Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Josh Manzano
11.09
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
2.
10
Alexander Knudtson
11.20
Apr 5
Bob Judson Invitational
3.
11
Tevin Maxon
11.27
Apr 22
Pierre American Legion Relays
4.
10
Ryder Gary
11.41
Apr 5
Bob Judson Invitational
5.
10
Kailleb Walton-Blanden
11.59
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
6.
12
Devontrae Feild
11.81
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
7.
10
Hunter Spint
11.87
Apr 12
Spearfish 9/JV
8.
11
Logan Emory
12.02
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
11
Christian Hoeft
12.02
PR
May 6
O'Gorman Invitational
10.
9
Te Jon Rogers
12.11
Apr 8
2016 Queen City Invite
11.
12
Jake Nickel
12.14
Apr 5
Bob Judson Invitational
12.
11
Jacob Holen
12.24
Apr 22
2016 Custer Invite
13.
10
Kyle Elder
12.27
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
14.
9
Darius Wells
12.29
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
15.
11
Jacob Horsley
12.39
May 10
Rapid City Qualifier
16.
12
Arthur Jacobson
12.48
Apr 2
DHS Early Bird Meet
17.
10
Jaleel Snipes
12.57
May 10
Rapid City Qualifier
18.
10
Thomas Looney
12.60
May 10
Rapid City Qualifier
19.
11
Kobe Cadwell
12.81
PR
May 10
Rapid City Qualifier
20.
9
Jetson Olson
12.87
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
21.
12
TJ Bognot
12.98
PR
Apr 5
Bob Judson Invitational
22.
11
Dayton Oistad
13.11
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
200 Meters
1.
12
Josh Manzano
22.85
PR
May 3
2016 Black Hills Track Classic
2.
10
Alexander Knudtson
22.99
Apr 5
Bob Judson Invitational
3.
10
Ryder Gary
23.29
May 3
2016 Black Hills Track Classic
4.
11
Jacob Horsley
24.17
PR
May 10
Rapid City Qualifier
5.
11
Logan Emory
24.78
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
6.
12
Devontrae Feild
24.90
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
7.
10
Hunter Spint
25.07
Apr 12
Spearfish 9/JV
8.
11
Jacob Holen
25.11
PR
May 10
Rapid City Qualifier
9.
9
Te Jon Rogers
25.25
May 10
Rapid City Qualifier
10.
10
Thomas Looney
25.31
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
11.
12
Jake Nickel
25.37
Apr 2
DHS Early Bird Meet
12.
9
Darius Wells
25.55
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
13.
10
Sage Hagen
25.56
Apr 5
Bob Judson Invitational
14.
12
Arthur Jacobson
26.36
Apr 2
DHS Early Bird Meet
15.
12
TJ Bognot
26.38
PR
Apr 22
2016 Custer Invite
16.
9
Anthony Centineo
26.43
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
17.
11
Cody Buckingham
26.47
PR
Apr 5
Bob Judson Invitational
18.
11
Chase Toms
26.48
Apr 12
Spearfish 9/JV
19.
10
Kolby Kost
26.59
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
20.
11
Kobe Cadwell
26.60
PR
May 10
Rapid City Qualifier
21.
11
Dayton Oistad
27.01
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
22.
11
Tylor Brown Bull
27.28
Apr 12
Spearfish 9/JV
23.
10
Haden Dewitz
27.53
PR
Apr 22
2016 Custer Invite
24.
10
Eric Lindsey
27.62
PR
Apr 2
DHS Early Bird Meet
25.
10
Darren Pekas
29.84
Apr 12
Spearfish 9/JV
26.
9
Dale Beranek
32.11
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
27.
10
Daniel Shuster
32.48
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
400 Meters
1.
10
Triston Mott
52.00
May 3
2016 Black Hills Track Classic
2.
12
Dylan Blomme
54.24c
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
3.
12
Chris House
54.79
PR
May 10
Rapid City Qualifier
4.
10
Jacob Pullins
56.32
May 10
Rapid City Qualifier
5.
9
Blake DeVries
57.63
May 10
Rapid City Qualifier
6.
9
Tyler Nix
57.93
May 10
Rapid City Qualifier
7.
11
Chase Toms
59.34
May 10
Rapid City Qualifier
8.
