Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
1993
1992
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Schezarone Carter
10.84c
(5.0)
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
2.
11
Brian McNeary
11.64c
(1.0)
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
12
Gedeon Elenga-Mandzila
11.64c
PR
Apr 5
Seneca Valley, Damascus and Watkins Mill
4.
11
Aaron Barnor
12.34c
PR
Apr 5
Seneca Valley, Damascus and Watkins Mill
5.
10
Dmitri Lofton
12.54c
May 14
Montgomery County B Championships
6.
9
James Naulgan
12.84c
PR
May 14
Montgomery County B Championships
7.
10
Ramon Siguenza
14.24c
PR
May 14
Montgomery County B Championships
8.
9
Joel Gnahoui-David
14.84c
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
200 Meters
1.
12
Schezarone Carter
22.54
PR
Apr 16
Jim Vollmer Invitational
2.
12
Gedeon Elenga-Mandzila
23.34c
(3.0)
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
3.
11
Nathaniel Vault
23.94c
Apr 19
Clarksburg @ Watkins Mill
4.
9
Nicholas Adjapong
25.04c
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
5.
9
James Naulgan
27.14c
PR
May 14
Montgomery County B Championships
6.
10
Ramon Siguenza
29.34c
PR
May 14
Montgomery County B Championships
7.
9
Joel Gnahoui-David
30.34c
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
400 Meters
1.
12
Schezarone Carter
51.74c
PR
Apr 19
Clarksburg @ Watkins Mill
2.
9
Zion Belinga
55.02
PR
May 18
3A South Regional Championships
3.
9
Nicholas Adjapong
56.17
May 18
3A South Regional Championships
4.
11
Nathaniel Vault
1:03.94c
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
5.
11
Moziah Cross
1:10.44c
PR
Apr 5
Seneca Valley, Damascus and Watkins Mill
800 Meters
1.
12
Giovani Palermo
2:08.86
PR
May 18
3A South Regional Championships
2.
12
Giovanni Palermo
2:09.5h
PR
May 11
Montgomery County Championships
3.
11
Victor D'Almeida
2:21.45
PR
Apr 16
Jim Vollmer Invitational
4.
9
Joseph Diaz-Alminagor
2:28.0h
PR
Apr 19
Clarksburg @ Watkins Mill
1600 Meters
1.
11
Victor D'Almeida
5:05.51
PR
Apr 16
Jim Vollmer Invitational
2.
9
Joseph Diaz-Alminagor
5:36.7h
PR
Apr 5
Seneca Valley, Damascus and Watkins Mill
110m Hurdles - 39"
1.
12
Sahil Shrestha
17.14c
PR
Apr 19
Clarksburg @ Watkins Mill
300m Hurdles - 36"
1.
11
Rasheed Gaal
41.54c
Apr 19
Clarksburg @ Watkins Mill
2.
11
Victor D'Almeida
50.84c
PR
Apr 5
Seneca Valley, Damascus and Watkins Mill
4x100 Relay
1.
Schezarone Carter
Gedeon Elenga-Mandzila
Brian McNeary
Nathaniel Vault
43.36
May 18
3A South Regional Championships
2.
Nathaniel Vault
Gedeon Elenga-Mandzila
Brian McNeary
Schezarone Carter
43.58
May 28
MPSSAA 3A State Championships
3.
Relay Team
44.89
Apr 16
Jim Vollmer Invitational
4.
Nathaniel Vault
Schezarone Carter
Rasheed Gaal
Gedeon Elenga-Mandzila
45.44c
Apr 9
Quince Orchard Cougar Relays
5.
Aaron Barnor
Chase Soghomonian
Tyrees Hibbert
Joshua Ofosu
49.14c
Apr 9
Quince Orchard Cougar Relays
4x200 Relay -
1.
Nathaniel Vault
Schezarone Carter
Rasheed Gaal
Gedeon Elenga-Mandzila
1:34.5h
Apr 9
Quince Orchard Cougar Relays
2.
Moziah Cross
Rasheed Gaal
Brian McNeary
Nathaniel Vault
1:35.02
May 18
3A South Regional Championships
3.
Relay Team
1:35.5h
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
4.
