Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
1989
1975
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Anthony Fairlee
11.09
PR
Apr 21
Coed Titan Invite
2.
12
Da'Reco Nix
11.50
PR
Apr 8
Norm Armstrong Invitational
3.
10
Vincent Hill
11.81
PR
Apr 8
Norm Armstrong Invitational
4.
10
Deshaun Ashford
12.21
PR
May 2
Springfield City Meet
5.
10
Torian Henry
12.46
May 2
Springfield City Meet
6.
10
Richard Smith
13.49
May 2
Springfield City Meet
200 Meters
1.
12
Da'Reco Nix
23.45
PR
Apr 8
Norm Armstrong Invitational
2.
11
Jujuan Stelivan
24.89
PR
Apr 8
Norm Armstrong Invitational
3.
10
Deshaun Ashford
24.90
May 2
Springfield City Meet
4.
10
Torian Henry
25.73
May 9
Lanphier Frosh-Soph Open
5.
10
Richard Smith
28.21
May 2
Springfield City Meet
400 Meters
1.
10
Anthony Fairlee
51.59
PR
May 2
Springfield City Meet
2.
11
Joshua White
51.99
Apr 8
Norm Armstrong Invitational
3.
11
Opeoluwa Jones
53.02
PR
Apr 14
Granite City Invitational
4.
10
Vincent Hill
57.40
PR
May 9
Lanphier Frosh-Soph Open
5.
12
Victor Portis
1:02.73
PR
May 2
Springfield City Meet
6.
9
Noah Doss
1:03.25
PR
May 2
Springfield City Meet
800 Meters
1.
12
James Weston
2:19.40
PR
Apr 8
Norm Armstrong Invitational
2.
9
Noah Doss
2:24.06
PR
May 19
IHSA 2A Boys Springfield Lanphier Sectional
3.
12
Dalton Wyse
2:30.28
Apr 14
Granite City Invitational
4.
10
Nathan Hampton
2:34.44
May 2
Springfield City Meet
1600 Meters
1.
12
Dalton Wyse
5:43.05
Apr 14
Granite City Invitational
2.
9
Noah Doss
5:45.02
PR
May 9
Lanphier Frosh-Soph Open
3.
10
Nathan Hampton
5:51.62
PR
Apr 14
Granite City Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
9
Robin Meredith
17.60
May 19
IHSA 2A Boys Springfield Lanphier Sectional
2.
12
James Weston
17.94
PR
May 19
IHSA 2A Boys Springfield Lanphier Sectional
300m Hurdles - 36"
1.
12
James Weston
43.21
PR
May 19
IHSA 2A Boys Springfield Lanphier Sectional
2.
11
Jujuan Stelivan
46.02
PR
May 19
IHSA 2A Boys Springfield Lanphier Sectional
3.
9
Robin Meredith
46.05
May 2
Springfield City Meet
4x100 Relay
1.
Jason Hacker
Vincent Hill
Da'Reco Nix
Anthony Fairlee
44.39
May 12
Central State 8 Championship
2.
Jason Hacker
Vincent Hill
Anthony Fairlee
Da'Reco Nix
44.72
Apr 21
Coed Titan Invite
3.
Jason Hacker
Da'Reco Nix
Vincent Hill
Anthony Fairlee
45.08
May 2
Springfield City Meet
4.
Deshaun Ashford
Vincent Hill
Torian Henry
Anthony Fairlee
45.22
May 9
Lanphier Frosh-Soph Open
5.
Relay Team
45.40
May 19
IHSA 2A Boys Springfield Lanphier Sectional
6.
Deshaun Ashford
Torian Henry
Victor Portis
Richard Smith
49.66
May 12
Central State 8 Championship
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:34.49
Apr 8
Norm Armstrong Invitational
2.
Jason Hacker
Vincent Hill
James Weston
Da'Reco Nix
1:36.59
May 12
Central State 8 Championship
3.
Jason Hacker
Vincent Hill
David Emuze
Da'Reco Nix
1:38.07
Apr 21
Coed Titan Invite
4.
Deshaun Ashford
Torian Henry
Robin Meredith
Noah Doss
1:43.36
May 9
Lanphier Frosh-Soph Open
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:32.60
May 19
IHSA 2A Boys Springfield Lanphier Sectional
2.
