Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
-
Shawn Carter
11.50
PR
May 14
Bruce Selman Meet
2.
12
Markel Griggs
11.78
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
3.
11
Daniel Carpenter
11.92
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
4.
9
Matthew Meyers
12.38
Apr 22
Lou Cook-Peter Destefano Relays
5.
10
Craig Gazzilli
12.43
PR
Apr 22
Lou Cook-Peter Destefano Relays
6.
-
Jamison Stewart
12.70
PR
May 14
Bruce Selman Meet
7.
-
Ganesh Dudani
14.40
PR
May 14
Bruce Selman Meet
200 Meters
1.
12
Markel Griggs
24.62
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
2.
10
Julian Almestica
25.27
PR
Apr 22
Lou Cook-Peter Destefano Relays
3.
9
Matthew Meyers
25.95
Apr 22
Lou Cook-Peter Destefano Relays
4.
10
Andre Campbell
26.96
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
5.
-
Christian Lockett
30.63
PR
May 14
Bruce Selman Meet
6.
-
Bryan Guaman
33.77
PR
May 14
Bruce Selman Meet
7.
-
Christophe Samuel
36.32
PR
May 14
Bruce Selman Meet
400 Meters
1.
12
Devin Bryant
53.88
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
2.
12
Zac Allen
57.74
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
3.
9
Anthony Coney
58.59
PR
Apr 22
Lou Cook-Peter Destefano Relays
4.
10
Owen Jarosz
58.90
PR
Apr 22
Lou Cook-Peter Destefano Relays
800 Meters
1.
11
Jacob Swancott
2:15.39
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
1600 Meters
1.
12
Anthony Mastraccio
5:25.50
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
2.
9
John George
5:30.18
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
3.
9
Christopher Hardin
5:41.29
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
3200 Meters
1.
10
Seamus Riley
11:22.94
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
2.
9
Bryce Slachciak
12:36.28
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
9
Anthony Coney
19.58
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
2.
10
Craig Gazzilli
20.43
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
4x100 Relay
1.
Nate Korrigan
Markel Griggs
Bryan Rodriguez
Daniel Carpenter
44.36
May 25
Section III Class AA Championships
2.
Nate Korrigan
Markel Griggs
Devin Bryant
Daniel Carpenter
45.20
Apr 22
Lou Cook-Peter Destefano Relays
3.
Craig Gazzilli
Julian Almestica
Bryan Rodriguez
Daniel Carpenter
46.32
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
4x200 Relay -
1.
Julian Almestica
Zachary Gruber
Andre Campbell
Craig Gazzilli
1:41.32
Apr 22
Lou Cook-Peter Destefano Relays
4x400 Relay
1.
Devin Bryant
Jacob Swancott
Anthony Coney
Zac Allen
3:42.58
May 25
Section III Class AA Championships
4x800 Relay
1.
Jacob Swancott
Isiah Turner
Henry Cangialosi
Seamus Riley
8:45.16
May 25
Section III Class AA Championships
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
12
Henry Cangialosi
5:16.29
Apr 22
Lou Cook-Peter Destefano Relays
2.
10
Seamus Riley
5:21.89
Apr 22
Lou Cook-Peter Destefano Relays
3.
12
David Jeselson
5:22.46
Apr 22
Lou Cook-Peter Destefano Relays
4.
12
Anthony Mastraccio
5:25.54
Apr 22
Lou Cook-Peter Destefano Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Lindell Reed
54' 4.75
PR
May 25
Section III Class AA Championships
2.
12
Derick Ward
48' 8.75
PR
Jun 3
Section 3 State Qualifier
3.
10
Ryan Swavely
47' 8.25
May 21
Eddy Games
4.
-
Arjay Davi Bowline
31' 6.5
PR
May 14
Bruce Selman Meet
5.
-
Christian Samuel
22' 8.5
PR
May 14
Bruce Selman Meet
Discus - 1.6kg
1.
10
Ryan Swavely
127' 2
May 21
Eddy Games
2.
12
Lindell Reed
121' 1
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
3.
11
Joseph Taylor
112' 0
PR
May 25
Section III Class AA Championships
4.
11
Walker Koagel
86' 0
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
High Jump
1.
12
Zac Allen
6' 0
PR
May 25
Section III Class AA Championships
Long Jump
1.
12
Lindell Reed
19' 11.5
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
2.