Aaron Barnor
Tyrees Hibbert
Zion Belinga
nicholas Adjapong
1:43.4h
Apr 9
Quince Orchard Cougar Relays
4x400 Relay
1.
Rasheed Gaal
Gedeon Elenga-Mandzila
Brian McNeary
Schezarone Carter
3:33.78
Apr 30
The 122nd Penn Relays
2.
Gedeon Elenga-Mandzila
Brian McNeary
Victor D'Almeida
Giovani Palermo
3:37.87
May 18
3A South Regional Championships
3.
Relay Team
3:44.4h
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
4.
Victor D'Almeida
Giovani Palermo
Brian McNeary
Gedeon Elenga-Mandzila
3:45.08
May 28
MPSSAA 3A State Championships
4x800 Relay
1.
Victor D'Almeida
Rasheed Gaal
Giovani Palermo
nicholas Adjapong
9:00.59
May 18
3A South Regional Championships
2.
Relay Team
9:06.2h
Apr 19
Clarksburg @ Watkins Mill
Shot Put - 12lb
1.
12
Neil Alban
39' 7.75
PR
May 11
Montgomery County Championships
2.
11
Connor George
37' 6
PR
Apr 2
8th Screaming Eagles Invitational
3.
11
Daniel Fernandez
34' 10.5
PR
Apr 16
Jim Vollmer Invitational
4.
12
Anibal Guzman
26' 2
PR
Apr 16
Jim Vollmer Invitational
5.
11
Stephen Hewitt
25' 5
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
Discus - 1.6kg
1.
11
Connor George
108' 7
Apr 5
Seneca Valley, Damascus and Watkins Mill
2.
12
Neil Alban
103' 6
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
3.
11
Daniel Fernandez
94' 1
PR
Apr 16
Jim Vollmer Invitational
4.
11
Stephen Hewitt
82' 9
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
5.
12
Anibal Guzman
69' 1
PR
Apr 16
Jim Vollmer Invitational
High Jump
1.
12
Sahil Shrestha
6' 2
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
2.
9
Joshua Ofosu
5' 10
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
3.
10
Lenard Clarke
5' 8
PR
May 14
Montgomery County B Championships
4.
10
Tyrese Hibbert
5' 2
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
5.
11
Aaron Barnor
5' 0
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
Pole Vault
1.
12
Sahil Shrestha
9' 1.75
PR
May 18
3A South Regional Championships
Long Jump
1.
12
Gedeon Elenga-Mandzila
18' 8.25
PR
Apr 16
Jim Vollmer Invitational
2.
11
Moziah Cross
17' 11.75
PR
May 18
3A South Regional Championships
3.
10
Dmitri Lofton
16' 8
Apr 16
Jim Vollmer Invitational
4.
12
Zach Ayisi-Fianko
16' 6
PR
Apr 5
Seneca Valley, Damascus and Watkins Mill
5.
10
Chase Soghomonian
16' 3
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
6.
10
Tyrese Hibbert
16' 2
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
7.
10
Lenard Clarke
14' 7.5
PR
Apr 9
Quince Orchard Cougar Relays
8.
11
Aaron Barnor
14' 4
PR
Apr 5
Seneca Valley, Damascus and Watkins Mill
Triple Jump
1.
12
Sahil Shrestha
40' 0
PR
Apr 19
Clarksburg @ Watkins Mill
2.
9
Joshua Ofosu
39' 11
PR
Apr 2
8th Screaming Eagles Invitational
3.
10
Tyrese Hibbert
34' 10.5
PR
May 14
Montgomery County B Championships
4.
10
Chase Soghomonian
33' 5
PR
Apr 5
Seneca Valley, Damascus and Watkins Mill
Womens
100 Meters
1.
11
Rhoda Miller
12.77
May 18
3A South Regional Championships
2.
12
Dekonti Sayeh
13.31
May 18
3A South Regional Championships
3.
10
Dajia Harper
13.34c
(3.0)
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
4.
10
Victoria Enamorado
14.84c
PR
May 14
Montgomery County B Championships
200 Meters
1.
11
Rhoda Miller
26.34
PR
May 18
3A South Regional Championships
2.
9
Nana Tutu
27.20
May 18
3A South Regional Championships
3.
12
Dekonti Sayeh
27.59
PR
May 18
3A South Regional Championships
4.
