Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2006
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Alberto Leslie
11.42
PR
Apr 28
Iredell County Championship
2.
12
Blake Crumes
11.63
Apr 28
Iredell County Championship
3.
10
AJ Baker
11.71
PR
Apr 28
Iredell County Championship
4.
9
Kyle Sayre
11.85
PR
Mar 30
Lake Norman #3
5.
10
Jacob Whittington
12.04
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
6.
12
Ryan Peacock
12.13
PR
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
7.
10
Kavin White
12.29
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
8.
10
Cameron Neal
12.35
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
9.
11
Jaleal Jordan
12.39
PR
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
10.
11
Ethan Whittington
12.58
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
11.
10
Ale Beaubouef
12.62
PR
Mar 30
Lake Norman #3
12.
10
Olufela Osimokun
12.66
PR
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
13.
11
Levi Musick
12.67
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
200 Meters
1.
11
Jack Baker
23.51
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
2.
9
Kyle Sayre
23.56
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
3.
10
AJ Baker
23.64
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
4.
10
Alberto Leslie
23.80
Apr 28
Iredell County Championship
5.
10
Ryan Morrison
24.49
PR
Mar 30
Lake Norman #3
6.
11
Ethan Whittington
25.03
PR
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
7.
10
Noah Davidson
25.10
PR
Mar 30
Lake Norman #3
8.
10
Olufela Osimokun
25.36
PR
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
9.
9
Jacob Davidson
25.53
PR
Mar 30
Lake Norman #3
10.
10
Dylan Bennett
26.00
PR
Mar 30
Lake Norman #3
11.
11
Levi Musick
26.60
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
400 Meters
1.
11
Miller Brannen I
50.61
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
2.
9
Kyle Sayre
51.43
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
3.
10
Jacob Whittington
53.22
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
4.
11
Jack Baker
53.81
PR
Apr 28
Iredell County Championship
5.
10
AJ Baker
55.76
PR
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
6.
11
Jaleal Jordan
58.43
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
7.
12
Blake Crumes
58.86
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
8.
10
Brock Mathern
1:00.20
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
9.
9
Cooper Riggleman
1:00.71
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
800 Meters
1.
11
Miller Brannen I
1:55.73
PR
May 14
NCHSAA 4A Midwest Regional
2.
11
Logan Dingman
1:57.14
Apr 28
Iredell County Championship
3.
12
Gavin Sweeney
1:59.85
PR
Apr 28
Iredell County Championship
4.
10
Jaidan McClure
2:01.53
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
5.
9
Mason Noble
2:13.09
PR
Apr 29
Carolina Distance Carnival
6.
9
Ben Schmidt
2:14.92
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
7.
11
Jack Senos
2:16.05
PR
Mar 19
Clash of the Carolinas
8.
9
William Troutman
2:18.31
Apr 29
Carolina Distance Carnival
9.
11
Shivam Patel
2:31.89
Apr 29
Carolina Distance Carnival
10.
9
Nate Leighton
2:32.74
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
11.
9
Chase Whittington
2:44.42
PR
Apr 29
Carolina Distance Carnival
1600 Meters
1.
11
Logan Dingman
4:18.15
May 14
NCHSAA 4A Midwest Regional
2.
12
Gavin Sweeney
4:24.88
Apr 29
Carolina Distance Carnival
3.
12
Dalton Graves
4:30.26
PR
Apr 29
Carolina Distance Carnival
4.
9
Ben Schmidt
4:46.68
Apr 29
Carolina Distance Carnival
5.
9
Triston Rabon
4:51.42
Mar 30
Lake Norman #3
6.
11
Jack Senos
4:56.33
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
7.
9
Mason Noble
4:56.46
PR
Apr 29
Carolina Distance Carnival
8.
11
Bradley Mankus
5:02.10
Mar 30
Lake Norman #3
9.
9
William Troutman
5:17.08
Apr 29
Carolina Distance Carnival
10.
11
Shivam Patel
5:46.13
Apr 29
Carolina Distance Carnival
11.
9
Chase Whittington
5:53.93
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
1 Mile
1.
11
Logan Dingman
4:19.41
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
2.
12
Gavin Sweeney
4:22.84
PR
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
3.
12
Dalton Graves
4:29.27
PR
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
4.
11
Miller Brannen I
4:37.57
PR
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
5.
10
Jaidan McClure
4:45.22
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
6.
