Season:
2021 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
1999
1997
1995
1994
1993
1992
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1981
1978
1977
1976
1971
1968
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2006
2005
2004
1984
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Tivaughn Robinson
10.86
(1.6)
PR
May 12
Lake Erie League Championships
2.
12
Jahdae Walker
11.58
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
3.
12
Jordan Thomas
11.82
May 1
Mentor Cardinal Relays
4.
9
Khalid Nicholson
12.00
(1.6)
PR
May 12
Lake Erie League Championships
9
Julius Maximo
12.00
PR
May 7
Solon Comets Invitational
6.
10
Rayne James
12.74
PR
May 7
Solon Comets Invitational
7.
11
Andrew Dipuccio
12.83
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
8.
10
Djohn Thopmson
12.91
PR
Apr 17
Beachwood Invitational
9.
10
Jackson Sloan Parks
13.45
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
10.
9
Chace McMillian
14.05
PR
May 7
Solon Comets Invitational
200 Meters
1.
12
Tivaughn Robinson
22.28
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
12
Gabriel Tolbert
22.50
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
9
Khalid Nicholson
24.94
Apr 17
GlenOak Second Sole Eagle Elite
4.
11
Andrew Dipuccio
26.29
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
5.
11
Oscar Chapnick
26.84
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
6.
10
Alex Semple
27.39
Apr 17
Beachwood Invitational
7.
9
Kai James
27.83
PR
May 7
Solon Comets Invitational
8.
9
Chace McMillian
29.40
PR
May 7
Solon Comets Invitational
9.
11
Aaron Witt
30.36
PR
Apr 17
Beachwood Invitational
400 Meters
1.
11
Brandon Walker
52.90
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
12
Gabriel Tolbert
53.98
PR
May 7
Euclid Relays
3.
9
Julius Maximo
54.01
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
4.
11
Luke Stefanski
54.70
PR
May 7
Solon Comets Invitational
5.
11
Andrew Dipuccio
58.64
PR
Apr 17
Beachwood Invitational
6.
11
Alexander Eli Rager
1:02.47
PR
May 7
Solon Comets Invitational
7.
10
Alex Semple
1:03.25
May 7
Solon Comets Invitational
8.
11
Alexander E Rager
1:04.22
Apr 17
Beachwood Invitational
9.
11
Oscar Chapnick
1:05.96
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
10.
11
Amar Green
1:06.50
PR
May 7
Solon Comets Invitational
800 Meters
1.
11
William iii Welsh
2:03.26
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
11
Ayande Joseph
2:04.18
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
10
Angelo Parrino
2:08.91
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
4.
12
Sam Rostetter
2:14.02
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
5.
11
Will Welsh
2:14.04
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
6.
9
Julius Maximo
2:15.06
PR
May 7
Solon Comets Invitational
7.
11
Marcel Prochoroff
2:17.28
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
8.
11
Maclin Stupay
2:30.71
May 1
Mentor Cardinal Relays
1600 Meters
1.
12
Deandre Hall
4:27.51
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
11
Gage Weingart
4:40.93
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
10
Angelo Parrino
4:45.31
May 7
Solon Comets Invitational
4.
11
Maclin Stupay
4:52.47
PR
May 1
Mentor Cardinal Relays
5.
10
Andre Poggio
4:58.21
PR
Apr 24
Amherst Comet Relays
6.
11
Grant Lemay
5:04.19
May 7
Euclid Relays
7.
9
Connor Peppard
5:10.65
May 7
Solon Comets Invitational
8.
10
Nico Moulthrop
5:11.14
PR
Apr 17
Beachwood Invitational
9.
11
Cody Englander
5:15.65
May 1
Mentor Cardinal Relays
10.
12
Max Kornblut
5:17.80
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
3200 Meters
1.
12
Deandre Hall
9:53.87
PR
May 1
Mentor Cardinal Relays
2.
10
Angelo Parrino
10:10.75
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
10
Andre Poggio
10:46.34
May 12
Lake Erie League Championships
4.
10
Nico Moulthrop
10:54.76
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
5.
11
Cody Englander
11:00.63
May 7
Solon Comets Invitational
6.
12
Max Kornblut
11:15.64
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
7.
11
Tyler Nordstrom
11:19.04
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
8.
