Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2012
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Nashua Robins
11.34
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
10
Nickolas Sherek
11.36
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
11
Mason West
11.46
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
4.
11
Imraan Mitha
11.91
May 10
Apple Valley Tri
5.
11
Dane Loberg
12.00
(2.0)
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
6.
10
DARADATH SUN
12.10
PR
May 10
Apple Valley Tri
7.
11
Anthony Wallace
12.27
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
8.
11
Reid Mckeown
12.30
May 10
Apple Valley Tri
9.
11
Jack Flynn
12.37
May 15
SSC JV Boys - Eastview
10.
11
Eisley Nkwonta
12.38
Apr 13
Farmington Invite
11.
10
Bailey Nicholas
12.39
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
12.
11
Samuel Wang
12.50
PR
May 10
Apple Valley Tri
13.
9
Gareth Haswell
12.51
May 10
Apple Valley Tri
14.
9
Dylan Gifford
12.57
May 15
SSC JV Boys - Eastview
15.
10
John Jones
12.62
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
16.
10
Timothy Mcnair
12.66
May 10
Apple Valley Tri
17.
12
Pisith Soeun
12.75
PR
May 10
Apple Valley Tri
18.
9
Juan Portillo
12.77
PR
Apr 13
Farmington Invite
19.
10
Mason Hart
12.81
May 10
Apple Valley Tri
20.
9
Jack Wolf-matthews
13.01
PR
May 10
Apple Valley Tri
21.
11
Cameron Lachance
13.02
PR
Apr 13
Farmington Invite
22.
11
Truman Brown
13.15
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
23.
11
Jeel Joshi
13.25
PR
Apr 13
Farmington Invite
9
Donte Keel
13.25
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
25.
9
Theodore Lundin
13.44
May 15
SSC JV Boys - Eastview
26.
10
Santiago Dommer
13.81
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
27.
9
Emmanuel Valdovinos
13.82
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
28.
9
Kyle Kusie
13.87
Apr 17
Lakeville North JV
29.
9
Cullen Grannes
14.02
PR
May 10
Apple Valley Tri
30.
11
Jacob Abbott
14.38
PR
May 10
Apple Valley Tri
200 Meters
1.
11
Michael Melville
23.29
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
11
Nashua Robins
23.44
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
3.
11
Mason West
23.47
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
4.
9
Conner Glaser
23.58
May 24
South Suburban Conference Championships
5.
12
Ben Czaja
24.16
PR
Apr 13
Farmington Invite
6.
9
Isaac Ohland
24.30
(4.0)
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
7.
11
Daniel Rohloff
24.31
PR
Apr 17
Lakeville North JV
8.
11
Imraan Mitha
24.78
Apr 13
Farmington Invite
9.
11
Reid Mckeown
25.36
Apr 13
Farmington Invite
10.
9
Dylan Gifford
25.39
May 15
SSC JV Boys - Eastview
11.
12
Pisith Soeun
25.65
PR
Apr 17
Lakeville North JV
12.
10
Bailey Nicholas
25.92
PR
May 10
Apple Valley Tri
13.
11
Jack Flynn
26.05
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
14.
9
Jack Wolf-matthews
26.08
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
15.
10
Mason Hart
26.09
May 15
SSC JV Boys - Eastview
16.
11
Kennan Miller
26.41
PR
Apr 13
Farmington Invite
17.
10
Timothy Mcnair
26.68
PR
Apr 17
Lakeville North JV
18.
10
Santiago Dommer
28.49
PR
May 10
Apple Valley Tri
400 Meters
1.
11
Daniel Rohloff
51.52
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
2.
12
Ben Czaja
52.47
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
3.
9
Isaac Ohland
54.15
May 24
South Suburban Conference Championships
4.
12
Andrew Lowder
56.22
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
5.
11
Kennan Miller
58.37
Apr 17
Lakeville North JV
6.
9
Ethan Burgoyne
58.86
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
7.
9
Dylan Gifford
1:00.46
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
8.
10
Mason Hart
1:01.40
PR
May 10
Apple Valley Tri
9.
