Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
1983
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Josh Pinkney
11.28
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
2.
11
Carson VanHart
11.33
(2.4)
PR
May 21
PIAA Class AAA District 1
3.
12
Matt Firuta
11.44
PR
Mar 26
Pirate Invitational
4.
12
Ryan Benner
11.48
(.2)
PR
May 21
PIAA Class AAA District 1
5.
12
Patrick O'Brien
11.57
PR
Mar 26
Pirate Invitational
6.
12
Dylan Henry
11.85
PR
Mar 26
Pirate Invitational
200 Meters
1.
12
Matt Firuta
22.59
PR
Apr 16
Jim Kelly Invitational
2.
11
Austin Howell
22.88
PR
Mar 26
Pirate Invitational
3.
10
Josh Pinkney
22.92
Mar 26
Pirate Invitational
4.
10
John Nash
23.37
Apr 16
Jim Kelly Invitational
5.
12
Dylan Henry
23.50
Mar 26
Pirate Invitational
6.
11
Carson VanHart
24.04
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
400 Meters
1.
11
Austin Howell
48.93
PR
Apr 16
Jim Kelly Invitational
2.
10
John Nash
51.22
PR
Mar 26
Pirate Invitational
3.
11
Nico Araneta
52.34
PR
Apr 16
Jim Kelly Invitational
4.
9
Matt Eissler
54.22
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
5.
12
Ryan Benner
55.11
PR
Mar 26
Pirate Invitational
800 Meters
1.
12
Tucker Desko
1:55.10
PR
Apr 16
Jim Kelly Invitational
2.
9
Matt Eissler
1:57.20
Apr 16
Jim Kelly Invitational
3.
12
Jeff Espinal
2:00.12
PR
Mar 26
Pirate Invitational
4.
9
Luke Eissler
2:03.57
Mar 26
Pirate Invitational
5.
12
Solomon Araneta
2:04.72
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
6.
12
James Masgai
2:11.36
PR
Mar 26
Pirate Invitational
1500 Meters
1.
12
Tucker Desko
4:02.17
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
2.
11
Andrew Saville
4:34.66
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
3.
9
Christian Hangey
4:56.17
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
4.
9
Aiden Savoy
5:04.95
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
1600 Meters
1.
9
Matt Eissler
4:36.70
Mar 26
Pirate Invitational
2.
12
James Masgai
4:43.00
PR
Apr 16
Jim Kelly Invitational
3.
12
Taylor McManus
4:47.31
PR
Apr 16
Jim Kelly Invitational
4.
12
Sam Schaeffer
4:52.23
PR
Mar 26
Pirate Invitational
3000 Meters
1.
12
Tucker Desko
9:27.40
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
2.
12
Sam Schaeffer
9:49.76
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
3200 Meters
1.
9
Matt Eissler
10:21.81
PR
Mar 26
Pirate Invitational
2.
12
Sam Schaeffer
10:30.47
PR
Apr 16
Jim Kelly Invitational
3.
11
Andrew Saville
10:31.76
PR
Mar 26
Pirate Invitational
4.
12
Edison Fowler
10:42.58
PR
Mar 26
Pirate Invitational
5.
11
Jared Pleibel
10:51.39
PR
Mar 26
Pirate Invitational
5000 Meters
1.
12
Edison Fowler
17:16.50
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
2.
11
Jared Pleibel
17:19.66
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Alex Dimon
15.08
(-.5)
May 28
PIAA Class AAA State Championships
2.
11
Cody Kline
16.97
PR
Apr 16
Jim Kelly Invitational
3.
12
Brody Giblin
16.99
PR
Mar 26
Pirate Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
12
Cayce Giblin
39.74
PR
May 21
PIAA Class AAA District 1
2.
11
Alex Dimon
40.32
Apr 23
Central Bucks West Relays
3.
12
Jeff Espinal
40.76
PR
Apr 16
Jim Kelly Invitational
4.
12
Brody Giblin
45.42
PR
Mar 26
Pirate Invitational
400m Hurdles - 36"
1.
11
Alex Dimon
59.56
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
2.
12
Brody Giblin
1:03.19
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
42.54
May 21
PIAA Class AAA District 1
2.
