Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
1989
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Shawn Showalter
10.79
(5.4)
PR
May 28
IHSA Boys 3A State Championships
2.
9
Quentin Pringle
11.20
PR
May 20
IHSA 3A Boys Downers Grove North Sectional
3.
11
Nana Akenton
11.69
PR
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
4.
9
Cameron Palmer
11.80
May 16
NCHS F/S ABC invite
5.
9
Marc Wallace
11.81
PR
May 16
NCHS F/S ABC invite
200 Meters
1.
10
Shawn Showalter
22.02
PR
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
2.
11
Tyler Elmore
22.60
May 20
IHSA 3A Boys Downers Grove North Sectional
3.
9
Quentin Pringle
23.10
PR
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
4.
10
Kunmi Olatunde
23.82
PR
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
5.
11
Nana Akenton
24.02
PR
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
6.
9
Marc Wallace
24.20
(2.3)
PR
May 7
Carlin Nalley Invitational
7.
9
Cameron Palmer
24.48
May 16
NCHS F/S ABC invite
400 Meters
1.
11
Tyler Elmore
51.53
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
2.
10
Kunmi Olatunde
53.19
PR
Apr 30
Palatine Relays
3.
12
Frankie Rodriguez
55.61
May 20
IHSA 3A Boys Downers Grove North Sectional
4.
12
Garrett Pajarillo
57.09
Apr 21
Terry Englund Relays
5.
9
Byron Williams
57.77
PR
May 16
NCHS F/S ABC invite
6.
9
Kristian Bielski
58.34
PR
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
7.
10
Jordan Pringle
1:00.88
PR
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
8.
10
Francisco Meija
1:05.57
May 16
NCHS F/S ABC invite
800 Meters
1.
11
Caleb Robertson
2:04.35
May 20
IHSA 3A Boys Downers Grove North Sectional
2.
10
Coby Hageman
2:06.86
PR
May 20
IHSA 3A Boys Downers Grove North Sectional
3.
12
Lyndal Johnson
2:10.43
PR
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
4.
10
Luis Correa
2:18.59
PR
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
5.
9
Jack Davidek
2:31.33
May 16
NCHS F/S ABC invite
1600 Meters
1.
12
Brayan Cadena
4:48.85
PR
Apr 21
Terry Englund Relays
2.
11
Caleb Robertson
4:51.87
Apr 21
Terry Englund Relays
3.
10
Arij Najeeb
4:53.48
May 20
IHSA 3A Boys Downers Grove North Sectional
4.
12
Bjorn Shroda
4:55.73
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
5.
11
Mark Bennett
5:11.76
PR
May 7
Carlin Nalley Invitational
6.
9
Nick Quintana
5:22.15
PR
May 16
NCHS F/S ABC invite
7.
10
John Kronemann
5:36.78
PR
May 16
NCHS F/S ABC invite
3200 Meters
1.
12
Bjorn Shroda
10:12.72
PR
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
2.
10
Joshua Beyler
10:23.28
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
3.
11
Chris Karafotias
11:54.43
PR
Apr 21
Terry Englund Relays
110m Hurdles - 39"
1.
12
Jaylan McConico
14.20
PR
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
2.
10
Kunmi Olatunde
15.87
(.3)
May 7
Carlin Nalley Invitational
3.
12
Charles Ralston
17.43
PR
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
4.
9
Jordan Martin
18.81
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
5.
10
Sheldon Merritt
20.09
May 16
NCHS F/S ABC invite
300m Hurdles - 36"
1.
12
Jaylan McConico
38.36
PR
May 28
IHSA Boys 3A State Championships
2.
10
Kunmi Olatunde
42.95
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
3.
12
Charles Ralston
44.81
PR
May 7
Carlin Nalley Invitational
4.
10
Sheldon Merritt
47.29
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
5.
9
Jordan Martin
48.27
Apr 21
Terry Englund Relays
4x100 Relay
1.
Nana Akenton
Tanner Banks
Tyler Elmore
Jordan Pringle
42.79
May 20
IHSA 3A Boys Downers Grove North Sectional
2.
Tanner Banks
Shawn Showalter
Quentin Pringle
Nana Akenton
43.54
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
3.
Relay Team
43.91
May 7
Carlin Nalley Invitational
4.
Cameron Palmer
Jordan Martin
Kofi Ansere
Mark Wallace
47.71
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
4x200 Relay -
1.
Nana Akenton
Tanner Banks
Tyler Elmore
Jordan Pringle
1:28.51
May 20
IHSA 3A Boys Downers Grove North Sectional
2.
Tanner Banks
Shawn Showalter
Nana Akenton
Tyler Elmore
1:30.36
May 28
IHSA Boys 3A State Championships
3.
Relay Team
1:31.42
Apr 21
Terry Englund Relays
4.
Tanner Banks
Shawn Showalter
Quentin Pringle
Nana Akenton
1:31.64
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
5.
Mark Wallace
Cameron Palmer
Jordan Martin
Lean Nepomuceno
1:39.28
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
4x400 Relay
1.
