Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2009
2008
2007
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Kyle Miller
11.66
PR
May 19
West Region Championships
2.
11
Dayton Smith
12.57
Apr 28
Charlie Denton Relays
3.
11
Hunter Kinney
12.71
PR
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
4.
12
Gabe Allen
13.26
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
5.
10
Jeffrey Ostman
13.38
PR
May 14
Sophomore WDA
6.
10
Umutcan Tavan
13.45
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
7.
12
Michael Anfinson
13.60
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
8.
9
Zacharey Morenski
13.81
PR
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
9.
11
Diazhun Mckinley
13.91
PR
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
200 Meters
1.
10
Caleb Doeden
23.63
May 14
Sophomore WDA
2.
10
Kyle Miller
24.18
PR
May 19
West Region Championships
3.
12
William Brown
24.76
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
4.
11
Dayton Smith
25.62
Apr 28
Charlie Denton Relays
5.
11
Hunter Kinney
25.96
PR
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
6.
10
Keagan Huravitch
26.45
PR
May 14
Sophomore WDA
7.
11
Karter Mack
27.04
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
8.
12
Gabe Allen
27.09
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
9.
9
Nate Buckner
27.27
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
10.
10
Umutcan Tavan
27.37
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
11.
12
Connor Remus
27.55
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
12.
10
Jeffrey Ostman
27.98
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
13.
12
Michael Anfinson
28.10
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
14.
12
Colin Kok
28.18
PR
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
15.
11
Diazhun Mckinley
28.63
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
16.
9
Zacharey Morenski
28.78
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
400 Meters
1.
9
Logan Dangerfield
58.21
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
2.
11
Hunter Kinney
58.89
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
3.
11
Taylor Jager
59.98
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
4.
10
Kyle Miller
1:00.29
PR
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
5.
9
Kendrey Brown
1:00.31
PR
May 14
Sophomore WDA
6.
9
Nate Buckner
1:00.74
PR
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
7.
11
Karter Mack
1:02.47
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
8.
12
Gabe Allen
1:02.66
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
9.
10
Jeffrey Ostman
1:05.15
May 14
Sophomore WDA
10.
11
Diazhun Mckinley
1:06.82
PR
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
11.
9
Zacharey Morenski
1:08.78
PR
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
800 Meters
1.
10
Leif Larsen
1:58.89
PR
May 26
NDHSAA Division A State Championships
2.
10
Micade Shumway
2:04.96
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
3.
9
Gunnar Alvarado
2:09.61
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
4.
10
Gavin Jorgensen
2:10.44
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
5.
7
Fynn Krenz
2:14.68
May 14
Sophomore WDA
6.
9
Logan Dangerfield
2:18.90
PR
May 14
Sophomore WDA
7.
9
Camden Jasmin
2:20.98
May 14
Sophomore WDA
8.
9
Noah Tarbox
2:26.52
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
1600 Meters
1.
10
Micade Shumway
4:29.80
May 26
NDHSAA Division A State Championships
2.
10
Leif Larsen
4:35.61
May 14
Sophomore WDA
3.
9
Gunnar Alvarado
4:36.84
May 14
Sophomore WDA
4.
7
Fynn Krenz
4:46.86
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
5.
10
Gavin Jorgensen
4:51.26
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
6.
9
Logan Dangerfield
5:11.42
PR
May 14
Sophomore WDA
7.
9
Ethan Fox
5:13.64
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
8.
10
Tyrel Ackman
5:14.93
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
9.
9
Noah Tarbox
5:17.74
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
10.
9
Camden Jasmin
5:18.30
May 14
Sophomore WDA
3200 Meters
1.
10
Micade Shumway
9:37.30
May 26
NDHSAA Division A State Championships
2.
9
Gunnar Alvarado
9:55.37
May 19
West Region Championships
3.
7
Fynn Krenz
10:06.13
May 19
West Region Championships
4.
9
Noah Tarbox
11:22.68
PR
May 14
Sophomore WDA
5.
10
Tyrel Ackman
11:30.64
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
6.
9
Camden Jasmin
11:45.84
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
10
Caleb Doeden
16.41
Apr 28
Charlie Denton Relays
2.