10
Vincent Libaire
1:05.93
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
800 Meters
1.
12
Ryan Steger
1:53.97
PR
Jun 13
MSHSL State Championships
2.
12
Seth Jackson
2:01.85
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
12
Collin Peters
2:07.79
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
4.
12
Andrew Lowder
2:08.75
PR
Apr 13
Farmington Invite
5.
10
Gavin Miller
2:15.74
PR
Apr 13
Farmington Invite
6.
10
Joshua Wehrman
2:15.99
Apr 17
Lakeville North JV
7.
9
Ethan Burgoyne
2:16.12
PR
May 10
Apple Valley Tri
8.
12
Joshua Mihm
2:17.34
PR
May 10
Apple Valley Tri
9.
12
Zachary Schuette
2:18.25
PR
Apr 17
Lakeville North JV
10.
9
Chad Keller
2:19.06
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
11.
9
Paul Schmitter
2:25.85
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
12.
9
Jack Carlson
2:28.12
PR
May 10
Apple Valley Tri
13.
9
Luke Anderson
2:29.56
PR
May 10
Apple Valley Tri
14.
9
Christian Danko
2:30.21
PR
May 10
Apple Valley Tri
15.
9
Eric Josephson
2:31.97
May 15
SSC JV Boys - Eastview
16.
11
Ryan Kennedy
2:39.02
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
17.
11
Jacob Abbott
2:43.78
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
18.
10
Carter Simms
2:47.20
May 15
SSC JV Boys - Eastview
19.
10
Dylan Bailey
2:49.57
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
20.
9
Elliott Kramer
3:04.48
PR
May 10
Apple Valley Tri
1600 Meters
1.
11
Trenton Allen
4:32.67
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
2.
12
Patrick Acton
4:45.14
May 24
South Suburban Conference Championships
3.
11
Dane Loberg
4:45.30
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
4.
9
Ryan Berg
4:48.07
Jun 1
MSHSL Section 3AA
5.
9
Paul Schmitter
4:59.04
May 2
South Suburban Conference Relays
6.
9
Jack Fjalstad
4:59.12
PR
Apr 20
Shakopee Relays
7.
10
Jeremy Schlichting
4:59.31
Apr 20
Shakopee Relays
8.
9
Chad Keller
5:02.71
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
9.
9
Jack Carlson
5:02.78
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
10.
9
Jaden Williams
5:02.80
PR
May 10
Apple Valley Tri
11.
12
Joshua Mihm
5:07.11
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
12.
12
Noah Hillesheim
5:09.90
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
13.
11
Max Marshall
5:14.08
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
14.
9
Eric Josephson
5:19.89
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
15.
11
Tyler Haglind
5:21.34
PR
Apr 13
Farmington Invite
16.
9
Luke Anderson
5:32.31
PR
Apr 17
Lakeville North JV
17.
9
Christian Danko
5:36.65
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
18.
10
Samuel Richter
5:38.79
May 15
SSC JV Boys - Eastview
19.
12
Joseph Kelly
5:47.80
PR
Apr 17
Lakeville North JV
20.
10
Carter Simms
6:21.31
May 10
Apple Valley Tri
21.
9
Quade Spennewyn
6:22.62
PR
Apr 17
Lakeville North JV
22.
9
Elliott Kramer
6:30.24
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
3200 Meters
1.
12
Joe Kelly
9:53.40
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
2.
11
Adam McMonagle
10:11.18
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
12
Joseph Kelly
10:25.41
PR
Apr 13
Farmington Invite
4.
12
Patrick Acton
10:40.19
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
5.
9
Ryan Berg
10:45.84
May 24
South Suburban Conference Championships
6.
10
Jeremy Schlichting
10:58.73
May 2
South Suburban Conference Relays
7.
9
Paul Schmitter
11:01.31
Apr 13
Farmington Invite
8.
9
Donte Keel
11:37.12
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
110m Hurdles - 39"
1.
11
Anthony Wallace
15.67
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
2.
11
Grant Oettinger
17.19
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
12
Ben Czaja
20.22
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
4.