9
Jaedn Dansby
1:00.18
Apr 22
2016 Custer Invite
9.
9
Anthony Centineo
1:01.28
Apr 12
Spearfish 9/JV
10.
10
Eric Lindsey
1:01.42
Apr 22
2016 Custer Invite
11.
10
Darren Pekas
1:06.46
Apr 12
Spearfish 9/JV
12.
9
Dale Beranek
1:12.43
PR
Apr 2
DHS Early Bird Meet
13.
10
Daniel Shuster
1:12.81
Apr 12
Spearfish 9/JV
800 Meters
1.
10
Triston Mott
2:04.05
PR
May 10
Rapid City Qualifier
2.
12
Chris House
2:13.96
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
3.
9
Tyler Nix
2:14.62
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
4.
9
Blake DeVries
2:15.47
Apr 8
2016 Queen City Invite
5.
12
Dylan Blomme
2:17.83
Apr 2
DHS Early Bird Meet
6.
9
Jaedn Dansby
2:19.05
Apr 8
2016 Queen City Invite
7.
9
Calvin Moehlman
2:19.89
Apr 22
2016 Custer Invite
8.
9
Anthony Centineo
2:23.67
May 10
Rapid City Qualifier
9.
12
Jake Nickel
2:24.86
PR
May 3
2016 Black Hills Track Classic
10.
10
Eric Lindsey
2:27.34
Apr 5
Bob Judson Invitational
11.
10
Darren Pekas
2:36.17
May 10
Rapid City Qualifier
12.
9
Dale Beranek
2:38.59
May 10
Rapid City Qualifier
13.
11
Chase Toms
2:42.25
PR
May 10
Rapid City Qualifier
14.
10
Daniel Shuster
2:51.55
Apr 22
2016 Custer Invite
1600 Meters
1.
9
Calvin Moehlman
4:53.54
May 3
2016 Black Hills Track Classic
2.
12
Dylan Blomme
5:13.71
PR
May 3
2016 Black Hills Track Classic
3.
12
Chris House
5:16.36
PR
Apr 5
Bob Judson Invitational
4.
10
Eric Lindsey
5:21.82
May 10
Rapid City Qualifier
5.
9
Dale Beranek
6:01.52
PR
May 3
Comet Classic Invite
6.
10
Daniel Shuster
6:11.01
May 10
Rapid City Qualifier
3200 Meters
1.
9
Calvin Moehlman
10:47.34
May 7
Howard Wood Dakota Relays
2.
10
Eric Lindsey
12:45.51
PR
Apr 8
2016 Queen City Invite
110m Hurdles - 39"
1.
11
Antonio Pierce
15.44c
Apr 22
Pierre American Legion Relays
2.
10
Jordan Ladson
16.64c
Apr 22
Pierre American Legion Relays
3.
-
Tony Pierce
16.87
(-.9)
May 7
Howard Wood Dakota Relays
4.
9
Kayleb Twomey
17.07
May 3
2016 Black Hills Track Classic
5.
9
Tyler Liebig
17.86
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
6.
11
Cody Buckingham
17.90
Apr 22
Pierre American Legion Relays
7.
10
Tristan Curtis
19.41
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
300m Hurdles - 36"
1.
9
Kayleb Twomey
41.04
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
2.
11
Antonio Pierce
41.22
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
3.
-
Tony Pierce
42.82
May 7
Howard Wood Dakota Relays
4.
11
Cody Buckingham
43.62
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
5.
10
Jordan Ladson
43.66
May 7
Howard Wood Dakota Relays
6.
9
Tyler Liebig
46.91
PR
Apr 22
2016 Custer Invite
7.
10
Tristan Curtis
49.16
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
8.
11
Tylor Brown Bull
56.26
May 10
Rapid City Qualifier
4x100 Relay
1.
Alexander Knudtson
Kailleb Walton-Blanden
Josh Manzano
Ryder Gary
44.14c
Apr 22
Pierre American Legion Relays
2.
Tevin Maxon
Ryder Gary
Kailleb Walton-Blanden
Josh Manzano
44.35
May 7
Howard Wood Dakota Relays
3.
Tevin Maxon
Kailleb Walton-Blanden
Josh Manzano
Alexander Knudtson
44.58
May 3
2016 Black Hills Track Classic
4.
