Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Tony Vinson
11.27
Apr 1
Plano Track Meet #2
2.
12
Bryce Wiltgen
11.72
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
3.
9
Justin Alexander
11.76
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
4.
10
Christian Herrera
11.97
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
5.
12
Enrique Castaneda
12.14c
Apr 6
RB Bulldog Relays
6.
12
Zack Devries
12.55
PR
Apr 26
7th Annual Roger Wilcox Invitational
7.
11
Adan Alcala
13.50
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
8.
10
Chris Alcala
13.54
PR
Apr 26
7th Annual Roger Wilcox Invitational
9.
9
Elija Garcia
15.01
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
200 Meters
1.
12
Tony Vinson
23.57
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
2.
12
Zack Devries
23.90
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
3.
12
Enrique Castaneda
25.24
Apr 1
Plano Track Meet #2
4.
9
Justin Alexander
25.63
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
5.
10
Chris Alcala
26.80
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
6.
12
Bryce Wiltgen
26.92
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
7.
12
Matt Lucas
27.00
PR
Apr 26
7th Annual Roger Wilcox Invitational
8.
10
Colin Dallas
27.48
Apr 1
Plano Track Meet #2
9.
10
Brendan O'Brien
28.08
Apr 1
Plano Track Meet #2
10.
9
Elija Garcia
29.83
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
11.
12
Sonny Haig
30.13
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
12.
10
John Wojcik
30.14
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
13.
11
Adan Alcala
31.75
Apr 1
Plano Track Meet #2
9
Max Maxwell
31.75
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
400 Meters
1.
12
Bryce Wiltgen
52.94
PR
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
2.
12
Kennedy Cross
54.24
PR
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
3.
11
Nick Wan
59.42
PR
May 3
Kane County Boys
4.
10
Brendan O'Brien
1:01.84c
PR
Apr 18
Plano Track and Field Of Dreams Invitational
5.
10
John Wojcik
1:09.04
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
800 Meters
1.
10
Rohn Ritchie
2:04.01
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
2.
12
Kennedy Cross
2:07.24
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
3.
12
Jacob Montelongo
2:13.71
PR
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
4.
12
Robbie McCarthy
2:18.6h
PR
Apr 26
7th Annual Roger Wilcox Invitational
5.
12
Tony Cepeda
2:19.95
May 3
Kane County Boys
1500 Meters
1.
10
Rohn Ritchie
4:21.58
PR
May 31
Magis Miles
1600 Meters
1.
10
Rohn Ritchie
4:32.89
PR
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
2.
11
Tony LoPresti
4:50.77
PR
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
3.
12
Tony Cepeda
4:55.58
PR
Apr 6
RB Bulldog Relays
4.
10
Max Meyers
5:03.54
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
5.
10
Jose Lopez
5:19.73
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
6.
12
Damon Becker
5:36.54
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
7.
10
Nick Cassany
5:38.0h
PR
Apr 26
7th Annual Roger Wilcox Invitational
8.
12
Jacob Cobb
5:41.11
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
9.
10
Angel Lopez
5:42.87
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
10.
11
Sam Woody
5:49.30
Apr 1
Plano Track Meet #2
11.
9
Patrick Belskis
5:51.11
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
1 Mile
1.
10
Rohn Ritchie
4:43.02
PR
May 31
Magis Miles
3200 Meters
1.
10
Rohn Ritchie
10:26.26
PR
May 3
Kane County Boys
2.
11
Sam Woody
10:42.18
PR
Apr 6
RB Bulldog Relays
3.
11
Tony LoPresti
10:56.7h
PR
Apr 18
Plano Track and Field Of Dreams Invitational
4.
12
Damon Becker
11:19.73
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
5.
10
Max Meyers
11:37.26
Apr 1
Plano Track Meet #2
6.
9
Patrick Belskis
11:49.48
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
7.
12
Tony Cepeda
11:49.83
PR
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
8.
10
Fernando Gayton
15:04.99
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
110m Hurdles - 39"
1.
10
Patrick Engelhardt
15.59
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
2.
10
Colin Dallas
18.75
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
300m Hurdles - 36"
1.
11
Sam Woody
44.32
PR
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
2.
10
Patrick Engelhardt
44.64
PR
Apr 6
RB Bulldog Relays
3.
10
Colin Dallas
45.33
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
4.
11
Ben Minx
50.19
PR
Apr 6
RB Bulldog Relays
5.
12
Robbie McCarthy
55.07
PR
Apr 26
7th Annual Roger Wilcox Invitational
4x100 Relay
1.
Justin Alexander
Enrique Castaneda
Ben Minx
Nick Wan
47.59
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
2.
