Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Indoor
2020
2019
2018
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Joseph Farrier
11.35
May 28
State B-C Track and Field Meet
2.
10
Trevor Hill
11.51
PR
May 14
District 7B
3.
11
Nick Walker
11.82
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
4.
12
Jackson Abney
11.93
PR
May 21
Western B & C Divisional
5.
12
George Bucklin
12.01
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
6.
11
Isak Epperly
12.05
PR
May 14
District 7B
7.
10
Tristen Herd
12.25
PR
May 14
District 7B
8.
10
Cole Knopik
12.76
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
9.
10
Kyle McCormick
13.64c
Apr 9
Libby Invite
200 Meters
1.
11
Joseph Farrier
23.47
PR
May 28
State B-C Track and Field Meet
2.
10
Trevor Hill
23.78
May 14
District 7B
3.
11
Maddox Mater
24.30
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
4.
12
Jackson Abney
24.82
PR
May 7
Archie Roe
5.
11
Bryce Gilliard
25.11
PR
May 7
Archie Roe
6.
11
Isak Epperly
25.34
Apr 23
Seeley-Swan Invite
7.
10
Tristen Herd
25.90
PR
Apr 9
Libby Invite
8.
12
Tyler McCormick
26.06
PR
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
9.
9
Coulter Jessop
26.18
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
10.
10
Kyle McCormick
26.76
PR
May 7
Archie Roe
400 Meters
1.
11
Maddox Mater
53.84
May 21
Western B & C Divisional
2.
10
Elijah Thorness
54.49
PR
May 14
District 7B
3.
10
Wyatt Johnson
54.98
PR
Apr 16
Dilly Bar Invitational
4.
12
Tyler McCormick
56.12
PR
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
5.
9
Coulter Jessop
57.49
May 14
District 7B
6.
10
North Nollan
57.66
PR
May 14
District 7B
7.
10
Kyle McCormick
57.81
PR
May 14
District 7B
8.
12
Jerrod Anderson
1:00.98
PR
Apr 16
Dilly Bar Invitational
9.
9
Ty Anderson
1:03.90
PR
Apr 9
Libby Invite
800 Meters
1.
10
Jack Jensen
1:57.65
May 28
State B-C Track and Field Meet
2.
11
Elijah Albert
2:15.00
PR
Apr 23
Seeley-Swan Invite
3.
10
North Nollan
2:19.33
Apr 9
Libby Invite
4.
12
Ryder Nollan
2:23.23
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
5.
9
Ty Anderson
2:27.19
May 7
Archie Roe
6.
9
Sean Cotman
2:34.55
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
7.
9
Andrei Young
2:43.77
PR
Apr 23
Seeley-Swan Invite
1600 Meters
1.
10
Jack Jensen
4:29.52
May 7
Archie Roe
2.
12
Elliot Sanford
4:48.71
PR
May 14
District 7B
3.
12
Ryder Nollan
4:53.21
PR
May 14
District 7B
4.
11
Bo Modderman
5:08.71
May 14
District 7B
5.
9
Sean Cotman
5:09.37
May 14
District 7B
6.
10
Colton Ballard
5:26.31
May 14
District 7B
7.
9
Sam Ayers
5:44.25
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
3200 Meters
1.
10
Jack Jensen
10:06.22
PR
May 21
Western B & C Divisional
2.
12
Elliot Sanford
10:34.60
PR
May 21
Western B & C Divisional
3.
12
Ryder Nollan
11:03.32
PR
May 7
Archie Roe
4.
11
Bo Modderman
11:25.0h
May 7
Archie Roe
5.
10
Colton Ballard
11:34.0h
May 7
Archie Roe
6.
9
Sam Ayers
12:02.79
May 14
District 7B
110m Hurdles - 39"
1.
11
Isak Epperly
15.62
May 7
Archie Roe
2.
10
Wyatt Johnson
15.92
May 28
State B-C Track and Field Meet
3.
10
Cole Knopik
16.63
PR
May 21
Western B & C Divisional
4.
11
Nick Walker
18.06
PR
May 14
District 7B
5.
12
Andrew Olson
18.27
PR
May 14
District 7B
300m Hurdles - 36"
1.
10
Wyatt Johnson
42.14
May 28
State B-C Track and Field Meet
2.
10
Cole Knopik
44.11
PR
May 21
Western B & C Divisional
3.
11
Isak Epperly
46.62
May 14
District 7B
4.
11
Dale Relyea
47.41
PR
May 7
Archie Roe
5.
9
Corban Benson
50.53
PR
May 7
Archie Roe
6.
12
Andrew Olson
50.67
Apr 9
Libby Invite
4x100 Relay
1.
Relay Team
44.31
May 28
State B-C Track and Field Meet
2.
