Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Kalib LaRocque
12.5h
PR
Apr 24
Pembina County Outdoor
9
Peter Houle
12.5h
PR
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
3.
11
Brett Fitzgerald
12.6h
PR
Apr 24
Pembina County Outdoor
4.
11
Alex Charette
12.7h
PR
May 3
Peace Garden Inv.
5.
9
Holden Grann
13.4h
PR
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
6.
10
Ezera Wuori
13.6h
PR
Apr 24
Pembina County Outdoor
7.
11
Max Defender
14.1h
Apr 24
Pembina County Outdoor
8.
9
EJ Bradford
14.5h
Apr 24
Pembina County Outdoor
9.
9
Mike Cabunsura
15.0h
Apr 24
Pembina County Outdoor
10.
9
Joseph Johnson
15.9h
Apr 24
Pembina County Outdoor
200 Meters
1.
11
Kaleb Decoteau
25.9h
PR
May 3
Peace Garden Inv.
2.
9
EJ Bradford
29.1h
Apr 24
Pembina County Outdoor
400 Meters
1.
10
Darrion Wilson
59.3h
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
2.
8
Jonathan Monday
1:03.94
PR
May 18
North Central Region Meet
3.
8
Deryk Thomas
1:05.16
PR
May 18
North Central Region Meet
400 Meters - Relay Split
1.
8
Deryk Thomas
1:03.2h
PR
May 18
North Central Region Meet
8
Jonathan Monday
1:03.2h
PR
May 18
North Central Region Meet
3.
7
Mitchell Leas
1:07.8h
May 18
North Central Region Meet
4.
9
Jakob Hudson
1:11.7h
PR
May 18
North Central Region Meet
800 Meters
1.
11
Gavin Parisien
2:16.62
May 14
Devils Lake Rotary Meet
2.
9
Jakob Hudson
2:42.16
PR
May 18
North Central Region Meet
3.
9
Mathias Brien
2:59.72
May 18
North Central Region Meet
4.
9
Joseph Johnson
3:21.15
PR
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
800 Meters - Relay Split
1.
11
Gavin Parisien
2:16.2h
PR
May 18
North Central Region Meet
2.
8
Jonathan Monday
2:24.3h
PR
May 18
North Central Region Meet
3.
10
Darrion Wilson
2:27.8h
PR
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
4.
8
Deryk Thomas
2:28.7h
PR
May 18
North Central Region Meet
5.
7
Mitchell Leas
2:29.0h
May 18
North Central Region Meet
6.
9
Jakob Hudson
2:42.6h
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
7.
9
Kelin Keplin
2:55.3h
PR
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
1600 Meters
1.
11
Gavin Parisien
4:56.14
May 18
North Central Region Meet
2.
9
Jakob Hudson
5:56.3h
PR
May 12
H/WC Inv.
3.
9
Mathias Brien
5:56.8h
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
4.
9
Kelin Keplin
6:06.0h
PR
Apr 24
Pembina County Outdoor
3200 Meters
1.
9
Jakob Hudson
13:22.2h
PR
May 12
H/WC Inv.
2.
9
Kelin Keplin
13:25.6h
PR
Apr 24
Pembina County Outdoor
4x100 Relay
1.
Brett Fitzgerald
Darrion Wilson
Kalib LaRocque
Peter Houle
50.1h
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
2.
Brett Fitzgerald
Kaleb Decoteau
Kalib LaRocque
Peter Houle
51.17
May 14
Devils Lake Rotary Meet
3.
Brett Fitzgerald
Kaleb Decoteau
Kalib LaRocque
Darrion Wilson
51.2h
May 3
Peace Garden Inv.
4x200 Relay -
1.
Brett Fitzgerald
Darrion Wilson
Kalib LaRocque
Peter Houle
1:47.2h
Apr 24
Pembina County Outdoor
2.
Brett Fitzgerald
Kaleb Decoteau
Kalib LaRocque
Peter Houle
1:47.56
May 18
North Central Region Meet
3.
Brett Fitzgerald
Kaleb Decoteau
Kalib LaRocque
Darrion Wilson
1:48.8h
May 3
Peace Garden Inv.
4x400 Relay
1.
Deryk Thomas
Mitchell Leas
Jakob Hudson
Jonathan Monday
4:26.34
May 18
North Central Region Meet
4x800 Relay
1.
Gavin Parisien
Jonathan Monday
Mitchell Leas
Deryk Thomas
9:38.35
May 18
North Central Region Meet
2.
Gavin Parisien
Kelin Keplin
Jakob Hudson
Darrion Wilson
10:24.51
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
3.
