Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
1998
1997
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Indoor
2024
2023
2022
2017
2016
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Ray Brown
12.04c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
2.
11
Max Pena
12.14c
Mar 22
Barren County All-Comers
3.
11
Stanton Gott
12.54c
Mar 29
Barren County All-Comers
4.
8
Jackson Coots
12.77
PR
May 19
KHSAA 3A Region 2
5.
9
Jj Walters
12.94c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
8
Dalton Ford
12.94c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
7.
10
Keithen Sturgeon
12.95
PR
May 6
Carl Deaton Classic
8.
8
Tyler Bush
13.14c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
9.
8
Collin Jones
13.34c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
10.
11
Taylor Groce
13.64c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
11.
8
Tristan Pedigo
14.74c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
12.
7
Preston Pedigo
15.34c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
13.
7
Skylar Newberry
15.44c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
200 Meters
1.
10
Keithen Sturgeon
26.00
PR
May 19
KHSAA 3A Region 2
2.
8
Dalton Ford
26.63
PR
May 19
KHSAA 3A Region 2
3.
11
Zach Knew
26.84c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
4.
8
Jackson Coots
27.19
PR
May 6
Carl Deaton Classic
5.
10
Brandon Reed
28.14c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
400 Meters
1.
9
Austin Greenwell
58.41
PR
May 19
KHSAA 3A Region 2
2.
10
Cody Graves
58.64c
Mar 29
Barren County All-Comers
3.
11
Caleb South
58.71
PR
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
4.
11
Jake Fisher
1:02.14c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
5.
11
Matthew Read
1:02.94c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
6.
9
Travis Pendygraft
1:07.14c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
7.
9
Kaleb Spillman
1:08.14c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
8.
8
Linkin Minton
1:11.14c
Mar 29
Barren County All-Comers
9.
8
Mikhail Eddington
1:12.14c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
10.
8
Tristan Pedigo
1:18.04c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
11.
9
Tanner York
1:22.14c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
800 Meters
1.
11
Caleb South
2:20.0h
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
2.
10
Cody Graves
2:21.43
PR
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
3.
10
Brandon Reed
2:21.49
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
4.
11
Matthew Read
2:22.0h
Mar 29
Barren County All-Comers
1600 Meters
1.
11
Caleb South
5:01.19
PR
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
2.
10
Brandon Reed
5:01.29
PR
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
3.
11
Kaleb South
5:04.99
PR
May 19
KHSAA 3A Region 2
4.
11
Ethan Kiteck
5:17.0h
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
5.
11
Matthew Read
5:19.0h
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
6.
9
Austin Greenwell
5:46.78
PR
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
7.
8
Mikhail Eddington
5:50.0h
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
8.
8
Linkin Minton
6:05.0h
Mar 29
Barren County All-Comers
3200 Meters
1.
10
Brandon Reed
10:46.42
PR
May 6
Carl Deaton Classic
110m Hurdles - 39"
1.
11
Max Pena
17.30
PR
May 19
KHSAA 3A Region 2
2.
8
Jackson Coots
19.64c
Mar 22
Barren County All-Comers
8
David Frogge
19.64c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
4.
8
Collin Jones
20.44c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
300m Hurdles - 36"
1.
12
Nick Mabe
43.84c
Mar 29
Barren County All-Comers
2.
10
Keithen Sturgeon
48.02
PR
May 19
KHSAA 3A Region 2
3.
8
Jackson Coots
50.61
May 19
KHSAA 3A Region 2
4x100 Relay
1.
Stanton Gott
Hunter Jackson
Tyler Bush
Jackson Coots
46.32
May 19
KHSAA 3A Region 2
2.
Max Pena
Ray Brown
Hunter Jackson
Nick Mabe
46.74c
Mar 29
Barren County All-Comers
3.
Max Pena
Hunter Jackson
Kaleb South
Nick Mabe
47.27
May 6
Carl Deaton Classic
4.
Hunter Jackson
Nick Mabe
Max Pena
Keithen Sturgeon
48.02
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
5.
Tyler Bush
Jj Walters
Dalton Ford
Zach Knew
52.14c
Mar 29
Barren County All-Comers
6.
Keithen Sturgeon
Taylor Groce
Zach Knew
Jj Walters
52.34c
Mar 22
Barren County All-Comers
7.
David Frogge
Tyler Bush
Skylar Newberry
Dalton Ford
55.44c
Mar 22
Barren County All-Comers
8.
Jackson Coots
Skylar Newberry
David Frogge
Aaron Fisher
57.04c
Mar 29
Barren County All-Comers
9.
Tanner York
Preston Pedigo
Zack Owen
Trent Pendygraft
57.14c
Mar 22
Barren County All-Comers
10.
