Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2006
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1989
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Alante Brown
11.12
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
2.
10
DeAngelo Hudson
11.25
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
11
Kenneth McCord
11.25
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
4.
11
D'Mario Bowen
11.42
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
5.
11
Jemari Fowler
11.91
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
6.
11
D'Avonte Davis-Smith
12.09
Apr 19
South Shore Invite #3
7.
10
Gilbert Morgan
12.10
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
200 Meters
1.
10
Rashaan Palmer
23.93
PR
Apr 25
*CPS FAR SOUTH FAT
2.
11
Dominique Reed
24.06
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
3.
11
Marcus Ray
24.72
PR
Apr 25
*CPS FAR SOUTH FAT
4.
11
Jaden Pearson
25.44
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
5.
10
Manuel McElroy
26.24
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
400 Meters
1.
11
Jason Kimber
53.52
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
2.
10
Keontis Parker
56.57
PR
Apr 25
*CPS FAR SOUTH FAT
3.
11
Cezaun Enge
1:00.24
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
4.
10
Melvin Branch
1:06.27
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
800 Meters
1.
11
Daveon Daniels
2:32.66
PR
Apr 22
South Shore Invite #4
2.
10
Keontis Parker
2:40.52
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
4x100 Relay
1.
Jaden Pearson
Dominique Reed
Jayshon Jackson
Alante Brown
44.40
May 6
CPS Track and Field Championships
2.
Dominique Reed
Kenneth McCord
Jaden Pearson
Alante Brown
44.51
Apr 25
*CPS FAR SOUTH FAT
3.
Jayshon Jackson
Dominique Reed
Jaden Pearson
Alante Brown
45.10
Apr 19
South Shore Invite #3
4.
DeAngelo Hudson
Manuel McElroy
Keontis Parker
Gilbert Morgan
48.80
Apr 19
South Shore Invite #3
4x200 Relay -
1.
Dominique Reed
Rashaun Lee
Jaden Pearson
Alante Brown
1:34.02
Apr 19
South Shore Invite #3
2.
Dominique Reed
Kenneth McCord
Jaden Pearson
Alante Brown
1:34.09
Apr 25
*CPS FAR SOUTH FAT
3.
Dominique Reed
Kenneth McCord
Rashaun Lee
Alante Brown
1:35.92
May 6
CPS Track and Field Championships
4.
D'Mario Bowen
Rashaun Lee
Cezaun Enge
Kenneth McCord
1:37.79
Apr 22
South Shore Invite #4
Shot Put - 12lb
1.
-
Jovan Lanllercate
21' 9.75
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
Long Jump
1.
11
Jaden Pearson
16' 11
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
2.
11
Jemari Fowler
14' 6
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
Womens
100 Meters
1.
12
Victoria Adesola
13.15
PR
Apr 25
*CPS FAR SOUTH FAT
2.
10
LaShyra Taylor
13.21
(1.9)
PR
May 11
IHSA 3A Girls St. Ignatius College Prep Sectional
3.
10
Keasha Garrison
14.17
(1.4)
PR
May 11
IHSA 3A Girls St. Ignatius College Prep Sectional
4.
9
Karen Green
14.67
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
5.
9
Jermoni Purse
15.00
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
6.
9
Danisha Williams
15.36
PR
Apr 22
South Shore Invite #4
7.
9
Quiana Glover
15.92
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
8.
9
Shaniya Fisher
18.02
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
200 Meters
1.
10
LaShyra Taylor
27.22
PR
Apr 25
*CPS FAR SOUTH FAT
2.
10
Zakayia Chandler
27.66
(2.7)
PR
May 11
IHSA 3A Girls St. Ignatius College Prep Sectional
3.
10
Ariel Range
28.29
PR
Apr 22
South Shore Invite #4
4.
10
Keasha Garrison
30.21
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
400 Meters
1.
9
Jordyn Baker
1:14.44
PR
Apr 25
*CPS FAR SOUTH FAT
2.
11
Donshay Gardner
1:17.25
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
3.
10
Trinity Toussaint
1:18.42
PR
May 6
CPS Track and Field Championships
4.
11
Shraena Ingram
1:22.27
PR
Apr 25
*CPS FAR SOUTH FAT
800 Meters
1.
10
Imani Hayes
2:42.08
PR
Apr 25
*CPS FAR SOUTH FAT
2.
10
Tijonae Middleton
3:09.65
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
1600 Meters
1.
