Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Jordan Pippin
11.74
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
2.
12
Makel Stone
12.05
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
3.
11
Ryan Hart
12.09
PR
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
4.
12
Sedeek Prather
12.28
PR
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
5.
-
Xavier Daye
12.35
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
200 Meters
1.
10
Jordan Pippin
23.34
(2.3)
PR
Jun 4
VHSL 1A State Championships
2.
11
Ryan Hart
24.81
PR
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
3.
12
Makel Stone
25.43
PR
Apr 23
Golden Eagle Invitational
4.
12
Tyson Davis
26.50
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
400 Meters
1.
12
Sam Derrick
55.42
PR
Jun 4
VHSL 1A State Championships
2.
10
Anthony Clay
58.15
PR
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
3.
-
Stage Parker
1:01.64
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
4.
10
Israel Williamson
1:02.79
PR
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
5.
9
Conner Mattox
1:06.82
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
800 Meters
1.
11
Joel Phillips
2:14.84
PR
Jun 4
VHSL 1A State Championships
2.
9
Shane Stevens
2:26.29
Apr 23
Golden Eagle Invitational
3.
10
Zion Hardy
3:10.81
PR
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
1600 Meters
1.
9
Shane Stevens
4:59.23
Jun 4
VHSL 1A State Championships
2.
9
Mason Bederton
6:15.23
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
3.
10
Zion Hardy
6:32.84
PR
Apr 23
Golden Eagle Invitational
3200 Meters
1.
10
Kiernan DeBernard
12:22.08
PR
Apr 23
Golden Eagle Invitational
2.
10
Blake Dease
13:18.61
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
110m Hurdles - 39"
1.
12
Ken Cyrus
16.81
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
300m Hurdles - 36"
1.
12
Ken Cyrus
44.18
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
2.
9
Conner Mattox
1:02.06
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
4x100 Relay
1.
Relay Team
46.56
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
2.
Jordan Pippin
Ryan Hart
Ken Cyrus
Makel Stone
46.66
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
4x400 Relay
1.
Sedeek Prather
Joseph Derricks
Sam Derrick
Anthony Clay
4:00.36
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
2.
Relay Team
4:01.67
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
4x800 Relay
1.
Joseph Derricks
Sam Derrick
Shane Stevens
Joel Phillips
9:01.94
Jun 4
VHSL 1A State Championships
2.
Joseph Derricks
Sam Derrick
Joel Phillips
Shane Stevens
9:11.09
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
3.
Relay Team
9:19.21
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
Shot Put - 12lb
1.
11
Stuart Hunt
42' 3.5
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
2.
9
Ladaini Stone
37' 4
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
3.
12
Randle Ford
35' 6
PR
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
9
J'Vlen Irvin
35' 6
Apr 23
Golden Eagle Invitational
5.
10
Ross Farmer
35' 5
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
6.
11
Steven Floyd
30' 8
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
7.
-
Braelyn Smith
29' 4
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
8.
-
Conner Tribble
23' 10
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
9.
9
Mason Bederton
23' 1
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
10.
-
Connor Pribble
21' 3
PR
Apr 23
Golden Eagle Invitational
Discus - 1.6kg
1.
11
Jarrod Barksdale
105' 7
PR
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
2.
10
Ross Farmer
100' 3
PR
Apr 23
Golden Eagle Invitational
3.
9
J'Vlen Irvin
97' 10
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
4.
9
Ladaini Stone
93' 2
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
5.
11
Steven Floyd
74' 2
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
6.
-
Braelyn Smith
71' 8
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
7.
-
Connor Pribble
50' 0
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
8.
9
Mason Bederton
33' 1
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
High Jump
1.
12
Sedeek Prather
6' 0
PR
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
2.
11
Joel Phillips
5' 6
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
-
Jaren Phillips
5' 6
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
Long Jump
1.
10
Jordan Pippin
19' 7
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
2.
12
Tyson Davis
18' 0.75
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
Womens
100 Meters
1.
11
Dexaria Berger
13.51
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
2.
10
Emma Greer
14.24
PR
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
3.
10
Faith Brown
14.89
PR
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
4.
10
Bree Tyree
15.65
PR
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
200 Meters
1.
11
Samaria Little
29.55
Apr 23
Golden Eagle Invitational
2.
10
Emma Greer
31.67
PR
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
3.
10
Bree Tyree
34.78
PR
Apr 23
Golden Eagle Invitational
4.
10
Faith Brown
34.94
PR
Apr 23
Golden Eagle Invitational
400 Meters
1.
9
Phoebe Robbins
1:06.80
Jun 4
VHSL 1A State Championships
2.
11
Chamille Pennix
1:07.48
Apr 23
Golden Eagle Invitational
3.
12
Keagan Debarnard
1:07.80
PR
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
800 Meters
1.
12
Macy Shelton
2:58.76
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
2.
11
Hailey anne Woodruff
3:07.69
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
1600 Meters
1.
10
Micah Andrews
7:15.56
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
2.
10
Brooklyn Reynolds
7:29.05
PR
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
3200 Meters
1.
12
Trinity Shirlen
13:50.78
PR
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
2.
11
Jessica Dowdy
17:46.45
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
4x100 Relay
1.
Relay Team
54.24
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
4x400 Relay
1.
Dexaria Berger
Keagan Debarnard
Phoebe Robbins
Chamille Pennix
4:31.66
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
2.
Relay Team
4:33.52
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
4x800 Relay
1.
Trinity Shirlen
Macy Shelton
Hailey anne Woodruff
Samaria Little
11:10.22
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
2.
Jessica Dowdy
Samaria Little
Macy Shelton
Trinity Shirlen
11:11.3h
Jun 4
VHSL 1A State Championships
3.
Relay Team
11:45.88
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
Shot Put - 4kg
1.
12
Keelie Dawson
32' 8.5
PR
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
2.
9
Hannah Bradner
26' 2
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
3.
10
Bronwin Smith
25' 1
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
4.
10
Mallory Paul
22' 5
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
5.
-
Madison Baldwin
19' 0
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
6.
12
Jonna Jackson
17' 9
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
Discus - 1kg
1.
12
Keelie Dawson
81' 9
PR
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
2.
9
Hannah Bradner
71' 4
PR
Apr 23
Golden Eagle Invitational
3.
10
Emma Greer
71' 1
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
4.
-
Iyhana Copeland
62' 10
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
5.
10
Mallory Paul
61' 11
PR
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
6.
10
Bronwin Smith
56' 10
Apr 23
Golden Eagle Invitational
7.
12
Jonna Jackson
45' 4
PR
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
High Jump
1.
11
Chamille Pennix
4' 8
PR
Apr 23
Golden Eagle Invitational
11
Dexaria Berger
4' 8
PR
Apr 23
Golden Eagle Invitational
3.
12
Keagan Debarnard
4' 4
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
Long Jump
1.
11
Dexaria Berger
15' 2
Mar 30
Appomattox 5 Team Weekday Meet
2.
11
Samaria Little
13' 10
Apr 23
Golden Eagle Invitational
3.
11
Chamille Pennix
13' 3
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
4.
10
Faith Brown
12' 3
PR
May 14
Dogwood District Last Chance Qualifier
Triple Jump
1.
11
Dexaria Berger
33' 3.75
May 25
VHSL Group 1A Region B Championship
2.
10
Emma Greer
27' 5.75
PR
Apr 23
Golden Eagle Invitational
*Recent improvement