Jackson Abney
Trevor Hill
Levi Peterson
Joseph Farrier
44.51
May 21
Western B & C Divisional
3.
Jackson Abney
Trevor Hill
George Bucklin
Joseph Farrier
45.18
Apr 23
Seeley-Swan Invite
4.
Jackson Abney
Tristen Herd
George Bucklin
Joseph Farrier
45.97
Apr 9
Libby Invite
5.
Tristen Herd
Maddox Mater
Levi Peterson
Wyatt Johnson
46.82
Apr 16
Dilly Bar Invitational
6.
Maddox Mater
Isak Epperly
Levi Peterson
Wyatt Johnson
50.59
Apr 9
Libby Invite
4x400 Relay
1.
Jackson Abney
Wyatt Johnson
Elijah Thorness
Maddox Mater
3:35.40
May 21
Western B & C Divisional
2.
Jackson Abney
Wyatt Johnson
Jack Jensen
Maddox Mater
3:39.00
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
3.
Jackson Abney
Jack Jensen
Elijah Thorness
Maddox Mater
3:39.11
May 7
Archie Roe
4.
Ryder Nollan
North Nollan
Elliot Sanford
Elijah Albert
4:04.60
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
Shot Put - 12lb
1.
12
Levi Taylor
52' 5
PR
May 28
State B-C Track and Field Meet
2.
12
Braeden Guse
47' 11.5
PR
May 21
Western B & C Divisional
3.
12
Silvestre Rodriguez
43' 6
PR
May 21
Western B & C Divisional
4.
11
Abe Ochs
34' 5.5
May 14
District 7B
5.
11
Ethan Rodriguez
34' 5
Apr 9
Libby Invite
6.
10
Zander Tillmann
31' 10
May 14
District 7B
7.
9
Henry Carlson
29' 5.75
May 7
Archie Roe
Discus - 1.6kg
1.
12
Braeden Guse
141' 1
PR
May 28
State B-C Track and Field Meet
2.
11
Joseph Farrier
122' 3
May 21
Western B & C Divisional
3.
12
Silvestre Rodriguez
115' 8.5
PR
May 14
District 7B
4.
11
Ethan Rodriguez
106' 5
PR
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
5.
11
Abe Ochs
98' 0
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
6.
11
Dale Relyea
96' 3
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
7.
9
Henry Carlson
85' 6.5
May 7
Archie Roe
8.
10
Zander Tillmann
84' 11
May 7
Archie Roe
Javelin - 800g
1.
11
Joseph Farrier
147' 0
May 21
Western B & C Divisional
2.
10
Elijah Thorness
142' 2
PR
May 14
District 7B
3.
11
Nick Walker
139' 6
PR
May 21
Western B & C Divisional
4.
11
Dale Relyea
128' 7
PR
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
5.
11
Bryce Gilliard
122' 11
PR
May 7
Archie Roe
6.
10
Zander Tillmann
110' 11
PR
Apr 9
Libby Invite
7.
9
Andrei Young
89' 8
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
8.
10
Kyle McCormick
73' 0
PR
Apr 9
Libby Invite
9.
9
Henry Carlson
68' 9
May 14
District 7B
High Jump
1.
12
George Bucklin
6' 7
PR
May 28
State B-C Track and Field Meet
2.
12
Elliot Sanford
6' 0
PR
May 21
Western B & C Divisional
12
Levi Taylor
6' 0
May 21
Western B & C Divisional
4.
10
Elijah Thorness
5' 8
PR
Apr 16
Dilly Bar Invitational
5.
11
Levi Peterson
5' 6
PR
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
11
Isak Epperly
5' 6
PR
Apr 16
Dilly Bar Invitational
7.
11
Bryce Gilliard
5' 4
Apr 9
Libby Invite
8.
10
Wyatt Barnes
5' 2
Apr 16
Dilly Bar Invitational
Pole Vault
1.
10
Tristen Herd
12' 6
PR
May 7
Archie Roe
2.
12
Jordan Betts
10' 6
PR
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
12
Jerrod Anderson
10' 6
Apr 9
Libby Invite
4.
12
Tyler McCormick
8' 6
PR
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
5.
9
Corban Benson
8' 0
PR
May 7
Archie Roe
Long Jump
1.
12
George Bucklin
21' 5
PR
May 7
Archie Roe
2.
11
Levi Peterson
20' 0
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
3.
10
Wyatt Barnes
19' 0.5
May 21
Western B & C Divisional
4.
10
Trevor Hill
18' 4
PR
Apr 16
Dilly Bar Invitational
5.
10
Cole Knopik
18' 3.5
PR
May 7
Archie Roe
6.
12
Levi Taylor
17' 7.75
PR
May 7
Archie Roe
7.
9
Coulter Jessop
17' 7
Apr 16
Dilly Bar Invitational
10
Elijah Thorness
17' 7
PR
Apr 9
Libby Invite
9.