Tyler Elmore
Lyndal Johnson
Caleb Robertson
Garrett Pajarillo
3:37.94
May 20
IHSA 3A Boys Downers Grove North Sectional
2.
Relay Team
3:38.61
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
3.
Tyler Elmore
Caleb Robertson
Lyndal Johnson
Garrett Pajarillo
3:43.97
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:37.07
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
2.
Caleb Robertson
Nathan Junkroski
Brayan Cadena
Lyndall Johnson
8:46.10
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
3.
Coby Hageman
Luis Correa
Gavin Villiger
Jack Davidek
9:17.42
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Relay Team
1:43.93
Apr 30
Palatine Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
4:03.14
Apr 30
Palatine Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
11:45.86
Apr 21
Terry Englund Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.
Relay Team
1:09.04
Apr 30
Palatine Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Cameron Davis
41' 5.5
PR
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Cameron Davis
111' 0
PR
May 20
IHSA 3A Boys Downers Grove North Sectional
2.
11
Mark Bennett
99' 3
PR
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
3.
9
Mateo Rivera
71' 0
PR
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
High Jump
1.
12
Justin Rivers
6' 8
PR
May 7
Carlin Nalley Invitational
2.
10
Kofi Ansere
5' 9
PR
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
3.
9
Marc Wallace
5' 5
PR
Apr 16
Ottawa ABC Boys Invitational
4.
10
Sheldon Merritt
5' 4
PR
May 16
NCHS F/S ABC invite
Pole Vault
1.
12
Krishnan Moncrieffe
13' 1
PR
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
2.
10
Lean Nepomuceno
11' 7
May 20
IHSA 3A Boys Downers Grove North Sectional
3.
10
Francisco Meija
9' 3
May 16
NCHS F/S ABC invite
4.
12
Joe Kronemann
8' 7
PR
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
Long Jump
1.
10
Kunmi Olatunde
20' 10.25
PR
May 16
NCHS F/S ABC invite
2.
11
Tanner Banks
20' 0
PR
May 7
Carlin Nalley Invitational
3.
10
Lean Nepomuceno
18' 6
PR
May 16
NCHS F/S ABC invite
4.
10
Kofi Ansere
17' 11.5
May 16
NCHS F/S ABC invite
5.
12
Krishnan Moncrieffe
17' 1.75
PR
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
Triple Jump
1.
10
Lean Nepomuceno
41' 3
PR
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
2.
11
Tanner Banks
39' 4
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
3.
10
Kofi Ansere
38' 10
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
4.
12
Lyndal Johnson
38' 6
PR
May 12
SWSC-Blue Conference Boys Championships
Womens
100 Meters
1.
10
Kayla Perry
12.08
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
2.
10
Karah Evans
13.14
PR
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
3.
11
Bria Price
13.42
PR
May 12
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
4.
10
Ngozi Edeh
13.86
PR
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
5.
9
Jada Murry
13.92
Apr 12
Joliet West V/So Tri
6.
11
Mackenzie Williams
14.21
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
7.
9
Autumn Armstrong
14.24
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
8.
9
Demia Clement
15.32
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
9.
9
Oyinkansola Akindipe
16.24
Apr 12
Joliet West V/So Tri
200 Meters
1.
10
Kayla Perry
25.97
PR
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
2.
11
Claire Young
26.11
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
3.
9
Isabelle Crespo
27.14c
Apr 12
Joliet West V/So Tri
4.
11
Tyronay Taylor
28.40
PR
Apr 29
Tiger Invitational
5.
11
Bria Price
28.85
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
6.
10
Ngozi Edeh
29.74c
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
7.
9
Amber Armstrong
31.34c
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
8.
9
Demia Clement
33.24c
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
400 Meters
1.
11
Deja Ware
1:02.75
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
2.
11
Jamie Perakis
1:02.94
PR
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
3.
9
Layla Thompson
1:05.55
Apr 29
Tiger Invitational
4.
10
Madison Shroda
1:09.36
Apr 12
Joliet West V/So Tri
5.
9
Joselyn Cisneros
1:10.18
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
6.
12
Yulissa Izaguirre
1:11.21
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
800 Meters
1.
10
Madison Shroda
2:29.00
May 12
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
2.
12
Yulissa Izaguirre
2:35.38
May 12
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
3.
10
Natalia Hernandez
2:36.34
Apr 29
Tiger Invitational
4.
11
Jamie Perakis
2:43.28
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
5.
9
Joselyn Cisneros
2:51.00
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
6.
9
Andrea Rodriguez
2:58.78
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
7.
9
Eleanor Roche
3:18.09
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
1600 Meters
1.
10
Natalia Hernandez
5:36.21
PR
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
2.
11
Arianna Amill
5:36.23
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
3.
9
Camille Cabas
5:53.69
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
4.
10
Alyssa Kucan
5:57.31
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
5.
9
Andrea Rodriguez
6:35.64
PR
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
6.
9
Eleanor Roche
7:24.72
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
3200 Meters
1.
10
Alyssa Kucan
12:22.39
PR
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
2.
11
Arianna Amill
12:28.66
Apr 29
Tiger Invitational
3.
