Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
1989
1975
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Javell Moore
11.24
PR
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
2.
11
CJ Bell
11.66
PR
May 6
Tim Holt Invite
3.
10
Jackson Torok
11.75
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
4.
10
Cade Vallero
11.90
PR
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
10
Logan Sudduth
11.90
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
6.
11
Jake Eberhart
12.00
PR
Apr 15
Matt Wulf Invitational
7.
10
Jacob Hernandez
12.93
PR
Apr 30
Red Ribbon Classic
8.
10
Josh Barrious
13.13
PR
Apr 30
Red Ribbon Classic
200 Meters
1.
9
Javell Moore
22.80
PR
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
2.
10
Logan Sudduth
23.4h
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
3.
11
CJ Bell
24.17
PR
Apr 15
Matt Wulf Invitational
4.
11
Brendan Zeinstra
24.67
PR
Apr 15
Matt Wulf Invitational
5.
12
Jaseeri King
24.97
PR
May 6
Tim Holt Invite
6.
10
Peyton Frankenreider
25.3h
PR
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
400 Meters
1.
12
Gabe Arroyo
50.34
PR
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
2.
11
Elijah Hill
52.9h
PR
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
3.
9
Josh Ellsoos
54.22
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
4.
10
Jon Neyer
54.73
PR
Apr 23
Peterson Prep Invitational
800 Meters
1.
12
Thor Hester
2:00.45
PR
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
2.
12
Jake Firrantello
2:04.81
PR
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
3.
10
Gabe Johnson
2:05.71
PR
Apr 23
Peterson Prep Invitational
4.
10
Matt Cox
2:12.73
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
5.
11
Brett Staufenberg
2:21.60
PR
Apr 23
Peterson Prep Invitational
6.
10
Rio Lara
2:25.54
PR
Apr 30
Red Ribbon Classic
1600 Meters
1.
12
Trevor Wills
4:23.49
PR
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
2.
12
Cody Hornyak
4:24.18
PR
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
3.
12
Thor Hester
4:37.09
PR
Apr 23
Peterson Prep Invitational
4.
12
Jake Firrantello
4:39.94
PR
Apr 23
Peterson Prep Invitational
5.
9
Alex Loos
4:53.23
Apr 23
Distance Night in Palatine
6.
9
Ben Tholen
5:23.2h
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
3200 Meters
1.
10
Patrick Black
9:57.50
PR
Apr 23
Distance Night in Palatine
2.
11
Alexx Nauman
9:59.56
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
3.
10
Ben Summers
10:25.31
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
4.
9
Ben Tholen
10:28.75
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
5.
10
Matt Cox
10:36.77
PR
Apr 23
Peterson Prep Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
10
Peyton Frankenreider
16.02
May 6
Tim Holt Invite
2.
9
Jacob Brooks
17.42
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
300m Hurdles - 36"
1.
10
Peyton Frankenreider
42.72
Apr 15
Matt Wulf Invitational
2.
9
Jacob Brooks
45.69
Apr 15
Matt Wulf Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
43.74
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
2.
Elijah Hill
Gabe Arroyo
Jackson Torok
Javell Moore
45.47
Apr 30
Red Ribbon Classic
3.
Cade Vallero
Jacob Hernandez
Salvador Alfaro
Zack Katula
48.19
Apr 30
Red Ribbon Classic
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:32.00
Apr 15
Matt Wulf Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:30.23
May 6
Tim Holt Invite
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:17.02
Apr 15
Matt Wulf Invitational
2.
Trevor Wills
Thor Hester
Cody Hornyak
Jake Firrantello
8:19.89
Apr 30
Red Ribbon Classic
3.
Gabe Johnson
Matt Cox
Chase Dexter
Rio Lara
9:14.51
Apr 30
Red Ribbon Classic
Shot Put - 12lb
1.
12
Sam Weisz
57' 6
PR
Apr 30
Red Ribbon Classic
2.
11
David Frazier
43' 6
May 6
Tim Holt Invite
3.
11
Ryan Morris
38' 6
Apr 23
Peterson Prep Invitational
4.