9
Donte Keel
20.61
PR
Apr 17
Lakeville North JV
300m Hurdles - 36"
1.
11
Anthony Wallace
44.46
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
2.
11
Grant Oettinger
45.08
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
3.
12
Owen Sackmaster
49.20
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
4.
9
Donte Keel
50.12
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
5.
11
Jeel Joshi
50.36
PR
Apr 13
Farmington Invite
4x100 Relay
1.
Eisley Nkwonta
Nashua Robins
Nickolas Sherek
Mason West
43.76
Jun 13
MSHSL State Championships
2.
Relay Team
46.05
Apr 13
Farmington Invite
3.
Eisley Nkwonta
Mason West
Nashua Robins
Nickolas Sherek
46.23
Apr 20
Shakopee Relays
4x200 Relay -
1.
Michael Melville
Ben Czaja
Nikhil Srikanth
Conner Glaser
1:32.06
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
Michael Melville
Ben Czaja
Nikhil Srikanth
Nickolas Sherek
1:33.30
May 24
South Suburban Conference Championships
3.
Michael Melville
Nickolas Sherek
Ben Czaja
Nashua Robins
1:34.02
May 2
South Suburban Conference Relays
4.
Daniel Rohloff
Michael Melville
Nickolas Sherek
Ben Czaja
1:35.47
Apr 20
Shakopee Relays
5.
Relay Team
1:35.53
Apr 13
Farmington Invite
6.
Michael Melville
Conner Glaser
Anthony Wallace
Isaac Ohland
3:17.21
May 2
South Suburban Conference Relays
4x400 Relay
1.
Daniel Rohloff
Nikhil Srikanth
Ben Czaja
Ryan Steger
3:24.53
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
Ben Czaja
Nikhil Srikanth
Trenton Allen
Ryan Steger
3:29.46
May 24
South Suburban Conference Championships
3.
Andrew Lowder
Trenton Allen
Nashua Robins
Ryan Steger
3:33.55
Apr 20
Shakopee Relays
4.
Relay Team
3:38.69
Apr 13
Farmington Invite
5.
Daniel Rohloff
Conner Glaser
Collin Peters
Nikhil Srikanth
3:39.31
May 2
South Suburban Conference Relays
4x800 Relay
1.
Seth Jackson
Joe Kelly
Trenton Allen
Ryan Steger
7:57.59
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
Trenton Allen
Seth Jackson
Joe Kelly
Ryan Steger
8:03.87
Apr 28
Hamline Elite Meet
3.
Trenton Allen
Joe Kelly
Seth Jackson
Ryan Steger
8:10.85
Jun 13
MSHSL State Championships
4.
Joe Kelly
Seth Jackson
Jack Fjalstad
Collin Peters
8:22.27
May 24
South Suburban Conference Championships
5.
Collin Peters
Jack Fjalstad
Zachary Schuette
Joshua Wehrman
8:40.08
May 2
South Suburban Conference Relays
6.
Relay Team
9:05.16
Apr 13
Farmington Invite
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Eisley Nkwonta
Nashua Robins
Andrew Lowder
Conner Glaser
1:42.86
Apr 20
Shakopee Relays
2.
Eisley Nkwonta
Imraan Mitha
Nashua Robins
Isaac Ohland
1:45.86
May 2
South Suburban Conference Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Ben Czaja
Conner Glaser
Nikhil Srikanth
Collin Peters
3:54.78
Apr 20
Shakopee Relays
2.
Nikhil Srikanth
Daniel Rohloff
Ben Czaja
Luke Anderson
4:10.44
May 2
South Suburban Conference Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Patrick Acton
Joe Kelly
Ryan Berg
Adam McMonagle
11:35.18
Apr 20
Shakopee Relays
2.
Dane Loberg
Jack Fjalstad
Jack Carlson
Max Marshall
12:19.62
May 2
South Suburban Conference Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Noah Hillesheim
52' 5.25
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
12
Owen Sackmaster
37' 0
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
3.
11
Ben Leiran
35' 5.5
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
4.
