Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
1983
Indoor
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Simon Stawinski
12.58
PR
Apr 18
Butler Invitational
2.
10
Dan Corcoran
16.49
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
200 Meters
1.
12
Christopher Klobuchir
25.33
Apr 18
Butler Invitational
2.
11
Adam Stobert
26.78
PR
Apr 18
Butler Invitational
3.
10
Dan Corcoran
34.82
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
400 Meters
1.
10
Mike Formica
55.98
PR
Apr 18
Butler Invitational
2.
10
Samuel Freyermuth
1:00.33
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
800 Meters
1.
11
Holden Stallsmith
2:09.04
PR
Apr 18
Butler Invitational
2.
12
Michael Swantner
2:11.68
PR
Apr 18
Butler Invitational
3.
10
Luke Klutschkowski
2:16.20
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
9
Nick Kristoff
2:26.08
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
-
Jeremy Fink
2:36.62
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
10
Andrew Costel
2:38.33
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
1600 Meters
1.
11
Braden Zukowski
4:32.70
PR
May 7
Northern Area Last Chance
2.
12
Andrew McIntosh
4:56.46
Apr 6
Knock Relays
3.
10
Ethan Wymer
5:09.74
Apr 6
Knock Relays
4.
9
Nick Kristoff
5:19.00
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
10
Andrew Costel
5:41.99
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
-
Jeremy Fink
5:43.90
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
3200 Meters
1.
11
Aaron Plyler
11:30.20
Apr 18
Butler Invitational
2.
11
William Crytzer
12:16.61
Apr 18
Butler Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Braedan Collins
16.98
PR
May 7
Northern Area Last Chance
2.
9
Matt Dravis
21.65
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
3.
10
Joseph Knochel
22.54
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
10
Daniel Deal
45.46
May 7
Northern Area Last Chance
2.
11
Liam King
45.60
PR
Apr 6
Knock Relays
3.
11
Braedan Collins
50.40
PR
Apr 6
Knock Relays
4.
10
Grant Nether
50.74
Apr 6
Knock Relays
5.
11
Howard Hunt
53.65
PR
Apr 6
Knock Relays
6.
10
Joseph Knochel
54.37
PR
Apr 6
Knock Relays
7.
9
Matt Dravis
56.43
PR
Apr 6
Knock Relays
8.
12
Evan Quinn
1:02.17
PR
Apr 6
Knock Relays
4x100 Relay
1.
Noah Cetnar
Christopher Klobuchir
Simon Stawinski
Joey Wojciechowski
45.40
May 7
Northern Area Last Chance
2.
Noah Cetnar
Adam Hartzell
Simon Stawinski
Christopher Klobuchir
47.33
Apr 18
Butler Invitational
3.
Caedon West
Simon Stawinski
Adam Hartzell
Noah Cetnar
48.29
Apr 6
Knock Relays
4x200 Relay -
1.
Dan Corcoran
Caedon West
Samuel Freyermuth
Luke Klutschkowski
1:53.72
Apr 6
Knock Relays
4x400 Relay
1.
Adam Hartzell
Luke Klutschkowski
Liam King
Mike Formica
3:41.80
May 7
Northern Area Last Chance
2.
Noah Cetnar
Mike Formica
Adam Hartzell
Holden Stallsmith
3:50.91
Apr 18
Butler Invitational
3.
Noah Cetnar
Adam Hartzell
Liam King
Mike Formica
3:56.03
Apr 6
Knock Relays
4.
Ethan Wymer
Samuel Freyermuth
Luke Klutschkowski
Daniel Deal
4:00.34
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4x800 Relay
1.
Holden Stallsmith
Luke Klutschkowski
Michael Swantner
Andrew McIntosh
8:53.32
May 7
Northern Area Last Chance
2.
Holden Stallsmith
Braden Zukowski
Michael Swantner
Mike Formica
8:58.59
Apr 18
Butler Invitational
3.
Holden Stallsmith
Michael Swantner
Braden Zukowski
Mike Formica
8:59.89
Apr 6
Knock Relays
4.
Ethan Wymer
Daniel Deal
Luke Klutschkowski
Samuel Freyermuth
9:22.80
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
Relay Team
10:00.09
Apr 6
Knock Relays
Swedish 100-200-300-400m -
1.
Relay Team
2:16.33
Apr 6
Knock Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Steve Sinka
Dan Corcoran
Samuel Freyermuth
Ethan Wymer
4:22.66
Apr 6
Knock Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Andrew McIntosh
Michael Swantner
Holden Stallsmith
Braden Zukowski
12:06.40
Apr 6
Knock Relays
2.
