Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Indoor
2023
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Kento Nishiyama
10.98
(1.1)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
2.
12
Yuu Onozawa
11.02
(.6)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
3.
12
Yuuto Saiki
11.23
(.5)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
4.
11
Fuuma Nakamura
11.26
(.8)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
5.
11
Kouta Miyazaki
11.28
(1.7)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
6.
11
Gai Miyashita
11.34
(-.4)
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
7.
10
Shouta Tanikawa
11.44
(.4)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
8.
11
Jou Hara
11.57
(-1.3)
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
9.
11
Hotaka Okuyama
11.63
(-.3)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
10.
10
Towa Horii
11.64
(.4)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
12
Tsubasa Inamasu
11.64
(.8)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
12.
10
Kenta Hatogai
11.89
(-.7)
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
13.
10
Takanori Hoshi
11.97
(-1.0)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
14.
-
Haru Matsumoto
12.22
(-.9)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
15.
-
Ruka Shiratori
12.28
(-1.1)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
16.
10
Yuuto Matsuda
12.30
(.5)
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
17.
-
Rikuto Takano
12.43
(-.9)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
18.
10
Takumi Manabe
12.99
(1.6)
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
19.
10
Touya Inaba
13.10
(-1.0)
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
20.
11
Yuuki Nishigaki
14.10
(1.4)
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
200 Meters
1.
12
Souta Hatogai
22.63
(-.8)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
2.
11
Mitsuki Haneda
23.00
(.1)
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
3.
12
Yuuto Saiki
23.01
(-1.6)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
4.
11
Shin Satou
23.60
(-2.1)
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
5.
11
Hotaka Okuyama
24.46
(-1.6)
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
400 Meters
1.
12
Souta Hatogai
50.39
PR
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
2.
11
Kaito Matsumoto
50.59
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
3.
10
Shouta Tanikawa
51.57
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
4.
10
Takanori Hoshi
53.38
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
5.
11
Yuuya Tanabe
54.34
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
800 Meters
1.
11
Hayato Ozawa
2:00.00
PR
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
2.
11
Yuuya Tanabe
2:04.35
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
3.
10
Yura Maki
2:13.98
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
1500 Meters
1.
11
Sora Kondou
4:15.00
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
2.
11
Hayato Ozawa
4:23.19
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
3.
10
Souta Yamaguchi
4:32.11
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
4.
11
Ryouta Watanabe
4:38.38
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
3000 Meters
1.
10
Kazuma Morita
9:52.52
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
2.
11
Ryouta Watanabe
10:03.99
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
3.
10
Souta Yamaguchi
10:24.58
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
4.
10
Yura Maki
10:36.94
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
5.
10
Yuujirou Takagi
10:54.00
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
6.
10
Yuu Hoshino
10:57.69
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
5000 Meters
1.
11
Sora Kondou
15:57.86
PR
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
2.
10
Kazuma Morita
16:48.54
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
3.
10
Yuujirou Takagi
17:30.37
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
4.
10
Yuu Hoshino
19:01.32
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
110m Hurdles - 42"
1.
12
Kento Nishiyama
14.34
(2.1)
PR
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
2.
10
Towa Horii
14.85
(2.1)
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
3.
11
Shin Satou
15.03
(1.3)
PR
Oct 23
Japan U18 & U16 Championships
4.
12
Tsubasa Inamasu
15.64
(1.4)
PR
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
400m Hurdles - 36"
1.
12
Yuuichirou Taguchi
55.88
PR
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
2.
10
Towa Horii
57.29
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
3.
11
Gai Miyashita
58.51
PR
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
4.
12
Subaru Yokotsuka
1:00.03
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
5.
12
Wataru Sasaki
1:01.35
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
4x100 Relay
1.
Relay Team
41.67
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
2.
Yu Onozawa
Souta Hatogai
Subaru Yokotsuka
Kento Nishiyama
41.94
Jun 19
North Kanto & South Kanto Regional InterHigh Championsh..
3.