Tevin Maxon
Logan Emory
Kailleb Walton-Blanden
Ryder Gary
45.17
May 6
O'Gorman Invitational
5.
Tevin Maxon
Ryder Gary
Alexander Knudtson
Antonio Pierce
45.63
Apr 5
Bob Judson Invitational
6.
Kyle Elder
Te Jon Rogers
Jacob Horsley
Kailleb Walton-Blanden
46.01
Apr 8
2016 Queen City Invite
7.
Kyle Elder
Logan Emory
Jordan Ladson
Jacob Horsley
46.14
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
8.
Relay Team
47.10
May 10
Rapid City Qualifier
9.
Devontrae Feild
Jaleel Snipes
Hunter Spint
Te Jon Rogers
47.42
Apr 22
2016 Custer Invite
10.
Devontrae Feild
Hunter Spint
Jaleel Snipes
Te Jon Rogers
47.51
May 3
Comet Classic Invite
11.
9
Tyler Liebig
Te Jon Rogers
Jetson Olson
Kayleb Twomey
48.02
Apr 2
DHS Early Bird Meet
12.
Thomas Looney
Hunter Spint
Dayton Oistad
Devontrae Feild
48.68
Apr 12
Spearfish 9/JV
13.
Kyle Elder
Jacob Horsley
Jacob Holen
Jake Nickel
48.74
Apr 5
Bob Judson Invitational
14.
TJ Bognot
Thomas Looney
Kobe Cadwell
Jacob Holen
49.80
Apr 22
2016 Custer Invite
15.
9
Jetson Olson
Jory Stephens
Tyler Liebig
Darius Wells
49.98
Apr 12
Spearfish 9/JV
4x200 Relay -
1.
Tevin Maxon
Ryder Gary
Kailleb Walton-Blanden
Josh Manzano
1:31.24
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
2.
Tevin Maxon
Logan Emory
Kailleb Walton-Blanden
Josh Manzano
1:32.22
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
3.
Tevin Maxon
Logan Emory
Kailleb Walton-Blanden
Ryder Gary
1:33.84
May 3
2016 Black Hills Track Classic
4.
Tevin Maxon
Ryder Gary
Logan Emory
Josh Manzano
1:34.03
May 7
Howard Wood Dakota Relays
5.
Tevin Maxon
Logan Emory
Jake Nickel
Jacob Horsley
1:36.33
May 6
O'Gorman Invitational
6.
Kyle Elder
Antonio Pierce
Logan Emory
Jacob Horsley
1:37.04
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
7.
Relay Team
1:37.33
May 10
Rapid City Qualifier
8.
Tevin Maxon
Logan Emory
Jacob Horsley
Kailleb Walton-Blanden
1:37.6h
Apr 22
Pierre American Legion Relays
9.
Jacob Holen
Jacob Horsley
Jake Nickel
Arthur Jacobson
1:39.57
Apr 2
DHS Early Bird Meet
10.
Devontrae Feild
Jaleel Snipes
Jacob Holen
Hunter Spint
1:39.87
Apr 22
2016 Custer Invite
11.
Kyle Elder
Jaleel Snipes
Jacob Holen
Jacob Horsley
1:41.76
Apr 8
2016 Queen City Invite
12.
9
Jetson Olson
Tyler Nix
Tyler Liebig
Te Jon Rogers
1:42.62
Apr 22
2016 Custer Invite
13.
TJ Bognot
Kobe Cadwell
Jetson Olson
Darius Wells
1:45.85
May 3
Comet Classic Invite
14.
Kyle Elder
Cody Buckingham
TJ Bognot
Thomas Looney
1:48.47
Apr 2
DHS Early Bird Meet
15.
Kyle Elder
Kobe Cadwell
Jacob Holen
Jake Nickel
1:53.90
Apr 5
Bob Judson Invitational
4x400 Relay
1.
Kayleb Twomey
Dylan Blomme
Ryder Gary
Triston Mott
3:34.40
May 7
Howard Wood Dakota Relays
2.
Kayleb Twomey
Logan Emory
Dylan Blomme
Triston Mott
3:36.44
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
3.
Triston Mott
Kayleb Twomey
Antonio Pierce
Dylan Blomme
3:38.03
Apr 8
2016 Queen City Invite
4.