9
Camille Cabas
12:48.04
May 12
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
100m Hurdles - 33"
1.
9
Kayla Walters
15.60
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
2.
11
Camille Jordan
15.85
May 12
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
3.
9
Kaitlyn Johnson
17.08
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
4.
11
Claire Young
18.65
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
300m Hurdles - 30"
1.
9
Kaitlyn Johnson
47.82
PR
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
2.
9
Katelyn Johnson
48.33
May 12
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
3.
9
Kayla Walters
49.25
Apr 29
Tiger Invitational
4.
11
Sarah Gebbia
51.95
PR
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
4x100 Relay
1.
Claire Young
Karah Evans
Kayla Walters
Kayla Perry
49.14
May 21
IHSA Girls 3A State Championships
2.
Claire Young
Karah Evans
Kayla Perry
Kayla Walters
49.15
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
3.
Claire Young
Karah Evans
Kaitlyn Johnson
Kayla Perry
49.74c
Apr 12
Joliet West V/So Tri
4.
Amber Armstrong
Autumn Armstrong
Ngozi Edeh
Alexis Lewis
53.97
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
5.
Amber Armstrong
Alexis Lewis
Autumn Armstrong
Jada Murry
54.82
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
4x200 Relay -
1.
Claire Young
Kaitlyn Johnson
Kayla Walters
Kayla Perry
1:44.15
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
2.
Claire Young
Katelyn Johnson
Kayla Walters
Kayla Perry
1:46.18
May 12
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
3.
Bria Price
Ngozi Edeh
Isabelle Crespo
Tyronay Taylor
1:51.94
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
4.
Bria Price
Amber Armstrong
Isabelle Crespo
Tyronay Taylor
1:55.67
Apr 12
Joliet West V/So Tri
5.
Ngozi Edeh
Amber Armstrong
Demia Clement
Isabelle Crespo
1:55.90
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
4x400 Relay
1.
Jamie Perakis
Madison Shroda
Layla Thompson
Deja Ware
4:12.07
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
2.
Jamie Perakis
Yulissa Izaguirre
Madison Shroda
Deja Ware
4:16.76
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
3.
Jamie Perakis
Joselyn Cisneros
Yulissa Izaguirre
Madison Shroda
4:24.96
Apr 12
Joliet West V/So Tri
4x800 Relay
1.
Jamie Perakis
Yulissa Izaguirre
Natalia Hernandez
Madison Shroda
10:10.18
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
2.
Arianna Amill
Natalia Hernandez
Madison Shroda
Yulissa Izaguirre
10:25.80
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
3.
Relay Team
10:44.3h
Apr 12
Joliet West V/So Tri
4.
Jamie Perakis
Natalia Hernandez
Yulissa Izaguirre
Madison Shroda
10:49.85
Apr 29
Tiger Invitational
Shot Put - 4kg
1.
11
Rachel McNiel
38' 1
PR
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
2.
9
Bryanna Robinson
32' 9
PR
May 12
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
3.
10
Alexis Johnson
31' 0
PR
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
4.
9
Grace Zolvinski
28' 5.75
Apr 12
Joliet West V/So Tri
5.
12
Imani Jenkins
27' 9
PR
Apr 29
Tiger Invitational
6.
10
Nicole Johnson
24' 11.5
Apr 12
Joliet West V/So Tri
7.
11
Kendall Kastler
23' 9.75
Apr 12
Joliet West V/So Tri
8.
10
Chidera Orameh
21' 3.5
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
9.
10
Piper Smith
15' 10
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
Discus - 1kg
1.
12
Imani Jenkins
104' 10
PR
May 12
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
2.
11
Rachel McNiel
93' 8
PR
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
3.
9
Grace Zolvinski
92' 11
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
4.
9
Bryanna Robinson
81' 11
PR
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
5.
10
Alexis Johnson
68' 4
Apr 12
Joliet West V/So Tri
6.
11
Kendall Kastler
61' 9
Apr 12
Joliet West V/So Tri
7.
10
Nicole Johnson
61' 0
Apr 12
Joliet West V/So Tri
8.
10
Piper Smith
47' 5
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
9.
10
Chidera Orameh
44' 6
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
High Jump
1.
11
Claire Young
5' 2
Apr 12
Joliet West V/So Tri
2.
11
Tyronay Taylor
5' 1
PR
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
3.
10
Ngozi Edeh
4' 11
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
10
Kayla Perry
4' 11
PR
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
5.
9
Amber Armstrong
4' 2
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
Pole Vault
1.
11
Jolie Etherton
9' 9
PR
May 5
SWSC Blue Division Girls Conference
2.
10
Christina Chocian
6' 6
PR
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
3.
9
Jasmine Rosado
6' 0
PR
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
Long Jump
1.
11
Mackenzie Williams
16' 9
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
2.
10
Kayla Perry
16' 8.75
May 12
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
3.
10
Alexis Lewis
14' 9
PR
Apr 12
Joliet West V/So Tri
4.
9
Isabelle Crespo
14' 1
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
*Recent improvement