Season:
2021 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
1999
1997
1996
1995
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1981
1980
1977
1976
1975
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Michael Swoope
11.37
(1.4)
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
12
Julian Grimes
11.63
(.7)
PR
May 1
40th Optimist Meet
3.
12
Michael Swoope Jr.
11.68
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
4.
12
Tommy Dees
11.83
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
5.
11
Marquez Rodgers
11.86
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
6.
12
Robert Young-Jones
11.97
(-.7)
PR
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
200 Meters
1.
10
Tajh Poole
23.10
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
2.
12
Daemond Gibbons
23.20
(-.6)
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
3.
12
Daymond Gibbons
23.55
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
4.
12
Michael Swoope
24.24
(-.6)
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
5.
12
Robert Young-Jones
24.72
(2.6)
PR
May 1
40th Optimist Meet
6.
12
Tommy Dees
25.09
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
7.
11
Marquez Rodgers
25.82
PR
May 8
Woodridge Wrap Up
400 Meters
1.
12
Daymond Gibbons
52.03
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
2.
12
Daemond Gibbons
52.69
PR
May 1
40th Optimist Meet
3.
9
Qi Marreon marks
52.76
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
4.
11
Lay'veire Belton
56.24
PR
May 8
Woodridge Wrap Up
5.
11
Marquez Rodgers
58.36
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
800 Meters
1.
11
Qi Aden Marks
2:02.27
PR
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
11
Qi'Aden Marks
2:05.52
Apr 17
Russ Parsons Invitational
3.
11
Qi Aden Marks
2:07.26
PR
May 8
Woodridge Wrap Up
4.
9
Jameson Decatur-Boyd
2:09.84
May 15
Akron Public Schools Championships
5.
10
James Nelloms
2:21.26
PR
May 1
40th Optimist Meet
6.
11
Lay'veire Belton
2:26.40
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
1600 Meters
1.
11
Qi Aden Marks
4:52.13
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
11
Qi'Aden Marks
4:54.77
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
3.
11
Qi Aden Marks
5:05.59
PR
May 8
Woodridge Wrap Up
4.
10
James Nelloms
5:13.32
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
5.
9
Jameson Decatur-Boyd
5:21.15
May 15
Akron Public Schools Championships
6.
9
Qi Marreon marks
5:29.71
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
3200 Meters
1.
11
Qi Aden Marks
11:56.78
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
10
James Nelloms
12:00.41
May 15
Akron Public Schools Championships
3.
11
Lay'veire Belton
12:09.71
PR
May 1
40th Optimist Meet
110m Hurdles - 39"
1.
11
Josiah McCann
18.07
(-.3)
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
9
Eli Austin
19.46
(-.3)
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
300m Hurdles - 36"
1.
12
Julian Grimes
49.38
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
11
Josiah McCann
49.41
May 15
Akron Public Schools Championships
3.
9
Eli Austin
51.19
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
4x100 Relay
1.
Julian Grimes
Tajh Poole
Michael Swoope
Daemond Gibbons
43.85
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
Tommy Dees
Tajh Poole
Robert Young-Jones
Michael Swoope
44.37
May 15
Akron Public Schools Championships
3.
Relay Team
45.36
May 8
Woodridge Wrap Up
4.
Julian Grimes
Marquez Rodgers
Tommy Dees
Robert Young-Jones
45.49
Apr 23
East Palestine Relays
4x200 Relay -
1.
Julian Grimes
Tajh Poole
Michael Swoope
Daemond Gibbons
1:30.87
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
Qi Aden Marks
Tajh Poole
Michael Swoope
Daemond Gibbons
1:31.21
May 29
OHSAA D2 Region 5
3.
Michael Swoope
Tajh Poole
Qi Marreon marks
Daemond Gibbons
1:32.26
May 15
Akron Public Schools Championships
4.
Julian Grimes
Daemond Gibbons
Marquez Rodgers
Michael Swoope
1:33.73
Apr 23
East Palestine Relays
5.
