Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2011
2010
2009
2008
2007
2006
1999
1982
1981
1980
1978
1975
1971
Indoor
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2014
2013
2012
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Marcus Dreher
11.94
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
2.
10
Kole Wertman
11.97
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
3.
11
Owen Allen
12.16
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
4.
9
Ashton Gilbert
13.04
PR
May 4
Lamberson Invitational
200 Meters
1.
10
Kole Wertman
24.75
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
2.
9
Ashton Gilbert
25.99
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
400 Meters
1.
11
Owen Allen
54.81
PR
May 4
Lamberson Invitational
2.
12
Kody Schooley
58.37
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
800 Meters
1.
11
Nathan Sullivan
2:19.01
May 4
Lamberson Invitational
2.
11
Ephraim Delegrange
2:20.86
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
3.
9
Josiah Ankney
2:25.36
PR
May 4
Lamberson Invitational
4.
12
Kody Schooley
2:30.41
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
1600 Meters
1.
11
Ephraim Delegrange
5:02.98
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
9
Josiah Ankney
5:28.80
PR
May 4
Lamberson Invitational
3200 Meters
1.
12
Michael Myers
10:41.47
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
9
Josh Myers
11:06.66
PR
May 4
Lamberson Invitational
3.
11
Ephraim Delegrange
11:50.16
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Josh Swift
17.64
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
9
Kyler Baird
17.79
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
10
Jack Figgins
45.39
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
11
Josh Swift
45.66
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
3.
9
Kyler Baird
48.69
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
46.32
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
Kole Wertman
Owen Allen
Mason Commiso
Marcus Dreher
46.65
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
3.
Kole Wertman
Ashton Gilbert
Nathan Sullivan
Marcus Dreher
47.59
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
4.
Kole Wertman
Owen Allen
Kyler Baird
Marcus Dreher
48.38
May 4
Lamberson Invitational
4x200 Relay -
1.
Kole Wertman
Marcus Dreher
Ashton Gilbert
Owen Allen
1:39.23
May 4
Lamberson Invitational
2.
Kole Wertman
Elias Delagrange
Ashton Gilbert
Jack Figgins
1:42.70
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
4x400 Relay
1.
Nathan Sullivan
Jack Figgins
Elias Delagrange
Kody Schooley
3:59.63
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
Owen Allen
Elias Delagrange
Kody Schooley
Nathan Sullivan
4:00.92
May 4
Lamberson Invitational
3.
Isaac Ridgeway
Jack Figgins
Kody Schooley
Elias Delagrange
4:03.73
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
4x800 Relay
1.
Nathan Sullivan
Michael Myers
Kody Schooley
Ephraim Delegrange
9:12.19
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
Josiah Ankney
Elias Delagrange
Ephraim Delegrange
Michael Myers
9:33.60
May 4
Lamberson Invitational
3.
Josiah Ankney
Nathan Sullivan
Ephraim Delegrange
Josh Myers
10:08.98
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Josh White
38' 8.5
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
10
Ian Greutman
37' 1
May 4
Lamberson Invitational
3.
10
Boston Hootman
35' 8.75
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
Discus - 1.6kg
1.
10
Chase Railing
117' 7
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
11
Josh Carns
111' 3
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
High Jump
1.
12
Michael Myers
5' 2
PR
May 4
Lamberson Invitational
Pole Vault
1.
12
Marcus Dreher
12' 7
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
2.
10
Isaac Ridgeway
9' 6
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
Long Jump
1.
12
Marcus Dreher
19' 9.25
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
2.
9
Kyler Baird
17' 3.25
PR
May 4
Lamberson Invitational
Womens
100 Meters
1.
12
Alexa Michael
13.30
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
12
Harlee Shuman
13.98
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
3.
9
Emily Harmon
15.03
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
4.
-
Vanessa Martin
18.13
PR
May 4
Lamberson Invitational
200 Meters
1.
9
Emma Shuman
28.99
PR
May 4
Lamberson Invitational
2.
12
Tiffany Chiappetta
29.45
May 4
Lamberson Invitational
3.
12
Alexa Michael
31.46
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
400 Meters
1.
12
Tiffany Chiappetta
1:03.06
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
9
Emma Shuman
1:06.90
PR
May 4
Lamberson Invitational
3.
12
Angela Betz
1:19.89
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
4.
10
Addison Strubing
1:20.73
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
800 Meters
1.
12
Tiffany Chiappetta
2:37.12
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
2.
9
Taylor Metz
2:49.81
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
1600 Meters
1.
12
Makayla Sullivan
5:26.67
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
12
Tiffany Chiappetta
5:47.61
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
3.
9
Taylor Metz
6:12.92
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
4.
10
Elizabeth Delegrange
7:41.92
PR
May 4
Lamberson Invitational
3200 Meters
1.
12
Makayla Sullivan
11:39.07
PR
May 24
OHSAA D3 Region 10
2.
12
Tiffany Chiappetta
13:40.67
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
12
Noelle Nuttle
19.19
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
9
Emily Taylor
20.54
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
3.
9
Jade Sigman
21.90
May 4
Lamberson Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
9
Emily Taylor
56.18
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
9
Jade Sigman
1:04.77
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
4x100 Relay
1.
Alexa Michael
Sidney Slattery
Emma Shuman
Harlee Shuman
54.32
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:54.76
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
Sidney Slattery
Alexa Michael
Emma Shuman
Harlee Shuman
1:56.74
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
3.
Tiffany Chiappetta
Alexa Michael
Emma Shuman
Emily Taylor
1:58.08
May 4
Lamberson Invitational
4.
Sidney Slattery
Emily Taylor
Emma Shuman
Riley Figgins
1:59.45
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:38.02
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
Emma Shuman
Taylor Metz
Makayla Sullivan
Tiffany Chiappetta
4:42.33
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
3.
Angela Betz
Addison Strubing
Emily Taylor
Noelle Nuttle
5:23.54
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
4x800 Relay
1.
Tiffany Chiappetta
Makayla Sullivan
Taylor Metz
Emma Shuman
10:32.46
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
Tiffany Chiappetta
Makayla Sullivan
Angela Betz
Taylor Metz
11:01.83
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
Shot Put - 4kg
1.
9
Mary Grace Siebenaler
26' 1.25
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
12
Emma Payne
22' 0
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
Discus - 1kg
1.
12
Emma Payne
106' 3
PR
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
2.
9
Mary Grace Siebenaler
92' 1
PR
May 4
Lamberson Invitational
3.
12
Edith Avalos
78' 1
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
High Jump
1.
12
Riley Figgins
5' 0
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
2.
12
Noelle Nuttle
4' 6
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
9
Emily Harmon
4' 6
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
Pole Vault
1.
12
Noelle Nuttle
8' 0
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
2.
10
Audrey Johnsonbaugh
7' 6
PR
Apr 6
Bob Eisenhart Invitational
9
Emma Shuman
7' 6
PR
May 4
Lamberson Invitational
4.
9
Emily Taylor
6' 6
May 4
Lamberson Invitational
Long Jump
1.
12
Harlee Shuman
16' 6.5
May 24
OHSAA D3 Region 10
2.
12
Riley Figgins
15' 2
May 18
OHSAA D3 Northwest District - Archbold
*Recent improvement