11
Anders Dunkel
35' 0
May 2
South Suburban Conference Relays
5.
10
John Jones
34' 4.5
Apr 17
Lakeville North JV
6.
12
Noah Thull
33' 2.5
PR
Apr 17
Lakeville North JV
7.
11
Ugo Retif
32' 9
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
8.
9
Jaden Williams
30' 7
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
9.
11
Jeel Joshi
27' 1
PR
Apr 17
Lakeville North JV
10.
11
Prieto Olmo santiago
26' 3
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
Discus - 1.6kg
1.
12
Noah Hillesheim
139' 0
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
11
Ben Leiran
113' 6
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
11
Anders Dunkel
100' 11
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
4.
11
Benjamin Leiran
100' 0
Apr 20
Shakopee Relays
5.
9
Jaden Williams
90' 1
May 15
SSC JV Boys - Eastview
6.
10
John Jones
89' 7
Apr 28
Jim Sauer Invitational
7.
9
Eric Josephson
84' 8
PR
Apr 17
Lakeville North JV
8.
12
Noah Thull
81' 2
PR
May 10
Apple Valley Tri
9.
11
Jeel Joshi
79' 1
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
10.
11
Ugo Retif
78' 8
PR
May 10
Apple Valley Tri
11.
12
Owen Sackmaster
73' 6
PR
Apr 13
Farmington Invite
12.
11
Anthony Wallace
69' 2
PR
Apr 17
Lakeville North JV
13.
11
Prieto Olmo santiago
64' 4
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
High Jump
1.
10
Andrew Mihm
5' 8
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
11
Michael Melville
5' 8
Apr 13
Farmington Invite
3.
9
Ethan Burgoyne
5' 6
Apr 13
Farmington Invite
4.
9
Isaac Ohland
5' 2
PR
May 15
SSC JV Boys - Eastview
5.
9
Tayshon Garland
5' 0
May 10
Apple Valley Tri
Pole Vault
1.
12
Owen Sackmaster
11' 6
PR
Apr 20
Shakopee Relays
2.
11
Ben Leiran
9' 6
Apr 13
Farmington Invite
3.
10
Austin Krech
9' 0
Apr 28
Jim Sauer Invitational
11
Benjamin Leiran
9' 0
Apr 20
Shakopee Relays
10
Thomas Nolden
9' 0
May 15
SSC JV Boys - Eastview
Long Jump
1.
9
Isaac Ohland
19' 11
May 24
South Suburban Conference Championships
2.
11
Joseph Pesik
18' 2
(1.1)
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
11
Cameron Lachance
17' 7.75
(2.4)
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
4.
11
Nashua Robins
17' 3.5
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
5.
9
Tayshon Garland
16' 5
May 10
Apple Valley Tri
6.
10
Gavin Miller
15' 10
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
7.
9
XINYAO XU
13' 4
May 10
Apple Valley Tri
Triple Jump
1.
11
Grant Oettinger
42' 11
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
2.
11
Truman Brown
38' 8.75
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
3.
11
Cameron Lachance
36' 6
(.3)
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
4.
10
Gavin Miller
34' 6
PR
May 10
Apple Valley Tri
5.
9
Ryan Berg
32' 11
PR
Apr 13
Farmington Invite
6.
10
Andrew Mihm
31' 6.75
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
Womens
100 Meters
1.
11
Jailyn Robinson
12.30
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
9
Nyeaee Robins
12.56
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
3.
10
Elisabeth Duffy
13.66
PR
May 10
Apple Valley Tri
4.
9
Sydney Mcginn
13.89
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
5.
11
Payton Kenealy
13.92
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
6.
12
Ashley Lentsch
13.98
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
7.
10
Mollie Mcginn
14.26
PR
May 10
Apple Valley Tri
8.
10
Claire Boller
14.30
May 10
Apple Valley Tri
11
Madi Fagan
14.30
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
10.
12
Molly Pavek
14.32
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
11.
9
Zoie Weisendanger
14.33
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
12.
9
Claudia Moses
14.46
PR
May 10
Apple Valley Tri
10
Aleya Rosenbloom
14.46
PR
May 10
Apple Valley Tri
14.