10
Brian Fox
11:57.66
PR
May 7
Solon Comets Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
11
Andrew Loney
44.75
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
2.
9
Kai James
47.82
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
10
Tarik Nicholson
51.04
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
4x100 Relay
1.
Gabriel Tolbert
Jahdae Walker
Khalid Nicholson
Tivaughn Robinson
43.17
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
Khalid Nicholson
Tivaughn Robinson
Gabriel Tolbert
Jahdae Walker
43.43
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
Alex Semple
Aaron Witt
Amar Green
Tarik Nicholson
49.79
May 7
Solon Comets Invitational
4.
Kai James
Rayne James
Aaron Witt
Digamo Richards
53.51
Apr 17
Beachwood Invitational
4x200 Relay -
1.
Tivaughn Robinson
Gabriel Tolbert
Brandon Walker
Jahdae Walker
1:28.93
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
Gabriel Tolbert
Jahdae Walker
Brandon Walker
Tivaughn Robinson
1:29.64
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
Gabriel Tolbert
Jahdae Walker
Khalid Nicholson
Tivaughn Robinson
1:29.85
May 12
Lake Erie League Championships
4.
Gabriel Tolbert
Jahdae Walker
Alexander Benson
Brandon Walker
1:33.61
May 1
Mentor Cardinal Relays
5.
Gabriel Tolbert
Jordan Thomas
Oscar Chapnick
Alexander Benson
1:33.75
Apr 10
Ned Weingart Relays
6.
Relay Team
1:33.78
Apr 24
Amherst Comet Relays
7.
Gabriel Tolbert
Jordan Thomas
Brandon Walker
Jahdae Walker
1:33.89
Apr 17
GlenOak Second Sole Eagle Elite
8.
Kai James
Rayne James
Digamo Richards
Andrew Dipuccio
1:46.06
Apr 17
Beachwood Invitational
4x400 Relay
1.
Gabriel Tolbert
Deandre Hall
Ayande Joseph
Julius Maximo
3:28.30
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
Ayande Joseph
Julius Maximo
Deandre Hall
Gabriel Tolbert
3:30.67
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
Ayande Joseph
Deandre Hall
Luke Stefanski
Julius Maximo
3:37.48
May 7
Solon Comets Invitational
4.
Gabriel Tolbert
Julius Maximo
Alexander Benson
Brandon Walker
3:40.95
May 1
Mentor Cardinal Relays
5.
Relay Team
3:41.60
Apr 24
Amherst Comet Relays
6.
Julius Maximo
Alexander Benson
Brandon Walker
Tivaughn Robinson
3:45.88
Apr 17
GlenOak Second Sole Eagle Elite
7.
Julius Maximo
Alexander Benson
Brandon Walker
Oscar Chapnick
3:47.31
Apr 10
Ned Weingart Relays
8.
Sam Rostetter
Luke Stefanski
Marcel Prochoroff
Grant Lemay
3:49.55
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
9.
Gage Weingart
Angelo Parrino
William iii Welsh
Logan Duffett
4:01.73
May 7
Solon Comets Invitational
10.
Alex Semple
Amar Green
Digamo Richards
Andrew Dipuccio
4:16.08
Apr 17
Beachwood Invitational
4x800 Relay
1.
William iii Welsh
Ayande Joseph
Angelo Parrino
Deandre Hall
8:15.84
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
Angelo Parrino
Luke Stefanski
Deandre Hall
Ayande Joseph
8:33.02
May 7
Solon Comets Invitational
3.
Ayande Joseph
Will Welsh
Gage Weingart
Angelo Parrino
8:35.22
May 1
Mentor Cardinal Relays
4.
Sam Rostetter
Will Welsh
Maclin Stupay
Ayande Joseph
8:40.18
Apr 10
Ned Weingart Relays
5.
Relay Team
8:47.62
Apr 24
Amherst Comet Relays
6.
Luke Stefanski
Grant Lemay
Sam Rostetter
Marcel Prochoroff
9:06.15
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
7.
Maclin Stupay
Grant Lemay
Sam Rostetter
Tyler Nordstrom
9:11.70
May 7
Euclid Relays
8.
Deandre Hall
Cody Englander
Angelo Parrino
Tyler Nordstrom
9:11.75
Apr 17
GlenOak Second Sole Eagle Elite
9.