Enrique Castaneda
Bryce Wiltgen
Zack Devries
Matt Lucas
47.84
Apr 6
RB Bulldog Relays
3.
Tony Vinson
Bryce Wiltgen
Zack Devries
Enrique Castaneda
47.89
Apr 1
Plano Track Meet #2
4.
Relay Team
48.18
Apr 18
Plano Track and Field Of Dreams Invitational
5.
Enrique Castaneda
Ben Minx
Nick Wan
Matt Lucas
48.56
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
6.
Justin Alexander
Christian Herrera
Max Maxwell
Adan Alcala
50.71
Apr 1
Plano Track Meet #2
7.
Ben Minx
Matt Lucas
Patrick Englehardt
Brennan O'Brien
50.85
Apr 1
Plano Track Meet #2
8.
Justin Alexander
Chris Alcala
Adan Alcala
Christian Herrera
52.61
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
4x200 Relay -
1.
Bryce Wiltgen
Tony Vinson
Zack Devries
Enrique Castaneda
1:41.03
Apr 1
Plano Track Meet #2
2.
Relay Team
1:44.1h
Apr 18
Plano Track and Field Of Dreams Invitational
3.
Justin Alexander
Enrique Castaneda
Ben Minx
Nick Wan
1:45.46
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
4.
Enrique Castaneda
Ben Minx
Matt Lucas
Nick Wan
1:45.60
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
5.
Enrique Castaneda
Zack Devries
Justin Alexander
Chris Alcala
1:47.08
May 3
Kane County Boys
6.
Matt Lucas
Justin Alexander
Max Maxwell
Brennan O'Brien
1:49.15
Apr 1
Plano Track Meet #2
7.
Justin Alexander
Chris Alcala
Colin Dallas
Angel Lopez
1:52.46
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
4x400 Relay
1.
Kennedy Cross
Jacob Montelongo
Bryce Wiltgen
Rohn Ritchie
3:37.35
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
2.
Kennedy Cross
Bryce Wiltgen
Rohn Ritchie
Jacob Montelongo
3:39.05
Apr 6
RB Bulldog Relays
3.
Relay Team
3:39.1h
Apr 26
7th Annual Roger Wilcox Invitational
4.
-
Kennedy Cross
Bryce Wiltgen
Jacob Montelongo
Rohn Ritchie
3:40.55
May 3
Kane County Boys
5.
Kennedy Cross
Bryce Wiltgen
Jacob Montelongo
Tony Cepeda
3:47.53
Apr 1
Plano Track Meet #2
6.
Patrick Englehardt
Angel Lopez
Jose Lopez
Nick Cassani
3:55.06
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
7.
Nick Cassani
Angel Lopez
Jose Lopez
Patrick Englehardt
3:57.24
Apr 6
RB Bulldog Relays
8.
Jose Lopez
Sam Woody
Patrick Englehardt
Tony LoPresti
4:13.33
Apr 1
Plano Track Meet #2
9.
Ben Minx
Nick Wan
Mike Easton
Robbie McCarthy
4:17.15
Apr 1
Plano Track Meet #2
10.
Nick Cassani
Angel Lopez
Max Meyers
Jacob Cobb
4:25.85
Apr 1
Plano Track Meet #2
4x800 Relay
1.
Kennedy Cross
Tony Cepeda
Rohn Ritchie
Jacob Montelongo
8:35.50
Apr 6
RB Bulldog Relays
2.
Relay Team
8:46.8h
Apr 26
7th Annual Roger Wilcox Invitational
3.
Jacob Montelongo
Tony Cepeda
Robbie McCarthy
Tony LoPresti
8:59.58
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
4.
-
Kennedy Cross
Tony Cepeda
Jacob Montelongo
Rohn Ritchie
9:13.62
May 3
Kane County Boys
5.
Jose Lopez
Tony Cepeda
Michael Easton
Tony LoPresti
9:20.71
Apr 1
Plano Track Meet #2
6.
Kennedy Cross
Tony LoPresti
Jacob Montelongo
Rohn Ritchie
9:39.17
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
7.
Robbie McCarthy
Nick Cassani
Angel Lopez
Nick Wan
9:44.99
Apr 1
Plano Track Meet #2
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Justin Alexander
Chris Alcala
Colin Dallas
Brennan O'Brien
1:52.59
May 3
Kane County Boys
2.
Justin Alexander
Chris Alcala
Colin Dallas
Max Sambucetti
1:55.74
Apr 6
RB Bulldog Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Justin Alexander
Ben Minx
Brennan O'Brien
Jose Lopez
4:04.00
Apr 6
RB Bulldog Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Brice Krpan
48' 5.5
PR
May 3
Kane County Boys
2.
