Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2003
Indoor
2024
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Berlie Fincham
11.67
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
2.
10
Miles Washington
11.78
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
3.
9
Cincere Ruffin
12.26
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
4.
11
Andy Ngo
12.40
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
5.
12
Miriuki Kuria
12.73
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
6.
12
Taten Ells
12.81
PR
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
7.
9
Shoya Kanai
12.93
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
8.
11
Hudson Smith
13.14
PR
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
9.
10
Joaquin Paz
13.52
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
10.
9
Parker Flynn
13.78
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
11.
10
Ta'vrius Carter
13.84
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
12.
9
Gabriel McGhie
13.94
PR
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
200 Meters
1.
12
Berlie Fincham
23.27
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
2.
10
Miles Washington
23.97
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
3.
9
Cincere Ruffin
24.43
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
4.
11
Andy Ngo
25.19
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
5.
12
Miriuki Kuria
26.03
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
9
Shoya Kanai
26.03
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
7.
11
Hudson Smith
26.21
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
8.
12
Shepard Smith
26.95
PR
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
9.
10
Joaquin Paz
27.90
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
10.
10
Ta'vrius Carter
28.39
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
11.
9
Parker Flynn
28.61
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
12.
9
Gabriel McGhie
30.81
PR
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
400 Meters
1.
12
Jacob Alfonso
52.43
PR
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
2.
11
Christopher Konecny
52.83
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
3.
12
Berlie Fincham
54.28
PR
Mar 26
KM Invite
4.
12
Luke Alfonso
54.91
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
5.
12
Gabriel Remmert
55.58
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
6.
11
Andy Ngo
56.64
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
7.
10
Isayas Hampton
56.99
Mar 16
PCL Jamboree
8.
12
Miriuki Kuria
58.12
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
9.
9
Cincere Ruffin
58.37
May 14
3A PCL Track and Field Championships
10.
11
Ryan Wilkerson
58.45
Mar 16
PCL Jamboree
11.
11
Solomon Dawson
58.64
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
12.
12
Taten Ells
59.42
PR
Mar 16
PCL Jamboree
13.
11
Michael Saenz
59.70
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
14.
10
Melkamu Englert
59.83
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
15.
10
Avery Coleman
1:00.75
Mar 16
PCL Jamboree
16.
9
Shoya Kanai
1:01.42
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
17.
9
Christian Montemayor
1:01.68
PR
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
18.
11
Hudson Smith
1:02.05
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
19.
11
Joshua Bagwell
1:03.08
PR
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
20.
10
Joaquin Paz
1:03.32
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
21.
10
Walter Flamoe
1:03.36
Mar 16
PCL Jamboree
22.
10
Keefe Russell
1:04.51
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
23.
9
Parker Flynn
1:05.58
PR
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
24.
10
Ta'vrius Carter
1:07.54
PR
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
25.
9
Gabriel McGhie
1:09.69
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
800 Meters
1.
12
Jacob Alfonso
1:56.91
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
2.
12
Luke Alfonso
1:58.95
PR
Mar 26
KM Invite
3.
12
Owen Chamberlin
2:03.20
PR
May 14
3A PCL Track and Field Championships
4.
12
Gabriel Remmert
2:05.96
PR
May 14
3A PCL Track and Field Championships
5.
10
Isayas Hampton
2:11.53
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
6.
10
Will Logan
2:15.22
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
7.
11
Ryan Wilkerson
2:17.68
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
8.
10
Melkamu Englert
2:24.24
PR
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
9.
11
Solomon Dawson
2:24.96
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
10.
9
Major LeProwse
2:25.74
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
11.
10
Walter Flamoe
2:27.22
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
12.
10
Keefe Russell
2:28.25
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
13.
9
Christian Montemayor
2:30.05
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
14.
11
Michael Saenz
2:42.22
Mar 16
PCL Jamboree
1600 Meters
1.
12
Jacob Alfonso
4:11.51
PR
May 28
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
2.