Dylan Blomme
Logan Emory
Ryder Gary
Triston Mott
3:38.73
May 3
2016 Black Hills Track Classic
5.
Kayleb Twomey
Antonio Pierce
Dylan Blomme
Jacob Pullins
3:46.4h
Apr 22
Pierre American Legion Relays
6.
Relay Team
3:48.01
May 10
Rapid City Qualifier
7.
Jacob Pullins
Tyler Nix
Blake DeVries
Chris House
3:48.18
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
8.
Dylan Blomme
Jacob Horsley
Jake Nickel
Triston Mott
3:51.93
Apr 5
Bob Judson Invitational
9.
Chris House
Jacob Holen
Kayleb Twomey
Nathaniel Youngblood
3:54.37
Apr 5
Bob Judson Invitational
10.
Jordan Ladson
Jacob Holen
Chase Toms
Darren Pekas
4:20.59
May 3
Comet Classic Invite
4x800 Relay
1.
Dylan Blomme
Chris House
Calvin Moehlman
Triston Mott
8:38.24
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
2.
Triston Mott
Nathaniel Youngblood
Dylan Blomme
Chris House
8:39.6h
Apr 22
Pierre American Legion Relays
3.
Triston Mott
Nathaniel Youngblood
Chris House
Dylan Blomme
8:42.74
Apr 8
2016 Queen City Invite
4.
Jacob Horsley
Calvin Moehlman
Jacob Pullins
Dylan Blomme
8:55.22
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
5.
Relay Team
8:58.68
May 10
Rapid City Qualifier
6.
Triston Mott
Dylan Blomme
Christofer House
Jacob Pullins
9:02.28
Apr 2
DHS Early Bird Meet
7.
Dylan Blomme
Chris House
Jacob Horsley
Blake DeVries
9:06.79
May 6
O'Gorman Invitational
8.
Jacob Horsley
Tyler Nix
Blake DeVries
Chris House
9:11.19
May 3
2016 Black Hills Track Classic
9.
9
Nathaniel Youngblood
Blake DeVries
Jaedin Dansby
Tyler Nix
9:14.45
Apr 2
DHS Early Bird Meet
10.
Anthony Centineo
Darren Pekas
Chase Toms
Dale Beranek
9:25.67
Apr 22
2016 Custer Invite
11.
Eric Lindsey
Jacob Pullins
Anthony Centineo
Chase Toms
9:37.00
Apr 5
Bob Judson Invitational
12.
Jacob Pullins
Jaedyn Dansby
Anthony Centineo
Eric Lindsey
9:38.65
May 3
Comet Classic Invite
13.
9
Calvin Moelman
Blake DeVries
Jaedyn Dansby
Tyler Nix
9:56.52
Apr 5
Bob Judson Invitational
14.
Blake DeVries
Tyler Nix
Jaedyn Dansby
Eric Lindsey
11:25.14
Apr 22
2016 Custer Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Tevin Maxon
Kailleb Walton-Blanden
Dylan Blomme
Triston Mott
3:43.40
May 7
Howard Wood Dakota Relays
2.
Kyle Elder
Logan Emory
Jacob Horsley
Calvin Moehlman
3:51.40
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
3.
Kyle Elder
Jacob Horsley
Logan Emory
Tyler Nix
4:03.59
May 3
2016 Black Hills Track Classic
4.
Kyle Elder
Sage Hagen
Jacob Horsley
Nathaniel Youngblood
4:04.3h
Apr 22
Pierre American Legion Relays
5.
Kyle Elder
Jaleel Snipes
Chris House
Nathaniel Youngblood
4:04.44
Apr 8
2016 Queen City Invite
6.
Kyle Elder
Christian Hoeft
Chris House
Blake DeVries
4:04.80
May 6
O'Gorman Invitational
7.
TJ Bognot
Haden Dewitz
Jaedyn Dansby
Eric Lindsey
4:16.57
May 3
Comet Classic Invite
Shot Put - 12lb
1.
11
Logan McGough
51' 2.5
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
2.
11
Ira Murphey
43' 10.5
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
3.
11
Aren Wells
43' 9.5
PR
Apr 22
2016 Custer Invite
4.
10
Jacob Lindenberg
43' 8
Apr 22
2016 Custer Invite
5.