11
Brandon Withers
35' 3
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
3.
10
Brandt Withers
33' 5
PR
Apr 26
7th Annual Roger Wilcox Invitational
4.
10
Sean Revely
26' 5
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
5.
10
Alejandro Macias
26' 3
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
Discus - 1.6kg
1.
11
Brice Krpan
137' 0
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
2.
11
Brandon Withers
104' 8
PR
Apr 6
RB Bulldog Relays
3.
10
Brandt Withers
101' 5
PR
Apr 26
7th Annual Roger Wilcox Invitational
4.
10
Alejandro Macias
78' 9
PR
Apr 26
7th Annual Roger Wilcox Invitational
5.
9
Elija Garcia
68' 7
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
6.
10
Sean Revely
67' 1
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
High Jump
1.
10
Patrick Engelhardt
5' 6
PR
May 10
Metro Suburban Boys Conference Championships
2.
10
Brendan O'Brien
5' 3
PR
May 3
Kane County Boys
Pole Vault
1.
12
Kevin Knapp
10' 0
PR
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
10
Colin Dallas
10' 0
May 3
Kane County Boys
Long Jump
1.
12
Kevin Knapp
16' 2
PR
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
2.
10
Christian Herrera
14' 6.75
PR
Apr 26
7th Annual Roger Wilcox Invitational
3.
11
Ben Minx
13' 9.5
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
Triple Jump
1.
10
Brendan O'Brien
35' 5
PR
May 17
IHSA 2A Boys Sterling Sectional
Womens
100 Meters
1.
10
Maggie Dervis
12.64c
Apr 6
RB Bulldog Relays
2.
10
Grace Watson
14.22
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
3.
9
Riley Russelburg
14.84
PR
Apr 18
Plano Track and Field Of Dreams Invitational
4.
11
Laura Silva
14.89
PR
Apr 26
43rd Annual Girls Kane County Meet
5.
9
Christine Jeno
15.20
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
200 Meters
1.
10
Maggie Dervis
26.06
(.6)
May 18
IHSA 2A Girls State Track & Field Championships
2.
11
Lesley Viveros
29.55
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
3.
10
Grace Watson
29.91
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
4.
11
Amanda Bricco
30.12
PR
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
5.
11
Ella Engelhardt
30.17
Apr 1
Plano Track Meet #2
6.
11
Shaley Gonzalez
30.72
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
7.
9
Analaura Ponce
30.81
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
8.
12
Jacqueline Fechner
31.55
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
9.
11
Laura Silva
32.62
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
9
Christine Jeno
32.62
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
11.
9
Samantha Sotola
34.56
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
12.
12
Iris Garcia
38.60
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
400 Meters
1.
10
Maggie Dervis
59.01
May 18
IHSA 2A Girls State Track & Field Championships
2.
9
Katelyn Dineen
1:07.12
PR
Apr 26
43rd Annual Girls Kane County Meet
3.
11
Marin Childers
1:12.87
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
4.
9
Eva Mayer
1:20.63
PR
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
800 Meters
1.
11
Lesley Viveros
2:22.54
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
2.
9
Analaura Ponce
2:44.1h
Apr 18
Plano Track and Field Of Dreams Invitational
3.
11
Viviana Ponce
2:44.9h
Apr 18
Plano Track and Field Of Dreams Invitational
4.
9
Katelyn Dineen
2:51.81
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
5.
10
Natalie Garcia
2:59.30
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
6.
11
Marin Childers
3:06.46
Apr 1
Plano Track Meet #2
1600 Meters
1.
11
Lesley Viveros
5:37.09
PR
Apr 6
RB Bulldog Relays
2.
12
Hannah Doherty
5:58.54
PR
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
3.
11
Shaley Gonzalez
6:01.3h
PR
Apr 18
Plano Track and Field Of Dreams Invitational
4.
9
Analaura Ponce
6:10.10
Apr 1
Plano Track Meet #2
5.
9
Katelyn Dineen
6:45.68
Apr 1
Plano Track Meet #2
6.
9
Eva Mayer
7:18.86
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
7.
11
Marin Childers
7:25.30
Apr 1
Plano Track Meet #2
8.
10
Natalie Garcia
7:32.12
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
3200 Meters
1.
12
Hannah Doherty
13:30.9h
Apr 18
Plano Track and Field Of Dreams Invitational
2.
9
Katelyn Dineen
14:15.03
PR
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
3.
11
Liliana Velasquez
14:23.00
PR
Apr 6
RB Bulldog Relays
4.
9
Eva Mayer
14:26.00
PR
Apr 6
RB Bulldog Relays
5.
10
Natalie Garcia
16:23.91
PR
Apr 26
43rd Annual Girls Kane County Meet
100m Hurdles - 33"
1.
