Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Indoor
2024
2021
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
60 Meter Dash
1.
9
Joeseph Blaha
8.07
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
2.
11
Peyton Bruce
8.16
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
3.
-
Izik Tant
9.29
PR
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
100 Meters
1.
11
Nate McDonald
11.54
Apr 12
Logan View Invitational
2.
9
Ethan Widick
12.25
PR
Apr 12
Logan View Invitational
3.
9
Kaleb Kennedy
12.44
PR
Apr 26
North Bend Invite
4.
11
Peyton Bruce
12.56
PR
May 12
NSAA C-2 District @ David City
5.
9
Joeseph Blaha
12.61
Apr 12
Logan View Invitational
6.
9
Kellen McLaughlin
12.69
PR
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
7.
10
Tyler Wesely
12.80
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
8.
11
Taneeko Cooper
13.18
PR
Apr 26
North Bend Invite
9.
9
Riley Hopkins
13.96
PR
Apr 26
North Bend Invite
10.
-
Izik Tant
15.29
PR
Apr 26
North Bend Invite
200 Meters
1.
11
Nate McDonald
24.19
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
2.
12
Colin Rhynalds
24.63
PR
Apr 26
North Bend Invite
3.
10
Jordan Settles
24.86
PR
Apr 12
Logan View Invitational
4.
10
Tyler Wesely
25.01
Apr 12
Logan View Invitational
5.
11
Peyton Bruce
25.75
Apr 12
Logan View Invitational
6.
9
Joeseph Blaha
26.41
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
7.
9
Kaleb Kennedy
26.46
PR
Apr 26
North Bend Invite
8.
11
Taneeko Cooper
28.37
PR
Apr 26
North Bend Invite
9.
9
Kellen McLaughlin
28.45
Apr 26
North Bend Invite
10.
9
Riley Hopkins
29.22
PR
Apr 26
North Bend Invite
11.
-
Izik Tant
31.29
PR
Apr 26
North Bend Invite
400 Meters
1.
12
Noah Post
53.35
PR
Apr 26
North Bend Invite
2.
9
Ethan Widick
55.22
PR
Apr 26
North Bend Invite
3.
9
Wyatt Schwanebeck
59.16
PR
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
800 Meters
1.
11
Jaden Smith
2:13.55
May 12
NSAA C-2 District @ David City
2.
9
Brier Cerny
2:25.36
PR
Apr 26
North Bend Invite
3.
9
Wyatt Schwanebeck
2:29.12
PR
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
4.
12
Noah Post
2:29.22
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
5.
9
Lane Ruzicka
2:50.58
PR
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
1600 Meters
1.
10
Austin Frana
5:02.77
Apr 26
North Bend Invite
2.
11
Jaden Smith
5:15.19
PR
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
3.
9
Lane Ruzicka
6:25.26
PR
Apr 12
Logan View Invitational
3200 Meters
1.
9
Lane Ruzicka
13:29.28
PR
Apr 26
North Bend Invite
60m Hurdles - 39"
1.
12
Colin Rhynalds
8.98
PR
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
2.
10
Asher Endorf
9.62
PR
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
3.
9
Austin Quota-Yentten
12.07
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
110m Hurdles - 39"
1.
12
Colin Rhynalds
15.80
PR
Apr 26
North Bend Invite
2.
10
Asher Endorf
16.79
PR
Apr 12
Logan View Invitational
3.
9
Austin Quota-Yentten
20.92
Apr 26
North Bend Invite
300m Hurdles - 36"
1.
12
Colin Rhynalds
45.75
Apr 12
Logan View Invitational
2.
10
Asher Endorf
46.20
PR
Apr 12
Logan View Invitational
3.
9
Wyatt Schwanebeck
48.31
May 12
NSAA C-2 District @ David City
4.
9
Austin Quota-Yentten
52.35
PR
Apr 12
Logan View Invitational
4x100 Relay
1.
Joeseph Blaha
Nate McDonald
Tyler Wesely
Colin Rhynalds
46.50
Apr 26
North Bend Invite
2.
Peyton Bruce
Joeseph Blaha
Tyler Wesely
Nate McDonald
46.78
Apr 12
Logan View Invitational
3.
Peyton Bruce
Colin Rhynalds
Tyler Wesely
Nate McDonald
47.75
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
4x400 Relay
1.
Ethan Widick
Asher Endorf
Jordan Settles
Noah Post
3:47.64
Apr 26
North Bend Invite
2.
Ethan Widick
Asher Endorf
Jaden Smith
Noah Post
3:51.96
May 12
NSAA C-2 District @ David City
3.
Colin Rhynalds
Noah Post
Eathan Widick
Nate McDonald
3:52.25
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
4.