Fuuma Nakamura
Shin Satou
Gai Miyashita
Kouta Miyazaki
42.60
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
4.
Fuuma Nakamura
Shin Satou
Mitsuki Haneda
Kouta Miyazaki
43.04
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
5.
Mitsuki Haneda
Shin Satou
Gai Miyashita
Kouta Miyazaki
43.20
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
4x400 Relay
1.
Kaito Matsumoto
Kouta Miyazaki
Subaru Yokotsuka
Souta Hatogai
3:21.10
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
2.
Relay Team
3:22.08
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
3.
Shouta Tanikawa
Kouta Miyazaki
Mitsuki Haneda
Gai Miyashita
3:27.26
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
4.
Yuuichirou Taguchi
Kouta Miyazaki
Subaru Yokotsuka
Kaito Matsumoto
3:27.79
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
5.
Shouta Tanikawa
Kouta Miyazaki
Mitsuki Haneda
Shin Satou
3:29.21
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
Shot Put - 6kg
1.
11
Gai Miyashita
9.23m
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
2.
12
Subaru Yokotsuka
7.78m
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
High Jump
1.
11
Yuuto Yamashita
2.02m
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
2.
11
Fuuma Nakamura
2.00m
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
3.
12
Yuu Onozawa
1.95m
Jun 19
North Kanto & South Kanto Regional InterHigh Championsh..
Long Jump
1.
11
Jou Hara
6.30m
(.8)
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
2.
11
Kouta Miyazaki
6.26m
(-.5)
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
3.
11
Satoru Fukutake
5.31m
(2.0)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
4.
10
Yuuto Matsuda
4.81m
(1.4)
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
Triple Jump
1.
11
Satoru Fukutake
13.06m
(2.9)
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
Octathlon - World Athletics
1.
11
Shin Satou
4935
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
2.
11
Gai Miyashita
4734
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
Womens
100 Meters
1.
11
Mehenazu Kan
12.36
(-.9)
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
2.
10
Yukiha Koyanagi
12.62
(-.9)
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
3.
11
Aika Itou
12.68
(.9)
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
4.
10
Miu Shimizu
12.86
(.2)
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
5.
12
Hana (Akosuahana) Akazawa
12.91
(.9)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
6.
12
Yui Inomata
13.01
(1.6)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
7.
10
Natsu Watanabe
13.14
(.9)
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
8.
11
Honoka Kobayashi
13.19
(1.2)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
9.
-
Kazuha Sonoda
13.35
(1.2)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
10.
10
Kei Inomata
13.52
(.2)
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
11.
11
Shieri Nojima
14.08
(1.3)
PR
Sep 9
Saitama Shinjin Novice South District
12.
11
Mei Sudou
14.57
(1.3)
PR
Sep 9
Saitama Shinjin Novice South District
13.
11
Haruka Katou
14.80
(-1.3)
PR
Sep 9
Saitama Shinjin Novice South District
14.
10
Minami Harada
15.18
(.6)
PR
Sep 9
Saitama Shinjin Novice South District
200 Meters
1.
10
Yukiha Koyanagi
26.73
(1.4)
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
2.
11
Aika Itou
26.82
(-2.3)
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
3.
10
Natsu Watanabe
27.16
(.7)
PR
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
4.
-
Kazuha Sonoda
27.96
(-1.3)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
400 Meters
1.
10
Natsu Watanabe
1:02.57
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
2.
10
Kei Inomata
1:08.52
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
3.
10
Yuri Tsuchiya
1:13.18
PR
Sep 9
Saitama Shinjin Novice South District
800 Meters
1.
12
Hina Suzuki
2:12.32
PR
Jun 19
North Kanto & South Kanto Regional InterHigh Championsh..
2.
10
Emiri Yokoyama
2:16.47
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
3.
10
Moka Takasu
2:16.57
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
4.
10
Yuna Naruse
2:17.99
PR
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
5.
10
Run Takeuchi
2:29.10
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
6.
11
Saiki Gunji
3:06.54
PR
Sep 9
Saitama Shinjin Novice South District
7.
