Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2011
2010
2009
Indoor
2024
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
15-16
Simon Mushombe
12.27
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
2.
-
Graysen Terry
14.63
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
3.
6
Logan Hayes
14.90
Apr 21
ICS USATF Developmental Meet
4.
-
Keller Shea
14.91
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
5.
4
McKinley Hayes
15.90
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
6.
4
Harrison Ramsey
15.98
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
7.
9
Kota Prellwitz
17.42
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
8.
9
Brennan Peet
17.86
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
200 Meters
1.
15-16
Simon Mushombe
25.29
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
2.
10
Nick Payton
26.52
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
3.
7
William Nice
26.69
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
4.
6
Logan Hayes
28.68
(.4)
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
5.
-
Graysen Terry
29.45
(1.3)
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
6.
-
Keller Shea
32.47
(-.1)
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
7.
-
Otto Davies
32.86
(1.1)
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
8.
3
Hunter Hurl
34.93
PR
Jul 11
Lake Oswego All-Comers
9.
4
McKinley Hayes
35.09
Apr 21
ICS USATF Developmental Meet
10.
9
Kota Prellwitz
39.65
PR
May 12
ICS USATF Developmental Meet
400 Meters
1.
12
Shane Davis
51.78
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
2.
15-16
Simon Mushombe
57.34
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
3.
7
William Nice
59.82
PR
Jun 9
Tigard Youth Track Developmental Meet
4.
6
Logan Hayes
1:03.03
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
5.
-
Otto Davies
1:08.29
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
6.
6
Kasen Paolo
1:11.86
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
7.
6
Samuel King
1:13.14
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
8.
3
Hunter Hurl
1:17.23
May 12
ICS USATF Developmental Meet
9.
4
Harrison Ramsey
1:21.03
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
10.
4
McKinley Hayes
1:22.84
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
11.
8
Torsten Nordstrom
1:25.64
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
12.
3
Jackson Lewis
1:27.80
Apr 28
BYTC Blast
13.
9
Brennan Peet
1:31.80
PR
Apr 21
ICS USATF Developmental Meet
800 Meters
1.
12
Shane Davis
1:59.32
PR
Jul 8
USATF Region 13 Junior Olympic Championships
2.
7
Kellen Reed
2:17.60
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
3.
6
Logan Hayes
2:33.06
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
4.
3
Hunter Hurl
2:34.87
Jul 8
USATF Region 13 Junior Olympic Championships
5.
-
Otto Davies
2:39.21
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
6.
8
Silas Sumner
2:46.89
PR
Jun 9
Tigard Youth Track Developmental Meet
7.
3
Jackson Lewis
2:53.38
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
8.
4
Harrison Ramsey
2:56.38
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
9.
3
Henry Barsotti
3:00.03
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
10.
8
Torsten Nordstrom
3:02.21
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
11.
4
McKinley Hayes
3:07.74
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
12.
9
Brennan Peet
3:33.73
PR
Jun 9
Tigard Youth Track Developmental Meet
13.
8
Guillermo Liam Figueroa
4:10.05
PR
Apr 21
ICS USATF Developmental Meet
1500 Meters
1.
12
Shane Davis
4:19.01
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
2.
7
Kellen Reed
4:40.98
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
3.
6
Kasen Paolo
4:55.54
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
4.
7
William Nice
4:56.39
Jun 9
Tigard Youth Track Developmental Meet
5.
7
Kyle Spencer
5:08.25
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
6.
6
Samuel King
5:09.92
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
7.
3
Hunter Hurl
5:11.93
Jul 8
USATF Region 13 Junior Olympic Championships
8.
7
Nicholas Nyburg
5:25.74
PR
Jun 9
Tigard Youth Track Developmental Meet
9.
6
Jack Linder
5:33.65
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
10.
3
Henry Barsotti
5:39.96
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
11.
3
Jackson Lewis
5:40.93
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
12.
8
Torsten Nordstrom
5:57.54
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
13.
4
Harrison Ramsey
6:14.66
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
14.
8
Guillermo Liam Figueroa
7:26.18
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
15.
10
Davis McLaran
7:36.87
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
1 Mile
1.
3
Hunter Hurl
6:01.99
Jul 11
Lake Oswego All-Comers
3000 Meters
1.
7
Kellen Reed
9:53.32
PR
Apr 28
BYTC Blast
2.
8
Declan Wark
10:03.44
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
3.
7
Kyle Spencer
10:20.92
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
4.
6
Kasen Paolo
10:31.72
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
5.
7
Owen Wark
10:33.28
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
6.
6
Samuel King
10:48.79
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
7.
3
Hunter Hurl
11:29.08
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
8.
3
Henry Barsotti
11:58.96
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
9.
6
Jack Linder
12:14.98
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
4x400 Relay
1.
9-10
Jackson Lewis
Henry Barsotti
McKinley Hayes
Harrison Ramsey
5:27.37
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
Shot Put - 6lb
1.
3
Hunter Hurl
16' 8.75
PR
Jun 3
STC Multi Event Meet
2.
9
Kota Prellwitz
15' 7.75
PR
Jul 8
USATF Region 13 Junior Olympic Championships
3.
4
McKinley Hayes
14' 2.5
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
4.
9
Brennan Peet
10' 2.25
PR
Jun 9
Tigard Youth Track Developmental Meet
Shot Put - 12lb
1.
10
Ras Felix
43' 11.5
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
2.
17-18
Damon Magness
36' 7.75
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
Discus - 1.6kg
1.