Ethan Widick
Colin Rhynalds
Jaden Smith
Noah Post
3:54.27
Apr 12
Logan View Invitational
5.
Noah Post
Jordan Settles
Eathan Widick
Nate McDonald
4:03.19
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
4x800 Relay
1.
Jaden Smith
Brier Cerny
Austin Frana
Noah Post
9:15.74
May 12
NSAA C-2 District @ David City
2.
Jaden Smith
Brier Cerny
Noah Post
Austin Frana
9:24.23
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
3.
Austin Frana
Brier Cerny
Wyatt Schwanebeck
Noah Post
9:32.03
Apr 26
North Bend Invite
Shot Put - 12lb
1.
9
Preston Scott
33' 0
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
Discus - 1.6kg
1.
9
Preston Scott
101' 7
May 12
NSAA C-2 District @ David City
High Jump
1.
10
Asher Endorf
5' 11
PR
May 12
NSAA C-2 District @ David City
2.
9
Wyatt Schwanebeck
5' 0
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
Pole Vault
1.
10
Jordan Settles
13' 9
May 12
NSAA C-2 District @ David City
2.
12
Noah Post
12' 9
PR
May 12
NSAA C-2 District @ David City
3.
9
Brier Cerny
8' 9
PR
Apr 26
North Bend Invite
Long Jump
1.
10
Tyler Wesely
18' 2.5
Apr 26
North Bend Invite
2.
11
Nate McDonald
18' 1.25
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
3.
9
Kaleb Kennedy
17' 2.5
PR
May 12
NSAA C-2 District @ David City
4.
11
Taneeko Cooper
16' 11.25
PR
May 12
NSAA C-2 District @ David City
5.
11
Peyton Bruce
16' 2
PR
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
Triple Jump
1.
11
Peyton Bruce
38' 10.5
May 12
NSAA C-2 District @ David City
2.
10
Tyler Wesely
38' 8.5
Apr 26
North Bend Invite
3.
10
Asher Endorf
37' 2.5
PR
Apr 12
Logan View Invitational
4.
9
Joeseph Blaha
32' 10
PR
Apr 26
North Bend Invite
Womens
60 Meter Dash
1.
9
Alexa Brodd
8.39
PR
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
2.
9
Ava Harms
9.91
PR
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
3.
9
Mia Hernandez
10.29
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
100 Meters
1.
9
Alexa Brodd
13.21
Apr 12
Logan View Invitational
2.
10
Mya Kirschenmann
14.23
May 12
NSAA C-2 District @ David City
3.
12
Natalie Knapp
14.34
Apr 12
Logan View Invitational
4.
11
Madison Bishop
14.69
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
5.
9
Ava Schuelke
15.27
PR
Apr 12
Logan View Invitational
10
Natalee Mullaly
15.27
Apr 26
North Bend Invite
7.
9
Mia Hernandez
15.86
PR
Apr 26
North Bend Invite
8.
10
Paxton Mitties
15.90
PR
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
9.
9
Brooke VanNortwick
15.92
Apr 26
North Bend Invite
10.
9
Kylin Swanson
16.13
PR
Apr 26
North Bend Invite
200 Meters
1.
9
Alexa Brodd
27.52
May 12
NSAA C-2 District @ David City
2.
10
Mya Kirschenmann
29.55
PR
Apr 12
Logan View Invitational
3.
11
Madison Bishop
29.94
PR
Apr 12
Logan View Invitational
4.
10
Paxton Mitties
31.67
PR
Apr 12
Logan View Invitational
5.
9
Ava Harms
32.80
PR
Apr 26
North Bend Invite
6.
9
Mia Hernandez
32.85
May 12
NSAA C-2 District @ David City
7.
9
Brooke VanNortwick
33.09
PR
May 12
NSAA C-2 District @ David City
8.
9
Kylin Swanson
35.70
PR
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
400 Meters
1.
10
Josie Cleveringa
1:01.80
May 12
NSAA C-2 District @ David City
2.
12
Karlene Bourek
1:08.49
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
3.
9
Ava Schuelke
1:13.68
PR
Apr 26
North Bend Invite
4.
10
Sarah Voss
1:15.07
Apr 26
North Bend Invite
5.
9
Prezley Limbach
1:16.08
PR
May 12
NSAA C-2 District @ David City
6.
9
Olivia Throener
1:16.46
PR
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
800 Meters
1.
9
Lindsey Emanuel
2:31.81
Apr 26
North Bend Invite
2.
10
Sarah Voss
2:59.01
May 12
NSAA C-2 District @ David City
3.
9
Prezley Limbach
3:07.57
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
4.