10
Chico Long
41' 3.5
PR
May 10
Rapid City Qualifier
6.
11
Mathais Thompson
38' 8.5
PR
May 10
Rapid City Qualifier
Discus - 1.6kg
1.
11
Ira Murphey
139' 9
May 6
O'Gorman Invitational
2.
11
Aren Wells
133' 7
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
3.
11
Logan McGough
131' 7
PR
Apr 22
2016 Custer Invite
4.
11
Mathais Thompson
125' 8
PR
May 3
Comet Classic Invite
5.
10
Jacob Lindenberg
121' 8
Apr 12
Spearfish 9/JV
6.
10
Chico Long
107' 8
Apr 12
Spearfish 9/JV
High Jump
1.
12
Tanner Aberle
6' 2
PR
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
10
Dylan Hay
6' 2
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
3.
10
Tod Stephens
6' 0
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
10
Todd Stephens
6' 0
PR
Apr 2
DHS Early Bird Meet
5.
10
Camden Talley
5' 5
PR
Apr 22
2016 Custer Invite
6.
10
Tristan Curtis
5' 2
PR
Apr 2
DHS Early Bird Meet
Pole Vault
1.
9
Kayleb Twomey
11' 9
PR
May 10
Rapid City Qualifier
2.
10
Dylan Hay
11' 3
Apr 2
DHS Early Bird Meet
3.
12
Sterling Kraye
9' 3
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
10
Ryder Gary
9' 3
PR
May 3
2016 Black Hills Track Classic
12
Arthur Jacobson
9' 3
PR
Apr 2
DHS Early Bird Meet
6.
10
Kolby Kost
7' 9
Apr 2
DHS Early Bird Meet
Long Jump
1.
12
Tanner Aberle
19' 7
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
2.
10
Sage Hagen
19' 5.75
Apr 22
Pierre American Legion Relays
3.
11
Christian Hoeft
19' 3
PR
Apr 2
DHS Early Bird Meet
4.
10
Kyle Elder
19' 1.25
May 10
Rapid City Qualifier
5.
10
Camden Talley
18' 7.75
PR
Apr 22
2016 Custer Invite
6.
12
Josh Manzano
18' 7
PR
Apr 5
Bob Judson Invitational
7.
9
Elijah Williams
18' 1
Apr 12
Spearfish 9/JV
8.
10
Todd Stephens
17' 0.25
PR
Apr 2
DHS Early Bird Meet
9.
9
Tyler Nix
16' 3.5
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
Triple Jump
1.
10
Sage Hagen
44' 1.75
May 6
O'Gorman Invitational
2.
12
Tanner Aberle
42' 3.75
PR
May 6
O'Gorman Invitational
3.
10
Todd Stephens
40' 4.5
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
4.
10
Tod Stephens
39' 11
May 6
O'Gorman Invitational
5.
10
Jordan Ladson
39' 7
May 10
Rapid City Qualifier
6.
10
Kolby Kost
35' 10.5
PR
May 3
Comet Classic Invite
7.
11
Christian Hoeft
35' 3.75
PR
Apr 2
DHS Early Bird Meet
8.
9
Tyler Nix
33' 10
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
Womens
100 Meters
1.
9
Hannah Young
12.07
Apr 22
Pierre American Legion Relays
2.
11
Maddison Sullivan
12.90
Apr 5
Bob Judson Invitational
3.
8
Lauren Sperlich
13.01
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
4.
12
Kelsie Jeffries
13.14
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
5.
12
Taylor Nunn
13.34
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
6.
8
Robbie Laurenz
13.40
PR
May 10
Rapid City Qualifier
7.
12
Morgan Aasgaard
13.47
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
8.
12
Alyssa Laurenz
13.91
PR
May 6
O'Gorman Invitational
9.
10
Lexus Eagle Chasing
13.95
PR
Apr 2
DHS Early Bird Meet
10.
10
Brittany Lindsey
14.46
Apr 12
Spearfish 9/JV
11.
11
Miranda Brewer
14.64
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
12.
11
Justine Bowie
15.04
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
13.
11
Sydnie Ness
15.24
PR
Apr 2
DHS Early Bird Meet
200 Meters
1.
9
Hannah Young
25.18
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
2.
11
Maddison Sullivan
26.02
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
3.