Relay Team
13:16.16
Apr 6
Knock Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.
Relay Team
1:18.18
Apr 6
Knock Relays
Shot Put - 12lb
1.
10
Dalton Reed
46' 6
PR
Apr 6
Knock Relays
2.
10
Joshua Rohland
41' 4.5
May 7
Northern Area Last Chance
3.
9
Alexander Cotton
37' 11
Apr 6
Knock Relays
4.
11
Matthew Behary
33' 8
PR
Apr 6
Knock Relays
5.
9
Braydon Sloan
30' 9
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
10
Jacob Mock
28' 8.5
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
7.
-
Logan Klemm
28' 7.5
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
8.
-
Cameron Densmore
28' 6.5
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
9.
12
Brandon Bastin
28' 5
PR
Apr 6
Knock Relays
Discus - 1.6kg
1.
10
Joshua Rohland
127' 3.5
Apr 6
Knock Relays
2.
9
Alexander Cotton
114' 5.5
Apr 6
Knock Relays
3.
10
Dalton Reed
104' 8.5
Apr 6
Knock Relays
4.
9
Braydon Sloan
95' 8.5
Apr 6
Knock Relays
5.
11
Earnie Zilka
94' 8.5
PR
Apr 6
Knock Relays
6.
12
Brandon Bastin
73' 1.5
PR
Apr 6
Knock Relays
7.
10
Jacob Mock
62' 5
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
8.
10
Colin Quinn
61' 4
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
9.
-
Logan Klemm
56' 2
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Javelin - 800g
1.
10
Dalton Reed
137' 3
PR
May 7
Northern Area Last Chance
2.
11
Earnie Zilka
113' 3
PR
Apr 18
Butler Invitational
3.
9
Alexander Cotton
100' 5
Apr 6
Knock Relays
4.
11
Matthew Behary
98' 5.5
PR
Apr 6
Knock Relays
5.
9
Braydon Sloan
94' 5
Apr 6
Knock Relays
6.
-
Cameron Densmore
79' 3
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
7.
10
Jacob Mock
79' 1
Apr 6
Knock Relays
8.
10
Colin Quinn
66' 6
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
High Jump
1.
11
Braedan Collins
5' 2
PR
Apr 6
Knock Relays
2.
10
Daniel Deal
5' 1
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Long Jump
1.
12
Evan Quinn
17' 8.5
PR
Apr 18
Butler Invitational
2.
12
Noah Cetnar
17' 7
PR
Apr 18
Butler Invitational
3.
10
Joseph Knochel
16' 3
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
10
Steve Sinka
15' 10.5
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
11
Howard Hunt
15' 6
Apr 6
Knock Relays
Triple Jump
1.
12
Evan Quinn
37' 0.75
PR
Apr 18
Butler Invitational
2.
11
Howard Hunt
36' 1.75
PR
Apr 18
Butler Invitational
3.
10
Joseph Knochel
34' 8
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
10
Steve Sinka
34' 0
PR
Apr 6
Knock Relays
Womens
100 Meters
1.
9
Mia Savannah
14.22
Apr 18
Butler Invitational
2.
11
Abigail Palya
16.05
Apr 18
Butler Invitational
200 Meters
1.
11
Abby Shearer
29.18
PR
Apr 18
Butler Invitational
2.
10
Kiarra Andrasko
31.68
Apr 18
Butler Invitational
400 Meters
1.
11
Gabrielle Oskin
1:13.06
Apr 18
Butler Invitational
800 Meters
1.
12
Lindsey Fanton
2:40.21
Apr 18
Butler Invitational
2.
9
Jaydon Crawford
2:41.44
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
3.
9
Jocelyne Holko
2:53.95
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
11
Megan Swantner
2:56.39
PR
Apr 18
Butler Invitational
1600 Meters
1.
11
Sammy Jo Barnes
5:38.65
PR
Apr 6
Knock Relays
2.
11
Amelia Walls
5:56.34
Apr 18
Butler Invitational
3.
9
Jaydon Crawford
6:16.67
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
9
Jocelyne Holko
6:29.86
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
9
Elyse Chess
6:33.78
Apr 18
Butler Invitational
3200 Meters
1.
11
Sammy Jo Barnes
11:39.92
PR
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
100m Hurdles - 33"
1.
10
Kaylynn Brumbaugh
17.15
PR
May 7
Northern Area Last Chance
2.
9
Ava Fields
19.97
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
10
Kaylynn Brumbaugh
52.31
PR
Apr 18
Butler Invitational
2.
11
Stephanie Justi
1:04.22
PR
Apr 6
Knock Relays
3.