Gage Weingart
Marcel Prochoroff
Sam Rostetter
Nico Moulthrop
9:20.14
Apr 17
Beachwood Invitational
4x1600 Relay
1.
Relay Team
19:23.15
Apr 24
Amherst Comet Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Gabriel Tolbert
Jahdae Walker
Tivaughn Robinson
Alexander Benson
1:38.65
May 1
Mentor Cardinal Relays
2.
Ethan Bryant
Eyan Bryant
Khalid Nicholson
Ayden King
1:40.27
May 7
Euclid Relays
3.
Relay Team
1:41.46
Apr 24
Amherst Comet Relays
4.
Andrew Loney
Rayne James
Ethan Bryant
Andrew Dipuccio
1:45.46
Apr 10
Ned Weingart Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Angelo Parrino
Will Welsh
Gage Weingart
Deandre Hall
11:13.87
May 1
Mentor Cardinal Relays
2.
Relay Team
11:22.50
Apr 24
Amherst Comet Relays
3.
Deandre Hall
Luke Stefanski
Gage Weingart
Angelo Parrino
11:35.78
Apr 10
Ned Weingart Relays
4.
Eric Pieper
Sam Rostetter
Tyler Nordstrom
Max Kornblut
13:09.01
May 7
Euclid Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Hasim Rashid
47' 6.5
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
2.
10
Jackson Sloan Parks
27' 11
May 7
Solon Comets Invitational
3.
10
Jacks Sloan Parks
22' 8
Apr 17
Beachwood Invitational
Discus - 1.6kg
1.
11
Hasim Rashid
128' 8
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
10
Jackson Sloan Parks
81' 9
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
10
Jacks Sloan Parks
64' 2.5
Apr 17
Beachwood Invitational
High Jump
1.
11
Ethan Bryant
6' 5
May 7
Euclid Relays
2.
11
Elijah Nevels
6' 2
May 1
Mentor Cardinal Relays
3.
11
Amar Green
5' 0
PR
May 7
Solon Comets Invitational
Long Jump
1.
12
Jahdae Walker
21' 1.5
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
2.
11
Eyan Bryant
20' 7.5
PR
May 1
Mentor Cardinal Relays
3.
12
Jordan Thomas
19' 4.5
PR
May 1
Mentor Cardinal Relays
4.
12
Alexander Benson
17' 11
PR
Apr 24
Amherst Comet Relays
5.
11
Elijah Nevels
16' 5.25
PR
May 1
Mentor Cardinal Relays
6.
11
Aaron Witt
14' 10
PR
May 7
Solon Comets Invitational
7.
10
Alex Semple
13' 5.5
PR
Apr 17
Beachwood Invitational
Womens
100 Meters
1.
10
Jayla Talley
13.53
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
11
ava Miller
13.65
PR
Apr 17
Beachwood Invitational
3.
-
Octavia Woodson
14.07
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
4.
9
Jada Burge
14.82
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
5.
9
Skylar Walker
14.95
PR
May 7
Solon Comets Invitational
6.
9
Ella Kaplan
15.10
PR
May 7
Solon Comets Invitational
7.
9
Caleigh Grimberg
16.17
PR
May 7
Solon Comets Invitational
200 Meters
1.
11
Erin Williams
25.92
(1.9)
PR
May 12
Lake Erie League Championships
2.
10
Kyla Taress
26.76
(1.9)
PR
May 12
Lake Erie League Championships
3.
10
Meilani Walker
28.49
PR
Apr 17
GlenOak Second Sole Eagle Elite
4.
10
Jayla Talley
29.01
PR
May 7
Solon Comets Invitational
5.
9
Jada Burge
31.05
PR
May 7
Solon Comets Invitational
6.
9
Ella Kaplan
31.23
PR
Apr 17
Beachwood Invitational
7.
9
Skylar Walker
31.39
PR
May 7
Solon Comets Invitational
400 Meters
1.
12
Anna Krouse
1:01.01
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
12
Esti Goldstein
1:06.97
PR
May 12
Lake Erie League Championships
3.
10
Jayla Talley
1:10.08
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
4.
9
Lucy Rostetter
1:18.82
PR
Apr 17
Beachwood Invitational
5.