9
Mason Noble
4:55.60
PR
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
7.
11
Jack Senos
4:58.32
PR
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
8.
11
Bradley Mankus
5:02.82
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
9.
9
William Troutman
5:12.57
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
10.
9
Nate Leighton
5:27.09
PR
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
11.
11
Shivam Patel
5:45.48
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
12.
9
Chase Whittington
6:34.38
PR
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
3200 Meters
1.
12
Gavin Sweeney
9:24.19
PR
May 14
NCHSAA 4A Midwest Regional
2.
12
Dalton Graves
9:39.10
PR
Apr 9
All American Track Classic 2022
3.
10
Jaidan McClure
10:22.16
PR
Apr 2
Queen City Relays
4.
11
Bradley Mankus
10:23.32
Apr 2
Queen City Relays
5.
9
Ben Schmidt
10:34.88
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
6.
9
Mason Noble
10:51.29
PR
Mar 19
Clash of the Carolinas
7.
11
Jack Senos
11:00.43
PR
Mar 30
Lake Norman #3
110m Hurdles - 39"
1.
12
Brennan Selcz
17.28
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
2.
10
Cameron Neal
19.02
PR
Apr 28
Iredell County Championship
3.
11
Fynn Hales
19.61
PR
Mar 30
Lake Norman #3
4.
9
Jere Vasquez-garcia
22.97
Mar 30
Lake Norman #3
300m Hurdles - 36"
1.
12
Brennan Selcz
43.19
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
2.
10
Cameron Neal
45.90
PR
Mar 30
Lake Norman #3
3.
12
Dalton Graves
46.95
PR
Mar 30
Lake Norman #3
4.
11
Ryan Joyce
47.79
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
5.
11
Fynn Hales
48.41
PR
Mar 30
Lake Norman #3
6.
9
Nate Leighton
51.14
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
7.
9
Jere Vasquez-garcia
53.24
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
2k Steeplechase
1.
12
Gavin Sweeney
6:12.67
PR
Apr 2
Beach Run
4x100 Relay
1.
Relay Team
44.34
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
2.
AJ Baker
Ryan MORRISON
Alberto Leslie
Blake Crumes
44.93
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
3.
Ethan Whittington
Ryan Peacock
Kavin White
Ryan Morrison
46.25
Mar 30
Lake Norman #3
4.
Cameron Neal
Ryan Joyce
Ale BEAUBOUEF
Ethan Whittington
48.00
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
5.
Jaleal Jordan
Luke WILSON
Ben Korte
Jacob DORFMAN
49.56
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:32.32
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
2.
AJ Baker
Jack Baker
Kyle Sayre
Alberto Leslie
1:33.50
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
3.
Ethan Whittington
Cooper Riggleman
Levi Musick
Ben Korte
1:41.65
Mar 30
Lake Norman #3
4.
Levi Musick
Luke WILSON
Ben Korte
Ale BEAUBOUEF
1:45.88
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
4x400 Relay
1.
Jack Baker
Kyle Sayre
Jacob Whittington
Miller Brannen
3:26.78
May 14
NCHSAA 4A Midwest Regional
2.
Relay Team
3:29.65
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
3.
Jack Baker
Miller Brannen
Gavin Sweeney
Kyle Sayre
3:30.69
May 21
NCHSAA 4A State Championship
4.
Jack Baker
Jacob Whittington
Kyle Sayre
Miller Brannen
3:35.31
Mar 30
Lake Norman #3
4x800 Relay
1.
Relay Team
7:59.30
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
2.
-
Miller Brannen
Dalton Graves
Gavin Sweeney
Logan Dingman
8:11.01
Mar 30
Lake Norman #3
3.
Jack Senos
SCHMIDT Ben
Nate Leighton
Mason Noble
9:34.78
Apr 2
Queen City Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
AJ Baker
Alberto Leslie
Miller Brannen
Logan Dingman
3:41.61
Apr 2
Queen City Relays
Shot Put - 12lb
1.
10
Ethan Callaway
43' 6
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
2.
11
Liam Courtney
40' 7
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
3.
11
Matthew Hines
33' 11.5
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
4.
9
Jacob Domengeaux
32' 8.5
PR
Mar 30
Lake Norman #3
5.
11
Dylan Davis
30' 7.5
PR
Mar 30
Lake Norman #3
6.
9
Michael Davis
28' 6
Mar 30
Lake Norman #3
7.
