Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Joshua Maignan
11.82
(1.4)
Apr 19
Southeast Valley Championship
2.
11
Kyon Minatee
11.87
(.0)
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
3.
10
Kaleb White
12.19
(.1)
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
10
Eddie Chapple
12.19
(.6)
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
5.
10
Jordan Napoleon
12.56
(-4.3)
PR
Mar 8
3rd Annual Friday Night Lights Invitational
200 Meters
1.
11
Kyon Minatee
24.11
(-1.4)
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
2.
11
Joshua Maignan
24.38
(-1.4)
Apr 19
Southeast Valley Championship
3.
10
Eddie Chapple
25.20
(1.7)
PR
Apr 23
3A Central Region Championships
4.
9
James Jefferies
25.31
(1.0)
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
5.
9
Rueben Torres
26.47
(.7)
Apr 12
Cougar Invitational
6.
10
Kaleb White
26.66
(.5)
Apr 12
Cougar Invitational
400 Meters
1.
9
James Jefferies
58.44
PR
Apr 23
3A Central Region Championships
2.
9
Rueben Torres
59.25
PR
Apr 23
3A Central Region Championships
3.
10
Wyatt Manning
59.57
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
4.
10
Isaiah Young
1:07.65
PR
Apr 12
Cougar Invitational
800 Meters
1.
10
Wyatt Manning
2:19.50
PR
Apr 23
3A Central Region Championships
2.
10
Isaiah Young
2:35.42
PR
Mar 22
Red Mountain Rampage
1600 Meters
1.
10
Bryce Coffey
5:15.99
PR
Apr 23
3A Central Region Championships
3200 Meters
1.
10
Bryce Coffey
11:27.43
PR
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
110m Hurdles - 39"
1.
11
Kyon Minatee
17.07
(.3)
PR
Mar 22
Red Mountain Rampage
2.
10
Sabastian Nelson
17.54
(-1.3)
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
3.
9
Xander Smith
20.71
(1.5)
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
300m Hurdles - 36"
1.
10
Sabastian Nelson
46.26
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
2.
11
Kyon Minatee
46.83
PR
Mar 8
3rd Annual Friday Night Lights Invitational
3.
10
Bryce Coffey
51.31
Mar 22
Red Mountain Rampage
4.
9
Xander Smith
51.45
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
4x100 Relay
1.
Kyon Minatee
Joshua Maignan
Isaiah Venegas
Jordan Napoleon
46.07
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
2.
Kyon Minatee
Joshua Maignan
Kaleb White
Jordan Napoleon
46.33
Apr 23
3A Central Region Championships
3.
Isaiah Venegas
Kyon Minatee
Joshua Maignan
Kaleb White
46.39
Mar 22
Red Mountain Rampage
4.
Isaiah Venegas
Kyon Minatee
Jordan Napoleon
Joshua Maignan
57.02
Mar 8
3rd Annual Friday Night Lights Invitational
4x400 Relay
1.
Floyd Craig IV
Jordan Napoleon
Isaiah Venegas
Kyon Minatee
3:50.48
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
2.
Relay Team
3:52.15
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
3.
Floyd Craig IV
Jordan Napoleon
Isaiah Venegas
Kaleb White
3:56.25
Mar 8
3rd Annual Friday Night Lights Invitational
4.
Floyd Craig IV
Ronaldo Martinez
Isaiah Venegas
Jordan Napoleon
4:01.80
Apr 23
3A Central Region Championships
4x800 Relay
1.
Floyd Craig IV
Jordan Napoleon
Ronaldo Martinez
Kaleb White
8:54.98
Apr 12
Cougar Invitational
2.
Ronaldo Martinez
Bryce Coffey
Jordan Napoleon
Floyd Craig IV
9:00.70
Apr 23
3A Central Region Championships
3.
Bryce Coffey
Ronaldo Martinez
Isaiah Young
Wyatt Manning
9:30.42
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
4.
Bryce Coffey
Jordan Napoleon
Wyatt Manning
Isaiah Young
9:46.64
Mar 22
Red Mountain Rampage
5.
Relay Team
9:48.61
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
6.
Ronaldo Martinez
Bryce Coffey
Wyatt Manning
Isaiah Young
10:25.69
Mar 8
3rd Annual Friday Night Lights Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Davante Neal
Joshua Maignan
Floyd Craig IV
Kaleb White
1:38.93
Mar 22
Red Mountain Rampage
2.
Sabastian Nelson
Kaleb White
Rueben Torres
Eddie Chapple
1:39.84
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
3.
Relay Team
1:45.23
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
12:11.54
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
4x70 Shuttle Hurdles
1.
Relay Team
43.68
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
Shot Put - 12lb
1.
10
Jacob Sarraillon
36' 1.75
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
2.
10
Kolton Stone
33' 2
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
3.
9
Ryan King
32' 6
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
Discus - 1.6kg
1.
9
Aiden Cook
93' 6
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
2.
10
Jacob Sarraillon
87' 5
Apr 19
Southeast Valley Championship
3.
10
Kolton Stone
73' 10
PR
Mar 22
Red Mountain Rampage
Javelin - 800g
1.
9
Rueben Torres
126' 10
Apr 19
Southeast Valley Championship
2.
10
Sabastian Nelson
109' 2
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
3.
9
Kaleb Lewis
85' 11
PR
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
High Jump
1.
