Season:
2021 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2004
2003
2000
1999
Indoor
2017
2016
2013
2012
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Devin Burns
10.94
(.3)
PR
Apr 30
East Valley Qualifier
2.
11
MarcAnthony Sanchez
11.16
(1.6)
May 15
AIA D2 State Track & Field Championships
3.
12
AJ Hamil
11.44
(2.3)
PR
Mar 26
Toro Invitational
4.
10
Eli Jackson
11.46
(-.6)
Apr 26
Gilbert City Meet
5.
10
Preston Rohr
11.99
(2.6)
Mar 26
Toro Invitational
200 Meters
1.
12
Devin Burns
22.07
(-.2)
PR
Apr 20
ALTIS Carry the Shield (Hosted by Red Mountain)
2.
11
MarcAnthony Sanchez
22.69
(.1)
May 15
AIA D2 State Track & Field Championships
3.
10
Eli Jackson
23.21
(2.0)
Apr 10
81st NIKE Chandler Rotary
4.
12
AJ Hamil
23.27
(-1.7)
PR
Apr 30
East Valley Qualifier
5.
10
Preston Rohr
24.69
(-1.7)
Apr 26
Gilbert City Meet
6.
10
Connor Littau
25.20
(.2)
PR
Mar 26
Toro Invitational
7.
9
Joseph Arce
30.21
(.8)
PR
Apr 17
Al Nelson Invitational
400 Meters
1.
12
Devin Burns
49.98
PR
Apr 30
East Valley Qualifier
2.
12
AJ Hamil
53.64
PR
Mar 26
Toro Invitational
3.
9
Cannon Schwarz
58.01
Apr 26
Gilbert City Meet
4.
12
John Holderfield
1:00.39
Mar 26
Toro Invitational
5.
10
Preston Rohr
1:01.12
Apr 30
East Valley Qualifier
6.
12
Xavier Arce
1:01.23
PR
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
800 Meters
1.
11
Terrence Keyes
1:54.45
PR
May 5
Northeast Valley Championships
2.
11
Javier Garcia
2:01.81
PR
May 5
Northeast Valley Championships
3.
9
Evin Greenfield
2:11.69
PR
May 5
Northeast Valley Championships
4.
11
Jefferson Sees
2:13.74
PR
Apr 26
Gilbert City Meet
5.
10
Leo Freestone
2:15.53
May 5
Northeast Valley Championships
6.
11
Oscar Gregorio
2:17.54
PR
Apr 26
Gilbert City Meet
7.
11
Juan Varila
2:18.78
PR
Apr 2
Red Mountain Rampage
8.
9
Santiago Moreno
2:25.26
Mar 26
Toro Invitational
9.
11
Isaac Greenfield
2:30.58
Apr 17
Al Nelson Invitational
10.
11
Edgar Gonzalez
2:31.71
Apr 26
Gilbert City Meet
11.
11
Wilmer Sandoval
2:35.98
Mar 26
Toro Invitational
1600 Meters
1.
11
Terrence Keyes
4:15.34
PR
May 15
AIA D2 State Track & Field Championships
2.
11
Javier Garcia
4:27.26
Apr 30
East Valley Qualifier
3.
11
Jefferson Sees
4:32.00
PR
Apr 30
East Valley Qualifier
4.
10
Leo Freestone
4:53.91
Mar 26
Toro Invitational
5.
11
Oscar Gregorio
4:58.86
PR
May 5
Northeast Valley Championships
6.
9
Evin Greenfield
4:59.00
PR
Apr 26
Gilbert City Meet
7.
12
Brendan Beals
5:24.42
May 5
Northeast Valley Championships
8.
11
Wilmer Sandoval
5:27.69
PR
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
9.
9
Santiago Moreno
5:29.24
Apr 26
Gilbert City Meet
10.
11
Edgar Gonzalez
5:33.23
Apr 17
Al Nelson Invitational
11.
11
Isaac Greenfield
6:03.06
Apr 2
Red Mountain Rampage
3200 Meters
1.
11
Terrence Keyes
9:17.53
May 15
AIA D2 State Track & Field Championships
2.
11
Javier Garcia
9:33.83
Apr 20
ALTIS Carry the Shield (Hosted by Red Mountain)
3.