12
Zachary Gruber
19' 4.5
PR
May 25
Section III Class AA Championships
3.
10
Tristan Hunzinger
17' 4.5
PR
Apr 29
Ed Wadas Whitesboro Invitational
Triple Jump
1.
11
Daniel Carpenter
40' 4.25
PR
May 25
Section III Class AA Championships
Womens
100 Meters
1.
11
Tekitha Posey-Barry
12.45
PR
Jun 3
Section 3 State Qualifier
2.
10
Sydney Lewis
13.00
Jun 3
Section 3 State Qualifier
3.
10
Mattison Hunt
13.09
May 25
Section III Class AA Championships
4.
12
Meghan Evans
13.39
PR
May 25
Section III Class AA Championships
5.
9
Sharifa Taylor
14.00
(-.8)
Apr 16
Lady Eagles
6.
9
Amanda Bird
14.29
(-1.0)
PR
Apr 16
Lady Eagles
7.
10
Emily Finley
15.20
(.0)
PR
Apr 16
Lady Eagles
8.
9
Brianna Fernandez
15.42
(-1.0)
PR
Apr 16
Lady Eagles
200 Meters
1.
11
Tekitha Posey-Barry
26.38
Jun 3
Section 3 State Qualifier
2.
11
Kayla Barber
26.99
(-.9)
PR
Apr 16
Lady Eagles
3.
10
Sydney Lewis
27.89
PR
May 25
Section III Class AA Championships
4.
10
Mattison Hunt
28.02
May 25
Section III Class AA Championships
5.
9
Amanda Bird
28.54
PR
May 25
Section III Class AA Championships
6.
9
Alysia Pacheco
29.11
PR
May 25
Section III Class AA Championships
7.
11
Sophie Henderson
30.51
(-2.2)
PR
Apr 16
Lady Eagles
8.
9
Joann Olney
30.77
(-1.0)
PR
Apr 16
Lady Eagles
9.
10
Sara Brooks
34.54
(-1.0)
PR
Apr 16
Lady Eagles
400 Meters
1.
11
Kayla Barber
58.78
PR
May 21
Eddy Games
2.
12
Meghan Evans
1:03.06
PR
May 25
Section III Class AA Championships
600 Meters
1.
10
Amanda Wilbert
1:42.64
PR
Apr 16
Lady Eagles
2.
10
Haylee Smith
1:56.07
PR
Apr 16
Lady Eagles
800 Meters
1.
10
Amanda Wilbert
2:24.88
PR
May 21
Eddy Games
2.
11
Tiffany Thomason
2:36.18
May 25
Section III Class AA Championships
3.
11
Nicole Hanrahan
2:38.02
PR
May 25
Section III Class AA Championships
4.
9
Claire Finster
3:33.00
PR
Apr 16
Lady Eagles
1000 Meters
1.
10
Marian Draper
3:10.40
PR
Apr 16
Lady Eagles
1500 Meters
1.
10
Marian Draper
4:52.85
PR
May 21
Eddy Games
2.
8
Alexis Flint
5:42.74
PR
Apr 16
Lady Eagles
3.
10
Cianna Currie
6:05.42
PR
Apr 16
Lady Eagles
3000 Meters
1.
10
Moriah Humiston
11:08.26
PR
May 21
Eddy Games
100m Hurdles - 33"
1.
11
Tiffany Thomason
16.95
May 25
Section III Class AA Championships
2.
11
Sophie Henderson
17.21
Jun 3
Section 3 State Qualifier
3.
11
Nicole Hanrahan
17.47
PR
May 25
Section III Class AA Championships
4.
9
Maria Keeney
19.30
(-.3)
Apr 16
Lady Eagles
300m Hurdles - 30"
1.
11
Tiffany Thomason
50.70
PR
Apr 16
Lady Eagles
2.
11
Nicole Hanrahan
56.21
Apr 16
Lady Eagles
400m Hurdles - 30"
1.
9
Maria Keeney
1:17.49
PR
May 25
Section III Class AA Championships
2k Steeplechase
1.
12
Katrina Winberg
8:36.86
PR
Apr 16
Lady Eagles
2.
11
Julia Rizzo
9:18.34
Apr 16
Lady Eagles
4x100 Relay
1.
Sydney Lewis
Kayla Barber
Mattison Hunt
Tekitha Posey-Barry
49.21
Jun 3
Section 3 State Qualifier
2.
