29
FHSAA 2A Region 3
2.
11
Kelvin Pickney
118' 6
PR
Feb 19
North Port Bobcat Relays
3.
12
John Farnum
111' 0
PR
Apr 14
FHSAA 2A District 11
4.
11
Daron Davis
95' 5.5
Feb 17
Manatee Developmental Meet #1
Long Jump
1.
10
Talik Keaton
20' 8.5
Apr 7
Sarasota County Championship
2.
12
Spencer Carter
19' 10.5
PR
Apr 7
Sarasota County Championship
3.
11
Arthur Brantley
19' 7
PR
Feb 19
North Port Bobcat Relays
4.
10
Omar Sabur
18' 7
PR
Mar 19
IMG Academy Invitational
Triple Jump
1.
10
Talik Keaton
40' 11.75
Apr 7
Sarasota County Championship
2.
12
Javaris Williams
38' 7
PR
Apr 29
FHSAA 2A Region 3
3.
12
Os Giles-Mitchell
38' 6.5
Mar 4
Booker Invitational
Womens
100 Meters
1.
9
Tionne Riley
13.63
PR
Mar 4
Booker Invitational
2.
10
Danielle Blocker
13.67
PR
Apr 14
FHSAA 2A District 11
3.
9
Samoney Chisolm
14.01
PR
Mar 4
Booker Invitational
4.
9
Samaria Glasco
14.38
PR
Apr 14
FHSAA 2A District 11
5.
9
Deasia Ige
15.23
(-.9)
PR
Feb 17
Manatee Developmental Meet #1
6.
9
Orijah Dasher
15.80
PR
Mar 4
Booker Invitational
200 Meters
1.
9
Deasia Ige
28.63
Apr 14
FHSAA 2A District 11
2.
10
Danielle Blocker
29.45
(-1.0)
PR
Apr 7
Sarasota County Championship
3.
9
Tionne Riley
29.82
PR
Mar 4
Booker Invitational
4.
9
Samaria Glasco
30.19
Apr 14
FHSAA 2A District 11
5.
-
Yesenia Williams
31.00
PR
Mar 24
Tarpon Invitational
6.
9
Samoney Chisolm
36.47
(-.2)
PR
Feb 17
Manatee Developmental Meet #1
400 Meters
1.
11
Dimeonanna Anderson
1:08.12
PR
Feb 26
Sarasota Riverview Ram Invitational
2.
9
Deasia Ige
1:12.36
PR
Mar 4
Booker Invitational
3.
10
Ana Bravo
1:14.51
PR
Mar 4
Booker Invitational
4.
10
Anastasia Pollak
1:23.10
PR
Feb 17
Manatee Developmental Meet #1
800 Meters
1.
10
Ana Bravo
2:59.96
PR
Mar 4
Booker Invitational
2.
10
Anastasia Pollak
3:09.96
PR
Mar 4
Booker Invitational
3.
9
Leticia Gonzalez
3:13.29
PR
Mar 4
Booker Invitational
4x100 Relay
1.
Danielle Blocker
Samaria Glasco
Deasia Ige
Janell James
54.05
Apr 14
FHSAA 2A District 11
2.
Danielle Blocker
Tionne Riley
Deasia Ige
Samoney Chisolm
54.35
Mar 4
Booker Invitational
3.
Relay Team
54.67
Feb 26
Sarasota Riverview Ram Invitational
4.
9
Samoney Chisolm
Samaria Glasco
Orijah Dasher
Deasia Ige
1:00.21
Feb 17
Manatee Developmental Meet #1
4x200 Relay -
1.
Relay Team
2:02.48
Feb 19
North Port Bobcat Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Relay Team
2:23.28
Feb 19
North Port Bobcat Relays
Shot Put - 4kg
1.
9
Nikki Marceus
32' 0
Feb 19
North Port Bobcat Relays
2.
11
Dimeonanna Anderson
29' 0
PR
Feb 26
Sarasota Riverview Ram Invitational
3.
11
Christian McKay
27' 11
Apr 14
FHSAA 2A District 11
4.
11
Imani Goddard
24' 7
PR
Feb 26
Sarasota Riverview Ram Invitational
5.
11
Ivy Bienaimer
24' 1
PR
Apr 1
Marcus Freeman Memorial Invitational
6.
10
Nikki Vanderlinden
21' 0
PR
Feb 19
North Port Bobcat Relays
Discus - 1kg
1.
9
Nikki Marceus
79' 10
Mar 4
Booker Invitational
2.
11
Christian McKay
68' 9
PR
Apr 14
FHSAA 2A District 11
3.
11
Imani Goddard
64' 5.5
PR
Feb 26
Sarasota Riverview Ram Invitational
4.
10
Nikki Vanderlinden
45' 5
PR
Mar 24
Tarpon Invitational
High Jump
1.
9
Samaria Glasco
4' 6
PR
Apr 7
Sarasota County Championship
9
Deasia Ige
4' 6
Apr 7
Sarasota County Championship
Long Jump
1.
9
Deasia Ige
13' 10.5
Apr 14
FHSAA 2A District 11
*Recent improvement