10
Tanner Laffey
37' 2
PR
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
5.
10
Lukas Spaniol
35' 4
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
Discus - 1.6kg
1.
12
Sam Weisz
180' 8
PR
May 28
IHSA Boys 3A State Championships
2.
11
Jake Weisz
144' 8
PR
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
3.
11
David Frazier
118' 4
Apr 15
Matt Wulf Invitational
4.
10
Lukas Spaniol
98' 3
PR
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
5.
10
Tanner Laffey
97' 8
PR
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
High Jump
1.
9
Javen Williams
5' 7
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
2.
10
Ben Schafermeyer
5' 2
Apr 15
Matt Wulf Invitational
3.
10
Rio Lara
4' 10
Apr 30
Red Ribbon Classic
Pole Vault
1.
11
Brian Sandor
11' 1
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
11
Evan Jaros
11' 1
May 6
Tim Holt Invite
Long Jump
1.
9
Jeremy Larsen
19' 1.25
PR
May 19
IHSA 3A Boys Neuqua Valley Sectional
2.
12
Jaseeri King
18' 4.5
PR
May 6
Tim Holt Invite
3.
10
Peyton Frankenreider
17' 10
Apr 30
Red Ribbon Classic
4.
9
Javen Williams
17' 4
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
5.
10
Josh Barrious
16' 6
PR
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
Triple Jump
1.
10
Peyton Frankenreider
41' 10.5
Apr 23
Peterson Prep Invitational
2.
9
Jeremy Larsen
41' 5
PR
May 6
Tim Holt Invite
3.
10
Jon Neyer
36' 7.5
Apr 30
Red Ribbon Classic
4.
10
Josh Barrious
35' 6
PR
May 13
NIB XII Boys Conference Meet
Womens
100 Meters
1.
11
Raiygan Clark
13.16
PR
May 12
IHSA 3A Girls Ottawa Sectional
2.
12
Sydney Beach
13.27
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
3.
9
Gianna Davis
13.45
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
4.
10
Jessica Race
13.65
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
5.
11
Haven Fed
13.69
PR
May 12
IHSA 3A Girls Ottawa Sectional
200 Meters
1.
11
Mischara Palmer
26.88
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
2.
12
Sydney Beach
27.37
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
3.
10
Alainna Batres
28.22
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
4.
10
Jessica Race
28.38
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
400 Meters
1.
11
Stephanie Schlichting
1:00.75
PR
Apr 15
Matt Wulf Invitational
2.
9
Hanna Zeinstra
1:07.18
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
3.
10
Kimberly Batdorf
1:07.43
Apr 15
Matt Wulf Invitational
4.
12
Baylee Konen
1:10.42
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
5.
11
Sydney Anderson
1:11.68
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
6.
9
Delaney Seeman
1:17.73
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
800 Meters
1.
12
Summer Pierson
2:19.27
PR
Apr 15
Matt Wulf Invitational
2.
12
Julia Schultz
2:19.94
PR
May 12
IHSA 3A Girls Ottawa Sectional
3.
9
Emily Eberhart
2:23.57
Apr 15
Matt Wulf Invitational
4.
10
Alyssa Edwards
2:24.64
PR
May 12
IHSA 3A Girls Ottawa Sectional
5.
12
Erin Reynolds
2:41.59
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
6.
9
Victoria Crawford
2:45.69
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
7.
10
Emily Berge
3:03.96
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
1600 Meters
1.
9
Nicole Greyer
5:06.03
PR
May 21
IHSA Girls 3A State Championships
2.
11
Alexis Grandys
5:08.41
PR
Apr 23
Distance Night in Palatine
3.
10
Maggie Klem
5:17.28
PR
Apr 23
Distance Night in Palatine
4.
10
Alyssa Edwards
5:26.51
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
1 Mile
1.
11
Alexis Grandys
5:08.12
PR
Apr 9
Arcadia Invitational
2.
9
Nicole Greyer
5:13.65
PR
Apr 9
Arcadia Invitational
3200 Meters
1.