9
Makenzie Saeger
14.49
PR
May 10
Apple Valley Tri
15.
10
Elizabeth Norton
14.59
PR
May 10
Apple Valley Tri
16.
9
Lauryn Miller
14.69
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
17.
9
Leah Kellgren
14.80
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
18.
9
Macy Meilahn-kinard
15.05
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
19.
10
Elise Cook
15.07
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
20.
11
Amanda Anderson
15.18
Apr 28
Jim Sauer Invitational
21.
10
Mary Boller
15.19
May 10
Apple Valley Tri
22.
9
Madeline Harris
15.24
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
23.
9
Tessa Jones
15.29
PR
May 10
Apple Valley Tri
24.
9
Natalie Merrill
15.38
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
25.
9
Julia Amerongen
15.43
PR
May 10
Apple Valley Tri
26.
9
Linda Lim
15.59
Apr 17
Lakeville North JV
27.
9
Ana Medina lama
15.70
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
28.
9
Annika Bowen
15.74
Apr 28
Jim Sauer Invitational
9
Darby Keech
15.74
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
30.
9
Lemu Korpah
15.82
Apr 17
Lakeville North JV
31.
12
Amelia Chea
16.34
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
32.
9
Jonina Oskarsdottir
16.40
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
33.
9
Natalie Stout
16.75
PR
Apr 17
Lakeville North JV
34.
10
Sasha Lyons
16.86
Apr 28
Jim Sauer Invitational
200 Meters
1.
9
Nyeaee Robins
25.83
(-.8)
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
9
Teagan Ramboldt
26.55
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
3.
12
Ashley Lentsch
27.41
(-.8)
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
4.
11
Madi Fagan
28.53
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
5.
10
Elisabeth Duffy
28.55
PR
May 10
Apple Valley Tri
6.
11
Payton Kenealy
28.89
PR
May 19
Class AAA True Team Championships
7.
9
Sydney Mcginn
29.26
PR
Apr 17
Lakeville North JV
8.
10
Olivia Daniels
29.78
May 10
Apple Valley Tri
9.
12
Molly Pavek
29.82
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
10.
10
Lindsey Tschetter
29.96
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
11.
9
Makenzie Saeger
30.43
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
12.
10
Nicole Lorang
30.66
PR
Apr 17
Lakeville North JV
13.
12
Emma Thissen
31.05
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
14.
9
Natalie Merrill
31.10
PR
May 10
Apple Valley Tri
15.
10
Claire Myers
31.20
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
16.
10
Elise Cook
31.51
PR
Apr 17
Lakeville North JV
17.
9
Annika Bowen
31.68
May 10
Apple Valley Tri
18.
10
Claire Boller
31.84
PR
Apr 17
Lakeville North JV
19.
10
Ella Page
31.89
PR
May 10
Apple Valley Tri
20.
10
Mary Boller
32.05
PR
Apr 17
Lakeville North JV
21.
11
Amanda Anderson
32.11
PR
Apr 17
Lakeville North JV
22.
9
Macy Meilahn-kinard
32.25
PR
May 10
Apple Valley Tri
23.
9
Madeline Harris
32.34
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
24.
10
Grace Hansen
32.42
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
25.
9
Tessa Jones
32.76
May 10
Apple Valley Tri
26.
10
Eryka Quick
32.77
PR
Apr 17
Lakeville North JV
27.
9
Kyla Hehr
32.79
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
28.
9
Ana Medina lama
32.80
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
29.
9
Lemu Korpah
33.48
Apr 17
Lakeville North JV
30.
9
Zoie Weisendanger
34.20
PR
Apr 17
Lakeville North JV
31.
9
Darby Keech
35.26
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
400 Meters
1.
9
Nyeaee Robins
1:01.29
PR
May 19
Class AAA True Team Championships
2.
11
Michelle Passe
1:01.57
May 19
Class AAA True Team Championships
3.
12
Sydney Flannery
1:03.64
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
4.
11
Madi Fagan
1:04.97
PR
May 19
Class AAA True Team Championships
5.
