Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2003
2002
2001
2000
1999
1994
1991
1990
1989
1980
1977
1971
Indoor
2024
2023
2022
2020
2018
2017
2016
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Jacob Pancake
11.56
(2.2)
PR
Apr 10
Ward Invitational
2.
12
Aaron Brown
12.73
(2.7)
PR
Apr 10
Ward Invitational
3.
10
Parker Wisser
13.07
(-2.1)
PR
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
200 Meters
1.
12
Jacob Pancake
23.30
(2.0)
PR
Apr 10
Ward Invitational
2.
11
Joe Monteleone
25.16
(-.5)
PR
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
400 Meters
1.
12
Jacob Pancake
51.00
PR
May 26
OHSAA D3 Region 9
2.
10
Mike Frazier
57.10
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
3.
9
Dominic Cathers
59.95
Apr 10
Ward Invitational
800 Meters
1.
10
Andrew Cunningham
2:14.67
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
9
Matt Garcia
2:22.70
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
3.
9
Gavin Lambert
2:34.00
PR
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
1600 Meters
1.
10
Andrew Cunningham
4:52.32
PR
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
2.
12
Carter Wisser
5:24.19
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
3.
9
Cole Rutledge
5:43.34
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
3200 Meters
1.
10
Andrew Cunningham
11:05.46
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
2.
12
Carter Wisser
11:58.11
Apr 10
Ward Invitational
3.
11
Nick Grimm
13:30.63
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
110m Hurdles - 39"
1.
12
Tom Dumbauld
16.92
(3.1)
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
9
Gavin Lambert
19.55
(-.4)
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
300m Hurdles - 36"
1.
12
Tom Dumbauld
44.83
PR
Apr 10
Ward Invitational
2.
9
Josh Welsh
49.06
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
4x100 Relay
1.
James Davis
Tom Dumbauld
Parker Wisser
Jacob Pancake
47.35
Apr 21
East Palestine Relays
2.
Clayton Gingher
Dominic Cathers
Parker Wisser
Cameron Wischerman
48.06
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
3.
James Davis
Cameron Wischerman
Parker Wisser
Aaron Brown
48.45
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
4.
Clayton Gingher
Mike Frazier
Tom Dumbauld
Aaron Brown
49.69
Apr 10
Ward Invitational
4x200 Relay -
1.
Jacob Pancake
Tom Dumbauld
Joe Monteleone
Marshall Huddleston
1:36.24
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
Mike Frazier
Dominic Cathers
James Davis
Aaron Brown
1:41.48
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
3.
Mike Frazier
Dominic Cathers
Clayton Gingher
Aaron Brown
1:45.84
Apr 10
Ward Invitational
4x400 Relay
1.
Joe Monteleone
Tom Dumbauld
Mike Frazier
Jacob Pancake
3:42.01
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
Mike Frazier
James Davis
Tom Dumbauld
Jacob Pancake
3:45.80
Apr 21
East Palestine Relays
3.
Mike Frazier
James Davis
Joe Monteleone
Jacob Pancake
3:49.38
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
4.
Marshall Huddleston
Joe Monteleone
Tom Dumbauld
Jacob Pancake
3:50.80
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
5.
Mike Frazier
Dominic Cathers
Aaron Brown
Jacob Pancake
4:02.23
Apr 10
Ward Invitational
4x800 Relay
1.
Gavin Lambert
Matt Garcia
Carter Wisser
Andrew Cunningham
10:00.48
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
9
Dominic Lohr
Matt Garcia
Gavin Lambert
Cole Rutledge
10:11.62
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
3.
Dominic Lohr
Matt Garcia
Gavin Lambert
Aaron Brown
10:20.82
Apr 21
East Palestine Relays
4x1600 Relay
1.
Matt Garcia
Gavin Lambert
Cole Rutledge
Andrew Cunningham
22:07.17
Apr 21
East Palestine Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Parker Wisser
Dominic Cathers
Clayton Gingher
Andrew Cunningham
1:49.40
Apr 21
East Palestine Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Dominic Lohr
Cameron Wischerman
Mike Frazier
Carter Wisser
12:55.46
Apr 21
East Palestine Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.
Tom Dumbauld
James Davis
Jacob Pancake
Clayton Gingher
1:11.74
Apr 21
East Palestine Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Adam Klein
41' 0
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
10
Jon Thiry
32' 11
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
Discus - 1.6kg
1.
12
Adam Klein
127' 1
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
12
Shane Hamner
101' 11
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
High Jump
1.
10
Stephen Darlington
6' 0
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
2.
12
Tom Dumbauld
5' 8
PR
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
3.
9
Dominic Cathers
5' 4
Apr 10
Ward Invitational
Long Jump
1.
11
Joe Monteleone
19' 3.75
PR
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
2.
12
Clayton Gingher
18' 3
Apr 10
Ward Invitational
3.
9
Josh Welsh
18' 1.75
Apr 21
East Palestine Relays
4.