Jackson Coots
Linkin Minton
Tristan Pedigo
Collin Jones
59.44c
Mar 22
Barren County All-Comers
4x200 Relay -
1.
Max Pena
Ray Brown
Zach Knew
Hunter Jackson
1:39.9h
Mar 29
Barren County All-Comers
2.
Max Pena
Jackson Coots
Tyler Bush
Hunter Jackson
1:40.74
May 6
Carl Deaton Classic
3.
Tyler Bush
Hunter Jackson
Max Pena
Keithen Sturgeon
1:41.93
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
4.
Tyler Bush
Jackson Coots
Stanton Gott
Jake Fisher
1:43.46
May 19
KHSAA 3A Region 2
5.
Keithen Sturgeon
Taylor Groce
Zach Knew
Tyler Bush
1:47.0h
Mar 22
Barren County All-Comers
6.
Collin Jones
David Frogge
Jj Walters
Preston Pedigo
1:55.0h
Mar 29
Barren County All-Comers
7.
David Frogge
Skylar Newberry
Linkin Minton
Dalton Ford
1:58.0h
Mar 22
Barren County All-Comers
8.
Tristan Pedigo
Keithen Sturgeon
Aaron Fisher
Skylar Newberry
2:02.7h
Mar 29
Barren County All-Comers
4x400 Relay
1.
Cody Graves
Jake Fisher
Max Pena
Hunter Jackson
3:38.45
May 19
KHSAA 3A Region 2
2.
Nick Mabe
Cody Graves
Max Pena
Hunter Jackson
3:40.81
May 6
Carl Deaton Classic
3.
Nick Mabe
Cody Graves
Hunter Jackson
Max Pena
3:51.0h
Mar 29
Barren County All-Comers
4.
Max Pena
Cody Graves
Hunter Jackson
Nick Mabe
3:51.65
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
5.
Max Pena
Hunter Jackson
Nick Mabe
Cody Graves
3:59.0h
Mar 22
Barren County All-Comers
4x800 Relay
1.
Matthew Read
Hunter Jackson
Brandon Reed
Ethan Kiteck
9:18.0h
Mar 29
Barren County All-Comers
2.
Cody Graves
Austin Greenwell
Ethan Kiteck
Kaleb South
9:22.52
May 19
KHSAA 3A Region 2
3.
Brandon Reed
Cody Graves
Kaleb South
Austin Greenwell
9:24.62
May 6
Carl Deaton Classic
4.
Caleb South
Cody Graves
Grayson Bailey
Jake Fisher
9:41.0h
Mar 29
Barren County All-Comers
5.
Matthew Read
Ethan Kiteck
Caleb South
Grayson Bailey
9:46.0h
Mar 22
Barren County All-Comers
6.
Brandon Reed
Hunter Jackson
Cody Graves
Linkin Minton
9:58.0h
Mar 22
Barren County All-Comers
Shot Put - 12lb
1.
11
Tristan Barerra
43' 1
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
2.
12
Gunnar Eaton
37' 4
Mar 26
Madison Duncan Throws Invitational
3.
11
Stanton Gott
34' 3
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
4.
10
Jacob Parmley
27' 8
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
11
Zach Craddock
27' 8
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
Discus - 1.6kg
1.
11
Tristan Barerra
119' 11
PR
May 6
Carl Deaton Classic
2.
12
Gunnar Eaton
115' 2
May 19
KHSAA 3A Region 2
3.
10
Jacob Parmley
66' 5
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
4.
11
Zach Craddock
62' 4
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
Javelin - 800g
1.
12
Gunnar Eaton
97' 10
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
2.
10
Cody Graves
86' 11
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
3.
11
Ethan Kiteck
82' 10
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
4.
10
Brandon Reed
74' 11
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
5.
11
Jake Fisher
74' 10
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
6.
11
Tristan Barerra
72' 2
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
7.
11
Matthew Read
58' 1
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
8.
11
Zach Craddock
55' 7
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
9.
10
Jacob Parmley
51' 0
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
High Jump
1.
12
Nick Mabe
6' 4
PR
May 6
Carl Deaton Classic
2.
12
Hunter Jackson
5' 4
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
Pole Vault
1.
11
Hunter Hohmann
10' 6
PR
May 19
KHSAA 3A Region 2
2.
9
Kaleb Spillman
8' 0
May 19
KHSAA 3A Region 2
3.
11
Caleb South
7' 0
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
4.
9
Travis Pendygraft
6' 6
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
5.
7
Landon Hohmann
5' 6
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
6.
7
Dominic Trevino
4' 6
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
Long Jump
1.
8
Dalton Ford
14' 5.25
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
2.