9
Sydney Mcginn
1:05.14
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
6.
10
Olivia Daniels
1:06.99
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
7.
12
Emma Thissen
1:07.44
PR
May 10
Apple Valley Tri
8.
8
Elena Windels
1:08.63
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
800 Meters
1.
11
Theresa Passe
2:24.27
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
7
Kyra Kusnierek
2:26.53
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
10
Nellie Benton
2:35.38
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
4.
12
Amelia Chea
2:38.88
PR
May 10
Apple Valley Tri
5.
10
Eva Erickson
2:39.78
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
6.
10
Sanya Holm
2:43.29
PR
Apr 17
Lakeville North JV
7.
9
Savanna Mckinnon
2:47.17
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
8.
10
Madeline Erickson
2:49.02
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
9.
10
Molly Fjalstad
2:50.71
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
10.
9
Mara Fink
2:56.41
PR
Apr 17
Lakeville North JV
11.
10
Sidney Julian
2:58.25
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
12.
10
Jennie Rapuano
3:07.49
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
13.
12
Amanda Mccann
3:11.52
PR
Apr 17
Lakeville North JV
1600 Meters
1.
11
Abby Barger
5:41.29
May 2
South Suburban Conference Relays
2.
9
Leah Soukup
5:45.49
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
11
Maddie Matsoff
5:53.71
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
4.
12
Amelia Chea
5:55.82
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
5.
11
Theresa Passe
6:03.51
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
6.
10
Kelsey Schoeberl
6:03.68
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
7.
10
Molly Fjalstad
6:10.88
May 10
Apple Valley Tri
8.
10
Sarah Schuller
6:12.07
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
9.
10
Sidney Julian
6:14.68
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
10.
9
Savanna Mckinnon
6:14.83
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
11.
9
Mara Fink
6:18.81
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
12.
10
Jennie Rapuano
6:21.39
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
13.
10
Madeline Erickson
6:46.18
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
14.
12
Amanda Mccann
6:50.08
PR
May 10
Apple Valley Tri
3200 Meters
1.
12
Lauren Markowski
11:53.99
PR
May 19
Class AAA True Team Championships
2.
9
Leah Soukup
11:55.05
May 24
South Suburban Conference Championships
3.
10
Kelsey Schoeberl
12:30.12
Jun 1
MSHSL Section 3AA
4.
10
Sarah Schuller
13:21.38
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
5.
12
Amanda Mccann
15:14.51
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
100m Hurdles - 33"
1.
11
Natalie Windels
14.51
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
10
Hannah Lamkin
15.87
May 24
South Suburban Conference Championships
3.
10
Anna Duffy
17.40
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
4.
10
Elisabeth Duffy
18.43
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
5.
9
Kayla Daniel
19.65
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
6.
9
Anna Wagner
22.13
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
300m Hurdles - 30"
1.
11
Natalie Windels
42.91
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
10
Hannah Lamkin
45.74
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
10
Anna Duffy
51.00
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
4.
9
Christine Jurgens
53.13
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
5.
10
Elisabeth Duffy
53.73
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
6.
9
Anna Wagner
59.95
PR
Apr 17
Lakeville North JV
7.
9
Kayla Daniel
1:00.89
PR
Apr 17
Lakeville North JV
4x100 Relay
1.
Nyeaee Robins
Carly Czaplewski
Ashley Lentsch
Jailyn Robinson
48.70
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
Nyeaee Robins
Ashley Lentsch
Carly Czaplewski
Jailyn Robinson
48.93
Jun 13
MSHSL State Championships
3.
Carly Czaplewski
Ashley Lentsch
Payton Kenealy
Jailyn Robinson
51.16
May 2
South Suburban Conference Relays
4.
Relay Team
51.23
May 19
Class AAA True Team Championships
4x200 Relay -
1.
Teagan Ramboldt
Madi Fagan
Ashley Lentsch
Carly Czaplewski
1:47.04
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
Nyeaee Robins
Sydney Mcginn
Ashley Lentsch
Carly Czaplewski
1:48.50
May 2
South Suburban Conference Relays
3.