11
Megan Swantner
1:05.87
PR
Apr 6
Knock Relays
4x100 Relay
1.
Kiarra Andrasko
Kaylynn Brumbaugh
Abby Shearer
Mia Savannah
53.70
May 7
Northern Area Last Chance
2.
Kiarra Andrasko
Mia Savannah
Abby Shearer
Kaylynn Brumbaugh
54.46
Apr 18
Butler Invitational
3.
Kaylynn Brumbaugh
Kiarra Andrasko
Mia Savannah
Abby Shearer
54.51
Apr 6
Knock Relays
4x200 Relay -
1.
Kiarra Andrasko
Gabrielle Oskin
Abby Shearer
Mia Savannah
1:59.79
Apr 6
Knock Relays
4x400 Relay
1.
Kiarra Andrasko
Mia Savannah
Abby Shearer
Heather Wittmer
4:27.63
May 7
Northern Area Last Chance
2.
Kaylynn Brumbaugh
Heather Wittmer
Mia Savannah
Abby Shearer
4:32.93
Apr 18
Butler Invitational
3.
Heather Wittmer
Abby Shearer
Mia Savannah
Gabrielle Oskin
4:38.36
Apr 6
Knock Relays
4x800 Relay
1.
Sammy Jo Barnes
Elyse Chess
Lindsey Fanton
Amelia Walls
10:23.93
May 7
Northern Area Last Chance
2.
Amelia Walls
Heather Wittmer
Lindsey Fanton
Elyse Chess
10:29.13
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
3.
Sammy Jo Barnes
Elyse Chess
Heather Wittmer
Amelia Walls
10:32.58
Apr 6
Knock Relays
4.
Amelia Walls
Gabrielle Oskin
Elyse Chess
Heather Wittmer
11:08.52
Apr 18
Butler Invitational
Swedish 100-200-300-400m -
1.
Relay Team
2:54.37
Apr 6
Knock Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Macy Ambrose
Emilie Jones
Jaydon Crawford
Jocelyne Holko
5:23.49
Apr 6
Knock Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Amelia Walls
Elyse Chess
Lindsey Fanton
Sammy Jo Barnes
14:05.24
Apr 6
Knock Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Relay Team
1:26.43
Apr 6
Knock Relays
Shot Put - 4kg
1.
9
Shelby Cirrincione
30' 3.5
PR
Apr 18
Butler Invitational
2.
11
Rory McCune
26' 0.5
Apr 6
Knock Relays
3.
11
Ally Albert
22' 6
PR
Apr 6
Knock Relays
4.
10
Brianna Downing
21' 8
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
-
Kylee McGee
19' 11
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
10
Briana Tekely
19' 3
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Discus - 1kg
1.
11
Ally Albert
73' 11
PR
Apr 6
Knock Relays
2.
9
Shelby Cirrincione
72' 9
Apr 18
Butler Invitational
3.
10
Brianna Downing
71' 6
Apr 6
Knock Relays
4.
11
Rory McCune
69' 8.5
Apr 6
Knock Relays
5.
10
Briana Tekely
65' 0
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
-
Kylee McGee
46' 8
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Javelin - 600g
1.
10
Brianna Downing
82' 11
Apr 6
Knock Relays
2.
11
Ally Albert
81' 0
PR
Apr 18
Butler Invitational
3.
11
Rory McCune
64' 6
Apr 6
Knock Relays
4.
10
Briana Tekely
62' 2.5
Apr 6
Knock Relays
5.
-
Kylee McGee
51' 11
PR
Apr 6
Knock Relays
6.
9
Shelby Cirrincione
50' 7.5
PR
Apr 6
Knock Relays
High Jump
1.
9
Shannon Holmes
4' 4
PR
Apr 6
Knock Relays
2.
11
Julia Burgard
4' 2
PR
Apr 6
Knock Relays
Long Jump
1.
9
Shannon Holmes
12' 9.75
Apr 18
Butler Invitational
2.
10
Macy Ambrose
12' 9
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
3.
11
Abigail Palya
12' 4.5
PR
Apr 18
Butler Invitational
4.
11
Julia Burgard
12' 4
PR
Apr 6
Knock Relays
5.
11
Emilie Jones
10' 7
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Triple Jump
1.
9
Shannon Holmes
30' 10.5
Apr 18
Butler Invitational
2.
11
Julia Burgard
28' 6
PR
Apr 18
Butler Invitational
3.
11
Abigail Palya
28' 2
PR
Apr 6
Knock Relays
4.
10
Macy Ambrose
26' 1
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
*Recent improvement