17-18
Damon Magness
115' 5.75
Jul 8
USATF Region 13 Junior Olympic Championships
Javelin - 300g TJ
1.
4
Harrison Ramsey
83' 1
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
2.
9
Kota Prellwitz
54' 3
PR
Jun 3
Amity Throws Meet
3.
3
Hunter Hurl
50' 3
PR
Jul 11
Lake Oswego All-Comers
4.
3
Henry Barsotti
46' 0
PR
Apr 21
ICS USATF Developmental Meet
Javelin - 450g AeroJav
1.
-
Otto Davies
53' 2
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
High Jump
1.
12
Matt Jager
5' 10.75
PR
Jul 8
USATF Region 13 Junior Olympic Championships
2.
11
Antonio Robledo
5' 8.75
PR
Jul 8
USATF Region 13 Junior Olympic Championships
3.
11
Tanner Farley
5' 4
PR
Jun 9
Tigard Youth Track Developmental Meet
4.
8
Declan Wark
5' 0
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
5.
7
Owen Wark
4' 4
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
6.
-
Graysen Terry
4' 2.25
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
7.
3
Hunter Hurl
3' 10
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
6
Logan Hayes
3' 10
PR
Apr 21
ICS USATF Developmental Meet
9.
4
McKinley Hayes
3' 8
PR
Apr 21
ICS USATF Developmental Meet
Pole Vault
1.
12
Matt Jager
13' 5.25
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
Long Jump
1.
11
Antonio Robledo
18' 2.5
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
2.
6
Samuel King
11' 10
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
3
Hunter Hurl
11' 10
PR
Apr 21
ICS USATF Developmental Meet
4.
-
Otto Davies
11' 2.5
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
5.
6
Kasen Paolo
10' 7
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
6.
4
McKinley Hayes
9' 9
PR
Apr 21
ICS USATF Developmental Meet
7.
9
Kota Prellwitz
9' 3
PR
May 12
ICS USATF Developmental Meet
8.
3
Henry Barsotti
8' 7
PR
Apr 21
ICS USATF Developmental Meet
9.
10
Davis McLaran
3' 11.5
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
Triple Jump
1.
11
Antonio Robledo
41' 6.75
PR
Jul 8
USATF Region 13 Junior Olympic Championships
2.
12
Matt Jager
40' 7.75
PR
Jul 8
USATF Region 13 Junior Olympic Championships
Triathlon
1.
4
McKinley Hayes
284
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
Womens
100 Meters
1.
8
Alliyea Williams
14.13
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
2.
-
Ketya Mushombe
15.57
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
3.
4
Samantha Teahn
15.62
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
4.
4
Marley Darling Peterson
15.94
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
5.
9
Gabriella King
16.70
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
6.
11
Jordanna Hoke
17.01
PR
Apr 28
BYTC Blast
7.
11
Chelsea Boyer
17.17
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
8.
-
Ellia Paolo
17.92
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
9.
-
Cathryn Shea
18.89
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
10.
-
Elsa Davies
19.62
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
200 Meters
1.
8
Alliyea Williams
28.59
(2.0)
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
2.
6
Delaney Snaric
30.88
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
3.
4
Samantha Teahn
32.89
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
4.
-
Ketya Mushombe
33.00
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
5.
4
Marley Darling Peterson
33.23
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
6.
-
Ellia Paolo
35.72
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
7.
11
Chelsea Boyer
38.19
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
400 Meters
1.
6
Delaney Snaric
1:05.98
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
2.
4
Samantha Teahn
1:17.42
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
3.
9
Gabriella King
1:20.81
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
4.
6
Momo Scarboro-Ford
1:21.77
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
5.
4
Marley Darling Peterson
1:24.22
PR
May 12
ICS USATF Developmental Meet
6.
-
Ellia Paolo
1:35.34
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
7.
11
Chelsea Boyer
1:37.13
PR
Apr 21
ICS USATF Developmental Meet
800 Meters
1.
6
Delaney Snaric
2:45.52
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
1500 Meters
1.
5
Alexa Anderson
6:38.01
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
Shot Put - 6lb
1.
11
Jordanna Hoke
20' 4.75
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
Shot Put - 4kg
1.
17-18
Giovanna Cardenas
21' 7
PR
Jun 9
Tigard Youth Track Developmental Meet
Discus - 1kg
1.
17-18
Giovanna Cardenas
62' 10
PR
Jun 9
Tigard Youth Track Developmental Meet
Javelin - 300g TJ
1.
-
Cathryn Shea
29' 8.75
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
Javelin - 450g AeroJav
1.
11
Jordanna Hoke
39' 5.25
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
2.
11
Chelsea Boyer
21' 8
PR
Apr 28
BYTC Blast
Javelin - 600g
1.
17-18
Giovanna Cardenas
62' 7.5
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
Long Jump
1.
6
Delaney Snaric
12' 4.75
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
2.
4
Marley Darling Peterson
11' 2.5
PR
Jul 8
USATF Region 13 Junior Olympic Championships
3.
-
Ellia Paolo
10' 5
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
4.
11
Jordanna Hoke
9' 2.5
PR
Jun 24
USATF Oregon Association Junior Olympic Championships
5.
-
Elsa Davies
8' 0
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
6.
11
Chelsea Boyer
7' 9
PR
Apr 28
BYTC Blast
7.
5
Alexa Anderson
7' 5
PR
May 5
Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
8.
-
Cathryn Shea
6' 5
PR
Jun 3
Portland Track Festival Youth Meet
*Recent improvement