Opeoluwa Jones
Jason Hacker
Jujuan Stelivan
James Weston
3:38.46
May 12
Central State 8 Championship
3.
Anthony Fairlee
Opeoluwa Jones
Jason Hacker
James Weston
3:39.28
Apr 21
Coed Titan Invite
4.
Jason Hacker
Opeoluwa Jones
Anthony Fairlee
James Weston
3:40.30
May 15
Capital Area Classic
5.
Jason Hacker
Opeoluwa Jones
James Weston
Vincent Hill
3:40.79
May 2
Springfield City Meet
6.
Noah Doss
Torian Henry
Victor Portis
Robin Meredith
4:09.63
May 12
Central State 8 Championship
Shot Put - 12lb
1.
12
Maurice Johnson
46' 0.5
PR
May 15
Capital Area Classic
2.
12
Christian Smith
33' 6.25
Apr 21
Coed Titan Invite
Discus - 1.6kg
1.
12
Maurice Johnson
118' 4
PR
Apr 14
Granite City Invitational
2.
12
Christian Smith
95' 0
PR
May 19
IHSA 2A Boys Springfield Lanphier Sectional
High Jump
1.
9
David Emuze
6' 0
May 9
Lanphier Frosh-Soph Open
11
Joshua White
6' 0
PR
Apr 14
Granite City Invitational
Long Jump
1.
9
David Emuze
21' 0.5
May 19
IHSA 2A Boys Springfield Lanphier Sectional
2.
10
Vincent Hill
20' 2
(1.7)
PR
Apr 8
Norm Armstrong Invitational
3.
11
Jason Hacker
18' 4
PR
May 19
IHSA 2A Boys Springfield Lanphier Sectional
4.
10
Torian Henry
15' 4
PR
May 2
Springfield City Meet
Triple Jump
1.
9
David Emuze
40' 3
Apr 21
Coed Titan Invite
2.
11
Jujuan Stelivan
36' 3
PR
May 12
Central State 8 Championship
3.
12
Victor Portis
33' 7.5
PR
May 2
Springfield City Meet
Womens
100 Meters
1.
10
Serena Bolden
12.76
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
2.
10
Kierra Wallace
13.47
PR
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
3.
12
Cydne Nichols
13.78
PR
May 4
Central State Eight (Girls)
4.
11
Keyara Harshaw
14.45
PR
Apr 26
Girls City Meet
5.
9
Ayanna Redmond
14.91
PR
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
6.
9
Tijunay Roberts
15.01
PR
Apr 4
F/S Capital City Invite
200 Meters
1.
10
Raven Moore
24.76
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
2.
10
Serena Bolden
25.56
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
3.
12
Cydne Nichols
29.56
(2.9)
PR
Apr 8
Thomas McBride Invitational
4.
10
Breanna Triplett
29.83
PR
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
5.
9
Tijunay Roberts
31.01
PR
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
6.
9
Ayanna Redmond
31.10
PR
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
7.
11
Devyne Black
31.68
PR
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
8.
10
Lola Delay
32.72
PR
Apr 26
Girls City Meet
400 Meters
1.
10
Raven Moore
56.38
PR
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
2.
11
Tiarah Phillips
1:03.99
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
3.
9
Sara Kennedy
1:08.07
PR
Apr 26
Girls City Meet
4.
10
Contessa Lee
1:09.08
PR
Apr 26
Girls City Meet
5.
10
Skyy Sumlin
1:10.86
Apr 4
F/S Capital City Invite
6.
10
Kierra Wallace
1:11.77
Apr 26
Girls City Meet
7.
9
Tijunay Roberts
1:12.47
PR
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
8.
9
Ayanna Redmond
1:15.53
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
800 Meters
1.
11
Sydney Huffman
2:29.97
Apr 22
Central Invite
2.
9
Kloe Crum
2:36.47
PR
Apr 4
F/S Capital City Invite
3.
11
Taliah Phillips
2:38.93
PR
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
4.
9
Sara Kennedy
2:49.13
PR
Apr 26
Girls City Meet
1600 Meters
1.
11
Sydney Huffman
5:34.50
PR
Apr 8
Thomas McBride Invitational
2.