-
Tekitha Posey-Barry
Meghan Evans
Mattison Hunt
Sydney Lewis
49.81
May 21
Eddy Games
3.
Mattison Hunt
Meghan Evans
Tekitha Posey-Barry
Sydney Lewis
50.32
May 25
Section III Class AA Championships
4.
9
Sharifa Taylor
Katherine Balog
Alysia Pacheco
Amanda Bird
53.18
Apr 16
Lady Eagles
5.
Darci Baird
Gabrielle Moriarty
Maria Keeney
Anna Loso
57.64
Apr 16
Lady Eagles
4x200 Relay -
1.
Tekitha Posey-Barry
Sydney Lewis
Mattison Hunt
Kayla Barber
1:46.38
Apr 16
Lady Eagles
4x400 Relay
1.
Sydney Lewis
Meghan Evans
Breanne Payson
Kayla Barber
4:08.01
May 21
Eddy Games
2.
Sydney Lewis
Meghan Evans
Breanne Payson
Amanda Wilbert
4:17.33
May 25
Section III Class AA Championships
4x800 Relay
1.
Moriah Humiston
Paige Gotch
Amanda Wilbert
Marion Draper
9:39.50
May 21
Eddy Games
2.
Paige Gotch
Alexis Flint
Haylee Smith
Alyssa Winberg
10:47.84
Apr 16
Lady Eagles
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Kayla Barber
Tekitha Posey-Barry
Sydney Lewis
Marion Draper
4:31.69
Apr 16
Lady Eagles
2.
9
Amanda Bird
Katherine Balog
Alysia Pacheco
Paige Gotch
4:43.55
Apr 16
Lady Eagles
3.
Gabrielle Moriarty
Joann Olney
Darci Baird
Alyssa Winberg
5:07.63
Apr 16
Lady Eagles
Shot Put - 4kg
1.
9
Sarah Crockett
37' 10.75
Jun 11
NYSPHSAA State Championships
2.
11
Jennifer Ivey
26' 0.5
Apr 16
Lady Eagles
3.
11
Tiffany Thomason
23' 11.5
May 25
Section III Class AA Championships
4.
11
Nicole Hanrahan
22' 6.5
PR
May 25
Section III Class AA Championships
5.
10
Kendra Moroughan
18' 10
PR
Apr 16
Lady Eagles
Discus - 1kg
1.
9
Sarah Crockett
119' 8
May 25
Section III Class AA Championships
2.
10
Amanda Wilbert
75' 5
PR
Apr 16
Lady Eagles
3.
11
Jennifer Ivey
64' 7
Apr 16
Lady Eagles
4.
10
Kendra Moroughan
50' 9
PR
Apr 16
Lady Eagles
High Jump
1.
11
Nicole Hanrahan
4' 7
PR
Jun 3
Section 3 State Qualifier
2.
10
Mattison Hunt
4' 6
Apr 16
Lady Eagles
3.
11
Tiffany Thomason
4' 5.5
May 25
Section III Class AA Championships
Pole Vault
1.
10
Sydney Lewis
8' 0
Apr 16
Lady Eagles
2.
10
Amanda Wilbert
7' 6
PR
May 25
Section III Class AA Championships
3.
10
Darci Baird
5' 6
Apr 16
Lady Eagles
Long Jump
1.
9
Alysia Pacheco
15' 5
PR
May 25
Section III Class AA Championships
2.
11
Tekitha Posey-Barry
15' 3.5
PR
May 25
Section III Class AA Championships
3.
11
Nicole Hanrahan
14' 4.5
May 25
Section III Class AA Championships
4.
11
Tiffany Thomason
13' 6
May 25
Section III Class AA Championships
5.
9
Maria Keeney
12' 6.5
Apr 16
Lady Eagles
6.
9
Paige Gotch
12' 0.5
PR
Apr 16
Lady Eagles
Triple Jump
1.
10
Anna Loso
32' 9
May 25
Section III Class AA Championships
2.
9
Katherine Balog
30' 4
PR
Apr 16
Lady Eagles
3.
12
Katrina Winberg
29' 3
PR
Apr 16
Lady Eagles
4.
9
Sharifa Taylor
28' 9.5
Apr 16
Lady Eagles
5.
10
Emily Finley
26' 8
PR
Apr 16
Lady Eagles
*Recent improvement