Relay Team
1:49.60
May 19
Class AAA True Team Championships
4.
Payton Kenealy
Madison Fagan
Sydney Mcginn
Teagan Ramboldt
3:47.69
May 2
South Suburban Conference Relays
4x400 Relay
1.
Carly Czaplewski
Hannah Lamkin
Michelle Passe
Natalie Windels
4:01.99
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
Sydney Flannery
Carly Czaplewski
Michelle Passe
Natalie Windels
4:03.33
May 2
South Suburban Conference Relays
3.
Relay Team
4:04.64
May 19
Class AAA True Team Championships
4.
Sydney Flannery
Hannah Lamkin
Michelle Passe
Carly Czaplewski
4:15.32
May 24
South Suburban Conference Championships
4x800 Relay
1.
Lauren Markowski
Maddie Matsoff
Kyra Kusnierek
Theresa Passe
10:07.91
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
Maddie Matsoff
Lauren Markowski
Kyra Kusnierek
Theresa Passe
10:13.55
May 24
South Suburban Conference Championships
3.
Relay Team
10:17.79
May 19
Class AAA True Team Championships
4.
Eva Erickson
Lauren Markowski
Leah Soukup
Theresa Passe
10:26.95
May 2
South Suburban Conference Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Nyeaee Robins
Teagan Ramboldt
Ashley Lentsch
Sydney Flannery
2:01.72
May 2
South Suburban Conference Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Teagan Ramboldt
Payton Kenealy
Michelle Passe
Kyra Kusnierek
4:28.62
May 2
South Suburban Conference Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Abby Barger
Eva Erickson
Madeline Matsoff
Theresa Passe
13:48.13
May 2
South Suburban Conference Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Alex Jagler
35' 2
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
10
Nia Steele
33' 2
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
3.
11
Lauren Moy
31' 7.25
May 2
South Suburban Conference Relays
4.
11
Laura Biancamano
29' 1
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
5.
10
Maddie Nickell
28' 4
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
6.
9
Kaylin Vavrosky
26' 3
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
7.
10
Ashley Lueck
24' 1
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
10
Emma Kellgren
24' 1
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
9.
10
Marissa Amerongen
23' 8
PR
May 10
Apple Valley Tri
10.
10
Hayley Persons
23' 1
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
11.
10
Emily Zenner
22' 0
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
12.
9
Rachel Andersen
17' 9
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
13.
10
Abigia Ayana
16' 5
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
Discus - 1kg
1.
10
Nia Steele
108' 9
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
2.
11
Lauren Moy
104' 0
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
10
Maddie Nickell
99' 11
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
4.
11
Alex Jagler
92' 3
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
5.
10
Sanya Holm
83' 11
PR
Apr 17
Lakeville North JV
6.
11
Gracie Bolluyt
78' 11
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
7.
9
Kaylin Vavrosky
75' 8
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
8.
11
Laura Biancamano
75' 2
PR
May 10
Apple Valley Tri
9.
10
Emily Zenner
75' 0
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
10.
10
Emma Kellgren
71' 9
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
11.
10
Marissa Amerongen
62' 9
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
12.
10
Ashley Lueck
62' 2
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
13.
10
Hayley Persons
58' 7
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
14.
9
Rachel Andersen
48' 0
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
High Jump
1.
9
Olivia Dykes
5' 0
PR
Apr 17
Lakeville North JV
9
Emily McMonagle
5' 0
May 24
South Suburban Conference Championships
3.
8
Elena Windels
4' 10
PR
Apr 17
Lakeville North JV
4.
8
Quinn Bolluyt
4' 8
PR
May 10
Apple Valley Tri
10
Morgan Hamernik
4' 8
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
6.
11
Abby Barger
4' 6
PR
May 10
Apple Valley Tri
7.
9
Kyla Hehr
4' 4
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
10
Sarah Mcgill
4' 4
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
11
Gracie Bolluyt
4' 4
Apr 28
Jim Sauer Invitational
10
Halle Olson
4' 4
PR
May 10
Apple Valley Tri
11.