9
Kloe Crum
5:58.56
PR
Apr 4
F/S Capital City Invite
3.
12
Elena Wittenauer
6:13.30
PR
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
4.
11
Taliah Phillips
6:20.72
PR
Apr 22
Central Invite
5.
9
Sara Kennedy
6:47.74
PR
Apr 4
F/S Capital City Invite
3200 Meters
1.
11
Sydney Huffman
11:54.18
PR
Apr 26
Girls City Meet
2.
12
Elena Wittenauer
14:03.82
PR
Apr 22
Central Invite
3.
9
Sara Kennedy
14:54.82
PR
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
100m Hurdles - 33"
1.
12
Dontavia Howard
14.86
(2.3)
Apr 8
Thomas McBride Invitational
2.
11
Alyssa Ashford
17.00
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
3.
9
Kaylynn Florence
18.11
Apr 4
F/S Capital City Invite
4.
10
Breanna Triplett
19.77
PR
Apr 14
Bloomington Invite
300m Hurdles - 30"
1.
9
Kaylynn Florence
46.77
PR
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
2.
12
Dontavia Howard
46.91
May 20
IHSA 2A Girls State Championships
3.
11
Alyssa Ashford
52.88
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
4.
10
Breanna Triplett
56.40
PR
Apr 4
F/S Capital City Invite
4x100 Relay
1.
-
Dontavia Howard
Kaylynn Florence
Raven Moore
Serena Bolden
48.10
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
2.
Kaylynn Florence
Dontavia Howard
Serena Bolden
Raven Moore
48.24
Apr 26
Girls City Meet
3.
Dontavia Howard
Serena Bolden
Kaylynn Florence
Raven Moore
48.26
May 20
IHSA 2A Girls State Championships
4.
Dontavia Howard
Raven Moore
Kaylynn Florence
Serena Bolden
49.57
Apr 8
Thomas McBride Invitational
5.
Kierra Wallace
Raven Moore
Kaylynn Florence
Serena Bolden
50.28
Apr 15
2nd Annual Eastlake Classic
6.
Contessa Lee
Kaylynn Florence
Raven Moore
Serena Bolden
50.72
Apr 4
F/S Capital City Invite
7.
Kierra Wallace
Kaylynn Florence
Raven Moore
Serena Bolden
50.87
Apr 22
Central Invite
8.
Serena Bolden
Kaylynn Florence
Raven Moore
Kierra Wallace
51.14
Apr 14
Bloomington Invite
9.
Lola Delay
Ayanna Redmond
Tijunay Roberts
Kierra Wallace
56.30
Apr 26
Girls City Meet
10.
Devyne Black
Lola Delay
Ayanna Redmond
Tijunay Roberts
57.20
Apr 22
Central Invite
4x200 Relay -
1.
Alyssa Ashford
Kashonna Mattison
Cydne Nichols
Breanna Triplett
1:51.63
Apr 26
Girls City Meet
2.
Alyssa Ashford
Contessa Lee
Kashonna Mattison
Cydne Nichols
1:53.53
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
3.
Breanna Triplett
Contessa Lee
Kashonna Mattison
Alyssa Ashford
1:53.82
Apr 14
Bloomington Invite
4.
Breanna Triplett
Cydne Nichols
Contessa Lee
Kashonna Mattison
1:54.53
Apr 22
Central Invite
5.
Alyssa Ashford
Kaylynn Florence
Contessa Lee
Kashonna Mattison
1:55.05
May 4
Central State Eight (Girls)
6.
Breanna Triplett
Contessa Lee
Kaylynn Florence
Kierra Wallace
1:55.16
Apr 8
Thomas McBride Invitational
7.
Kashonna Mattison
Contessa Lee
Breanna Triplett
Devyne Black
1:57.05
Apr 15
2nd Annual Eastlake Classic
8.
Breanna Triplett
Lola Delay
Contessa Lee
Kierra Wallace
1:59.25
Apr 4
F/S Capital City Invite
9.
Contessa Lee
Cydne Nichols
Breanna Triplett
Lola Delay
2:01.87
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
10.
Kierra Wallace
Lola Delay
Ayanna Redmond
Tijunay Roberts
2:02.06
Apr 26
Girls City Meet
11.