10
Keagan Huravitch
18.16
PR
May 14
Sophomore WDA
3.
9
Nate Buckner
21.94
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
10
Caleb Doeden
40.68
PR
May 26
NDHSAA Division A State Championships
2.
10
Keagan Huravitch
45.43
PR
May 14
Sophomore WDA
3.
9
Nate Buckner
49.79
May 14
Sophomore WDA
4x100 Relay
1.
Kyle Miller
Hunter Kinney
Dayton Smith
Caleb Doeden
47.36
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
4x400 Relay
1.
Leif Larsen
Caleb Doeden
Micade Shumway
Gavin Jorgenson
3:45.99
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
2.
Gavin Jorgenson
Taylor Jager
Logan Dangerfield
Ethan Fox
4:01.23
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
4x800 Relay
1.
Gunnar Alvarado
Gavin Jorgenson
Micade Shumway
Leif Larsen
8:23.05
May 19
West Region Championships
2.
Micade Shumway
Gunnar Alvarado
Gavin Jorgenson
Leif Larsen
8:27.39
May 26
NDHSAA Division A State Championships
3.
Gunnar Alvarado
Tyrel Ackman
Micade Shumway
Leif Larsen
9:00.96
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
4.
Relay Team
9:29.71
May 14
Sophomore WDA
5.
Tyrel Ackman
Logan Dangerfield
Ethan Fox
Camden Jasmin
9:55.53
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
Shot Put - 12lb
1.
12
William Brown
48' 7.5
PR
May 26
NDHSAA Division A State Championships
2.
12
Dylan Evans
44' 4.5
PR
May 19
West Region Championships
3.
12
Connor Remus
40' 6
PR
Apr 28
Charlie Denton Relays
4.
9
William Gergen
36' 0
PR
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
5.
12
Juan Isarrarez
34' 9.5
PR
May 19
West Region Championships
6.
10
Zachary Halland
33' 9
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
7.
10
Shayne Martinez
32' 8
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
8.
9
Kole Mack
32' 5.5
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
9.
10
Gavin Days
32' 2.5
PR
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
10.
9
Corbin Icenogle
28' 11
PR
May 14
Sophomore WDA
11.
9
Giles Askim
28' 10
May 14
Sophomore WDA
12.
9
Dalton Seidel
27' 6.5
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
13.
9
Steven Sewell
25' 6
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
William Brown
154' 9
PR
May 19
West Region Championships
2.
12
Dylan Evans
123' 10
PR
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
3.
12
Connor Remus
112' 9
Apr 28
Charlie Denton Relays
4.
9
William Gergen
95' 9
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
5.
9
Corbin Icenogle
83' 0
PR
May 14
Sophomore WDA
6.
9
Dalton Seidel
80' 1
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
7.
10
Gavin Days
79' 0
PR
May 14
Sophomore WDA
8.
9
Giles Askim
77' 11
May 14
Sophomore WDA
9.
10
Zachary Halland
75' 3
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
10.
9
Kole Mack
72' 0
May 14
Sophomore WDA
11.
10
Shayne Martinez
68' 9
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
12.
9
Steven Sewell
65' 9
PR
May 14
Sophomore WDA
Javelin - 800g
1.
12
Colin Kok
125' 5
PR
May 19
West Region Championships
High Jump
1.
9
Kendrey Brown
5' 2
PR
May 14
Sophomore WDA
Long Jump
1.
10
Jeffrey Ostman
15' 7
May 14
Sophomore WDA
2.
11
Karter Mack
15' 6
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
3.
9
Kendrey Brown
15' 5.5
PR
May 14
Sophomore WDA
4.
12
Michael Anfinson
15' 4.5
Apr 19
Bismarck Kiwanis Invite
Womens
100 Meters
1.
11
Emily Lux
13.00
Apr 28
Charlie Denton Relays
2.
10
Madison Miller
13.73
PR
May 19
West Region Championships
3.
9
Tracy Onyancha
14.99
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
4.
9
Jordan Hexom
15.38
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
5.
9
Tessa M
16.52
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
6.
10
Irish Baybin
18.62
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
200 Meters
1.
11
Emily Lux
27.22
(-4.3)
May 26
NDHSAA Division A State Championships
2.