12
Summer Pierson
10:46.04
PR
Apr 9
Arcadia Invitational
2.
11
Maddie Dearborn
11:10.04
Apr 23
Distance Night in Palatine
3.
10
Alyssa Edwards
11:17.44
Apr 23
Distance Night in Palatine
4.
9
Olivia Borowiak
11:31.62
Apr 23
Distance Night in Palatine
100m Hurdles - 33"
1.
10
Alainna Batres
16.32
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
2.
11
Rachel Paver
17.48
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
300m Hurdles - 30"
1.
12
Louisa Washburn
45.75
PR
May 21
IHSA Girls 3A State Championships
2.
12
Becca Jasutis
47.54
PR
May 12
IHSA 3A Girls Ottawa Sectional
3.
10
Kaylee Deutsch
53.45
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
4x100 Relay
1.
Relay Team
50.67
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
2.
Alainna Batres
Raiygan Clark
Mischara Palmer
Sydney Beach
50.86
May 12
IHSA 3A Girls Ottawa Sectional
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:46.46
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
2.
Stephanie Schlichting
Mischara Palmer
Sydney Beach
Louisa Washburn
1:46.98
May 12
IHSA 3A Girls Ottawa Sectional
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:04.60
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
2.
Stephanie Schlichting
Becca Jasutis
Summer Pierson
Louisa Washburn
4:05.21
May 12
IHSA 3A Girls Ottawa Sectional
4x800 Relay
1.
Emily Eberhart
Becca Jasutis
Julia Schultz
Summer Pierson
9:18.78
May 21
IHSA Girls 3A State Championships
2.
Emily Eberhart
Becca Jasutis
Nicole Greyer
Alexis Grandys
9:28.72
May 12
IHSA 3A Girls Ottawa Sectional
3.
Emily Eberhart
Julia Schultz
Nicole Greyer
Alexis Grandys
9:37.92
Apr 9
Arcadia Invitational
4.
Relay Team
10:02.35
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
4x1600 Relay
1.
Nicole Greyer
Alexis Grandys
Maddie Dearborn
Emily Eberhart
21:09.44
Apr 9
Arcadia Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Maddie Dearborn
Julia Schultz
Emily Eberhart
Summer Pierson
12:39.85
Apr 9
Arcadia Invitational
2.
Becca Jasutis
Louisa Washburn
Julia Schultz
Emily Eberhart
12:42.01
Apr 23
Distance Night in Palatine
Shot Put - 4kg
1.
11
Jade Volkart
34' 10.5
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
2.
9
Jayshawna Smith
29' 9
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
3.
12
Alexis Bermudez
28' 5
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
4.
9
Courtney Hall
27' 4
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
Discus - 1kg
1.
9
Courtney Hall
93' 10
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
2.
11
Jade Volkart
91' 0
PR
Apr 15
Matt Wulf Invitational
3.
9
Jayshawna Smith
83' 5
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
4.
12
Alexis Bermudez
82' 9
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
High Jump
1.
11
Sydney Anderson
5' 6
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
2.
10
Kaylee Deutsch
4' 8
Apr 15
Matt Wulf Invitational
3.
9
Ashley Konen
4' 4
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
Pole Vault
1.
12
Louisa Washburn
11' 9
PR
May 21
IHSA Girls 3A State Championships
2.
9
Olivia Borowiak
8' 1
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
3.
10
Madi Parr
6' 1
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
Long Jump
1.
11
Mischara Palmer
16' 3
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
2.
9
Gianna Davis
15' 2
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
3.
10
Kimberly Batdorf
15' 1
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
4.
10
Karla Corona
13' 2.5
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
Triple Jump
1.
11
Sydney Anderson
36' 1.75
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
2.
12
Baylee Konen
32' 6
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
3.
10
Kimberly Batdorf
32' 0.5
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
4.
10
Karla Corona
28' 9.5
PR
May 6
NIB-12 Girls Conference Championships
5.
11
Jennah Yarbrough
27' 10.5
PR
Apr 15
Matt Wulf Invitational
*Recent improvement