-
Brooke Byrd
1:26.15
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
6.
9
Caleigh Grimberg
1:28.09
PR
May 7
Solon Comets Invitational
800 Meters
1.
12
Morgan Fowler
2:21.37
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
11
Paige Pulver
2:22.91
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
12
Anna Krouse
2:25.33
PR
Apr 17
GlenOak Second Sole Eagle Elite
4.
12
Esti Goldstein
2:37.51
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
5.
11
Grace Fraser
2:43.03
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
6.
10
Gracie Carrier
2:43.94
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
7.
12
Audrey Burnard
2:47.25
PR
May 7
Solon Comets Invitational
8.
11
Lydia Vadnal
2:50.12
Apr 17
Beachwood Invitational
1600 Meters
1.
11
Mia Compton-Engle
5:15.00
PR
Apr 17
GlenOak Second Sole Eagle Elite
2.
9
Caroline Harrison
5:19.88
PR
May 7
Solon Comets Invitational
3.
12
Avery Blaszak
5:25.25
May 1
Mentor Cardinal Relays
4.
11
Caroline Lamb
5:27.13
PR
May 7
Solon Comets Invitational
5.
11
Anna Carpenter
5:28.08
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
6.
11
Paige Pulver
5:51.22
PR
Apr 17
GlenOak Second Sole Eagle Elite
7.
11
Grace Fraser
6:01.89
PR
Apr 17
Beachwood Invitational
8.
11
Lydia Vadnal
6:03.66
May 7
Solon Comets Invitational
9.
10
Gracie Carrier
6:06.55
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
10.
9
Julia Filby
6:12.63
PR
May 7
Solon Comets Invitational
3200 Meters
1.
11
Mia Compton-Engle
11:03.11
PR
May 7
Euclid Relays
2.
12
Avery Blaszak
11:18.09
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
11
Anna Carpenter
11:37.90
PR
May 1
Mentor Cardinal Relays
4.
11
Aziza Reddy
12:30.12
PR
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
5.
9
Rachel Stringer
13:00.91
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
6.
11
Caroline Lamb
13:12.94
Apr 17
Beachwood Invitational
7.
12
Lauren Sheperd
13:43.10
May 7
Solon Comets Invitational
4x100 Relay
1.
Kyla Taress
Hilary Shakleton
Meilani Walker
Erin Williams
49.64
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
Jayla Talley
Hilary Shakleton
Meilani Walker
Erin Williams
51.48
May 1
Mentor Cardinal Relays
3.
Relay Team
51.83
Apr 24
Amherst Comet Relays
4.
Kyla Taress
Meilani Walker
Hilary Shakleton
Erin Williams
52.08
Apr 17
GlenOak Second Sole Eagle Elite
5.
Jayla Talley
Jada Burge
Ella Kaplan
Monet Jones
55.60
May 7
Solon Comets Invitational
4x200 Relay -
1.
Kyla Taress
Hilary Shakleton
Meilani Walker
Erin Williams
1:45.21
May 12
Lake Erie League Championships
2.
Kyla Taress
Hilary Shakleton
Meilani Walker
Morgan Fowler
1:46.83
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
Kyla Taress
Meilani Walker
Hilary Shakleton
Erin Williams
1:49.31
Apr 17
GlenOak Second Sole Eagle Elite
4.
Kyla Taress
Octavia Woodson
Meilani Walker
Hilary Shakleton
1:52.55
Apr 10
Ned Weingart Relays
5.
Jayla Talley
Jada Burge
Ella Kaplan
Monet Jones
2:03.41
May 7
Solon Comets Invitational
4x400 Relay
1.
Morgan Fowler
Anna Krouse
Paige Pulver
Hilary Shakleton
4:04.63
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
Kyla Taress
Anna Krouse
Hilary Shakleton
Erin Williams
4:15.96
Apr 17
GlenOak Second Sole Eagle Elite
3.
Morgan Fowler
Anna Krouse
Hilary Shakleton
Paige Pulver
4:16.41
May 12
Lake Erie League Championships
4.
Grace Fraser
Caroline Lamb
Esti Goldstein
Gracie Carrier
4:21.22
May 7
Solon Comets Invitational
5.
Anna Krouse
Kyla Taress
Hilary Shakleton
Erin Williams
4:24.68
May 1
Mentor Cardinal Relays
6.