Gavin Parisien
Jakob Hudson
Kelin Keplin
Mathias Brien
11:08.2h
May 8
CNDC Outdoor
Shot Put - 12lb
1.
11
Dawson Schroeder
57' 8
May 18
North Central Region Meet
2.
11
Max Defender
41' 6
PR
May 14
Devils Lake Rotary Meet
3.
11
Alex Charette
37' 2.5
May 3
Peace Garden Inv.
4.
11
Tristin Jeannotte
35' 7
May 18
North Central Region Meet
5.
10
Ezera Wuori
35' 2
PR
May 18
North Central Region Meet
6.
9
Holden Grann
29' 4
May 14
Devils Lake Rotary Meet
7.
9
Joseph Johnson
25' 6
PR
May 8
CNDC Outdoor
8.
9
Mike Cabunsura
20' 8
PR
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
Discus - 1.6kg
1.
11
Dawson Schroeder
150' 8
May 14
Devils Lake Rotary Meet
2.
11
Max Defender
120' 5
Apr 24
Pembina County Outdoor
3.
11
Tristin Jeannotte
106' 6
May 3
Peace Garden Inv.
4.
11
Alex Charette
93' 11
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
5.
10
Ezera Wuori
85' 4
PR
May 8
CNDC Outdoor
6.
9
Holden Grann
70' 5
May 12
H/WC Inv.
Javelin - 800g
1.
11
Max Defender
163' 5
PR
May 26
NDHSAA Division B State Championships
2.
11
Kalib LaRocque
138' 2
PR
Apr 24
Pembina County Outdoor
3.
10
Darrion Wilson
120' 6
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
4.
11
Alex Charette
115' 4
PR
May 18
North Central Region Meet
5.
11
Dawson Schroeder
113' 8
PR
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
6.
10
Ezera Wuori
112' 5
May 14
DL missed results
7.
11
Tristin Jeannotte
93' 0
PR
Apr 24
Pembina County Outdoor
8.
-
Tristin Peltier
84' 9
PR
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
9.
9
Holden Grann
77' 2
PR
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
Long Jump
1.
11
Alex Charette
17' 7
PR
May 3
Peace Garden Inv.
2.
11
Gavin Parisien
17' 0
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
3.
9
Peter Houle
16' 0
Apr 24
Pembina County Outdoor
4.
11
Brett Fitzgerald
14' 11
Apr 24
Pembina County Outdoor
5.
9
Holden Grann
13' 2
Apr 24
Pembina County Outdoor
6.
9
EJ Bradford
12' 0.5
PR
Apr 24
Pembina County Outdoor
7.
9
Mathias Brien
11' 10
May 18
North Central Region Meet
Triple Jump
1.
11
Gavin Parisien
33' 1
PR
May 14
Devils Lake Rotary Meet
2.
11
Kalib LaRocque
32' 9.5
PR
May 18
North Central Region Meet
3.
11
Alex Charette
31' 11
PR
May 3
Peace Garden Inv.
4.
11
Brett Fitzgerald
30' 6
PR
May 3
Peace Garden Inv.
5.
9
Jakob Hudson
29' 0
May 8
CNDC Outdoor
6.
9
Peter Houle
28' 3
PR
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
7.
9
Mathias Brien
27' 9
PR
May 14
Devils Lake Rotary Meet
Womens
100 Meters
1.
10
Skylar Arnold
13.61
May 14
Devils Lake Rotary Meet
2.
8
Jaina Canapi
13.9h
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
3.
9
Tanielle Berg
15.07
PR
May 18
North Central Region Meet
4.
9
Kendra Prouty
15.6h
PR
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
5.
10
Kaitlyn Poitra
15.90
May 14
Devils Lake Rotary Meet
200 Meters
1.
10
Skylar Arnold
28.9h
May 3
Peace Garden Inv.
2.
9
Tanielle Berg
32.2h
May 12
H/WC Inv.
3.
10
Kaitlyn Poitra
33.7h
May 8
CNDC Outdoor
400 Meters
1.
10
Skylar Arnold
1:04.37
PR
May 14
Devils Lake Rotary Meet
2.
9
Tanielle Berg
1:11.7h
PR
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
400 Meters - Relay Split
1.
10
Skylar Arnold
1:04.5h
PR
May 18
North Central Region Meet
2.
11
Maria Brien
1:06.8h
PR
May 8
CNDC Outdoor
3.
11
Kayla Parisien
1:08.5h
PR
May 14
Devils Lake Rotary Meet
4.
9
Isabelle Mears
1:09.6h
May 14
Devils Lake Rotary Meet
5.