Carson VanHart
Owen Eisen
Matt Firuta
Josh Pinkney
43.28
Apr 30
The 122nd Penn Relays
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:30.10
Apr 23
Central Bucks West Relays
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:19.99
May 21
PIAA Class AAA District 1
2.
Patrick O'Brien
Cayce Giblin
John Nash
Austin Howell
3:22.11
Apr 30
The 122nd Penn Relays
4x800 Relay
1.
Relay Team
7:45.72
May 28
PIAA Class AAA State Championships
4x1600 Relay
1.
Relay Team
19:32.95
Apr 23
Central Bucks West Relays
SMR 800m - [200-100-100-400]
1.
Relay Team
1:34.62
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
3:39.74
Apr 23
Central Bucks West Relays
2.
Matt Ludlow
Nico Araneta
Ryan Benner
Solomon Araneta
3:43.29
Jun 19
New Balance Nationals Outdoor
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
11:28.00
Apr 23
Central Bucks West Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.
Relay Team
1:07.59
Apr 16
Jim Kelly Invitational
Shot Put - 12lb
1.
11
Griffin McMann
48' 11.75
May 21
PIAA Class AAA District 1
2.
11
Riley LaRiviere
42' 2.5
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
3.
9
Andrew Taylor
34' 0.5
Apr 16
Jim Kelly Invitational
4.
11
Cailon Frank
33' 7
PR
Apr 16
Jim Kelly Invitational
Discus - 1.6kg
1.
11
Riley LaRiviere
160' 9
PR
May 21
PIAA Class AAA District 1
2.
11
Griffin McMann
136' 7
May 21
PIAA Class AAA District 1
3.
11
Cailon Frank
101' 4.25
Mar 26
Pirate Invitational
4.
12
Zac Kracht
77' 0
PR
Apr 16
Jim Kelly Invitational
5.
9
Andrew Taylor
67' 6
Apr 16
Jim Kelly Invitational
Javelin - 800g
1.
12
Zac Kracht
136' 1
PR
Apr 16
Jim Kelly Invitational
2.
11
Sam Moyer
128' 5
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
3.
9
Nick Lyons
105' 10
Mar 26
Pirate Invitational
High Jump
1.
11
Matt Moyer
6' 2
PR
Mar 26
Pirate Invitational
2.
11
Ryan Davey
5' 4
Mar 26
Pirate Invitational
Pole Vault
1.
11
Edwin Bracken
10' 6
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
Long Jump
1.
11
Matt Ludlow
21' 4.75
(.4)
PR
May 21
PIAA Class AAA District 1
2.
12
Owen Eisen
20' 7.5
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
3.
11
Matt Moyer
18' 4
Apr 16
Jim Kelly Invitational
4.
10
Ryan Sattele
15' 6
Mar 26
Pirate Invitational
Triple Jump
1.
11
Matt Ludlow
43' 4.25
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
2.
12
Owen Eisen
41' 3.75
PR
Apr 2
Council Rock Kiwanis Invitational
3.
10
Ryan Sattele
37' 3
Apr 16
Jim Kelly Invitational
4.
11
Matt Moyer
36' 5.25
PR
Mar 26
Pirate Invitational
Womens
100 Meters
1.
9
Kouri Peace
11.98
(.3)
PR
May 21
PIAA Class AAA District 1
2.
-
Sydney Bomeman
14.08
PR
Mar 26
Pirate Invitational
3.
-
Arielle Rowan
15.01
PR
Mar 26
Pirate Invitational
200 Meters
1.
9
Kouri Peace
23.76
(.4)
PR
May 28
PIAA Class AAA State Championships
2.
-
Sydney Bomeman
29.39
PR
Mar 26
Pirate Invitational
3.
-
Arielle Rowan
30.92
PR
Mar 26
Pirate Invitational
4.
-
Lauren Klima
31.33
PR
Mar 26
Pirate Invitational
5.
-
Mary Viall
37.01
PR
Mar 26
Pirate Invitational
400 Meters
1.
12
Zoe Williams
1:00.36
PR
Apr 16
Hurricane Classic
2.
9
Sierra Schaeffer
1:08.53
Mar 26
Pirate Invitational
3.
9
Katie Joust
1:14.68
PR
Mar 26
Pirate Invitational
4.