9
Charity Vyhlidal
3:10.21
PR
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
5.
9
Olivia Throener
3:14.24
PR
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
6.
10
Sophia Comstock
3:19.80
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
1600 Meters
1.
12
Aleya Bourek
5:57.65
Apr 26
North Bend Invite
2.
9
Anna Dunker
6:39.26
PR
Apr 26
North Bend Invite
3.
10
Sophia Comstock
6:59.20
Apr 26
North Bend Invite
4.
11
Madison Widick
7:08.09
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
3200 Meters
1.
11
Madison Widick
14:29.17
Apr 26
North Bend Invite
100m Hurdles - 33"
1.
11
Kaitlyn Emanuel
15.66
May 12
NSAA C-2 District @ David City
300m Hurdles - 30"
1.
9
Olivia Throener
1:00.66
Apr 26
North Bend Invite
4x100 Relay
1.
Natalie Knapp
Kaitlyn Emanuel
Josie Cleveringa
Alexa Brodd
51.77
May 12
NSAA C-2 District @ David City
2.
Natalie Knapp
Kaitlyn Emanuel
Mya Kirschenmann
Alexa Brodd
52.49
Apr 26
North Bend Invite
3.
Natalie Knapp
Kaitlyn Emanuel
Alexa Brodd
Mya Kirschenmann
54.57
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
4x400 Relay
1.
Josie Cleveringa
Lindsey Emanuel
Karlene Bourek
Sydney Emanuel
4:15.30
May 21
NSAA State Track & Field Championships (Class C/Class D..
2.
Josie Cleveringa
Lindsey Emanuel
Karlene Bourek
Sydney Emanuel
4:16.66
Apr 26
North Bend Invite
3.
Lindsey Emanuel
Karlene Bourek
Aleya Bourek
Sydney Emanuel
4:30.90
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
4.
Karlene Bourek
Prezley Limbach
Paxton Mitties
Olivia Throener
5:23.17
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
4x800 Relay
1.
Lindsey Emanuel
Aleya Bourek
Karlene Bourek
Sydney Emanuel
10:20.77
May 21
NSAA State Track & Field Championships (Class C/Class D..
2.
Anna Dunker
Aleya Bourek
Lindsey Emanuel
Sydney Emanuel
10:37.56
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
3.
Lindsey Emanuel
Aleya Bourek
Anna Dunker
Sydney Emanuel
10:45.11
Apr 12
Logan View Invitational
Shot Put - 4kg
1.
9
Jayla VanAmpting
31' 3
May 12
NSAA C-2 District @ David City
2.
10
Mikayla Settles
29' 9.5
May 12
NSAA C-2 District @ David City
3.
10
Paxton Mitties
28' 3
Apr 26
North Bend Invite
4.
9
Alaina Halladay
27' 11
Apr 26
North Bend Invite
Discus - 1kg
1.
10
Mikayla Settles
116' 8
May 12
NSAA C-2 District @ David City
2.
9
Jayla VanAmpting
106' 4
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
3.
10
Paxton Mitties
86' 2
May 12
NSAA C-2 District @ David City
4.
9
Alaina Halladay
71' 7
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
High Jump
1.
10
Josie Cleveringa
4' 10
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
2.
9
Alexa Brodd
4' 4
PR
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
Pole Vault
1.
12
Natalie Knapp
9' 0
PR
May 3
East Husker Conference
2.
11
Madison Bishop
8' 6
May 3
East Husker Conference
3.
9
Charity Vyhlidal
6' 9
PR
Apr 26
North Bend Invite
4.
10
Mya Kirschenmann
6' 6
PR
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
5.
9
Kylin Swanson
6' 0
PR
Apr 4
North Bend Central Tiger Cadet Invite
Long Jump
1.
11
Kaitlyn Emanuel
16' 3.5
May 12
NSAA C-2 District @ David City
2.
11
Madison Bishop
14' 7.5
PR
Apr 26
North Bend Invite
3.
9
Ava Schuelke
13' 8
PR
Apr 26
North Bend Invite
4.
10
Mya Kirschenmann
13' 1
Apr 26
North Bend Invite
5.
9
Brooke VanNortwick
11' 5
PR
Apr 26
North Bend Invite
6.
9
Mia Hernandez
10' 9
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
7.
11
Kaitlyn VanNortwick
10' 2
PR
Mar 18
Bulldog Challenge - Prairie Division
Triple Jump
1.
11
Kaitlyn Emanuel
33' 9.25
May 12
NSAA C-2 District @ David City
2.
9
Prezley Limbach
26' 0.25
PR
Apr 12
Logan View Invitational
*Recent improvement