8
Robbie Laurenz
27.59
PR
May 10
Rapid City Qualifier
4.
12
Morgan Aasgaard
27.77
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
5.
12
Alyssa Laurenz
28.23
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
6.
12
Taylor Nunn
28.85
Apr 8
2016 Queen City Invite
7.
11
Regina Lang
29.43
May 10
Rapid City Qualifier
8.
10
Brittany Lindsey
30.41
May 10
Rapid City Qualifier
9.
11
Miranda Brewer
30.91
PR
Apr 2
DHS Early Bird Meet
10.
11
Sydnie Ness
31.89
PR
May 3
Comet Classic Invite
11.
11
Justine Bowie
32.27
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
12.
11
Taryn Hermanson
33.27
PR
Apr 22
2016 Custer Invite
13.
10
Ashley Froiland
35.80
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
400 Meters
1.
11
Maddison Sullivan
1:00.94
May 3
2016 Black Hills Track Classic
2.
10
Sarra Gutknecht
1:02.46
May 10
Rapid City Qualifier
3.
12
Erika Akers
1:03.70
May 10
Rapid City Qualifier
4.
11
Regina Lang
1:06.75
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
5.
10
Cherady Fine
1:07.83
PR
May 6
O'Gorman Invitational
6.
12
Shacey Burgess
1:11.64
PR
Apr 8
2016 Queen City Invite
7.
9
Nicole Engel
1:15.36
PR
Apr 22
2016 Custer Invite
8.
10
Ashley Froiland
1:19.83
Apr 22
2016 Custer Invite
800 Meters
1.
10
Sarra Gutknecht
2:25.29
PR
May 3
2016 Black Hills Track Classic
2.
10
Maria Bunkers
2:26.67
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
3.
10
Cherady Fine
2:34.83
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
4.
12
Erika Akers
2:35.12
May 3
2016 Black Hills Track Classic
5.
12
Shacey Burgess
2:39.24
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
6.
10
Ashley Froiland
3:05.22
PR
Apr 22
2016 Custer Invite
1600 Meters
1.
10
Maria Bunkers
5:29.73
PR
May 3
2016 Black Hills Track Classic
2.
10
Sarra Gutknecht
5:42.19
PR
May 7
Howard Wood Dakota Relays
3.
12
Shacey Burgess
5:49.79
May 7
Howard Wood Dakota Relays
4.
10
Cherady Fine
6:01.21
PR
May 10
Rapid City Qualifier
5.
9
Nicole Engel
6:45.76
PR
May 10
Rapid City Qualifier
3200 Meters
1.
10
Maria Bunkers
12:03.17
May 7
Howard Wood Dakota Relays
2.
12
Shacey Burgess
12:40.09
May 7
Howard Wood Dakota Relays
100m Hurdles - 33"
1.
9
Emilee Nickel
15.86
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
2.
11
Chelsey Christensen
15.97
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
3.
11
Mya Jones
16.26
PR
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
4.
10
Samantha Seljeskog
17.19
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
5.
10
Lexus Eagle Chasing
18.58
PR
Apr 5
Bob Judson Invitational
6.
9
Juno Jones
18.82
PR
Apr 5
Bob Judson Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
10
Lexus Eagle Chasing
49.15
PR
May 3
2016 Black Hills Track Classic
2.
11
Chelsey Christensen
49.81
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
3.
9
Hayleigh Young
51.56
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
4.
9
Emilee Nickel
52.69
Apr 8
2016 Queen City Invite
4x100 Relay
1.
Kelsie Jeffries
Maddison Sullivan
Robbie Laurenz
Hannah Young
48.95
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
2.
Taylor Nunn
Maddison Sullivan
Robbie Laurenz
Hannah Young
49.63
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
3.
Kelsie Jeffries
Maddison Sullivan
Hayleigh Young
Hannah Young
50.72
Apr 8
2016 Queen City Invite
4.
Kelsie Jeffries
Maddison Sullivan
Taylor Nunn
Hanna Young
51.15
Apr 2
DHS Early Bird Meet
5.
Kelsie Jeffries
Chelsey Christensen
Hayleigh Young
Hannah Young
51.48
May 3
2016 Black Hills Track Classic
6.
Hayleigh Young
Morgan Aasgaard
Lauren Sperlich
Emma Avery
51.89
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
7.