9
Ava Marburger
27.96
Apr 28
Charlie Denton Relays
3.
10
Jenna Sime
28.55
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
4.
10
Madison Miller
28.89
PR
Apr 28
Charlie Denton Relays
5.
12
Alicia Sandoval-Del Rio
29.49
PR
Apr 28
Charlie Denton Relays
6.
11
Lauren Fearing
29.61
PR
Apr 28
Charlie Denton Relays
7.
9
Megan Shimko
29.89
PR
Apr 28
Charlie Denton Relays
8.
9
Lauren Urbi
30.32
PR
Apr 28
Charlie Denton Relays
9.
9
Tracy Onyancha
32.24
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
10.
-
Emma Solberg
33.31
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
11.
9
Jordan Hexom
33.96
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
12.
9
Tessa M
33.98
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
400 Meters
1.
11
Emily Lux
1:03.01
Apr 28
Charlie Denton Relays
2.
9
Kimberly Neumann
1:05.51
May 19
West Region Championships
3.
9
Ava Marburger
1:06.52
Apr 28
Charlie Denton Relays
4.
12
Alicia Sandoval-Del Rio
1:07.14
PR
Apr 28
Charlie Denton Relays
5.
9
Lauren Urbi
1:08.74
PR
May 19
West Region Championships
6.
9
Megan Shimko
1:09.06
PR
Apr 28
Charlie Denton Relays
7.
-
Emma Solberg
1:09.25
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
8.
10
Jenna Sime
1:09.89
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
800 Meters
1.
8
Eleni Lovgren
2:34.81
Apr 28
Charlie Denton Relays
2.
10
Katelyn Hall
2:45.04
Apr 28
Charlie Denton Relays
3.
9
Saebra Willardson
3:00.22
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
4.
-
Savanah Waterrud
3:23.32
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
1600 Meters
1.
8
Eleni Lovgren
5:26.42
Apr 28
Charlie Denton Relays
2.
8
Morgan Landry
5:54.02
PR
May 19
West Region Championships
3.
7
Marenn Larsen
5:59.27
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
4.
9
Niah Shumway
6:21.01
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
3200 Meters
1.
8
Eleni Lovgren
11:38.39
May 26
NDHSAA Division A State Championships
4x400 Relay
1.
Emily Lux
Alicia Sandoval-Del Rio
Kimberly Neumann
Ava Marburger
4:19.46
May 19
West Region Championships
2.
Lauren Fearing
Emily Lux
Lauren Urbi
Ava Marburger
4:30.94
Apr 28
Charlie Denton Relays
3.
Alicia Sandoval-Del Rio
Kimberly Neumann
Jocelyn Nass
Lauren Urbi
4:43.88
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
4x800 Relay
1.
Katelyn Hall
Abby Olson
Niah Shumway
Marenn Larsen
11:00.39
May 19
West Region Championships
Shot Put - 4kg
1.
12
Danielle Stauffer
34' 7
PR
Apr 28
Charlie Denton Relays
2.
11
Katherine Fearing
31' 2
PR
Apr 28
Charlie Denton Relays
3.
-
Louise Mizumu
23' 3
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
4.
10
Irish Baybin
18' 10
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
Discus - 1kg
1.
11
Jalyn Helstad
88' 10
May 19
West Region Championships
2.
12
Danielle Stauffer
72' 0
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
3.
-
Louise Mizumu
55' 4
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
Javelin - 600g
1.
11
Jalyn Helstad
112' 5
Apr 28
Charlie Denton Relays
2.
11
Lauren Fearing
103' 0
Apr 28
Charlie Denton Relays
11
Katherine Fearing
103' 0
PR
Apr 28
Charlie Denton Relays
4.
12
Danielle Stauffer
99' 7
PR
May 19
West Region Championships
5.
-
Louise Mizumu
54' 8
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
Long Jump
1.
11
Emily Lux
16' 3.5
PR
May 19
West Region Championships
2.
10
Jenna Sime
14' 6
PR
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
3.
-
Jocelyn Nass
13' 4
May 19
West Region Championships
4.
-
Emma Solberg
13' 1
Apr 24
DHS Pankratz Invitational
*Recent improvement