11
Jefferson Sees
9:46.00
PR
May 5
Northeast Valley Championships
4.
11
Juan Varila
10:40.99
PR
Apr 30
East Valley Qualifier
5.
11
Oscar Gregorio
10:41.26
PR
Apr 30
East Valley Qualifier
6.
12
Brendan Beals
11:48.48
Apr 30
East Valley Qualifier
7.
11
Wilmer Sandoval
11:55.18
Apr 17
Al Nelson Invitational
8.
11
Edgar Gonzalez
12:47.18
Apr 2
Red Mountain Rampage
110m Hurdles - 39"
1.
9
Vance Nilsson
16.63
(-1.7)
May 5
Northeast Valley Championships
2.
10
Connor Littau
17.56
(.1)
Apr 30
East Valley Qualifier
3.
9
Braeden Gorzitze
18.29
(-1.2)
May 5
Northeast Valley Championships
4.
10
Preston Rohr
22.57
(1.7)
PR
Apr 10
81st NIKE Chandler Rotary
300m Hurdles - 36"
1.
9
Vance Nilsson
42.43
May 15
AIA D2 State Track & Field Championships
2.
10
Connor Littau
42.77
May 15
AIA D2 State Track & Field Championships
3.
9
Braeden Gorzitze
45.56
Apr 30
East Valley Qualifier
4.
12
Xavier Arce
52.43
PR
Apr 30
East Valley Qualifier
4x100 Relay
1.
MarcAnthony Sanchez
AJ Hamil
Eli Jackson
Devin Burns
42.60
Apr 30
East Valley Qualifier
2.
MarcAnthony Sanchez
AJ Hamil
Devin Burns
Eli Jackson
42.77
Apr 26
Gilbert City Meet
3.
Relay Team
42.97
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
4.
MarcAnthony Sanchez
AJ Hamil
Eli Jackson
Preston Rohr
43.61
May 15
AIA D2 State Track & Field Championships
4x200 Relay -
1.
John Holderfield
Logan Littau
Dallin Sumrall
Connor Littau
1:41.99
Apr 2
Red Mountain Rampage
4x400 Relay
1.
MarcAnthony Sanchez
Preston Rohr
Eli Jackson
Devin Burns
3:30.09
Apr 30
East Valley Qualifier
2.
Connor Littau
Vance Nilsson
MarcAnthony Sanchez
Eli Jackson
3:31.53
May 15
AIA D2 State Track & Field Championships
3.
Eli Jackson
Devin Burns
MarcAnthony Sanchez
Terrence Keyes
3:32.43
Apr 26
Gilbert City Meet
4.
Connor Littau
MarcAnthony Sanchez
Eli Jackson
Devin Burns
3:34.54
May 5
Northeast Valley Championships
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:14.69
May 5
Northeast Valley Championships
2.
Javier Garcia
Jefferson Sees
Juan Varila
Terrence Keyes
8:24.06
May 15
AIA D2 State Track & Field Championships
3.
Javier Garcia
Leo Freestone
Jefferson Sees
Terrence Keyes
8:34.60
Apr 2
Red Mountain Rampage
4.
Javier Garcia
Isaac Greenfield
Brendan Beals
Leo Freestone
9:01.20
Apr 26
Gilbert City Meet
5.
Leo Freestone
Isaac Greenfield
Santiago Moreno
Wilmer Sandoval
9:49.41
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
6.
Isaac Greenfield
Santiago Moreno
Edgar Gonzalez
Wilmer Sandoval
10:07.98
Apr 30
East Valley Qualifier
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Evin Greenfield
Cannon Schwarz
Oscar Gregorio
Juan Varila
12:18.39
Apr 2
Red Mountain Rampage
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.
Preston Rohr
Braeden Gorzitze
Connor Littau
Vance Nilsson
1:22.42
Apr 2
Red Mountain Rampage
Shot Put - 12lb
1.
11
Tobias Hawkins
45' 7
May 5
Northeast Valley Championships
2.
11
Carson Bryce
38' 10.5
Apr 10
81st NIKE Chandler Rotary
3.
10
Mason Reading
36' 9.5
May 5
Northeast Valley Championships
4.