Kyla Taress
Ella Kaplan
Meilani Walker
Hilary Shakleton
4:35.47
Apr 10
Ned Weingart Relays
7.
Relay Team
4:54.79
May 7
Solon Comets Invitational
8.
Esti Goldstein
Caroline Lamb
Gracie Carrier
Anna Carpenter
4:56.41
Apr 17
Beachwood Invitational
4x800 Relay
1.
Morgan Fowler
Anna Krouse
Mia Compton-Engle
Paige Pulver
9:32.32
May 28
OHSAA D1 Region 1
2.
Caroline Harrison
Anna Krouse
Mia Compton-Engle
Morgan Fowler
9:33.77
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
Paige Pulver
Caroline Harrison
Anna Krouse
Morgan Fowler
9:40.11
May 7
Solon Comets Invitational
4.
Anna Krouse
Mia Compton-Engle
Paige Pulver
Morgan Fowler
9:44.51
May 1
Mentor Cardinal Relays
5.
Mia Compton-Engle
Paige Pulver
Avery Blaszak
Morgan Fowler
10:00.56
Apr 17
GlenOak Second Sole Eagle Elite
6.
Avery Blaszak
Mia Compton-Engle
Esti Goldstein
Grace Fraser
10:06.83
May 7
Euclid Relays
7.
Relay Team
10:14.58
Apr 24
Amherst Comet Relays
8.
Caroline Harrison
Grace Fraser
Caroline Lamb
Esti Goldstein
10:21.72
Apr 10
Ned Weingart Relays
9.
Caroline Harrison
Anna Carpenter
Grace Fraser
Esti Goldstein
10:38.49
Apr 17
Beachwood Invitational
10.
Grace Fraser
Caroline Lamb
Esti Goldstein
Gracie Carrier
10:50.98
Apr 30
Avon Reynolds Invitational
4x1600 Relay
1.
Relay Team
22:13.59
Apr 24
Amherst Comet Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Kyla Taress
Meilani Walker
Erin Williams
Hilary Shakleton
1:54.12
May 7
Euclid Relays
2.
Relay Team
1:55.67
Apr 24
Amherst Comet Relays
3.
Kyla Taress
Octavia Woodson
Meilani Walker
Hilary Shakleton
1:58.90
Apr 10
Ned Weingart Relays
4.
Jayla Talley
Jada Burge
Ella Kaplan
Skylar Walker
2:08.11
May 1
Mentor Cardinal Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
12:49.51
Apr 24
Amherst Comet Relays
2.
Morgan Fowler
Caroline Harrison
Anna Carpenter
Mia Compton-Engle
12:55.45
May 1
Mentor Cardinal Relays
3.
Morgan Fowler
Anna Krouse
Mia Compton-Engle
Anna Carpenter
13:00.16
Apr 10
Ned Weingart Relays
4.
Andrea Yasinsky
Esti Goldstein
Grace Fraser
Gracie Carrier
14:16.48
May 7
Euclid Relays
Shot Put - 4kg
1.
12
Sable Landingham
36' 10.5
PR
May 28
OHSAA D1 Region 1
2.
11
Kayla Mack
31' 0
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
3.
9
Sadie Gordon
23' 11.5
PR
May 7
Solon Comets Invitational
4.
9
Gabrielle Abercrombie
21' 9
PR
May 1
Mentor Cardinal Relays
Discus - 1kg
1.
12
Sable Landingham
108' 1
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
9
Alyson Garfield
107' 4
PR
Apr 17
Beachwood Invitational
3.
11
Kayla Mack
87' 5
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
4.
9
Sadie Gordon
81' 5
PR
Apr 17
Beachwood Invitational
High Jump
1.
11
Erin Williams
5' 0
PR
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
2.
10
Meilani Walker
4' 6
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
3.
9
Raja Troupe
4' 2
PR
Apr 10
Ned Weingart Relays
Pole Vault
1.
10
Kyla Taress
9' 3
May 21
OHSAA D1 Northeast District - Riverside
Long Jump
1.
10
Meilani Walker
16' 7.5
May 1
Mentor Cardinal Relays
2.
10
Kyla Taress
16' 1
PR
May 1
Mentor Cardinal Relays
*Recent improvement