Morgan Aasgaard
Alyssa Laurenz
Hayleigh Young
Taylor Nunn
53.01
May 6
O'Gorman Invitational
8.
Kelsie Jeffries
Hayleigh Young
Chelsey Christensen
Taylor Nunn
53.44c
Apr 22
Pierre American Legion Relays
9.
Hayleigh Young
Mya Jones
Juno Jones
Alyssa Laurenz
54.58
Apr 2
DHS Early Bird Meet
10.
Relay Team
54.74
May 10
Rapid City Qualifier
11.
Taylor Nunn
Lexus Eagle Chasing
Mya Jones
Emilee Nickel
55.11
Apr 5
Bob Judson Invitational
12.
Miranda Brewer
Justine Bowie
Brittany Lindsey
Sydnie Ness
58.10
Apr 22
2016 Custer Invite
13.
Justine Bowie
Miranda Brewer
Brittany Lindsey
Sydnie Ness
58.74
May 3
Comet Classic Invite
14.
Brittany Lindsey
Justine Bowie
Miranda Brewer
Sydnie Ness
59.63
Apr 12
Spearfish 9/JV
4x200 Relay -
1.
Kelsie Jeffries
Maddison Sullivan
Robbie Laurenz
Hannah Young
1:43.22
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
2.
Kelsie Jeffries
Maddison Sullivan
Hayleigh Young
Hannah Young
1:47.87
May 7
Howard Wood Dakota Relays
3.
Kelsie Jeffries
Morgan Aasgaard
Robbie Laurenz
Taylor Nunn
1:49.32
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
4.
Morgan Aasgaard
Alyssa Laurenz
Regina Lang
Taylor Nunn
1:51.63
May 6
O'Gorman Invitational
5.
Regina Lang
Alyssa Laurenz
Lauren Sperlich
Emma Avery
1:51.77
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
6.
Kelsie Jeffries
Taylor Nunn
Hayleigh Young
Emilee Nickel
1:51.84
May 3
2016 Black Hills Track Classic
7.
Kelsie Jeffries
Lexus Eagle Chasing
Regina Lang
Alyssa Laurenz
1:52.5h
Apr 22
Pierre American Legion Relays
8.
Kelsie Jeffries
Alyssa Laurenz
Lexus Eagle Chasing
Taylor Nunn
1:52.72
Apr 8
2016 Queen City Invite
9.
Kelsie Jeffries
Regina Lang
Alyssa Laurenz
Emilee Nickel
1:55.09
Apr 2
DHS Early Bird Meet
10.
Kelsie Jeffries
Alyssa Laurenz
Hayleigh Young
Taylor Nunn
1:55.65
Apr 5
Bob Judson Invitational
11.
Hayleigh Young
Bailey Johnson
Emma Burns
Brittany Lindsey
1:57.21
Apr 2
DHS Early Bird Meet
12.
Miranda Brewer
Justine Bowie
Brittany Lindsey
Sydnie Ness
2:03.88
Apr 22
2016 Custer Invite
13.
Justine Bowie
Miranda Brewer
Brittany Lindsey
Sydnie Ness
2:04.50
May 3
Comet Classic Invite
4x400 Relay
1.
Maria Bunkers
Erika Akers
Robbie Laurenz
Maddison Sullivan
4:06.10
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
2.
Robbie Laurenz
Sarra Gutknecht
Maddison Sullivan
Erika Akers
4:09.58
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
3.
Kelsie Jeffries
Hayleigh Young
Hannah Young
Maddison Sullivan
4:17.0h
Apr 22
Pierre American Legion Relays
4.
Kelsie Jeffries
Hayleigh Young
Lexus Eagle Chasing
Erika Akers
4:20.35
May 7
Howard Wood Dakota Relays
5.
Kelsie Jeffries
Maddison Sullivan
Hayleigh Young
Lexus Eagle Chasing
4:22.56
May 3
2016 Black Hills Track Classic
6.
Lexus Eagle Chasing
Maria Bunkers
Hayleigh Young
Shacey Burgess
4:23.06
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
7.
Kelsie Jeffries
Regina Lang
Hayleigh Young
Maddison Sullivan
4:29.21
Apr 5
Bob Judson Invitational
8.