12
Luke Alfonso
4:16.47
PR
Apr 30
Shoreline Invitational
3.
12
Owen Chamberlin
4:44.54
May 14
3A PCL Track and Field Championships
4.
10
Will Logan
4:44.97
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
5.
11
Ryan Wilkerson
4:56.17
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
6.
12
Gabriel Remmert
4:58.22
PR
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
7.
9
Christian Remmert
5:01.95
Apr 30
Shoreline Invitational
8.
10
Casey Bouchard
5:12.20
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
9.
9
Major LeProwse
5:12.56
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
10.
10
Melkamu Englert
5:16.02
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
11.
10
Isayas Hampton
5:17.00
PR
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
12.
9
Christian Montemayor
5:21.50
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
13.
11
Michael Saenz
5:23.59
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
14.
11
Joshua Bagwell
5:26.48
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
15.
10
Keefe Russell
5:26.86
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
16.
9
Paul Byers
5:44.79
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
17.
9
Thurston King
5:45.54
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
18.
10
Walter Flamoe
5:50.93
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
19.
10
Artitiz Larranaga
5:51.75
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
20.
11
Solomon Dawson
5:57.73
PR
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
3200 Meters
1.
12
Jacob Alfonso
9:03.71
PR
May 28
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
2.
12
Luke Alfonso
9:16.16
PR
May 28
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
3.
12
Owen Chamberlin
10:21.44
PR
Apr 30
Shoreline Invitational
4.
10
Will Logan
10:43.02
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
5.
10
Casey Bouchard
10:55.12
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
6.
10
Keefe Russell
11:20.99
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
7.
9
Christian Montemayor
11:50.02
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
8.
10
Melkamu Englert
12:05.47
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
9.
11
Joshua Bagwell
12:07.46
PR
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
10.
11
Michael Saenz
12:29.17
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
110m Hurdles - 39"
1.
10
Avery Coleman
17.74
May 14
3A PCL Track and Field Championships
300m Hurdles - 36"
1.
12
Taten Ells
43.83
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
2.
10
Avery Coleman
43.89
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
4x100 Relay
1.
Andy Ngo
Cincere Ruffin
Miles Washington
Berlie Fincham
45.19
May 14
3A PCL Track and Field Championships
2.
Andy Ngo
Miles Washington
Berlie Fincham
Mathew Jordan
45.28
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
3.
Andy Ngo
Miles Washington
Cincere Ruffin
Berlie Fincham
45.69
Apr 30
Shoreline Invitational
4.
Parker Flynn
Hudson Smith
Gabriel McGhie
Miriuki Kuria
54.51
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
4x200 Relay -
1.
Andy Ngo
Cincere Ruffin
Taten Ells
Avery Coleman
1:41.59
Apr 30
Shoreline Invitational
2.
Gabriel McGhie
Miriuki Kuria
Ta'vrius Carter
Evan Robinson
1:47.97
Mar 26
KM Invite
4x400 Relay
1.
Berlie Fincham
Christopher Konecny
Luke Alfonso
Jacob Alfonso
3:32.96
Apr 30
Shoreline Invitational
2.
Ryan Wilkerson
Gabriel Remmert
Luke Alfonso
Jacob Alfonso
3:44.86
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
3.
Cincere Ruffin
Avery Coleman
Taten Ells
Berlie Fincham
3:52.76
Apr 16
Skipper's Elite Athlete - South Sound Classic
4.
Ryan Wilkerson
Gabriel Remmert
Solomon Dawson
Owen Chamberlin
3:54.90
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
5.
Walter Flamoe
Melkamu Englert
Solomon Dawson
Will Logan
3:56.08
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
6.
Walter Flamoe
Christian Remmert
Melkamu Englert
Isayas Hampton
3:56.20
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
7.
Ryan Wilkerson
Gabriel Remmert
Solomon Dawson
Will Logan
3:56.77
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
8.
Solomon Dawson
Isayas Hampton
Gabriel Remmert
Owen Chamberlin
3:57.06
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
9.