9
Kaleb Spillman
14' 1.75
PR
May 6
Carl Deaton Classic
3.
8
Tyler Bush
13' 10.25
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
4.
9
Travis Pendygraft
13' 8.25
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
5.
10
Robby Jones
12' 11
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
6.
7
Seth Mitchell
12' 1.25
Mar 29
Barren County All-Comers
7.
8
Jakob Sturgeon
10' 8.25
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
Triple Jump
1.
12
Gavin Driver
31' 7.5
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
2.
8
David Frogge
29' 3
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
3.
8
Linkin Minton
29' 1.75
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
4.
10
Robby Jones
27' 9
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
5.
7
Seth Mitchell
27' 7.5
Mar 29
Barren County All-Comers
6.
8
Collin Jones
26' 10.5
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
7.
8
Jakob Sturgeon
24' 1
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
Womens
100 Meters
1.
9
Savannah Goad
15.04c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
9
Chasey Jessie
15.04c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
3.
11
Raina Rodriguez
15.14c
Mar 22
Barren County All-Comers
4.
7
Ally Newberry
15.44c
Mar 22
Barren County All-Comers
5.
9
Maddie Russell
15.74
PR
May 6
Carl Deaton Classic
12
Olivia Houchens
15.74c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
7.
9
Kristin Gentry
15.84c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
8.
10
Chloe Madison
16.14c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
11
Alicia Ollig
16.14c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
10.
7
Eva Bogue
16.24c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
11.
9
Mercedes Anderson
16.44c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
12.
11
Sadie Combs
16.64c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
13.
7
Jordan Billingsley
17.34c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
14.
9
Madilyn Cross
19.24c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
200 Meters
1.
9
Annabelle Botts
30.94c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
2.
9
Maddie Russell
32.92
PR
May 6
Carl Deaton Classic
3.
9
Chasey Jessie
34.04c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
4.
10
Mara Birrell
35.05
PR
May 19
KHSAA 3A Region 2
5.
10
Chloe Madison
35.84c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
400 Meters
1.
8
Madison Harrison
1:08.92
PR
May 6
Carl Deaton Classic
2.
8
Leah Jessee
1:09.54c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
3.
10
Kayla Roeder
1:14.54c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
4.
12
Olivia Houchens
1:16.14c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
5.
6
Emma Kate Atkinson
1:18.54c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
6.
11
Alicia Ollig
1:19.14c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
7.
10
Mara Birrell
1:22.34c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
800 Meters
1.
8
Leah Jessee
2:35.02
PR
May 19
KHSAA 3A Region 2
2.
9
Kirsten Thomerson
2:47.0h
Mar 29
Barren County All-Comers
1600 Meters
1.
10
Kayla Roeder
6:01.49
PR
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
2.
8
Leah Jessee
6:06.0h
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
3.
9
Kirsten Thomerson
6:25.0h
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
4.
10
Laura Ollig
7:53.0h
Mar 29
Barren County All-Comers
3200 Meters
1.
10
Kayla Roeder
13:15.11
PR
May 6
Carl Deaton Classic
2.
8
Leah Jessee
13:30.0h
Mar 29
Barren County All-Comers
100m Hurdles - 33"
1.
11
Tamara Combs
20.04c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
2.
8
Brenna Cannon
21.02
PR
May 6
Carl Deaton Classic
3.
12
Summer Coots
21.44c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
4.
9
Andrea Dugger
24.24c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
300m Hurdles - 30"
1.
12
Taylor Davis
57.84c
Mar 29
Barren County All-Comers
2.
11
Tamara Combs
57.94c
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
3.
12
Summer Coots
1:01.14c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
4.
8
Brenna Cannon
1:04.70
PR
May 6
Carl Deaton Classic
5.
7
Grace Hulett
1:25.14c
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
4x100 Relay
1.
Mckenzie Billingsley
Gracie York
Annabelle Botts
Taylor Davis
57.84c
Mar 29
Barren County All-Comers
2.
Chasey Jessie
Mckenzie Billingsley
Annabelle Botts
Taylor Davis
58.34c
Mar 22
Barren County All-Comers
3.
Chasey Jessie
Savannah Goad
Annabelle Botts
Taylor Davis
58.39
May 6
Carl Deaton Classic
4.
Annabelle Botts
Taylor Davis
Savannah Goad
Chasey Jessie
58.65
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
5.
Savannah Goad
Olivia Houchens
Annabelle Botts
Taylor Davis
59.01
May 19
KHSAA 3A Region 2
6.
Chasey Jessie
Raina Rodriguez
Chelsea York
Savannah Goad
1:00.64c
Mar 29
Barren County All-Comers
7.