Devyne Black
Lola Delay
Ayanna Redmond
Skyy Sumlin
2:06.01
Apr 22
Central Invite
4x400 Relay
1.
Dontavia Howard
Tiarah Phillips
Kaylynn Florence
Raven Moore
4:01.81
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
2.
Kaylynn Florence
Tiarah Phillips
Dontavia Howard
Raven Moore
4:06.65
May 20
IHSA 2A Girls State Championships
3.
Kaylynn Florence
Dontavia Howard
Tiarah Phillips
Raven Moore
4:07.79
Apr 26
Girls City Meet
4.
Serena Bolden
Tiarah Phillips
Kaylynn Florence
Raven Moore
4:08.26
Apr 15
2nd Annual Eastlake Classic
5.
Sydney Huffman
Dontavia Howard
Tiarah Phillips
Kaylynn Florence
4:08.51
May 4
Central State Eight (Girls)
6.
Kaylynn Florence
Tiarah Phillips
Sydney Huffman
Raven Moore
4:19.75
Apr 22
Central Invite
7.
Contessa Lee
Skyy Sumlin
Kaylynn Florence
Raven Moore
4:23.60
Apr 4
F/S Capital City Invite
8.
Skyy Sumlin
Sara Kennedy
Lola Delay
Ayanna Redmond
5:11.00
Apr 22
Central Invite
4x800 Relay
1.
Alyssa Ashford
Kloe Crum
Taliah Phillips
Tiarah Phillips
10:19.53
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
2.
Kloe Crum
Tiarah Phillips
Elena Wittenauer
Taliah Phillips
10:35.32
Apr 14
Bloomington Invite
3.
Alyssa Ashford
Kloe Crum
Sara Kennedy
Taliah Phillips
10:47.11
May 4
Central State Eight (Girls)
4.
Kloe Crum
Taliah Phillips
Sydney Huffman
Tiarah Phillips
10:50.45
Apr 22
Central Invite
5.
Kloe Crum
Elena Wittenauer
Taliah Phillips
Sydney Huffman
10:50.55
Apr 15
2nd Annual Eastlake Classic
6.
Alyssa Ashford
Elena Wittenauer
Kloe Crum
Taliah Phillips
10:52.66
Apr 8
Thomas McBride Invitational
7.
Elena Wittenauer
Kloe Crum
Taliah Phillips
Tiarah Phillips
10:57.31
Apr 26
Girls City Meet
8.
Alyssa Ashford
Kloe Crum
Elena Wittenauer
Taliah Phillips
11:03.59
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Cydne Nichols
Kierra Wallace
Kaylynn Florence
Tiarah Phillips
2:00.41
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Contessa Lee
27' 0.75
Apr 15
2nd Annual Eastlake Classic
2.
10
Ericka Creek
25' 3.5
PR
Apr 4
F/S Capital City Invite
3.
10
Kaylynn Liming
17' 3.75
PR
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
Discus - 1kg
1.
10
Ericka Creek
80' 7
PR
Apr 15
2nd Annual Eastlake Classic
2.
10
Contessa Lee
58' 0
Apr 1
Jackie Joyner Kersee Invitational/Relays
3.
10
Kaylynn Liming
43' 3
Apr 8
Thomas McBride Invitational
High Jump
1.
11
Kashonna Mattison
4' 11
PR
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
Pole Vault
1.
11
Kashonna Mattison
8' 0
Apr 26
Girls City Meet
Long Jump
1.
10
Serena Bolden
18' 10.5
Apr 14
Bloomington Invite
2.
11
Kashonna Mattison
15' 1
PR
May 4
Central State Eight (Girls)
3.
10
Skyy Sumlin
14' 9.25
PR
Apr 22
Central Invite
4.
11
Keyara Harshaw
14' 5
PR
Apr 26
Girls City Meet
Triple Jump
1.
10
Serena Bolden
39' 8
Apr 14
Bloomington Invite
2.
11
Keyara Harshaw
31' 0.25
PR
May 10
IHSA 2A Girls Springfield Southeast Sectional
3.
10
Skyy Sumlin
28' 6.5
PR
Apr 4
F/S Capital City Invite
*Recent improvement