9
Taylor Dawson
29.94c
PR
May 14
Montgomery County B Championships
5.
10
Victoria Enamorado
30.14c
PR
May 14
Montgomery County B Championships
400 Meters
1.
12
Alyssa Rishell
58.94c
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
2.
12
Caitlyn Rishell
1:01.56
PR
May 18
3A South Regional Championships
3.
11
Rhoda Miller
1:03.84c
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
4.
9
Nana Tutu
1:05.96
Apr 2
8th Screaming Eagles Invitational
5.
9
Taylor Dawson
1:13.64c
PR
May 14
Montgomery County B Championships
6.
10
Victoria Enamorado
1:16.24c
May 14
Montgomery County B Championships
800 Meters
1.
12
Alyssa Rishell
2:25.0h
Apr 19
Clarksburg @ Watkins Mill
2.
9
Nana Tutu
2:53.7h
PR
Apr 5
Seneca Valley, Damascus and Watkins Mill
3.
12
Caitlyn Rishell
3:00.9h
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
4.
9
Aisha Sowe
3:16.1h
PR
May 14
Montgomery County B Championships
1600 Meters
1.
9
Aisha Sowe
9:02.0h
PR
Apr 5
Seneca Valley, Damascus and Watkins Mill
100m Hurdles - 33"
1.
11
Samantha Whipp
16.64c
PR
Apr 19
Clarksburg @ Watkins Mill
2.
10
Fatoumata Drammeh
18.64c
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
300m Hurdles - 30"
1.
11
Samantha Whipp
51.44c
PR
May 11
Montgomery County Championships
2.
10
Fatoumata Drammeh
53.24c
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
4x100 Relay
1.
Rhoda Miller
Dekonti Sayeh
Nana Tutu
Samantha Whipp
49.92
May 18
3A South Regional Championships
2.
Relay Team
50.09
Apr 16
Jim Vollmer Invitational
3.
Nana Tutu
Rhoda Miller
Dekonti Sayeh
Samantha Whipp
50.31
Apr 30
The 122nd Penn Relays
4.
Dekonti Sayeh
Nana Tutu
Rhoda Miller
Samantha Whipp
50.65
May 28
MPSSAA 3A State Championships
5.
Dekonti Sayeh
Rhoda Miller
Dajia Harper
Samantha Whipp
52.30
Apr 2
8th Screaming Eagles Invitational
6.
Dekonti Sayeh
Alyssa Rishell
Dajia Harper
Nana Tutu
54.04c
Apr 9
Quince Orchard Cougar Relays
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:45.5h
Apr 19
Clarksburg @ Watkins Mill
2.
Rhoda Miller
Alyssa Rishell
Nana Tutu
Samantha Whipp
1:45.75
May 18
3A South Regional Championships
3.
Dekonti Sayeh
Samantha Whipp
Nana Tutu
Alyssa Rishell
1:46.43
May 28
MPSSAA 3A State Championships
4.
Samantha Whipp
Dekonti Sayeh
Dajia Harper
Rhoda Miller
1:48.40
Apr 2
8th Screaming Eagles Invitational
5.
Nana Tutu
Alyssa Rishell
Dajia Harper
Dekonti Sayeh
1:53.3h
Apr 9
Quince Orchard Cougar Relays
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:16.78
Apr 16
Jim Vollmer Invitational
2.
Caitlyn Rishell
Nana Tutu
Alyssa Rishell
Taylor Dawson
4:18.42
May 18
3A South Regional Championships
3.
Samantha Whipp
Alyssa Rishell
Caitlyn Rishell
Nana Tutu
4:22.00
May 28
MPSSAA 3A State Championships
4.
Nana Tutu
Rhoda Miller
Alyssa Rishell
Caitlyn Rishell
4:24.08
Apr 30
The 122nd Penn Relays
4x800 Relay
1.
Relay Team
11:34.6h
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
Shot Put - 4kg
1.
10
Stevie Hewitt
18' 3
PR
Apr 2
8th Screaming Eagles Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Stevie Hewitt
42' 1
PR
Apr 2
8th Screaming Eagles Invitational
Long Jump
1.
9
Taylor Dawson
10' 1
PR
Mar 23
Poolesville & Watkins Mill @ QO
*Recent improvement