Solomon Dawson
Ryan Wilkerson
Gabriel Remmert
Will Logan
3:59.00
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
10.
Cincere Ruffin
Avery Coleman
Mathew Jordan
Berlie Fincham
4:03.41
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
11.
Walter Flamoe
Isayas Hampton
Christian Remmert
Melkamu Englert
4:05.32
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
12.
Walter Flamoe
Casey Bouchard
Melkamu Englert
Isayas Hampton
4:07.98
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
13.
Avery Coleman
Parker Flynn
Shoya Kanai
Miriuki Kuria
4:09.00
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
14.
Miriuki Kuria
Ta'vrius Carter
Joaquin Paz
Avery Coleman
4:19.93
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
4x800 Relay
1.
Will Logan
Owen Chamberlin
Gabriel Remmert
Ryan Wilkerson
8:55.50
Mar 26
KM Invite
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Casey Bouchard
Owen Chamberlin
Ryan Wilkerson
Will Logan
11:56.08
Apr 30
Shoreline Invitational
Shot Put - 12lb
1.
11
Julian Smith
42' 3
May 14
3A PCL Track and Field Championships
2.
12
Shepard Smith
41' 8
PR
May 14
3A PCL Track and Field Championships
3.
12
Owen Johnson
39' 5
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
4.
11
Kyle Brown
31' 1
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
5.
11
Evan Robinson
26' 9
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
6.
9
David Houghton
24' 2
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
7.
9
Samuel Kaeo
23' 3.5
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
Discus - 1.6kg
1.
12
Owen Johnson
100' 11
PR
Apr 30
Shoreline Invitational
2.
11
Julian Smith
96' 10
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
3.
11
Evan Robinson
74' 4
PR
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
4.
9
David Houghton
68' 9
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
5.
11
Kyle Brown
66' 1
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
6.
9
Samuel Kaeo
54' 0
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
Javelin - 800g
1.
12
Shepard Smith
124' 10
PR
Apr 16
Skipper's Elite Athlete - South Sound Classic
2.
12
Owen Johnson
121' 10
PR
Apr 16
Skipper's Elite Athlete - South Sound Classic
3.
11
Evan Robinson
90' 9
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
High Jump
1.
11
Hudson Smith
5' 8
May 14
3A PCL Track and Field Championships
Long Jump
1.
12
Berlie Fincham
20' 4
PR
May 14
3A PCL Track and Field Championships
2.
10
Miles Washington
18' 6.5
Mar 26
KM Invite
3.
11
Hudson Smith
17' 0.75
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
4.
11
Solomon Dawson
16' 9
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
5.
9
Cincere Ruffin
16' 2
PR
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
6.
12
Shepard Smith
15' 11.5
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
7.
9
Parker Flynn
14' 9.5
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
8.
10
Ta'vrius Carter
14' 9
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
9.
11
Andy Ngo
14' 1.5
PR
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
10.
9
Gabriel McGhie
13' 0
PR
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
11.
10
Joaquin Paz
10' 9.5
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
Triple Jump
1.
10
Miles Washington
39' 3.75
May 14
3A PCL Track and Field Championships
2.
12
Taten Ells
39' 0.5
May 20
3A / 4A WCD3 & SWD4 Championships
3.
11
Evan Robinson
35' 1
PR
May 14
3A PCL Track and Field Championships
Womens
100 Meters
1.
12
Caitlyn Hughes
13.96
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
2.
12
Candela Muntanola-Ortega
14.11
PR
Mar 16
PCL Jamboree
3.
10
Siri Iverso
14.31
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
4.
12
Ayzia Regules
15.02
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
5.
9
Kenzie Kors
15.12
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
6.
9
Melia Bartlett
15.52
PR
Apr 16
Skipper's Elite Athlete - South Sound Classic
7.
9
Esme Pape
15.77
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
8.
9
Amelia Kondratyuk
15.85
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
9.
9
Lucy Jonson
15.92
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
10.
