Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2002
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2006
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
-
Aaron Lai
11.89
PR
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
2.
6
Glenie Cross
12.83
(1.1)
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
3.
11-12
Xavier Henderson
13.06
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
4.
6
Evan Knox
13.35
May 22
Columbus Track & Field Classic
5.
13-14
Jalen Todd
13.46
May 22
Columbus Track & Field Classic
6.
11-12
Mill Coleman
13.93
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
7.
11-12
Jr Lorenzo Williams
14.06
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
8.
5
Zacchaeus Brocks
15.08
May 22
Columbus Track & Field Classic
9.
9-10
Jacob Moore
15.13
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
10.
11-12
Niko Johnson
15.16
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
11.
-
Shon Martin
15.36
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
12.
7-8
Amere Damphie
15.64
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
13.
9-10
Caleb Moore
15.81
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
14.
7-8
Blake Sadler
18.85
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
15.
2
Jelani Walker
22.87
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
200 Meters
1.
-
Aaron Lai
24.22
PR
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
2.
13-14
Jalen Todd
28.33
May 22
Columbus Track & Field Classic
3.
11-12
Jr Lorenzo Williams
28.63
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
4.
11-12
Mill Coleman
29.50
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
5.
5
Zacchaeus Brocks
30.79
May 22
Columbus Track & Field Classic
6.
9-10
Jacob Moore
31.34
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
7.
7-8
Amere Damphie
31.89
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
8.
11-12
Niko Johnson
31.98
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
9.
9-10
Caleb Moore
33.72
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
10.
7-8
Blake Sadler
44.27
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
400 Meters
1.
11
Brandon Davis
52.20
PR
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
2.
-
Aaron Lai
55.74
PR
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
3.
6
Glenie Cross
59.47
PR
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
4.
6
Fred George III
1:01.04
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
5.
6
Evan Knox
1:03.15
May 22
Columbus Track & Field Classic
6.
9-10
Alex Graham
1:03.87
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
7.
11-12
Xavier Henderson
1:04.34
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
8.
13-14
Jalen Todd
1:05.09
May 22
Columbus Track & Field Classic
9.
11-12
Jr Lorenzo Williams
1:08.35
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
10.
9-10
Jacob Moore
1:11.41
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
11.
11-12
Mill Coleman
1:11.68
May 22
Columbus Track & Field Classic
12.
5
Zacchaeus Brocks
1:12.56
May 22
Columbus Track & Field Classic
13.
11-12
Niko Johnson
1:13.78
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
14.
7-8
Amere Damphie
1:15.23
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
15.
9-10
Caleb Moore
1:19.94
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
16.
7-8
Blake Sadler
1:49.85
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
800 Meters
1.
11
Brandon Davis
2:08.21
PR
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
2.
6
Fred George III
2:26.30
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
3.
Fr
James Farrell
2:28.25
May 22
Columbus Track & Field Classic
4.
9-10
Julian Farrell
2:50.83
May 22
Columbus Track & Field Classic
1500 Meters
1.
Fr
James Farrell
4:36.30
May 22
Columbus Track & Field Classic
2.
6
Fred George III
5:20.05
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
3.
9-10
Julian Farrell
5:40.92
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
4.
-
Shon Martin
6:39.15
PR
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
80m Hurdles - 30"
1.
6
Glenie Cross
12.30
(.5)
PR
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
2.
6
Fred George III
13.95
(-.6)
PR
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
3.
-
Shon Martin
16.85
(-.6)
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
4x100 Relay
1.
11-12
Evan Knox
Fred George III
Glenie Cross
Xavier Henderson
52.20
May 22
Columbus Track & Field Classic
4x400 Relay
1.
17-18
Cameron Cooper
De'Karyea Freeman
Dewan Hawthorne
Noah Burton
3:15.56
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
2.
17-18
Derrick Reid
Ahmarri Kidd
Isiah Robinson
Lorenzo Hampton
3:26.13
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
3.
13-14
Ahlon Mitchell
Camerie Cooper
Genard King
Ralph Donaldson
3:44.39
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
4.
11-12
Evan Knox
Fred George III
Glenie Cross
Xavier Henderson
3:52.89
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
5.
9-10
Relay Team
4:41.40
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
4x800 Relay
1.
17-18
Brandon Davis
Cameron Cooper
De'Karyea Freeman
Derrick Reid
7:39.35
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
2.
13-14
Ahlon Mitchell
Camerie Cooper
Genard King
Jaelyne Barnett
9:11.74
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
Shot Put - 6lb
1.