10
Owen Korab
33' 1.5
PR
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
5.
9
Nolan Baumgarten
25' 0
PR
Apr 26
Gilbert City Meet
Discus - 1.6kg
1.
11
Carson Bryce
137' 9
Apr 30
East Valley Qualifier
2.
10
Owen Korab
110' 5
PR
May 5
Northeast Valley Championships
3.
11
Tobias Hawkins
106' 8
PR
Apr 10
81st NIKE Chandler Rotary
4.
10
Mason Reading
103' 0
May 5
Northeast Valley Championships
5.
9
Nolan Baumgarten
58' 5.5
Apr 2
Red Mountain Rampage
Javelin - 800g
1.
10
Mason Reading
117' 7
Apr 26
Gilbert City Meet
2.
9
Nolan Baumgarten
92' 1
Apr 26
Gilbert City Meet
3.
10
Owen Korab
82' 11
PR
Apr 17
Al Nelson Invitational
High Jump
1.
12
Logan Littau
5' 6
PR
Apr 10
81st NIKE Chandler Rotary
2.
9
Vance Nilsson
5' 4
PR
Mar 26
Toro Invitational
3.
9
Braeden Gorzitze
5' 3
Apr 26
Gilbert City Meet
Long Jump
1.
10
Brigdon Godard
18' 10
(1.0)
PR
Apr 2
Red Mountain Rampage
2.
12
Logan Littau
18' 8.5
(2.5)
PR
Apr 26
Gilbert City Meet
3.
9
Vance Nilsson
17' 8.5
(.0)
PR
Apr 10
81st NIKE Chandler Rotary
4.
9
Dallin Sumrall
17' 2
(2.1)
Apr 26
Gilbert City Meet
5.
12
Isaac Farret
15' 2
(2.0)
Apr 2
Red Mountain Rampage
6.
11
Joel Pizarro
14' 10
(-1.7)
PR
Apr 17
Al Nelson Invitational
Triple Jump
1.
10
Brigdon Godard
39' 2.5
(2.4)
PR
Apr 26
Gilbert City Meet
2.
12
Isaac Farret
33' 9
(-1.5)
May 5
Northeast Valley Championships
Womens
100 Meters
1.
9
Leah Hellmann
13.36
(-1.4)
PR
Apr 26
Gilbert City Meet
2.
12
Hannah Pak
13.81
(1.3)
PR
Mar 26
Toro Invitational
3.
11
Jocelyn Mills
13.98
(-1.6)
PR
Apr 26
Gilbert City Meet
4.
10
Tatum Cadden
14.07
(-.5)
Apr 17
Al Nelson Invitational
5.
11
Emma Ruffley
14.39
(1.3)
Apr 17
Al Nelson Invitational
6.
11
Arianna Keitt
14.99
(1.9)
PR
Apr 2
Red Mountain Rampage
200 Meters
1.
9
Leah Hellmann
27.19
(.2)
PR
Apr 30
East Valley Qualifier
2.
12
Hannah Pak
28.90
(-1.0)
PR
May 5
Northeast Valley Championships
3.
11
Emma Ruffley
29.31
(-1.0)
PR
Apr 30
East Valley Qualifier
4.
10
Tatum Cadden
29.34
(-2.7)
PR
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
400 Meters
1.
11
Halle Lindfors
1:05.23
Apr 26
Gilbert City Meet
2.
9
Kitana Pabon-Diaz
1:05.25
Apr 17
Al Nelson Invitational
3.
12
Hannah Pak
1:07.09
PR
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
800 Meters
1.
11
Halle Lindfors
2:26.53
PR
May 5
Northeast Valley Championships
2.
9
Kitana Pabon-Diaz
2:33.08
PR
May 5
Northeast Valley Championships
3.
9
Evie Sees
2:47.76
Apr 26
Gilbert City Meet
4.
9
Lily Ferguson
3:01.28
PR
May 5
Northeast Valley Championships
5.
12
Ashlyn McKendrick
3:10.30
Apr 26
Gilbert City Meet
1600 Meters
1.
11
Halle Lindfors
5:27.91
PR
Apr 30
East Valley Qualifier
2.
9
Evie Sees
6:21.98
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
3.