12
Jackson Abney
17' 4.5
PR
Apr 9
Libby Invite
10.
12
Andrew Olson
17' 1
PR
May 7
Archie Roe
11.
10
North Nollan
15' 11
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
12.
9
Ty Anderson
15' 6
PR
Apr 16
Dilly Bar Invitational
13.
9
Corban Benson
13' 11
PR
Apr 16
Dilly Bar Invitational
Triple Jump
1.
11
Levi Peterson
42' 0
May 7
Archie Roe
2.
10
Wyatt Barnes
40' 2
May 21
Western B & C Divisional
3.
12
Levi Taylor
38' 9.5
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
4.
12
Andrew Olson
36' 4.5
PR
May 7
Archie Roe
5.
9
Coulter Jessop
36' 3.5
PR
May 7
Archie Roe
6.
10
Elijah Thorness
36' 2
PR
May 21
Western B & C Divisional
7.
10
Kyle McCormick
34' 5.5
May 7
Archie Roe
8.
10
North Nollan
33' 6
PR
May 14
District 7B
Womens
100 Meters
1.
10
Afton Lambrecht
13.24c
PR
Apr 9
Libby Invite
2.
11
Emma Pouwers
13.28
PR
May 14
District 7B
3.
11
Inga Turner
13.47
PR
May 14
District 7B
4.
12
Chloe Raats
13.62
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
5.
12
Coralyn Shillam
13.84
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
10
Danika Bucklin
13.84c
PR
Apr 9
Libby Invite
7.
9
Kennedy Garvin
13.95
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
8.
10
Aislinn Roland
14.86
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
200 Meters
1.
12
Chloe Raats
27.25
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
2.
10
Afton Lambrecht
27.62
PR
May 21
Western B & C Divisional
3.
10
Danika Bucklin
28.08
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
4.
12
Coralyn Shillam
28.12
May 21
Western B & C Divisional
5.
9
Kennedy Garvin
28.65
PR
May 21
Western B & C Divisional
6.
10
Aislinn Roland
30.15
PR
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
7.
11
Ashlyn Savik
30.77
Apr 9
Libby Invite
8.
9
Sayla Edwards
30.93
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
9.
12
Lilia Kuzyk
31.15
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
400 Meters
1.
12
Chloe Raats
1:00.27
PR
May 7
Archie Roe
2.
10
Afton Lambrecht
1:02.70
PR
May 28
State B-C Track and Field Meet
3.
10
Danika Bucklin
1:03.61
PR
May 28
State B-C Track and Field Meet
4.
12
Coralyn Shillam
1:05.05
May 7
Archie Roe
5.
12
Hannah Ayers
1:05.48
PR
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
6.
11
Ashlyn Savik
1:09.69
PR
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
7.
9
Sayla Edwards
1:13.29
PR
Apr 16
Dilly Bar Invitational
8.
12
Sophia Logue
1:23.50
PR
Apr 16
Dilly Bar Invitational
800 Meters
1.
12
Hannah Ayers
2:33.88
PR
May 7
Archie Roe
2.
9
Claire Jensen
2:38.98
May 28
State B-C Track and Field Meet
1600 Meters
1.
9
Claire Jensen
5:53.41
May 14
District 7B
2.
10
Erika Dowling
6:32.87
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
3.
12
Sophia Logue
7:00.11
PR
Apr 23
Seeley-Swan Invite
3200 Meters
1.
10
Erika Dowling
14:30.07
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
2.
12
Sophia Logue
14:56.68
PR
May 14
District 7B
100m Hurdles - 33"
1.
11
Inga Turner
15.89
PR
May 28
State B-C Track and Field Meet
2.
12
Lily Tanko
16.26
PR
May 14
District 7B
3.
10
Aislinn Roland
21.87
PR
May 14
District 7B
300m Hurdles - 30"
1.
12
Lily Tanko
47.46
PR
May 21
Western B & C Divisional
2.
11
Ellie Jordt
52.04
May 21
Western B & C Divisional
3.
9
Braeden Gunlock
52.86
May 14
District 7B
4x100 Relay
1.
Relay Team
50.19
May 28
State B-C Track and Field Meet
2.
Danika Bucklin
Lilly Tanko
Chloe Raats
Afton Lambrecht
50.56
May 21
Western B & C Divisional
3.
Danika Bucklin
Coralyn Shillam
Chloe Raats
Afton Lambrecht
52.73
Apr 9
Libby Invite
4.
Coralyn Shillam
Hannah Ayers
Ellie Jordt
Inga Turner
53.61
Apr 16
Dilly Bar Invitational
5.
Ellie Jordt
Coralyn Shillam
Hannah Ayers
Inga Turner
54.03
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
4x400 Relay
1.