Michael Swoope Jr.
Daymond Gibbons
Robert Young-Jones
Tajh Poole
1:35.23
Apr 17
Russ Parsons Invitational
6.
Relay Team
1:36.32
May 8
Woodridge Wrap Up
4x400 Relay
1.
Daemond Gibbons
Qi Marreon marks
Jameson Decatur-Boyd
Lay'veire Belton
3:29.82
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
Daemond Gibbons
Qi Marreon marks
Qi Aden Marks
Lay'veire Belton
3:33.39
May 29
OHSAA D2 Region 5
3.
Daemond Gibbons
Qi Marreon marks
Jameson Decatur-Boyd
Qi Aden Marks
3:36.54
May 15
Akron Public Schools Championships
4.
Daymond Gibbons
Michael Swoope Jr.
Qi Marreon marks
Qi'Aden Marks
3:37.47
Apr 17
Russ Parsons Invitational
5.
Daemond Gibbons
Michael Swoope
Qi Marreon marks
Qi Aden
3:39.08
Apr 23
East Palestine Relays
6.
Daemond Gibbons
Michael Swoope
Qi Marreon marks
Qi Aden Marks
3:51.32
May 1
40th Optimist Meet
4x800 Relay
1.
Jameson Decatur-Boyd
Qi Marreon marks
James Nelloms
Qi Aden Marks
8:35.41
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
Qi Marreon marks
Jameson Decatur-Boyd
James Nelloms
Qi Aden Marks
8:39.90
May 15
Akron Public Schools Championships
3.
Relay Team
9:05.58
May 8
Woodridge Wrap Up
4.
Qi Marreon marks
Jameson Decatur-Boyd
Lay'veire Belton
Qi'Aden Marks
9:09.23
Apr 17
Russ Parsons Invitational
5.
Qi Marreon marks
Jameson Decatur-Boyd
Lay'veire Belton
Qi Aden
9:17.77
Apr 23
East Palestine Relays
4x1600 Relay
1.
Jameson Decatur-Boyd
Qi Marreon marks
Qi Aden
James Nelloms
21:17.93
Apr 23
East Palestine Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Tommy Dees
Marquez Rodgers
Tyreall Tucker
Lay'veire Belton
1:44.83
Apr 23
East Palestine Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Jameson Decatur-Boyd
Qi Marreon marks
Qi Aden
James Nelloms
12:07.58
Apr 23
East Palestine Relays
Shot Put - 12lb
1.
9
Tinell Edwards
37' 3.25
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
12
LeANdre Hollinshed
36' 6
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
3.
10
Javan Fair
26' 11.25
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
Discus - 1.6kg
1.
9
Tinell Edwards
91' 7
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
12
LeANdre Hollinshed
74' 5.5
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
3.
10
Javan Fair
69' 2
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
High Jump
1.
12
Darius Woods
6' 4
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
12
Julian Grimes
5' 8
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
Long Jump
1.
12
Darius Woods
20' 7
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
12
Julian Grimes
18' 8.75
Apr 23
East Palestine Relays
Womens
100 Meters
1.
12
Nevaeh Lewis
12.25
(.3)
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
11
Damya Barker
12.52
(.3)
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
3.
12
Da'Veonna Nash
13.04
(-.1)
PR
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
4.
10
Zoe Sanders
13.39
(2.6)
PR
May 1
40th Optimist Meet
5.
12
Trayonna James
14.53
Apr 17
Russ Parsons Invitational
200 Meters
1.
12
Nevaeh Lewis
25.42
(.0)
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
11
Tay'Onia Whitaker
26.13
(.0)
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
3.
10
Zoe Sanders
27.60
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
4.
11
Nya Sanders
28.19
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
400 Meters
1.
11
Tay'Onia Whitaker
1:00.54
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
11
Nya Sanders
1:03.63
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
3.
9
Sandra King
1:08.35
Apr 17
Russ Parsons Invitational
4.
11
Aneres Gould
1:17.17
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
800 Meters
1.