Raina Rodriguez
Savannah Goad
Chloe Madison
Olivia Houchens
1:02.14c
Mar 22
Barren County All-Comers
8.
Gracie York
Maddie Russell
Alicia Ollig
Chelsea York
1:05.64c
Mar 22
Barren County All-Comers
9.
Ally Newberry
Olivia Crowe
Gracie Wright
Eva Bogue
1:07.44c
Mar 29
Barren County All-Comers
10.
Relay Team
1:09.14c
Mar 29
Barren County All-Comers
4x200 Relay -
1.
Mckenzie Billingsley
Gracie York
Annabelle Botts
Taylor Davis
2:00.4h
Mar 29
Barren County All-Comers
2.
Chasey Jessie
Mckenzie Billingsley
Annabelle Botts
Taylor Davis
2:04.0h
Mar 22
Barren County All-Comers
3.
Chasey Jessie
Savannah Goad
Annabelle Botts
Taylor Davis
2:04.53
May 6
Carl Deaton Classic
4.
Savannah Goad
Olivia Houchens
Gracie York
Taylor Davis
2:06.74
May 19
KHSAA 3A Region 2
5.
Chasey Jessie
Raina Rodriguez
Chelsea York
Savannah Goad
2:10.5h
Mar 29
Barren County All-Comers
6.
Gracie York
Madison Harrison
Maddie Russell
Chelsea York
2:12.0h
Mar 22
Barren County All-Comers
7.
Chasey Jessie
Mara Birrell
Savannah Goad
Olivia Houchens
2:13.30
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
8.
Raina Rodriguez
Savannah Goad
Chloe Madison
Olivia Houchens
2:16.0h
Mar 22
Barren County All-Comers
9.
Relay Team
2:17.0h
Mar 29
Barren County All-Comers
Alicia Ollig
Gracie Wright
Zoe Scott
Kristin Gentry
2:17.0h
Mar 29
Barren County All-Comers
11.
Mercedes Anderson
Jordan Billingsley
Grace Hulett
Gracie Wright
2:23.0h
Mar 22
Barren County All-Comers
4x400 Relay
1.
Madison Harrison
Leah Jessee
Annabelle Botts
Taylor Davis
4:31.36
May 6
Carl Deaton Classic
2.
Annabelle Botts
Taylor Davis
Madison Harrison
Leah Jessee
4:34.73
May 19
KHSAA 3A Region 2
3.
Leah Jessee
Kirsten Thomerson
Taylor Davis
Annabelle Botts
4:48.4h
Mar 29
Barren County All-Comers
4.
Olivia Houchens
Taylor Davis
Madison Harrison
Leah Jessee
5:01.0h
Mar 22
Barren County All-Comers
4x800 Relay
1.
Kayla Roeder
Madison Harrison
Leah Jessee
Olivia Houchens
11:30.43
May 6
Carl Deaton Classic
2.
Kayla Roeder
Kirsten Thomerson
Madison Harrison
Zoe Scott
12:01.0h
Mar 29
Barren County All-Comers
3.
Leah Jessee
Kirsten Thomerson
Kayla Roeder
Madison Harrison
14:10.0h
Mar 22
Barren County All-Comers
Shot Put - 4kg
1.
10
Macy Pena
25' 9.5
May 6
Carl Deaton Classic
Discus - 1kg
1.
10
Macy Pena
93' 7
PR
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
2.
10
Mara Birrell
50' 2
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
Javelin - 600g
1.
10
Macy Pena
68' 9
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
2.
11
Raina Rodriguez
65' 9
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
High Jump
1.
9
Annabelle Botts
4' 10
May 19
KHSAA 3A Region 2
12
Taylor Davis
4' 10
PR
May 14
Trooper Cameron Ponder North Hardin Invitational
3.
8
Micah Birrell
3' 10
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
9
McKenna Birrell
3' 10
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
10
Mara Birrell
3' 10
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
Pole Vault
1.
12
Summer Coots
8' 1
PR
May 6
Carl Deaton Classic
2.
10
Mara Birrell
6' 6
PR
May 6
Carl Deaton Classic
3.
12
Kaitlyn Gumm
5' 0
Mar 29
Barren County All-Comers
Long Jump
1.
9
McKenna Birrell
10' 9.5
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
2.
6
Skylar Owen
10' 6.25
Mar 29
Barren County All-Comers
3.
7
Ally Newberry
10' 3.75
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
4.
7
Eva Bogue
10' 1
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
5.
8
Micah Birrell
9' 7.75
PR
Mar 22
Barren County All-Comers
Triple Jump
1.
11
Tamara Combs
24' 1.25
PR
Mar 29
Barren County All-Comers
*Recent improvement