8
Kylie Parisien
1:15.0h
PR
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
800 Meters
1.
11
Kayla Parisien
2:26.24
PR
May 14
Devils Lake Rotary Meet
2.
9
Isabelle Mears
2:40.4h
May 12
H/WC Inv.
3.
11
Maria Brien
2:41.12
PR
May 18
North Central Region Meet
4.
11
Emma Mitchell
2:53.0h
May 8
CNDC Outdoor
800 Meters - Relay Split
1.
11
Kayla Parisien
2:29.6h
PR
May 12
H/WC Inv.
2.
11
Maria Brien
2:30.0h
PR
May 18
North Central Region Meet
3.
10
Skylar Arnold
2:38.5h
PR
May 14
Devils Lake Rotary Meet
4.
9
Isabelle Mears
2:39.5h
May 18
North Central Region Meet
5.
11
Emma Mitchell
2:51.5h
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
1600 Meters
1.
11
Maria Brien
5:52.86
PR
May 18
North Central Region Meet
2.
9
Isabelle Mears
6:23.55
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
3200 Meters
1.
9
Isabelle Mears
14:35.1h
PR
May 3
Peace Garden Inv.
100m Hurdles - 33"
1.
8
Kylie Parisien
20.85
May 14
Devils Lake Rotary Meet
300m Hurdles - 30"
1.
8
Kylie Parisien
56.58
May 14
Devils Lake Rotary Meet
4x100 Relay
1.
Skylar Arnold
Tanielle Berg
Jaina Canapi
Kendra Prouty
59.1h
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
2.
Jaina Canapi
Tanielle Berg
Kaitlyn Poitra
Kendra Prouty
1:01.68
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
3.
Tanielle Berg
Kylie Parisien
Kaitlyn Poitra
Kendra Prouty
1:02.58
May 14
Devils Lake Rotary Meet
4.
Tanielle Berg
Kylie Parisien
Kaitlyn Poitra
Isabelle Mears
1:04.00
May 18
North Central Region Meet
4x200 Relay -
1.
Skylar Arnold
Tanielle Berg
Jaina Canapi
Kylie Parisien
2:06.5h
Apr 24
Pembina County Outdoor
2.
Skylar Arnold
Tanielle Berg
Jaina Canapi
Kendra Prouty
2:07.0h
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
3.
Jaina Canapi
Tanielle Berg
Kaitlyn Poitra
Kendra Prouty
2:09.04
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
4.
Tanielle Berg
Kylie Parisien
Kaitlyn Poitra
Kendra Prouty
2:11.45
May 14
Devils Lake Rotary Meet
5.
Tanielle Berg
Kendra Prouty
Kaitlyn Poitra
Kayla Parisien
2:12.1h
May 8
CNDC Outdoor
6.
Tanielle Berg
Kylie Parisien
Kaitlyn Poitra
Kayla Parisien
2:13.14
May 18
North Central Region Meet
4x400 Relay
1.
Skylar Arnold
Maria Brien
Isabelle Mears
Kayla Parisien
4:31.81
May 14
Devils Lake Rotary Meet
2.
Skylar Arnold
Kayla Parisien
Maria Brien
Kylie Parisien
4:44.0h
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
Skylar Arnold
Kylie Parisien
Maria Brien
Kayla Parisien
4:44.0h
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
4.
Skylar Arnold
Emma Mitchell
Maria Brien
Kayla Parisien
4:52.1h
Apr 24
Pembina County Outdoor
4x800 Relay
1.
Maria Brien
Skylar Arnold
Isabelle Mears
Kayla Parisien
10:19.35
May 18
North Central Region Meet
2.
Maria Brien
Emma Mitchell
Isabelle Mears
Kayla Parisien
10:47.65
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
3.
Maria Brien
Emma Mitchell
Skylar Arnold
Kayla Parisien
10:49.6h
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
4.
Skylar Arnold
Emma Mitchell
Isabelle Mears
Kayla Parisien
10:49.7h
May 12
H/WC Inv.
Shot Put - 4kg
1.
10
Sabrina Dunlop
25' 10
PR
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
Discus - 1kg
1.
10
Sabrina Dunlop
70' 10
May 12
H/WC Inv.
2.
11
Emma Mitchell
62' 1
PR
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
Javelin - 600g
1.
11
Emma Mitchell
113' 4
May 26
NDHSAA Division B State Championships
2.
10
Sabrina Dunlop
62' 8
PR
Apr 28
Langdon Var/JH Inv.
High Jump
1.
9
Kendra Prouty
4' 3
PR
May 1
Mariya Tate Bernhardt Memorial
*Recent improvement