6
Fred George III
29' 1.25
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
2.
9-10
Alex Graham
21' 5.75
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
3.
-
Shon Martin
19' 7
PR
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
Shot Put - 12lb
1.
2
Jelani Walker
18' 11
May 22
Columbus Track & Field Classic
Javelin - 300g TJ
1.
-
Shon Martin
105' 6
PR
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
High Jump
1.
6
Fred George III
4' 7
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
2.
-
Shon Martin
3' 9.25
PR
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
3.
9-10
Alex Graham
3' 7.25
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
Long Jump
1.
6
Glenie Cross
15' 9.75
May 22
Columbus Track & Field Classic
2.
6
Fred George III
15' 3.5
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
3.
-
Shon Martin
11' 7.25
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
Pentathlon (Outdoor) -
1.
6
Fred George III
2231
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
2.
-
Shon Martin
1098
PR
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
Womens
100 Meters
1.
6
Jada Roundtree
12.72
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
2.
6
MaKayla Williams
13.66
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
3.
4
Morgan Roundtree
14.07
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
4.
11-12
Danah Pearson
16.41
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
5.
11-12
Jada Pearson
16.89
May 22
Columbus Track & Field Classic
200 Meters
1.
6
Jada Roundtree
25.80
May 22
Columbus Track & Field Classic
2.
13-14
Grace Johnson
26.93
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
3.
6
MaKayla Williams
28.38
May 22
Columbus Track & Field Classic
4.
4
Morgan Roundtree
30.41
May 22
Columbus Track & Field Classic
5.
13-14
Myia Davis
31.33
May 22
Columbus Track & Field Classic
6.
11-12
Danah Pearson
32.87
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
7.
11-12
Jada Pearson
36.03
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
400 Meters
1.
6
Jada Roundtree
1:00.25
May 22
Columbus Track & Field Classic
2.
-
Tamyra Todd
1:03.88
May 22
Columbus Track & Field Classic
3.
13-14
Grace Johnson
1:04.62
May 22
Columbus Track & Field Classic
4.
4
Morgan Roundtree
1:10.28
May 22
Columbus Track & Field Classic
5.
11-12
Sydney Williams
1:12.85
May 22
Columbus Track & Field Classic
6.
11-12
Danah Pearson
1:18.11
May 22
Columbus Track & Field Classic
800 Meters
1.
11-12
Sydney Williams
3:06.05
May 22
Columbus Track & Field Classic
2.
6
Drelin Mapp
3:06.63
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
3.
11-12
Makayla Blyden
3:20.23
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
4.
-
Lailah Graham
3:37.74
PR
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
80m Hurdles - 30"
1.
6
Drelin Mapp
13.75
(1.1)
PR
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
100m Hurdles - 30"
1.
13-14
Grace Johnson
18.22
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
4x100 Relay
1.
17-18
Brooke Bogan
Carlita Taylor
Hailey Mayes
Kirin Tate
46.61
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
4x400 Relay
1.
17-18
Carlita Taylor
Hailey Mayes
Isabel Olds
Taylor Manson
3:43.87
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
2.
17-18
Brooke Bogan
Drew Coleman
Kirin Tate
Tamea Mckelvy
3:48.99
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
3.
13-14
Aasia Laurencin
Ahvon Mitchell
Jada Roundtree
Jayla Jones
3:52.51
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
4x800 Relay
1.
13-14
Ahvon Mitchell
Jayla Jones
Tamyra Todd
Kynnedee Cowles
9:53.14
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
2.
11-12
Artaia Courtney
Drelin Mapp
Nadia Tijerina
Lailah Graham
12:05.56
Aug 7
AAU Junior Olympic Games
Shot Put - 6lb
1.
6
Drelin Mapp
30' 7.25
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
2.
11-12
Makayla Blyden
18' 0
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
3.
11-12
Jada Pearson
13' 7
May 22
Columbus Track & Field Classic
High Jump
1.
6
Drelin Mapp
4' 3.25
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
2.
11-12
Makayla Blyden
3' 9.5
PR
May 22
Columbus Track & Field Classic
3.
-
Lailah Graham
3' 7.25
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
Long Jump
1.
6
Drelin Mapp
13' 4.25
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
2.
-
Lailah Graham
11' 9
Jun 18
USATF Michigan Association Junior Olympic Championships
3.
11-12
Sydney Williams
10' 10.75
May 22
Columbus Track & Field Classic
Pentathlon (Outdoor) -
1.
6
Drelin Mapp
2352
Jul 10
USATF Region 5 Junior Olympic Championships
*Recent improvement