10
Katrina DeLeon
17.38
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
2.
9
Kylie Baloun
18.57
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
3.
11
Ella Engelhardt
18.66
PR
Apr 26
43rd Annual Girls Kane County Meet
4.
10
Grace Watson
18.74c
PR
Apr 6
RB Bulldog Relays
300m Hurdles - 30"
1.
11
Ella Engelhardt
51.56
PR
Apr 6
RB Bulldog Relays
2.
10
Grace Watson
51.70
Apr 6
RB Bulldog Relays
3.
9
Kylie Baloun
56.12
PR
Apr 18
Plano Track and Field Of Dreams Invitational
4x100 Relay
1.
Amanda Bricco
Maggie Dervis
Katrina Deleon
Ella Engelhardt
52.84
Apr 6
RB Bulldog Relays
2.
Maggie Dervis
Amanda Bricco
Ella Engelhardt
Katrina Deleon
52.94
Apr 1
Plano Track Meet #2
3.
Maggie Dervis
Riley Russelburg
Katrina Deleon
Amanda Bricco
53.12
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
4.
Relay Team
53.46
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
5.
Samantha Sotola
Grace Watson
Laura Silva
Kylie Baloun
56.18
Apr 1
Plano Track Meet #2
6.
Laura Silva
Christine Jeno
Grace Watson
Kylie Baloun
58.33
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:57.88
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
2.
Amanda Bricco
Katrina Deleon
Riley Russelburg
Grace Watson
1:58.73
Apr 26
43rd Annual Girls Kane County Meet
3.
Katrina Deleon
Laura Silva
Riley Russelburg
Kylie Baloun
2:02.76
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
4.
Samantha Sotola
Jacqueline Fechner
Millie Rubio
Christine Jeno
2:10.04
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
4x400 Relay
1.
Maggie Dervis
Lesley Viveros
Shaley Gonzalez
Anna Laura Ponce
4:20.08
Apr 6
RB Bulldog Relays
2.
Relay Team
4:36.75
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
3.
Viviana Ponce
Shaley Gonzalez
Anna Laura Ponce
Lesley Viveros
4:40.98
Apr 26
43rd Annual Girls Kane County Meet
4.
Lesley Viveros
Anna Laura Ponce
Viviana Ponce
Shaley Gonzalez
4:43.49
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
4x800 Relay
1.
Anna Laura Ponce
Lesley Viveros
Shaley Gonzalez
Hannah Doherty
10:29.66
Apr 6
RB Bulldog Relays
2.
Anna Laura Ponce
Viviana Ponce
Katelyn Dineen
Shaley Gonzalez
10:54.04
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
3.
Relay Team
11:00.39
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
4.
Shaley Gonzalez
Anna Laura Ponce
Kaitlin Dineen
Hannah Doherty
11:08.62
Apr 1
Plano Track Meet #2
5.
Marin Childers
Eva Mayer
Natalie Garcia
Liliana Velasquez
11:23.70
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Christine Jeno
Riley Russelburg
Grace Watson
Viviana Ponce
2:06.60
Apr 6
RB Bulldog Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
9
Anna Laura Ponce
Kylie Baloun
Riley Russelburg
Katelyn Dineen
4:52.54
Apr 6
RB Bulldog Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Lela Reid
26' 8.5
PR
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
2.
12
Lexi Beamon
22' 4
PR
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
3.
10
Ivette Uzalde
15' 6
Apr 1
Plano Track Meet #2
Discus - 1kg
1.
11
Lela Reid
72' 1
PR
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
2.
12
Lexi Beamon
56' 8
PR
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
3.
10
Ivette Uzalde
45' 1
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
High Jump
1.
11
Ella Engelhardt
5' 1
Apr 6
RB Bulldog Relays
Pole Vault
1.
12
Jackie Fechner
6' 1
PR
May 3
Metro Suburban Blue Girls Conference Championships
2.
12
Abby Stewart
5' 6
Apr 6
RB Bulldog Relays
Long Jump
1.
12
Jackie Fechner
13' 10.5
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
2.
9
Samantha Sotola
12' 8.5
PR
May 9
IHSA 2A Girls Rochelle Sectional
3.
12
Millie Rubio
12' 0.75
Apr 6
RB Bulldog Relays
Triple Jump
1.
12
Jackie Fechner
31' 4.25
PR
Apr 1
Plano Track Meet #2
2.
9
Kylie Baloun
30' 5
PR
Apr 6
RB Bulldog Relays
3.
9
Samantha Sotola
26' 1.5
PR
Apr 18
Plano Track and Field Of Dreams Invitational
*Recent improvement