11
Ami Nagashima
3:08.51
PR
Sep 9
Saitama Shinjin Novice South District
1500 Meters
1.
12
Rinka Nakanishi
4:27.16
PR
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
2.
12
Kanon Ebina
4:28.86
PR
Jun 19
North Kanto & South Kanto Regional InterHigh Championsh..
3.
12
Ayane Satou
4:33.33
PR
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
4.
10
Emiri Yokoyama
4:40.16
PR
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
5.
10
Moka Takasu
4:43.14
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
6.
10
Itsuki Kawano
4:49.52
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
7.
-
Nanaka Hara
4:52.31
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
8.
11
Nachuri Hibi
4:59.29
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
9.
11
Ami Hasegawa
5:12.59
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
10.
11
Rena Tada
5:13.18
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
11.
10
Run Takeuchi
5:14.18
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
12.
11
Marin Shimazu
5:25.88
PR
Sep 9
Saitama Shinjin Novice South District
3000 Meters
1.
12
Rinka Nakanishi
9:33.62
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
2.
12
Kanon Ebina
9:35.49
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
3.
10
Yuna Naruse
9:46.38
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
4.
10
Miu Nozaki
10:10.04
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
5.
12
Mao Gotou
10:17.58
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
6.
11
Nachuri Hibi
10:37.07
PR
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
7.
11
Rena Tada
10:55.54
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
8.
11
Ami Hasegawa
11:30.03
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
9.
11
Marin Shimazu
11:36.98
PR
Sep 9
Saitama Shinjin Novice South District
100m Hurdles - 33"
1.
10
Miu Shimizu
13.84
(.2)
Oct 23
Japan U18 & U16 Championships
2.
12
Hana (Akosuahana) Akazawa
14.15
(1.7)
PR
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
3.
11
Honoka Kobayashi
14.62
(2.8)
PR
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
4.
11
Sora Akabori
15.57
(1.5)
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
400m Hurdles - 30"
1.
11
Honoka Kobayashi
1:07.80
PR
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
4x100 Relay
1.
Miyu Shimizu
Mehenazu Kan
Aika Itou
Yukiha Koyanagi
47.82
Jun 19
North Kanto & South Kanto Regional InterHigh Championsh..
2.
Natsu Watanabe
Yukiha Koyanagi
Aika Itou
Mehenazu Kan
48.25
Oct 22
Kanto Regional Shinjin Novice Championships
3.
Relay Team
48.70
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
4.
Yui Inomata
Mehenazu Kan
Aika Itou
Yukiha Koyanagi
48.71
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
4x400 Relay
1.
Natsu Watanabe
Yukiha Koyanagi
Aika Itou
Honoka Kobayashi
4:15.22
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
2.
Yui Inomata
Akosuahana Akazawa
Kei Inomata
Maika Suzuki
4:16.54
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
3.
Relay Team
4:21.82
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
Javelin - 600g
1.
10
Kirara Masuda
35.79m
Sep 24
Saitama Shinjin Novice Championships
2.
12
Hana Ishii
24.64m
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
High Jump
1.
11
Sora Akabori
1.56m
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
2.
10
Yuri Tsuchiya
1.30m
PR
Sep 9
Saitama Shinjin Novice South District
Long Jump
1.
12
Maika Suzuki
5.37m
(.6)
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
2.
11
Misaki Yamanaka
4.62m
(-.3)
PR
Sep 10
Saitama Shinjin Novice East District
3.
11
Saho Shimazu
3.91m
(1.4)
PR
Sep 9
Saitama Shinjin Novice South District
Triple Jump
1.
12
Maika Suzuki
10.29m
(-1.1)
May 11
Saitama Comprehensive - Kanto Qualifier
Pentathlon (Outdoor) - Standard
1.
11
Sora Akabori
4157
PR
Apr 22
Saitama East Sogo Qualifying Meet
Heptathlon - World Athletics
1.
11
Sora Akabori
4235
Jun 19
North Kanto & South Kanto Regional InterHigh Championsh..
*Recent improvement