9
Brandon Dunbar
5' 8
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
2.
10
Eddie Chapple
5' 6
PR
Apr 12
Cougar Invitational
3.
11
Kyon Minatee
5' 2
PR
Apr 23
3A Central Region Championships
Pole Vault
1.
10
Bryce Coffey
9' 7
Apr 19
Southeast Valley Championship
2.
10
Bronc Cordova
7' 0
PR
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
Long Jump
1.
11
Isaiah Venegas
21' 2.75
(1.1)
PR
May 3
AIA Division III Championships
2.
10
Jordan Napoleon
19' 1.5
(.9)
PR
Mar 22
Red Mountain Rampage
3.
9
James Jefferies
18' 3
(.0)
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
Triple Jump
1.
11
Isaiah Venegas
40' 3
(.5)
PR
Apr 23
3A Central Region Championships
2.
10
Jordan Napoleon
36' 10
(-1.9)
PR
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
Womens
100 Meters
1.
9
Kendra Johnson
12.86
(.7)
Apr 19
Southeast Valley Championship
2.
10
Chelsee Oliver
14.12
(-.6)
PR
Apr 23
3A Central Region Championships
3.
11
Michelle Giddens
14.21
(-.6)
Apr 23
3A Central Region Championships
200 Meters
1.
11
Taylor Wilson
28.45
(1.1)
PR
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
2.
10
Chelsee Oliver
29.44
(.0)
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
3.
11
Michelle Giddens
31.91
(-.7)
Mar 8
3rd Annual Friday Night Lights Invitational
4.
9
Emma Sauls
32.15
(.4)
PR
Mar 22
Red Mountain Rampage
800 Meters
1.
10
Chelsee Oliver
2:53.31
PR
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
2.
9
Emma Sauls
3:02.38
PR
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
3.
9
Isabelle Clare
3:10.55
PR
Apr 23
3A Central Region Championships
1600 Meters
1.
11
Karly Keller
7:09.50
PR
Mar 22
Red Mountain Rampage
2.
9
Isabelle Clare
7:13.84
PR
Apr 23
3A Central Region Championships
3200 Meters
1.
11
Karly Keller
15:25.05
PR
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
100m Hurdles - 33"
1.
11
Sielle Neal
16.94
(.9)
May 3
AIA Division III Championships
2.
9
Keira Swain
18.88
(.6)
PR
Apr 19
Southeast Valley Championship
300m Hurdles - 30"
1.
10
Chelsee Oliver
51.78
PR
Apr 23
3A Central Region Championships
2.
9
Emma Sauls
54.67
PR
Mar 22
Red Mountain Rampage
3.
9
Keira Swain
1:02.68
PR
Mar 8
3rd Annual Friday Night Lights Invitational
4x60 Shuttle Relay
1.
Relay Team
45.25
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
4x100 Relay
1.
Kendra Johnson
Keira Swain
Sielle Neal
Michelle Giddens
52.18
Apr 23
3A Central Region Championships
2.
Kendra Johnson
Keira Swain
Sielle Neal
Taylor Wilson
52.93
Apr 19
Southeast Valley Championship
3.
Relay Team
53.26
May 3
AIA Division III Championships
4x400 Relay
1.
Keira Swain
Chelsee Oliver
Liliana Ramos
Emma Sauls
4:48.29
Apr 23
3A Central Region Championships
2.
Keira Swain
Chelsee Oliver
Emma Sauls
Michelle Giddens
4:53.87
Mar 8
3rd Annual Friday Night Lights Invitational
3.
Relay Team
5:15.21
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
4x800 Relay
1.
Karly Keller
Liliana Ramos
Chelsee Oliver
Emma Sauls
12:09.54
Apr 19
Southeast Valley Championship
2.
Charisma Carrillo
Isabelle Clare
Liliana Ramos
Emma Sauls
12:33.49
Mar 8
3rd Annual Friday Night Lights Invitational
3.
Karly Keller
Isabelle Clare
Liliana Ramos
Emma Sauls
12:48.85
Apr 23
3A Central Region Championships
4.
Emma Sauls
Karly Keller
Isabelle Clare
Liliana Ramos
13:07.87
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
5.
Relay Team
13:25.00
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
6.
Karly Keller
Charisma Carrillo
Isabelle Clare
Liliana Ramos
13:37.01
Mar 22
Red Mountain Rampage
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Relay Team
2:04.71
Mar 29
1st Annual Gopher Co-ED Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Mackenzie Heikes
22' 9
Apr 23
3A Central Region Championships
Discus - 1kg
1.
10
Mackenzie Heikes
57' 10
Mar 8
3rd Annual Friday Night Lights Invitational
Javelin - 600g
1.
10
Mackenzie Heikes
110' 5
May 3
AIA Division III Championships
2.
10
Liliana Ramos
95' 1
PR
May 3
AIA Division III Championships
High Jump
1.
9
Emma Sauls
4' 2
PR
Apr 12
Cougar Invitational
Long Jump
1.
11
Taylor Wilson
17' 6
(2.2)
PR
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
2.
10
Liliana Ramos
14' 1.5
PR
Mar 8
3rd Annual Friday Night Lights Invitational
Triple Jump
1.
11
Taylor Wilson
37' 0
(.8)
PR
Apr 5
Ben McIvor Memorial Qualifier
*Recent improvement