10
Mariah Roberts
7:44.17
PR
Apr 22
South Shore Invite #4
100m Hurdles - 33"
1.
12
Victoria Adesola
16.04
(1.0)
PR
May 11
IHSA 3A Girls St. Ignatius College Prep Sectional
4x100 Relay
1.
Sidney Williams
Ariel Range
China Carson
LaShyra Taylor
53.61
Apr 19
South Shore Invite #3
2.
Nina Watkins
Keasha Garrison
Makayla Ross
Victoria Adesola
54.00
Apr 22
South Shore Invite #4
3.
Nina Watkins
Keasha Garrison
Khalia Milon
Victoria Adesola
55.55
Apr 19
South Shore Invite #3
4x200 Relay -
1.
Zakayia Chandler
Makayla Ross
China Carson
Ariel Range
1:53.82
Apr 25
*CPS FAR SOUTH FAT
2.
Zakayia Chandler
Ariel Range
China Carson
LaShyra Taylor
1:54.04
May 6
CPS Track and Field Championships
3.
Zakayia Chandler
Ariel Range
Makayla Ross
LaShyra Taylor
1:55.33
May 11
IHSA 3A Girls St. Ignatius College Prep Sectional
4.
Zakayia Chandler
Ariel Range
China Carson
Victoria Adesola
1:55.48
Apr 22
South Shore Invite #4
5.
Sidney Williams
Makayla Ross
Khalia Milon
Keasha Garrison
2:01.38
Apr 19
South Shore Invite #3
4x400 Relay
1.
Kierra McCarter
Jordyn Baker
Victoria Adesola
Imani Hayes
4:45.00
Apr 25
*CPS FAR SOUTH FAT
2.
Kierra McCarter
Zakayia Chandler
Victoria Adesola
Imani Hayes
4:50.46
May 11
IHSA 3A Girls St. Ignatius College Prep Sectional
3.
Donshay Gardner
Jordyn Baker
Kierra McCarter
Imani Hayes
4:57.34
May 6
CPS Track and Field Championships
4.
Zakayia Chandler
Armonie Kimble
Kierra McCarter
Imani Hayes
4:57.35
Apr 1
CPS Relays
5.
Crystal Booker
Imani Hayes
Jordyn Baker
Victoria Adesola
4:59.76
Apr 19
South Shore Invite #3
6.
Kierra McCarter
Victoria Adesola
Jordyn Baker
Imani Hayes
5:11.50
Apr 22
South Shore Invite #4
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Sidney Williams
LaShyra Taylor
Makayla Ross
Victoria Adesola
2:01.97
Apr 1
CPS Relays
2.
Sidney Williams
Keasha Garrison
Makayla Ross
Armonie Kimble
2:13.08
May 6
CPS Track and Field Championships
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Khalia Milon
Keasha Garrison
Jordyn Baker
Tijonae Middleton
5:25.20
Apr 1
CPS Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Nina Watkins
32' 5
PR
May 6
CPS Track and Field Championships
2.
11
Aliyah Reid
31' 0
Apr 1
CPS Relays
3.
10
Maquia Chamberlain
25' 9.5
Apr 19
South Shore Invite #3
4.
12
Asia Hammond
20' 8.75
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
5.
9
Jayla Reed
20' 0.5
PR
May 6
CPS Track and Field Championships
Discus - 1kg
1.
11
Aliyah Reid
77' 5
May 11
IHSA 3A Girls St. Ignatius College Prep Sectional
2.
10
Nina Watkins
63' 0
PR
May 11
IHSA 3A Girls St. Ignatius College Prep Sectional
High Jump
1.
10
Mariah Roberts
4' 2
PR
Apr 1
CPS Relays
11
Alisha Reid
4' 2
May 6
CPS Track and Field Championships
Long Jump
1.
12
Armonie Kimble
13' 8.5
May 11
IHSA 3A Girls St. Ignatius College Prep Sectional
2.
11
Alisha Reid
13' 7.5
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
3.
10
Autumn Woodley
12' 4.5
PR
Apr 19
South Shore Invite #3
Triple Jump
1.
12
Victoria Adesola
32' 5
May 11
IHSA 3A Girls St. Ignatius College Prep Sectional
2.
11
China Carson
29' 9.5
May 11
IHSA 3A Girls St. Ignatius College Prep Sectional
3.
11
Alisha Reid
29' 1
Apr 22
South Shore Invite #4
*Recent improvement