Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2005
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Tajii Jackson
11.31
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
2.
12
Andre Johnson
11.73
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
3.
9
Redford Myles
12.40
PR
Apr 12
Dunbar All-Comers
4.
9
Ethan Hamilton
12.45
PR
Mar 23
Tates Creek All-Comers
5.
9
Nate Moore
13.10
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
6.
10
Jayquin Faison
13.34
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
7.
10
Will Spivey
13.57
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
8.
10
Mac Kosin
13.61
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
9.
9
Colton Cox
13.86
Apr 19
West Jessamine All-Comers
10.
9
Dante Motley
13.94
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
11.
9
Bowman Cole
14.15
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
200 Meters
1.
11
Tekenyon Braxton
22.82
(-.5)
PR
Jun 3
KHSAA Class 2A State Track & Field Championships
2.
9
Shawn Reed
24.62
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
3.
12
Tajii Jackson
24.81
PR
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
4.
9
Redford Myles
25.08
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
5.
10
Caden Watts
25.31
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
6.
9
Ethan Hamilton
27.30
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
7.
10
Will Spivey
27.44
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
8.
9
Dante Motley
28.61
PR
Apr 12
Dunbar All-Comers
9.
9
Colton Cox
28.69
Apr 19
West Jessamine All-Comers
400 Meters
1.
12
Bodie Woodrum
55.59
PR
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
2.
8
Morton Derek
57.51
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
3.
11
Tekenyon Braxton
57.98
PR
Apr 12
Dunbar All-Comers
4.
9
Dante Motley
58.57
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
5.
9
Colton Cox
1:03.03
Apr 19
West Jessamine All-Comers
6.
9
Ethan Hamilton
1:08.34
PR
Mar 23
Tates Creek All-Comers
800 Meters
1.
9
Nate Moore
2:17.24
Apr 12
Dunbar All-Comers
2.
9
Bowman Cole
2:19.43
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
3.
10
Andrew Dundon
2:22.53
Apr 12
Dunbar All-Comers
4.
10
Mac Kosin
2:26.72
Apr 12
Dunbar All-Comers
5.
10
Jayden McBride
2:30.39
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
6.
10
Jackson Campbell
2:31.21
PR
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
7.
12
Henry Logsdon
2:39.73
Apr 12
Dunbar All-Comers
8.
10
Jayquin Faison
2:52.65
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
1600 Meters
1.
10
Andrew Dundon
4:55.42
Apr 19
West Jessamine All-Comers
2.
9
Nate Moore
5:06.91
Apr 12
Dunbar All-Comers
3.
10
Mac Kosin
5:19.81
Apr 12
Dunbar All-Comers
4.
9
Bowman Cole
5:28.86
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
5.
10
Jackson Campbell
5:32.02
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
6.
10
Jayden McBride
5:37.57
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
7.
12
Henry Logsdon
5:48.20
PR
Apr 12
Dunbar All-Comers
8.
9
Wang-Jian Nichols
6:43.99
PR
Mar 23
Tates Creek All-Comers
3200 Meters
1.
10
Andrew Dundon
10:31.13
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
2.
10
Mac Kosin
11:12.32
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
3.
12
Henry Logsdon
12:38.0h
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
110m Hurdles - 39"
1.
9
Shawn Reed
17.54
(-.2)
Jun 3
KHSAA Class 2A State Track & Field Championships
2.
10
Caden Watts
18.74
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
300m Hurdles - 36"
1.
9
Shawn Reed
44.32
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
2.
10
Caden Watts
46.61
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
4x100 Relay
1.
Andre Johnson
Jacob Crofts
Tekenyon Braxton
Tajii Jackson
44.37
Jun 3
KHSAA Class 2A State Track & Field Championships
2.
Tekenyon Braxton
Jacob Crofts
Tajii Jackson
Andre Johnson
44.53
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
3.
Relay Team
44.69
Apr 12
Dunbar All-Comers
4.
Jacob Crofts
Tekenyon Braxton
Andre Johnson
Tajii Jackson
45.92
Apr 19
West Jessamine All-Comers
5.