Maria Bunkers
Shacey Burgess
Cherady Fine
Nicole Engel
4:50.52
Apr 2
DHS Early Bird Meet
9.
Maria Bunkers
Sarra Gutknecht
Erika Akers
Maddison Sullivan
5:05.00
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
4x800 Relay
1.
Sarra Gutknecht
Maria Bunkers
Cherady Fine
Erika Akers
10:03.43
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
2.
Sarra Gutknecht
Maria Bunkers
Shacey Burgess
Erika Akers
10:08.39
May 6
O'Gorman Invitational
3.
Sarra Gutknecht
Erika Akers
Nicole Engel
Cherady Fine
10:56.92
Apr 8
2016 Queen City Invite
4.
Maria Bunkers
Shacey Burgess
Cherady Fine
Erika Akers
11:05.56
Apr 5
Bob Judson Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Taylor Nunn
Lauren Sperlich
Hayleigh Young
Sarra Gutknecht
4:27.49
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
2.
Relay Team
4:35.55
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
3.
Taylor Nunn
Alyssa Laurenz
Regina Lang
Erika Akers
4:36.85
May 7
Howard Wood Dakota Relays
4.
Hayleigh Young
Alyssa Laurenz
Kelsie Jeffries
Erika Akers
4:39.18
Apr 8
2016 Queen City Invite
5.
Alyssa Laurenz
Morgan Aasgaard
Regina Lang
Cherady Fine
4:45.20
May 3
2016 Black Hills Track Classic
6.
Morgan Aasgaard
Alyssa Laurenz
Regina Lang
Shacey Burgess
4:54.4h
Apr 22
Pierre American Legion Relays
Shot Put - 4kg
1.
9
Isabella Bryant
30' 9.5
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
2.
12
Martha Little Boy
29' 8.25
PR
May 10
Rapid City Qualifier
3.
10
Conner Roubideaux
29' 3
Apr 22
Pierre American Legion Relays
4.
8
Tayah Ladson
27' 1
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
5.
9
Maddison March
23' 2
Apr 22
2016 Custer Invite
Discus - 1kg
1.
9
Maddison March
83' 9
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
2.
10
Conner Roubideaux
75' 4
Apr 22
Pierre American Legion Relays
3.
9
Isabella Bryant
73' 9
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
4.
12
Martha Little Boy
72' 1
PR
May 10
Rapid City Qualifier
High Jump
1.
11
Michelle Johnson
5' 6
Apr 22
Pierre American Legion Relays
2.
11
Mya Jones
5' 2
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
3.
8
Alexa Henry
4' 7
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
Pole Vault
1.
10
Sophia Bullard
10' 0
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
2.
10
Olivia Pearson
7' 3
PR
May 3
2016 Black Hills Track Classic
Long Jump
1.
11
Mya Jones
16' 9.5
Apr 8
2016 Queen City Invite
2.
10
Bailey Johnson
16' 5
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
3.
10
Samantha Seljeskog
16' 2
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
4.
8
Emma Avery
15' 9
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
5.
11
Michelle Johnson
15' 3.75
Apr 5
Bob Judson Invitational
6.
-
Juneau Jones
15' 1
PR
May 6
O'Gorman Invitational
7.
10
Holly Allen
14' 4
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
8.
9
Juno Jones
14' 2
PR
May 3
2016 Black Hills Track Classic
9.
10
Tannah Scovel
13' 7.5
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
10.
9
Kyla Martinez
12' 10
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
11.
9
Jamie Iwan
12' 6.5
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
12.
10
Valerie Lind
12' 4.25
PR
Apr 2
DHS Early Bird Meet
13.
11
Sydnie Ness
12' 0.5
PR
Apr 12
Spearfish 9/JV
Triple Jump
1.
11
Mya Jones
35' 11.75
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
2.
10
Samantha Seljeskog
34' 5.5
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
11
Chelsey Christensen
34' 5.5
PR
May 19
2016 Region 8A/AA Last Chance
4.
10
Bailey Johnson
33' 4.75
May 28
SDHSAA Class AA State Meet
5.
-
Juneau Jones
32' 11
PR
May 6
O'Gorman Invitational
6.
9
Juno Jones
32' 10.75
PR
Apr 5
Bob Judson Invitational
7.
10
Holly Allen
28' 5
May 10
Rapid City Qualifier
*Recent improvement