12
Ashlyn McKendrick
7:11.66
Apr 17
Al Nelson Invitational
4.
9
Lily Ferguson
7:38.33
PR
Mar 26
Toro Invitational
3200 Meters
1.
9
Evie Sees
15:18.16
PR
May 5
Northeast Valley Championships
2.
12
Ashlyn McKendrick
15:34.83
Mar 26
Toro Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
11
Sydney Patrick
18.33
(-2.6)
PR
Apr 17
Al Nelson Invitational
2.
12
Kendal Martinez
20.81
(-2.4)
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
3.
11
Jocelyn Mills
21.07
(-.4)
PR
Apr 17
Al Nelson Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
11
Sydney Patrick
53.54
May 5
Northeast Valley Championships
4x100 Relay
1.
Jocelyn Mills
Leah Hellmann
Tatum Cadden
Hannah Pak
52.47
May 5
Northeast Valley Championships
2.
Relay Team
52.68
May 5
Northeast Valley Championships
3.
Emma Ruffley
Leah Hellmann
Hannah Pak
Tatum Cadden
52.70
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
4.
Jocelyn Mills
Leah Hellmann
Emma Ruffley
Tatum Cadden
53.26
Apr 30
East Valley Qualifier
5.
Jocelyn Mills
Tatum Cadden
Leah Hellmann
Hannah Pak
53.48
Apr 10
81st NIKE Chandler Rotary
6.
Jocelyn Mills
Tatum Cadden
Leah Hellmann
Emma Ruffley
54.62
Mar 26
Toro Invitational
4x400 Relay
1.
Kitana Pabon-Diaz
Tatum Cadden
Hannah Pak
Leah Hellmann
4:09.47
May 15
AIA D2 State Track & Field Championships
2.
Relay Team
4:11.52
May 5
Northeast Valley Championships
3.
Halle Lindfors
Kitana Pabon-Diaz
Tatum Cadden
Leah Hellmann
4:14.96
May 5
Northeast Valley Championships
4.
Kitana Pabon-Diaz
Sydney Patrick
Halle Lindfors
Leah Hellmann
4:27.56
Apr 26
Gilbert City Meet
4x800 Relay
1.
Halle Lindfors
Evie Sees
Lily Ferguson
Kitana Pabon-Diaz
11:02.40
May 5
Northeast Valley Championships
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
16:09.78
Apr 2
Red Mountain Rampage
Shot Put - 4kg
1.
12
Gabrielle Potter
23' 5.75
PR
Apr 2
Red Mountain Rampage
2.
10
Ella Hogan
22' 2
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
3.
10
Sarabella Stusen
20' 1
Apr 26
Gilbert City Meet
Discus - 1kg
1.
12
Gabrielle Potter
83' 1
PR
Apr 17
Al Nelson Invitational
2.
10
Ella Hogan
75' 9
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
3.
10
Sarabella Stusen
52' 3
Apr 2
Red Mountain Rampage
Javelin - 600g
1.
12
Kendal Martinez
67' 11
PR
Apr 10
81st NIKE Chandler Rotary
2.
12
Gabrielle Potter
67' 9
Mar 26
Toro Invitational
3.
10
Sarabella Stusen
66' 9
Apr 2
Red Mountain Rampage
4.
10
Ella Hogan
50' 9
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
High Jump
1.
11
Jocelyn Mills
4' 6
PR
Apr 10
81st NIKE Chandler Rotary
9
Leah Hellmann
4' 6
PR
Apr 2
Red Mountain Rampage
3.
11
Arianna Keitt
4' 0
PR
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
Long Jump
1.
9
Leah Hellmann
17' 5.5
(.3)
PR
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
2.
11
Emma Ruffley
14' 6
(1.4)
PR
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
3.
12
Kendal Martinez
12' 9
(.0)
Mar 26
Toro Invitational
4.
10
Tatum Cadden
12' 3
(.6)
Mar 26
Toro Invitational
5.
9
Kitana Pabon-Diaz
11' 7.5
(-1.1)
PR
Apr 17
Al Nelson Invitational
Triple Jump
1.
10
Tatum Cadden
29' 1.5
(1.1)
Apr 24
9th Annual Pioneer Invitational
*Recent improvement