Jacob Crofts
Tekenyon Braxton
Tajii Jackson
Andre Johnson
48.14
Apr 2
Patriot Games
4x200 Relay -
1.
Bodie Woodrum
Tekenyon Braxton
Shawn Reed
Andre Johnson
1:33.17
Jun 3
KHSAA Class 2A State Track & Field Championships
2.
Tekenyon Braxton
Andre Johnson
Shawn Reed
Bodie Woodrum
1:33.22
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
3.
Tekenyon Braxton
Jacob Crofts
Bodie Woodrum
Shawn Reed
1:35.66
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
4.
Relay Team
1:35.88
Apr 12
Dunbar All-Comers
5.
Tekenyon Braxton
Jacob Crofts
Shawn Reed
Bodie Woodrum
1:36.78
Apr 2
Patriot Games
4x400 Relay
1.
Bodie Woodrum
Tekenyon Braxton
Shawn Reed
Caden Watts
3:41.80
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
2.
Tekenyon Braxton
Nate Moore
Bodie Woodrum
Dante Motley
3:48.17
Apr 2
Patriot Games
3.
Morton Derek
Shawn Reed
Bodie Woodrum
Caden Watts
3:48.64
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
4x800 Relay
1.
Andrew Dundon
Mac Kosin
Bowman Cole
Nate Moore
8:59.46
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
2.
Bowman Cole
Andrew Dundon
Mac Kosin
Nate Moore
9:16.45
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
3.
Bowman Cole
Andrew Dundon
Mac Kosin
Henry Logsdon
9:17.24
Apr 19
West Jessamine All-Comers
4.
Bowman Cole
Andrew Dundon
Jayden McBride
Nate Moore
9:31.35
Apr 2
Patriot Games
5.
Bowman Cole
Andrew Dundon
Mac Kosin
Jackson Campbell
9:46.78
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
6.
Relay Team
9:48.34
Mar 23
Tates Creek All-Comers
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.
Jake Darby
Kaden Lear
Avery McCollum
Skender Alija
1:08.78
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
Shot Put - 12lb
1.
8
Morton Derek
37' 8
PR
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
2.
9
Jake Darby
35' 8.5
PR
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
3.
9
Landon Walton
33' 5.5
Apr 19
West Jessamine All-Comers
4.
10
Jackson Jones
27' 0
Apr 12
Dunbar All-Comers
Shot Put - Ambulatory
1.
10
Skender Alija
26' 10
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
2.
10
Kaden Lear
15' 5
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
Shot Put - Unified
1.
10
Skender Alija
58' 3
PR
Jun 3
KHSAA Class 2A State Track & Field Championships
2.
10
Kaden Lear
51' 3.5
PR
Jun 3
KHSAA Class 2A State Track & Field Championships
Discus - 1.6kg
1.
8
Morton Derek
105' 9
PR
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
2.
9
Jake Darby
80' 3
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
3.
10
Jackson Jones
79' 5
Apr 19
West Jessamine All-Comers
4.
9
Landon Walton
78' 5
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
High Jump
1.
12
Jacob Crofts
5' 4
PR
Apr 2
Patriot Games
Long Jump
1.
12
Tajii Jackson
20' 4.75
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
2.
12
Jacob Crofts
18' 10.25
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
3.
9
Redford Myles
17' 0
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
4.
9
Shawn Reed
14' 3.5
Apr 19
West Jessamine All-Comers
5.
9
Ethan Hamilton
12' 5.5
PR
Apr 12
Dunbar All-Comers
Long Jump - Unified
1.
10
Skender Alija
24' 3
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
Triple Jump
1.
9
Redford Myles
40' 5
PR
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
Womens
100 Meters
1.
9
Abigail Turner
14.07
PR
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
2.
9
Audrey Fraddosio
14.09
PR
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
10
Sydney Cummins
14.09
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
4.
9
Alexis Vittitow
14.64c
Apr 19
West Jessamine All-Comers
5.
