Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
1996
1995
1994
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1983
1982
1981
1980
1979
1977
1975
1972
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Mick Lawrence
11.20
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
2.
10
Camron O'Connor
11.23
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
9
Jozef Deruytter
12.44c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
4.
10
Ryan Brackett
13.24c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
5.
9
Cole Ettinger
13.34c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
6.
9
Samuel Clark
13.64c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
7.
9
Matthew Angelino
14.24c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
8.
9
Avery Shinkawa
14.34c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
9.
9
Hansen Song
15.14c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
200 Meters
1.
12
Mick Lawrence
22.61
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
2.
10
Camron O'Connor
22.93
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
9
Jozef Deruytter
25.54c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
4.
10
Ryan Brackett
26.44c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
5.
11
Albin Barone
27.34c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
9
Samuel Clark
27.34c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
7.
9
Joseph Cimperman
27.54c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
8.
9
Cole Ettinger
27.74c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
9.
9
Matthew Angelino
27.94c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
10.
9
Avery Shinkawa
28.44c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
11.
9
Hansen Song
30.74c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
12.
11
William Bazzone
30.84c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
400 Meters
1.
10
Camron O'Connor
51.93
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
2.
10
Brenden Levey
55.65
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
9
Zach Muckle
1:00.64c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
4.
9
Tristan Spearry
1:01.74c
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
9
Joseph Cimperman
1:01.74c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
6.
10
Alexander Fisher
1:01.94c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
7.
9
Samuel Clark
1:06.14c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
800 Meters
1.
12
Duncan Taber
2:00.06
PR
May 25
OHSAA D2 Region 5
2.
12
Marshall Sadowski
2:10.88
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
3.
9
Hunter Longo
2:12.64
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
4.
11
Alexander Partain
2:12.99
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
5.
9
Samuel Mitchell
2:34.3h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
6.
11
Joshua Brady
2:35.6h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
7.
9
Owen Gasser
2:38.0h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
8.
11
John Campbell
2:38.7h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
1600 Meters
1.
9
Hunter Longo
4:38.45
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
2.
11
Tyler Feeney
4:40.92
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
3.
11
Alexander Partain
5:01.56
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
4.
12
Jacob Freese
5:08.85
PR
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
5.
11
Charles Kukla
5:37.8h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
6.
9
Carter Kilby
5:38.9h
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
7.
11
Paul Gordos
5:39.4h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
8.
11
Rand Singer
5:42.0h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
9.
9
Benjamin Gordos
5:47.2h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
10.
9
Calvin Struk-Marn
5:48.5h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
11.
9
Adam Hamdan
5:49.3h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
12.
9
Owen Gasser
5:56.5h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
13.
11
Albin Barone
5:56.9h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
14.
11
Joshua Brady
5:57.1h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
3200 Meters
1.
11
Tyler Feeney
10:40.56
PR
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
2.
12
Jacob Freese
11:08.46
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
3.
12
Thomas Wirbel
11:09.32
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
110m Hurdles - 39"
1.
10
Andrew Neimeier
17.27
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
2.
9
Lance Buescher
18.44c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
3.
9
Joseph Cimperman
21.44c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
300m Hurdles - 36"
1.
11
Tucker White
46.74c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
2.
10
Owen McClintock
46.90
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
10
Andrew Neimeier
47.18
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
4x100 Relay
1.
Camron O'Connor
Samuel Grobelny
Andrew Zimmer
Mick Lawrence
45.69
Apr 6
Nordonia Knight Relays
2.
Relay Team
47.49
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
3.
Paul Fierman
Lance Buescher
J.C. Deruytter
Andrew Zimmer
47.93
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
4.
Paul Fierman
Samuel Grobelny
Andrew Zimmer
Lance Buescher
48.01
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
5.
Alexander Fisher
Lance Buescher
Jozef Deruytter
Ryan Brackett
53.54c
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
4x200 Relay -
1.
Camron O'Connor
Paul Fierman
Andrew Zimmer
Mick Lawrence
1:35.80
Apr 6
Nordonia Knight Relays
2.
Owen McClintock
Andrew Zimmer
Paul Fierman
J.C. Deruytter
1:40.88
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
3.
Relay Team
1:42.66
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
4.
Ryan Brackett
Tristan Spearry
Tucker White
Brenden Levey
1:43.2h
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
4x400 Relay
1.
Brenden Levey
Owen McClintock
Duncan Taber
Alexander Partain
3:46.22
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
2.
Duncan Taber
Brenden Levey
Tucker White
Camron O'Connor
3:51.22
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
3.
Paul Fierman
Tucker White
Zach Muckle
Camron O'Connor
3:52.95
Apr 6
Nordonia Knight Relays
4.
Brenden Levey
Zach Muckle
Tucker White
Tristan Spearry
3:53.5h
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
5.
Brenden Levey
Alexander Fisher
Owen McClintock
Zach Muckle
4:03.54
Apr 6
Nordonia Knight Relays
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:29.05
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
2.