10
Grace Hansen
4' 0
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
Pole Vault
1.
7
Mallory Shogren
9' 0
PR
May 19
Class AAA True Team Championships
2.
11
Leanne St. Martin
7' 7
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
8
Quinn Bolluyt
7' 6
May 24
South Suburban Conference Championships
4.
12
Greta Jonas
7' 0
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
11
Emma Zellmer
7' 0
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
10
Emily Zenner
7' 0
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
Long Jump
1.
11
Natalie Windels
17' 8.5
(1.6)
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
10
Hannah Lamkin
17' 0.5
(1.5)
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
11
Jailyn Robinson
16' 11.5
(.2)
Jun 1
MSHSL Section 3AA
4.
12
Paige Moy
14' 9.5
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
5.
9
Lauryn Miller
14' 3.5
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
6.
10
Elizabeth Norton
13' 9
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
9
Claudia Moses
13' 9
May 10
Apple Valley Tri
8.
10
Chelsey Silva
13' 8.5
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
9.
10
Anna Pocquette
13' 7.5
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
10.
9
Julia Amerongen
13' 7
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
11.
11
Elena Howe
13' 6.25
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
12.
10
Nicole Lorang
13' 2.25
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
13.
10
Eryka Quick
13' 1.5
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
14.
7
Mallory Shogren
12' 11
PR
May 2
South Suburban Conference Relays
15.
9
Leah Kellgren
12' 9
PR
May 10
Apple Valley Tri
16.
10
Andrea Mcgraine
12' 6.5
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
9
Natalie Stout
12' 6.5
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
18.
10
Arianna Harris-brown
12' 4
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
19.
8
Kylie Kennedy
12' 3.5
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
20.
11
Bailey Jacoby
12' 2.5
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
21.
12
Amelia Chea
12' 0
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
22.
10
Nellie Benton
11' 7
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
23.
10
Claire Bulanek
11' 0
PR
May 10
Apple Valley Tri
24.
9
Jonina Oskarsdottir
10' 8.5
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
25.
10
Rushi Sen
10' 3
PR
Apr 28
Jim Sauer Invitational
26.
10
Abigia Ayana
5' 2
PR
Apr 17
Lakeville North JV
Triple Jump
1.
12
Paige Moy
33' 6
(.3)
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
2.
9
Teagan Ramboldt
33' 1.75
(1.3)
PR
Jun 1
MSHSL Section 3AA
3.
11
Makenzie Martin
31' 8.5
May 24
South Suburban Conference Championships
4.
9
Emily McMonagle
31' 5.5
PR
May 24
South Suburban Conference Championships
5.
9
Natalie Stout
30' 7
PR
May 10
Apple Valley Tri
6.
7
Mallory Shogren
30' 2
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
7.
9
Claudia Moses
30' 0
May 10
Apple Valley Tri
8.
9
Lauryn Miller
29' 11
May 10
Apple Valley Tri
10
Anna Pocquette
29' 11
PR
May 10
Apple Valley Tri
10.
10
Nicole Lorang
29' 7
Apr 17
Lakeville North JV
11.
9
Olivia Dykes
29' 4
PR
May 10
Apple Valley Tri
12.
11
Bailey Jacoby
28' 11
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
13.
11
Elena Howe
28' 5
PR
May 10
Apple Valley Tri
14.
9
Julia Amerongen
27' 8
Apr 17
Lakeville North JV
15.
12
Astrid Viktorsson
27' 4.5
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
16.
10
Andrea Mcgraine
27' 0
PR
Apr 17
Lakeville North JV
17.
10
Nellie Benton
26' 0
PR
May 10
Apple Valley Tri
18.
9
Leah Kellgren
25' 7.25
PR
May 15
SSC JV Girls - Rosemount
19.
10
Eryka Quick
25' 1
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
20.
10
Arianna Harris-brown
23' 11
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
10
Rushi Sen
23' 11
PR
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
22.
10
Sasha Lyons
20' 10
Apr 11
Apple Valley vs. Eagan Dual
*Recent improvement