12
Alice Vitola
16.04
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
200 Meters
1.
12
Candela Muntanola-Ortega
27.61
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
2.
12
Caitlyn Hughes
28.28
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
3.
10
Siri Iverso
29.76
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
4.
9
Helena Pollitz
31.23
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
5.
12
Ayzia Regules
32.37
PR
Mar 26
KM Invite
6.
9
Melia Bartlett
32.95
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
7.
9
Amelia Kondratyuk
33.89
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
8.
12
Alice Vitola
37.06
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
400 Meters
1.
12
Candela Muntanola-Ortega
1:02.76
PR
May 14
3A PCL Track and Field Championships
2.
9
Brooklyn Sheen
1:04.69
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
3.
9
Katelyn Galloway
1:05.55
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
4.
9
Natalie Blake
1:06.27
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
5.
9
Maddie McKenna
1:07.35
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
6.
9
Helena Pollitz
1:10.71
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
800 Meters
1.
9
Natalie Blake
2:20.54
May 28
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
2.
9
Katelyn Galloway
2:22.98
Apr 30
Shoreline Invitational
3.
9
Maddie McKenna
2:32.55
May 14
3A PCL Track and Field Championships
4.
10
Marina Ramos
2:44.12
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
5.
10
Veronica Buck
2:44.60
May 14
3A PCL Track and Field Championships
6.
10
Tehya Bailey
2:48.35
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
7.
11
Isabella Vaughn
2:50.0h
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
8.
10
Sophia Czar
2:55.44
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
9.
9
Bianca Jacobson
2:56.92
PR
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
10.
12
Lislin Da Rosa Caron
2:59.63
PR
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
11.
9
Anna Satterthwaite
3:01.7h
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
12.
9
Mesafint Englert
3:21.3h
PR
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
1600 Meters
1.
9
Natalie Blake
5:04.32
PR
May 6
Liberty Twilight
2.
9
Katelyn Galloway
5:05.33
May 28
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
3.
9
Maddie McKenna
5:09.63
May 20
3A / 4A WCD3 & SWD4 Championships
4.
10
Marina Ramos
5:52.68
PR
May 14
3A PCL Track and Field Championships
5.
10
Veronica Buck
6:01.63
May 6
Liberty Twilight
6.
10
Sophia Czar
6:11.73
May 14
3A PCL Track and Field Championships
7.
9
Bianca Jacobson
6:18.00
PR
May 6
Liberty Twilight
8.
10
Tehya Bailey
6:21.24
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
9.
12
Lislin Da Rosa Caron
6:22.54
PR
Mar 16
PCL Jamboree
11
Isabella Vaughn
6:22.54
Mar 16
PCL Jamboree
11.
10
Chloe Coates
6:28.90
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
12.
9
Anna Satterthwaite
6:29.58
Mar 16
PCL Jamboree
13.
9
Mesafint Englert
7:32.27
PR
Mar 16
PCL Jamboree
3200 Meters
1.
9
Katelyn Galloway
10:52.29
PR
May 4
Olympia DMR and 3200m
2.
9
Natalie Blake
10:54.08
PR
May 28
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
3.
9
Maddie McKenna
11:09.95
May 28
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
4.
10
Marina Ramos
12:35.03
PR
Apr 16
Skipper's Elite Athlete - South Sound Classic
5.
10
Veronica Buck
13:19.10
May 14
3A PCL Track and Field Championships
6.
10
Sophia Czar
13:34.56
May 6
Liberty Twilight
7.
10
Tehya Bailey
13:36.82
May 6
Liberty Twilight
8.
12
Lislin Da Rosa Caron
13:38.46
PR
May 14
3A PCL Track and Field Championships
9.
11
Isabella Vaughn
13:57.80
PR
May 6
Liberty Twilight
100m Hurdles - 33"
1.
10
Madelin Jarzynka
16.87
May 20
3A / 4A WCD3 & SWD4 Championships
2.
10
Tylie Fuqua
18.42
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
300m Hurdles - 30"
1.