Duncan Taber
Hunter Longo
Marshall Sadowski
Tyler Feeney
8:33.29
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
Marshall Sadowski
Duncan Taber
Tyler Feeney
Hunter Longo
8:35.33
May 25
OHSAA D2 Region 5
4.
Hunter Longo
Duncan Taber
Marshall Sadowski
Tyler Feeney
8:51.30
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
5.
Alexander Partain
Thomas Wirbel
Isaac Bourne
Jacob Freese
9:25.48
Apr 6
Nordonia Knight Relays
6.
Charles Asplin
Ethan Baker
Owen Pope
Ryan Mateyo
9:46.54
Apr 6
Nordonia Knight Relays
7.
Stephen Rust
Charles Kukla
Carter Kilby
Albin Barone
9:56.2h
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
8.
Rand Singer
Trey Taylor
Calvin Struk-Marn
Paul Gordos
10:20.6h
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
9.
Adam Hamdan
William Bazzone
Benjamin Gordos
George Ives
10:58.3h
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
4x1600 Relay
1.
Hunter Longo
Duncan Taber
Marshall Sadowski
Tyler Feeney
19:21.40
Apr 6
Nordonia Knight Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Paul Fierman
Samuel Grobelny
Zach Muckle
Andrew Zimmer
1:49.60
Apr 6
Nordonia Knight Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Marshall Sadowski
Tyler Feeney
Duncan Taber
Hunter Longo
11:39.44
Apr 6
Nordonia Knight Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Sean Cusack
34' 7.5
PR
Apr 6
Nordonia Knight Relays
2.
10
Colin Cusack
34' 0
PR
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
3.
12
Daniel Newell
32' 9
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
4.
10
Jackson Chinnici
32' 1
PR
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
5.
10
Luke Volpe
26' 2.75
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
6.
10
Thomas Gregoire
25' 3.25
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
Discus - 1.6kg
1.
10
Owen McClintock
107' 2
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
2.
10
Ben Tinsley
101' 9
PR
Apr 6
Nordonia Knight Relays
3.
9
Henry Newell
83' 0
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
4.
10
Jackson Chinnici
77' 9
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
5.
10
Luke Volpe
76' 5
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
High Jump
1.
9
Alex Cantor
5' 6
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
2.
11
Jacob Baraona
5' 3
PR
Apr 6
Nordonia Knight Relays
3.
12
Zachary Goodwin
5' 0
PR
Apr 6
Nordonia Knight Relays
Pole Vault
1.
11
Brian Lordan
12' 0
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
2.
10
Michael Tropf
10' 6
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
Long Jump
1.
12
Mick Lawrence
21' 4
PR
Apr 6
Nordonia Knight Relays
2.
12
Zachary Goodwin
18' 0
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
11
Adam Munday
16' 8.5
PR
Apr 6
Nordonia Knight Relays
4.
9
Matthew Angelino
14' 1.5
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
5.
9
Matthew Daniels
8' 8
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
Womens
100 Meters
1.
11
Ellen Guddy
13.69
PR
Apr 6
Nordonia Knight Relays
2.
10
Katherine Nelson
14.66
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
12
Camryn Safenovitz
14.74c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
4.
10
Simone Zingales
15.24c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
5.
9
Abigail Owens
16.24c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
200 Meters
1.
11
Ellen Guddy
28.45
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
2.
12
Maggie Munday
29.69
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
10
Morgan Kittle
30.88
(-2.5)
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
4.
10
Katherine Nelson
31.34c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
5.
12
Camryn Safenovitz
31.54c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
6.
10
Simone Zingales
32.74c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
7.
11
Manuela Pineiros
32.84c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
400 Meters
1.
10
Tallulah Haskett
1:00.45
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
2.
11
Katie Schumacher
1:01.85
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
11
Eliza Larkin
1:04.57
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
4.
12
Maggie Munday
1:09.21
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
5.
12
Chandler Wood
1:09.94c
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
800 Meters
1.
12
Catherine Coffey
2:13.66
Jun 1
OHSAA D2 State Track & Field Championships
2.
9
Claire Coffey
2:23.10
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
3.
9
Claire Stinson
2:35.66
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
1600 Meters
1.
9
Rose Hoelzel
5:06.07
Jun 1
OHSAA D2 State Track & Field Championships
2.
12
Katarina Lechman
5:47.58
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
3.
9
Claire Stinson
5:48.18
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
4.
10
Emily Heater
6:33.5h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
5.
10
Gillian Brown
6:35.4h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
6.
10
Jamie Dustin
6:37.8h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
7.
9
Grace Goodin
6:48.8h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
8.
9
Abigail Laws
6:49.9h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
9.
10
Lillian Karyo
6:51.2h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
10.
9
Julia Stotter
6:53.3h
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
3200 Meters
1.
11
Hannah Clark
11:51.89
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
2.