12
Tom Dumbauld
18' 1.25
PR
Apr 10
Ward Invitational
Womens
100 Meters
1.
10
Sydney Muransky
15.14
PR
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
2.
10
Shelby Russell
15.29
(-1.2)
PR
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
200 Meters
1.
10
Shelby Russell
32.04
(-2.8)
PR
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
2.
10
Sydney Muransky
32.83
(-.3)
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
3.
10
Madyson Pickett
33.78
(.3)
Apr 10
Ward Invitational
400 Meters
1.
12
Blair Nulf
1:04.88
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
9
Sara Cozza
1:13.58
PR
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
3.
10
Madelyn Hostetter
1:16.30
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
4.
12
Hailee Hamilton
1:16.64
PR
Apr 10
Ward Invitational
800 Meters
1.
11
Alexis Cunningham
2:24.16
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
10
Madison Cannon
2:59.36
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
3.
9
Emily Zimmerman
3:02.07
PR
Apr 10
Ward Invitational
1600 Meters
1.
11
Alexis Cunningham
5:11.48
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
9
Emily Zimmerman
6:22.32
Apr 10
Ward Invitational
3200 Meters
1.
11
Alexis Cunningham
12:22.82
Apr 10
Ward Invitational
2.
9
Emily Zimmerman
13:22.15
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
100m Hurdles - 33"
1.
9
Juli Jones
17.19
(.0)
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
9
Jami Jones
17.68
(1.9)
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
300m Hurdles - 30"
1.
9
Jami Jones
54.21
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
9
Juli Jones
54.27
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
3.
12
Hayley McElory
1:00.77
PR
Apr 10
Ward Invitational
4x100 Relay
1.
Olivia Figley
Juli Jones
Jami Jones
Blair Nulf
54.62
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
2.
Olivia Figley
Hayley McElory
Marlaina Frye
Blair Nulf
56.44
Apr 10
Ward Invitational
3.
Olivia Figley
Hayley McElory
Hailee Hamilton
Sydney Muransky
59.70
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
4x200 Relay -
1.
Hailee Hamilton
Blair Nulf
Madyson Pickett
Hayley McElory
2:06.75
Apr 10
Ward Invitational
2.
Hayley McElory
Hailee Hamilton
Madyson Pickett
Shelby Russell
2:07.93
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
3.
Hailee Hamilton
Shelby Russell
Madyson Pickett
Hayley McElory
2:09.43
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
4x400 Relay
1.
Sara Cozza
Blair Nulf
Jami Jones
Juli Jones
4:36.48
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
Sara Cozza
Blair Nulf
Juli Jones
Jami Jones
4:50.64
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
3.
Sara Cozza
Hayley McElory
Juli Jones
Madelyn Hostetter
5:00.04
Apr 21
East Palestine Relays
4.
Sara Cozza
Blair Nulf
Marlaina Frye
Olivia Figley
5:01.82
Apr 10
Ward Invitational
4x800 Relay
1.
Madelyn Hostetter
Alexis Cunningham
Madison Cannon
Sara Cozza
11:53.07
Apr 21
East Palestine Relays
2.
Madelyn Hostetter
Madison Cannon
Emily Zimmerman
Sara Cozza
12:17.36
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
3.
Madelyn Hostetter
Olivia Figley
Madison Cannon
Sara Cozza
12:34.07
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
4x1600 Relay
1.
Emily Zimmerman
Amanda Wilson
Madison Cannon
Alexis Cunningham
26:25.38
Apr 21
East Palestine Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Shelby Russell
Sydney Muransky
Madyson Pickett
Hailee Hamilton
2:21.30
Apr 21
East Palestine Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Madison Cannon
Blair Nulf
Emily Zimmerman
Alexis Cunningham
14:17.73
Apr 21
East Palestine Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Hayley McElory
Jami Jones
Blair Nulf
Juli Jones
1:19.06
Apr 21
East Palestine Relays
Shot Put - 4kg
1.
9
Jaliyah Mixon
28' 10
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
10
Stacey Arthur
23' 8.25
PR
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
3.
10
Natalie Hamner
19' 7
Apr 21
East Palestine Relays
Discus - 1kg
1.
9
Jaliyah Mixon
117' 9
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
2.
10
Natalie Hamner
78' 4
May 19
OHSAA D3 Northeast District - Springfield
3.
9
Trinity Schneider
72' 7
PR
Apr 10
Ward Invitational
High Jump
1.
12
Delaney Snyder
4' 10
May 26
OHSAA D3 Region 9
2.
9
Courtney Stewart
4' 8
PR
Apr 21
East Palestine Relays
Long Jump
1.
12
Delaney Snyder
15' 11.25
PR
Apr 10
Ward Invitational
2.
11
Marlaina Frye
15' 10.5
Apr 15
East Palestine Bulldog Invitational
3.
12
Blair Nulf
13' 1
PR
Apr 21
East Palestine Relays
*Recent improvement