8
Sloan Evans
14.98
Mar 23
Tates Creek All-Comers
6.
11
Chloe Hughes
15.16
PR
Apr 12
Dunbar All-Comers
7.
10
Lilian Howard
15.60
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
8.
9
Genie Romero
16.52
PR
Mar 23
Tates Creek All-Comers
200 Meters
1.
10
Emilea Moore
27.60
PR
Apr 2
Patriot Games
2.
11
Reece Evans
28.68
PR
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
3.
9
Audrey Fraddosio
29.26
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
4.
9
Alexis Vittitow
29.68
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
5.
9
Abigail Turner
29.88
PR
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
6.
9
Alexandria Deering
30.30
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
7.
10
Sydney Cummins
31.31
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
8.
11
Chloe Hughes
31.52
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
9.
10
Lilian Howard
34.15
PR
Mar 23
Tates Creek All-Comers
400 Meters
1.
11
Reece Evans
1:05.37
Mar 23
Tates Creek All-Comers
2.
9
Abigail Turner
1:08.34
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
3.
11
Chloe Hughes
1:12.07
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
4.
8
Sloan Evans
1:15.30
Mar 23
Tates Creek All-Comers
800 Meters
1.
9
Taylor Roberts
2:46.38
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
2.
11
Linzey Napier
2:53.76
PR
Mar 23
Tates Creek All-Comers
3.
7
Baylee Jones
2:59.23
PR
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
4.
8
Norah Fitzpatrick
3:05.95
PR
Apr 2
Patriot Games
5.
10
Avery McCollum
3:15.97
PR
Apr 12
Dunbar All-Comers
6.
10
Lilian Howard
3:24.96
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
7.
9
Mackenzie Blackburn
3:35.00
PR
Apr 12
Dunbar All-Comers
1600 Meters
1.
8
Maddie Yellow
6:31.14
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
2.
7
Ainsley Smith
6:33.95
PR
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
3.
9
Taylor Roberts
6:42.36
Apr 12
Dunbar All-Comers
4.
10
Avery McCollum
7:07.14
PR
Apr 12
Dunbar All-Comers
5.
9
Mackenzie Blackburn
7:45.19
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
6.
10
Daniela Castro
10:02.66
Apr 19
West Jessamine All-Comers
3200 Meters
1.
8
Maddie Yellow
13:30.34
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
2.
9
Taylor Roberts
14:01.0h
Apr 19
West Jessamine All-Comers
3.
7
Ainsley Smith
14:14.04
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
4.
8
Norah Fitzpatrick
15:03.0h
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
5.
7
Baylee Jones
15:20.0h
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
6.
10
Avery McCollum
15:31.0h
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
7.
9
Mackenzie Blackburn
16:44.0h
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
100m Hurdles - 33"
1.
10
Emilea Moore
17.14
(-.2)
Jun 3
KHSAA Class 2A State Track & Field Championships
2.
10
Sydney Cummins
18.60
PR
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
3.
9
Alexandria Deering
18.69
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
4.
9
Abby Stappe
20.00
PR
Mar 23
Tates Creek All-Comers
5.
8
Kayla Hunt
20.45
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
300m Hurdles - 30"
1.
10
Emilea Moore
49.01
Jun 3
KHSAA Class 2A State Track & Field Championships
2.
10
Sydney Cummins
53.16
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
3.
9
Abby Stappe
55.06
PR
Apr 2
Patriot Games
4.
8
Kayla Hunt
1:00.15
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
5.
9
Alexandria Deering
1:05.55
Apr 12
Dunbar All-Comers
4x100 Relay
1.
Sydney Cummins
Alexandria Deering
Reece Evans
Audrey Fraddosio
52.37
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
2.
Reece Evans
Audrey Fraddosio
Alexis Vittitow
Emilea Moore
52.55
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
3.
Alexandria Deering
Audrey Fraddosio
Alexis Vittitow
Emilea Moore
52.59
Jun 3
KHSAA Class 2A State Track & Field Championships
4.