-
Sina Armstrong
1:20.22
PR
Mar 26
Pirate Invitational
800 Meters
1.
11
Margot Brill
2:25.31
PR
Apr 16
Hurricane Classic
2.
11
Juliet Ryan
2:26.41
Mar 26
Pirate Invitational
3.
10
Carly Musco
2:32.60
PR
Mar 26
Pirate Invitational
4.
10
Missy Gibson
2:38.71
PR
Apr 16
Hurricane Classic
1600 Meters
1.
11
Monika Brill
5:16.04
Apr 16
Hurricane Classic
2.
10
Nicole DeHaven
6:04.54
Apr 16
Hurricane Classic
3.
9
Melanie Zuluaga
6:43.51
PR
Mar 26
Pirate Invitational
4.
9
Melena Musgrove
6:55.13
Mar 26
Pirate Invitational
5.
-
Jenna Richardson
7:28.70
PR
Mar 26
Pirate Invitational
3200 Meters
1.
11
Monika Brill
11:40.92
PR
Mar 26
Pirate Invitational
2.
12
Natalie Mamrol
12:48.13
Apr 16
Hurricane Classic
100m Hurdles - 33"
1.
9
Ashley Pyne
21.19
Mar 26
Pirate Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
12
Jessica Milligan
44.80
PR
Apr 23
Central Bucks West Relays
2.
9
Sarah Williams
48.25
Apr 16
Hurricane Classic
3.
9
Ashley Pyne
1:00.85
Mar 26
Pirate Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
47.31
May 28
PIAA Class AAA State Championships
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:56.21
Apr 23
Central Bucks West Relays
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:57.97
Apr 23
Central Bucks West Relays
2.
Jessica Milligan
Kouri Peace
Juliet Ryan
Zoe Williams
4:01.10
Apr 30
The 122nd Penn Relays
3.
Jessica Milligan
Zoe Williams
Juliet Ryan
Kouri Peace
4:02.88
Apr 30
The 122nd Penn Relays
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:23.81
May 21
PIAA Class AAA District 1
2.
Monika Brill
Margot Brill
Madison Polson
Juliet Ryan
9:27.69
Apr 30
The 122nd Penn Relays
4x1600 Relay
1.
Relay Team
23:21.52
Apr 23
Central Bucks West Relays
Shot Put - 4kg
1.
9
Ashley Groeber
31' 8.5
PR
Apr 16
Hurricane Classic
2.
10
Farrand Collins
30' 3.5
PR
Apr 16
Hurricane Classic
3.
-
Bei Mopecha
26' 9
PR
Mar 26
Pirate Invitational
4.
12
Illise Wanamaker
20' 3
Mar 26
Pirate Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Farrand Collins
79' 3
PR
Apr 16
Hurricane Classic
2.
-
Bei Mopecha
70' 6
PR
Mar 26
Pirate Invitational
3.
12
Illise Wanamaker
58' 10
Mar 26
Pirate Invitational
Javelin - 600g
1.
12
Shannon Coache
96' 10
PR
Apr 16
Hurricane Classic
2.
12
Illise Wanamaker
93' 6
PR
Mar 26
Pirate Invitational
3.
-
Bei Mopecha
55' 4
PR
Mar 26
Pirate Invitational
4.
10
Farrand Collins
51' 1
PR
Mar 26
Pirate Invitational
High Jump
1.
9
Katie Joust
5' 0
PR
Mar 26
Pirate Invitational
2.
-
Victoria Arnold
4' 6
PR
Mar 26
Pirate Invitational
Long Jump
1.
9
Kaylee Schmidt
14' 2.25
Mar 26
Pirate Invitational
2.
10
Missy Gibson
13' 4
Apr 16
Hurricane Classic
3.
9
Victoria Paterson
13' 1
Mar 26
Pirate Invitational
Triple Jump
1.
9
Katie Joust
32' 10
PR
Apr 16
Hurricane Classic
2.
9
Victoria Paterson
31' 9.25
Mar 26
Pirate Invitational
3.
9
Kaylee Schmidt
31' 0.75
Mar 26
Pirate Invitational
4.
10
Missy Gibson
31' 0.5
Apr 16
Hurricane Classic
5.
10
Makayla Chatman
29' 7
PR
Mar 26
Pirate Invitational
*Recent improvement