9
Sandra King
2:37.68
PR
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
9
Aaliyah Wilkerson
2:50.24
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
3.
9
Naomi Mays
2:57.23
PR
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
1600 Meters
1.
9
Naomi Mays
6:35.74
PR
May 1
40th Optimist Meet
2.
9
Aaliyah Wilkerson
6:49.09
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
3200 Meters
1.
9
Naomi Mays
15:56.46
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
100m Hurdles - 33"
1.
11
Damya Barker
14.73
(.9)
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
9
Aaliyah Banks
15.26
(.9)
PR
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
3.
11
Aneres Gould
20.16
Apr 17
Russ Parsons Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
11
Damya Barker
44.02
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
9
Aaliyah Banks
46.30
PR
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
3.
12
Breanna Banks
50.07
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
4x100 Relay
1.
Da'Veonna Nash
Tay'Onia Whitaker
Zoe Sanders
Nevaeh Lewis
49.75
May 29
OHSAA D2 Region 5
2.
Relay Team
50.30
May 8
Woodridge Wrap Up
3.
Trayonna James
Tay'Onia Whitaker
Zoe Sanders
Nevaeh Lewis
51.09
Apr 23
East Palestine Relays
4x200 Relay -
1.
Damya Barker
Breanna Banks
Tay'Onia Whitaker
Nevaeh Lewis
1:42.65
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
Da'Veonna Nash
Breanna Banks
Tay'Onia Whitaker
Nevaeh Lewis
1:44.43
May 15
Akron Public Schools Championships
3.
Damya Barker
Breanna Banks
Zoe Sanders
Nevaeh Lewis
1:46.48
Apr 17
Russ Parsons Invitational
4x400 Relay
1.
Da'Veonna Nash
Breanna Banks
Tay'Onia Whitaker
Damya Barker
3:57.36
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
Da'Veonna Nash
Breanna Banks
Zoe Sanders
Damya Barker
4:13.12
May 15
Akron Public Schools Championships
3.
Tay'Onia Whitaker
Breanna Banks
Nya Sanders
Damya Barker
4:13.74
Apr 23
East Palestine Relays
4.
Nevaeh Lewis
Breanna Banks
Nya Sanders
Damya Barker
4:15.62
Apr 17
Russ Parsons Invitational
4x800 Relay
1.
Aaliyah Wilkerson
Nya Sanders
Sandra King
Naomi Mays
11:31.99
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
Iona Woodall-Melton
Aaliyah Wilkerson
Sandra King
Naomi Mays
11:46.37
May 1
40th Optimist Meet
3.
Nya Sanders
Aaliyah Wilkerson
Sandra King
Naomi Mays
12:12.48
Apr 23
East Palestine Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Trayonna James
Zoe Sanders
Nevaeh Lewis
Aaliyah Banks
1:58.38
Apr 23
East Palestine Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Sandra King
Nya Sanders
Aaliyah Wilkerson
Naomi Mays
16:12.54
Apr 23
East Palestine Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Aaliyah Banks
Damya Barker
Trayonna James
Aneres Gould
1:11.67
Apr 23
East Palestine Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Amerlia Vincent
25' 3.25
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
11
Cassidy Blackmon
24' 7
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
3.
11
Nya Sanders
22' 1.5
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
Discus - 1kg
1.
11
Amerlia Vincent
51' 1
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
11
Cassidy Blackmon
48' 10
PR
Apr 23
East Palestine Relays
3.
11
Nya Sanders
46' 5
PR
May 8
Woodridge Wrap Up
High Jump
1.
9
Aaliyah Banks
4' 8
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
12
Breanna Banks
4' 6
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
Long Jump
1.
9
Aaliyah Banks
15' 2.25
PR
May 15
Akron Public Schools Championships
2.
11
Aneres Gould
14' 1.25
PR
Apr 17
Russ Parsons Invitational
3.
12
Trayonna James
13' 2
PR
May 22
OHSAA D2 Northeast District - Salem
*Recent improvement