Alexandria Deering
Reece Evans
Emilea Moore
Alexis Vittitow
52.81
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
5.
Alexandria Deering
Emilea Moore
Reece Evans
Alexis Vittitow
52.95
Apr 2
Patriot Games
6.
Alexandria Deering
Sydney Cummins
Alexis Vittitow
Emilea Moore
53.26
Apr 19
West Jessamine All-Comers
7.
Relay Team
53.47
Apr 12
Dunbar All-Comers
4x200 Relay -
1.
Sydney Cummins
Abby Stappe
Reece Evans
Alexis Vittitow
1:56.91
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
2.
Alexis Vittitow
Abby Stappe
Abigail Turner
Reece Evans
1:57.10
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
3.
Sydney Cummins
Abby Stappe
Audrey Fraddosio
Alexis Vittitow
1:57.66
Apr 2
Patriot Games
4.
Relay Team
2:01.12
Mar 23
Tates Creek All-Comers
5.
Taylor Roberts
Maddie Yellow
Avery McCollum
Baylee Jones
2:07.15
Apr 19
West Jessamine All-Comers
4x400 Relay
1.
Taylor Roberts
Alexis Vittitow
Abigail Turner
Reece Evans
4:31.36
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
2.
Taylor Roberts
Alexis Vittitow
Ainsley Smith
Baylee Jones
4:38.76
Jun 3
KHSAA Class 2A State Track & Field Championships
3.
Reece Evans
Baylee Jones
Alexis Vittitow
Taylor Roberts
4:39.36
Apr 2
Patriot Games
4.
Reece Evans
Taylor Roberts
Alexis Vittitow
Baylee Jones
4:41.82
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
4x800 Relay
1.
Baylee Jones
Taylor Roberts
Maddie Yellow
Ainsley Smith
11:14.28
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
2.
Ainsley Smith
Maddie Yellow
Norah Fitzpatrick
Baylee Jones
11:34.48
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
3.
Taylor Roberts
Ainsley Smith
Maddie Yellow
Baylee Jones
11:46.24
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
4.
Relay Team
11:58.8h
Apr 12
Dunbar All-Comers
5.
Ainsley Smith
Norah Fitzpatrick
Taylor Roberts
Baylee Jones
12:06.82
Apr 2
Patriot Games
Shot Put - 4kg
1.
8
Kaitlyn Napier
30' 5
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
2.
11
Linzey Napier
27' 8.5
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
3.
11
Clarissa Poletto
21' 8
PR
Apr 12
Dunbar All-Comers
Discus - 1kg
1.
11
Linzey Napier
92' 3
PR
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
2.
8
Kaitlyn Napier
85' 8
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
3.
11
Clarissa Poletto
63' 10
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
4.
-
Jae Wilson
34' 7
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
High Jump
1.
9
Audrey Fraddosio
5' 0
PR
Mar 23
Tates Creek All-Comers
2.
9
Alexis Vittitow
4' 4
PR
Apr 2
Patriot Games
3.
10
Sydney Cummins
4' 2
PR
Mar 23
Tates Creek All-Comers
Long Jump
1.
9
Audrey Fraddosio
16' 3
PR
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
2.
10
Emilea Moore
15' 4.5
Apr 16
AJ's Heart of the Bluegrass Track Classic
3.
9
Alexis Vittitow
15' 0
PR
Apr 2
Patriot Games
4.
8
Sloan Evans
12' 8.25
Apr 12
Dunbar All-Comers
5.
8
Kayla Hunt
11' 9.5
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
6.
10
Lilian Howard
11' 6.5
PR
Apr 12
Dunbar All-Comers
7.
-
Jae Wilson
7' 8
PR
Apr 19
West Jessamine All-Comers
Triple Jump
1.
11
Reece Evans
32' 6
PR
Mar 23
Tates Creek All-Comers
2.
9
Alexis Vittitow
30' 0
May 23
KHSAA Class 2A Region 5
3.
8
Sloan Evans
26' 3.5
Apr 30
Bourbon County HS Colonel Relays
*Recent improvement