10
Tylie Fuqua
47.80
May 20
3A / 4A WCD3 & SWD4 Championships
2.
10
Madelin Jarzynka
51.14
May 14
3A PCL Track and Field Championships
4x100 Relay
1.
Siri Iverso
Madelin Jarzynka
Caitlyn Hughes
Tylie Fuqua
54.51
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
2.
Tylie Fuqua
Siri Iverso
Caitlyn Hughes
Madelin Jarzynka
54.86
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
3.
Tylie Fuqua
Caitlyn Hughes
Siri Iverso
Ayzia Regules
56.31
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
4.
Tylie Fuqua
Madelin Jarzynka
Siri Iverso
Esme Pape
58.37
Apr 16
Skipper's Elite Athlete - South Sound Classic
5.
Melia Bartlett
Kenzie Kors
Esme Pape
Alice Vitola
1:00.10
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
6.
Melia Bartlett
Lucy Jonson
Esme Pape
Alice Vitola
1:01.29
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
7.
Melia Bartlett
Lucy Jonson
Ayzia Regules
Alice Vitola
1:01.67
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
4x200 Relay -
1.
Siri Iverso
Candela Muntanola-Ortega
Brooklyn Sheen
Caitlyn Hughes
1:53.80
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
2.
Candela Muntanola-Ortega
Siri Iverso
Melia Bartlett
Ayzia Regules
1:58.87
Apr 16
Skipper's Elite Athlete - South Sound Classic
3.
Ayzia Regules
Brooklyn Sheen
Caitlyn Hughes
Candela Muntanola-Ortega
1:58.92
Apr 13
PCL Track - Lakes / Stadium / Bonney Lake @ Lakes
4x400 Relay
1.
Katelyn Galloway
Natalie Blake
Candela Muntanola-Ortega
Madeline McKenna
4:32.85
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
2.
Candela Muntanola-Ortega
Brooklyn Sheen
Natalie Blake
Madeline McKenna
4:37.46
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
3.
Candela Muntanola-Ortega
Isabella Vaughn
Madeline McKenna
Katelyn Galloway
4:39.35
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
4.
9
Natalie Blake
Katelyn Galloway
Madeline McKenna
Anna Satterthwaite
4:42.73
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
5.
Marina Ramos
Sophia Czar
Veronica Buck
Madelin Jarzynka
4:54.70
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
6.
Tehya Bailey
Sophia Czar
Isabella Vaughn
Veronica Buck
5:04.33
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
7.
Sophia Czar
Veronica Buck
Lislin Da Rosa Caron
Tehya Bailey
5:11.67
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
8.
Sophia Czar
Veronica Buck
Isabella Vaughn
Marina Ramos
5:16.09
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
9.
Lislin Da Rosa Caron
Anna Satterthwaite
Chloe Coates
Tehya Bailey
5:23.49
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
4x800 Relay
1.
Isabella Vaughn
Veronica Buck
Lislin Da Rosa Caron
Anna Satterthwaite
11:55.22
Mar 26
KM Invite
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Maddie McKenna
Candela Muntanola-Ortega
Natalie Blake
Katelyn Galloway
12:58.37
Apr 30
Shoreline Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Siri Iverso
68' 6
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
2.
9
Helena Pollitz
62' 4
PR
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
High Jump
1.
12
Caitlyn Hughes
4' 6
PR
Apr 27
Bonney Lake vs. Stadium & Spanaway Lake
Long Jump
1.
9
Esme Pape
12' 7.25
May 4
Lakes - Mount Tahoma - Silas - Stadium @ Silas
2.
9
Melia Bartlett
11' 11.5
PR
Apr 16
Skipper's Elite Athlete - South Sound Classic
3.
9
Lucy Jonson
10' 6.25
PR
Mar 30
Lakes - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
4.
12
Ayzia Regules
9' 7
PR
Mar 24
Bonney Lake - Lincoln - Stadium @ Mount Tahoma Stadium
*Recent improvement