9
Claire Stinson
12:54.57
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
12
Katarina Lechman
13:10.01
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
4.
11
Jenna Mrofcheck
13:55.99
PR
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
10
Morgan Kittle
17.41
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
2.
10
Abigail Alberts
17.73
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
12
Niah Johnson
19.24c
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
300m Hurdles - 30"
1.
10
Abigail Alberts
53.11
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
2.
10
Morgan Kittle
54.50
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
10
Annie Scott
55.08
PR
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
55.28
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
2.
Ellen Guddy
Katherine Nelson
Camryn Safenovitz
Morgan Kittle
55.64
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
Ellen Guddy
Abigail Alberts
Camryn Safenovitz
Morgan Kittle
56.37
Apr 6
Nordonia Knight Relays
4.
Katherine Nelson
Simone Zingales
Camila Loudermilk
Camryn Safenovitz
58.60
Apr 6
Nordonia Knight Relays
4x200 Relay -
1.
Maggie Munday
Molly Nachtwey
Ellen Guddy
Katie Schumacher
1:57.00
Apr 6
Nordonia Knight Relays
2.
Morgan Kittle
Molly Nachtwey
Ellen Guddy
Katie Schumacher
2:00.82
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
3.
Molly Nachtwey
Katherine Nelson
Chandler Wood
Simone Zingales
2:02.73
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
4x400 Relay
1.
Tallulah Haskett
Rose Hoelzel
Catherine Coffey
Claire Coffey
4:02.79
May 25
OHSAA D2 Region 5
2.
Relay Team
4:04.13
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
3.
Tallulah Haskett
Claire Coffey
Hannah Clark
Azzurra Opperman
4:04.52
Jun 1
OHSAA D2 State Track & Field Championships
4.
Tallulah Haskett
Azzurra Opperman
Claire Coffey
Catherine Coffey
4:06.98
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
5.
Azzurra Opperman
Tallulah Haskett
Claire Coffey
Catherine Coffey
4:13.84
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
6.
Maggie Munday
Katie Schumacher
Molly Nachtwey
Chandler Wood
4:35.71
Apr 6
Nordonia Knight Relays
4x800 Relay
1.
Hannah Clark
Claire Coffey
Rose Hoelzel
Catherine Coffey
9:18.20
Jun 1
OHSAA D2 State Track & Field Championships
2.
Relay Team
9:22.87
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
3.
Hannah Clark
Rose Hoelzel
Claire Coffey
Catherine Coffey
9:33.35
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
4.
Claire Coffey
Rose Hoelzel
Tallulah Haskett
Azzurra Opperman
9:56.19
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
5.
Hannah Clark
Rose Hoelzel
Tallulah Haskett
Azzurra Opperman
10:03.49
Apr 6
Nordonia Knight Relays
6.
Claire Stinson
Jenna Mrofcheck
Claire Coffey
Madeleine Scott
10:49.74
Apr 6
Nordonia Knight Relays
7.
Gillian Brown
Lillian Karyo
Marley Goodwin
Jamie Dustin
12:07.2h
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
4x1600 Relay
1.
Catherine Coffey
Hannah Clark
Rose Hoelzel
Katarina Lechman
22:49.68
Apr 6
Nordonia Knight Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Ellen Guddy
Morgan Kittle
Katie Schumacher
Maggie Munday
2:04.28
Apr 6
Nordonia Knight Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Jenna Mrofcheck
Claire Stinson
Eliza Larkin
Claire Coffey
14:33.47
Apr 6
Nordonia Knight Relays
Shot Put - 4kg
1.
12
Caylah Mccamon
33' 11
PR
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
2.
11
Kaitlyn Castelluccio
25' 1
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
12
Helen Goble
20' 0.75
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
4.
10
Olivia Calhoun
20' 0
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
Discus - 1kg
1.
12
Caylah Mccamon
80' 2
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
2.
12
Helen Goble
69' 7
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
3.
10
Olivia Calhoun
67' 5
PR
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
4.
11
Kaitlyn Castelluccio
60' 2
PR
Apr 30
Hawken vs. Chagrin Falls
High Jump
1.
11
Delaney Gilmore
4' 9
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
2.
12
Niah Johnson
4' 6
PR
Apr 6
Nordonia Knight Relays
Pole Vault
1.
11
Delaney Gilmore
8' 0
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Bedford
2.
10
Annie Scott
7' 0
PR
Apr 12
Aurora Greenman Invitational
3.
11
Olivia Kohler
6' 0
PR
Apr 6
Nordonia Knight Relays
Long Jump
1.
12
Maggie Munday
14' 4
Apr 6
Nordonia Knight Relays
2.
10
Annie Scott
13' 8.5
PR
May 8
Chagrin Valley Conference Championship - Chagrin
3.
11
Molly Nachtwey
12' 6.25
PR
Apr 6
Nordonia Knight Relays
*Recent improvement