Coralyn Shillam
Chloe Raats
Danika Bucklin
Afton Lambrecht
4:08.67
May 28
State B-C Track and Field Meet
2.
Lily Tanko
Chloe Raats
Danika Bucklin
Afton Lambrecht
4:15.88
May 7
Archie Roe
3.
Relay Team
4:18.56
Apr 26
Russ Plicher Top 10
4.
Danika Bucklin
Chole Ratts
Corolyn Shillam
Afton Lambrecht
4:19.38
Apr 23
Seeley-Swan Invite
Shot Put - 4kg
1.
11
Scout Nadeau
38' 6.5
May 21
Western B & C Divisional
2.
11
Madison Chappius
32' 10.75
May 28
State B-C Track and Field Meet
3.
10
Delcy Stewart
27' 9.5
May 14
District 7B
4.
9
Angela Farrier
25' 10.5
PR
May 14
District 7B
5.
10
Ellena Peterson
25' 6.5
May 21
Western B & C Divisional
6.
11
Justine Kaiser
25' 5
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
7.
10
Danika Bucklin
23' 7
PR
Apr 16
Dilly Bar Invitational
8.
9
Paige Nadeau
22' 0
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
9.
9
Aspen Britt
21' 8
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
Discus - 1kg
1.
11
Scout Nadeau
108' 10
Apr 26
Russ Plicher Top 10
2.
10
Callie Gembala
90' 0.5
May 7
Archie Roe
3.
11
Madison Chappius
84' 2
PR
Apr 9
Libby Invite
4.
10
Delcy Stewart
82' 11
May 21
Western B & C Divisional
5.
10
Autumn Britt
75' 7
May 14
District 7B
6.
10
Ellena Peterson
73' 7
PR
May 14
District 7B
7.
11
Justine Kaiser
71' 3
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
8.
9
Aspen Britt
65' 10
May 7
Archie Roe
9.
9
Angela Farrier
56' 4
PR
May 7
Archie Roe
10.
9
Paige Nadeau
53' 0
Apr 23
Seeley-Swan Invite
Javelin - 600g
1.
11
Zoey Albert
119' 5
May 28
State B-C Track and Field Meet
2.
11
Madison Chappius
114' 2
May 21
Western B & C Divisional
3.
10
Callie Gembala
108' 0
May 28
State B-C Track and Field Meet
4.
10
Zoe Guffin
100' 6
Apr 23
Seeley-Swan Invite
5.
10
Autumn Britt
89' 3
PR
Apr 23
Seeley-Swan Invite
6.
9
Aspen Britt
82' 3
Apr 23
Seeley-Swan Invite
7.
9
Angela Farrier
68' 7
PR
Apr 19
Bigfork Invitational Make-Up
8.
9
Paige Nadeau
61' 0
May 7
Archie Roe
9.
11
Justine Kaiser
46' 7
PR
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
High Jump
1.
11
Inga Turner
4' 10
Apr 9
Libby Invite
2.
9
Sayla Edwards
4' 6
PR
Apr 23
Seeley-Swan Invite
9
Braeden Gunlock
4' 6
PR
Apr 16
Dilly Bar Invitational
4.
12
Riley Whitney
4' 4
May 7
Archie Roe
5.
9
Kennedy Garvin
3' 8
PR
Apr 9
Libby Invite
Pole Vault
1.
11
Emma Pouwers
7' 6
PR
Apr 9
Libby Invite
2.
12
Lilia Kuzyk
7' 0
PR
May 7
Archie Roe
3.
11
Ellie Jordt
6' 6
PR
May 14
District 7B
9
Angela Farrier
6' 6
May 14
District 7B
5.
9
Sayla Edwards
6' 0
PR
May 14
District 7B
Long Jump
1.
11
Inga Turner
16' 7.25
PR
May 7
Archie Roe
2.
11
Emma Pouwers
16' 6.5
May 7
Archie Roe
3.
12
Hannah Ayers
15' 5.75
PR
May 28
State B-C Track and Field Meet
4.
9
Braeden Gunlock
15' 2.5
PR
May 7
Archie Roe
5.
11
Zoey Albert
14' 3
Apr 23
Seeley-Swan Invite
6.
11
Madison Chappius
13' 11.5
Apr 16
Dilly Bar Invitational
7.
10
Zoe Guffin
13' 9
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
8.
9
Sayla Edwards
13' 6.75
PR
Apr 30
Whitefish ARM Invitational
9.
12
Riley Whitney
11' 8.5
PR
Apr 16
Dilly Bar Invitational
Triple Jump
1.
12
Hannah Ayers
32' 3
PR
May 21
Western B & C Divisional
2.
11
Madison Chappius
32' 1
Apr 23
Seeley-Swan Invite
3.
11
Ellie Jordt
29' 1
Apr 23
Seeley-Swan Invite
*Recent improvement