Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2222
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2001
2000
1999
1997
1994
1993
1989
1988
1987
1985
1984
1983
1982
1980
1979
1978
1976
1974
1973
1972
1971
1967
1964
1954
Indoor
2024
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Kole Martin
12.58
Apr 1
Carnival of Speed
2.
11
Josiah Carlson
13.00
May 7
Condon Invitational
200 Meters
1.
11
Kole Martin
24.84
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
2.
11
Josiah Carlson
26.71
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
400 Meters
1.
11
Kole Martin
54.91
PR
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
2.
11
Josiah Carlson
59.71
Apr 23
1A / 2A / 3A Regional Track Meet Hosted by Cove High
800 Meters
1.
9
Gabe Fritts
2:46.63
PR
Apr 8
Prairie City Annual Meet
4x100 Relay
1.
Relay Team
50.30
Mar 30
Sisters Invite
2.
Henry Poirier
Luke Fritts
Logan Barrett
Gabe Fritts
1:02.41
May 7
Condon Invitational
Shot Put - 12lb
1.
10
Henry Poirier
37' 11.5
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
2.
10
Luke Fritts
35' 0
Apr 27
Pendleton Small Meet Invite (HS & MS)
3.
11
Logan Barrett
27' 4
PR
Apr 8
Prairie City Annual Meet
4.
9
Gabe Fritts
22' 7
PR
Apr 8
Prairie City Annual Meet
Discus - 1.6kg
1.
10
Luke Fritts
112' 4
Apr 8
Prairie City Annual Meet
2.
10
Henry Poirier
98' 1
May 7
Condon Invitational
3.
11
Logan Barrett
62' 4
PR
May 7
Condon Invitational
Javelin - 800g
1.
11
Cade von Borstel
96' 8
PR
Apr 8
Prairie City Annual Meet
2.
10
Luke Fritts
95' 2
Apr 8
Prairie City Annual Meet
3.
11
Logan Barrett
62' 9
PR
Mar 30
Sisters Invite
High Jump
1.
11
Eduardo Rubio
5' 6
May 7
Condon Invitational
Long Jump
1.
11
Kole Martin
19' 5.5
PR
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
2.
11
Eduardo Rubio
18' 0
Apr 27
Pendleton Small Meet Invite (HS & MS)
3.
11
Cade von Borstel
16' 11
PR
Apr 1
Carnival of Speed
4.
11
Josiah Carlson
16' 6
Mar 30
Sisters Invite
Womens
100 Meters
1.
9
Codie-Lee Haner
15.78
PR
Apr 23
1A / 2A / 3A Regional Track Meet Hosted by Cove High
2.
10
Violet Woods
18.30
PR
Mar 30
Sisters Invite
200 Meters
1.
11
Morgan Geary
30.39
PR
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
2.
12
Cali Johnson
34.90
PR
Apr 8
Prairie City Annual Meet
3.
9
Alexis Holt
37.10
PR
Apr 30
Arlington Big Sky Meet
4.
10
Violet Woods
37.42
PR
Apr 27
Pendleton Small Meet Invite (HS & MS)
400 Meters
1.
12
Cali Johnson
1:27.61
PR
Apr 1
Carnival of Speed
800 Meters
1.
9
Alexis Holt
3:50.83
PR
Apr 8
Prairie City Annual Meet
1500 Meters
1.
9
Taylor Payne
6:02.26
May 7
Condon Invitational
2.
10
Violet Woods
9:05.03
PR
Apr 1
Carnival of Speed
3000 Meters
1.
9
Taylor Payne
15:07.36
PR
Apr 1
Carnival of Speed
4x100 Relay
1.
Sophie Hulke
Taylor Payne
Alexis Holt
Morgan Geary
58.01
Apr 1
Carnival of Speed
2.
Violet Woods
Bailey Coelsch
Courtney Coelsch
Cali Johnson
1:08.34c
Mar 30
Sisters Invite
Shot Put - 4kg
1.
10
Sophie Hulke
32' 2.5
Mar 18
Mullen Leavitt Invite
2.
11
Morgan Geary
28' 1
PR
Mar 18
Mullen Leavitt Invite
3.
11
Cadence Smith
26' 1.5
Apr 1
Carnival of Speed
4.
12
Cali Johnson
24' 2
PR
Apr 8
Prairie City Annual Meet
5.
10
Courtney Coelsch
23' 11.5
Apr 27
Pendleton Small Meet Invite (HS & MS)
6.
9
Bailey Coelsch
23' 5.5
PR
Apr 27
Pendleton Small Meet Invite (HS & MS)
7.
9
Alexis Holt
23' 4
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
Discus - 1kg
1.
10
Sophie Hulke
106' 11
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
2.
10
Courtney Coelsch
72' 4
PR
Mar 30
Sisters Invite
3.
9
Bailey Coelsch
64' 1
PR
Mar 30
Sisters Invite
4.
11
Cadence Smith
61' 4
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
Javelin - 600g
1.
11
Morgan Geary
105' 8
May 20
OSAA 1A State Championships
2.
10
Sophie Hulke
104' 6.5
May 7
Condon Invitational
3.
9
Taylor Payne
71' 7
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
4.
9
Bailey Coelsch
65' 3
PR
Apr 8
Prairie City Annual Meet
5.
10
Courtney Coelsch
60' 8
Apr 27
Pendleton Small Meet Invite (HS & MS)
6.
9
Alexis Holt
59' 0
PR
Apr 8
Prairie City Annual Meet
High Jump
1.
10
Violet Woods
3' 10
PR
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
Long Jump
1.
11
Morgan Geary
13' 2
Apr 27
Pendleton Small Meet Invite (HS & MS)
2.
9
Codie-Lee Haner
11' 6
PR
Apr 23
1A / 2A / 3A Regional Track Meet Hosted by Cove High
3.
12
Cali Johnson
11' 0
PR
Apr 1
Carnival of Speed
4.
10
Violet Woods
9' 5
PR
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
Triple Jump
1.
11
Morgan Geary
28' 11.5
May 14
1A-SD3 Special District 3 Championships
*Recent improvement