9
Tj Henderson
25' 7
Apr 6
A.L. Brown Home #2
Discus - 1.6kg
1.
11
Jawayne Torrence
131' 10
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
2.
11
Matthew Hines
119' 2
PR
Apr 28
Iredell County Championship
3.
11
Kenan Stoup
114' 2
PR
Apr 28
Iredell County Championship
4.
11
Dylan Davis
105' 4
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
5.
10
Ethan Callaway
100' 6
PR
Apr 6
A.L. Brown Home #2
6.
11
Lathan Stone
91' 11
PR
Apr 6
A.L. Brown Home #2
7.
9
Andy Dunn
90' 4
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
8.
11
Keaton Hunt
86' 4
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
9.
11
Jacob Dorfman
80' 10
PR
Mar 30
Lake Norman #3
High Jump
1.
11
Fynn Hales
5' 8
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
2.
10
Luke Baldwin
5' 4
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
Pole Vault
1.
12
Drew Evans
13' 6
May 14
NCHSAA 4A Midwest Regional
Long Jump
1.
12
Drew Evans
21' 7.25
PR
May 14
NCHSAA 4A Midwest Regional
2.
10
Luke Baldwin
19' 2
PR
Apr 28
Iredell County Championship
3.
11
Travis Schmidt
18' 11.75
PR
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
4.
9
Jack Kobeuszawski
16' 9.75
PR
Apr 6
A.L. Brown Home #2
5.
10
Ryan Mosley
16' 5.5
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
Triple Jump
1.
10
Luke Baldwin
39' 6.5
PR
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
2.
11
Travis Schmidt
36' 4
PR
Apr 6
A.L. Brown Home #2
3.
9
Jack Kobeuszawski
36' 0
PR
Mar 30
Lake Norman #3
Womens
100 Meters
1.
11
Leah Sikes
13.11
PR
Apr 28
Iredell County Championship
2.
10
Nevaeh Atkins
13.94
PR
Apr 28
Iredell County Championship
3.
12
Ana Brijeski
14.08
PR
Mar 30
Lake Norman #3
4.
10
Lynn Masucci
14.19
PR
Mar 30
Lake Norman #3
5.
11
Hailey Crocks
14.25
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
6.
11
Elizabeth Keane
14.28
Mar 30
Lake Norman #3
7.
9
Zia Disanto
15.05
PR
Apr 28
Iredell County Championship
8.
-
Lillian Churchwell
15.88
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
200 Meters
1.
11
Leah Sikes
26.77
PR
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
2.
10
Lynn Masucci
28.72
PR
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
3.
12
Ana Brijeski
28.98
PR
Apr 28
Iredell County Championship
4.
11
Riley Vanness
29.03
PR
Mar 30
Lake Norman #3
5.
10
Nevaeh Atkins
30.25
PR
Mar 30
Lake Norman #3
6.
11
Hailey Crocks
30.56
PR
Mar 30
Lake Norman #3
7.
9
Zia Disanto
32.42
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
8.
-
Lillian Churchwell
33.16
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
400 Meters
1.
11
Madeline Stolberg
1:01.12
PR
Mar 30
Lake Norman #3
2.
11
Leah Sikes
1:03.59
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
3.
11
Riley Vanness
1:03.79
PR
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
4.
10
Lynn Masucci
1:04.58
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
5.
10
Katie Seaman
1:07.28
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
6.
10
Vivienne Amend
1:11.30
PR
Mar 30
Lake Norman #3
800 Meters
1.
12
Maddie Huecker
2:11.51
PR
Apr 29
Carolina Distance Carnival
2.
11
Madeline Stolberg
2:13.88
PR
May 21
NCHSAA 4A State Championship
3.
12
Mary Loring
2:21.93
PR
May 14
NCHSAA 4A Midwest Regional
4.
9
Eisabella Panichella
2:30.57
Apr 29
Carolina Distance Carnival
5.
9
Isabel Gamble
2:34.13
PR
Apr 29
Carolina Distance Carnival
6.
10
Ashley Walters
2:37.68
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
7.
9
Violet Lucas
2:37.96
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
8.
10
Katie Riggs
2:46.86
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
9.
11
Mckinley Doll
3:01.03
PR
Mar 30
Lake Norman #3
10.
9
Kayla Juiris
3:02.78
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
11.
10
Cami McInnis
3:05.80
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
12.
10
Morgan Butcher
3:07.27
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
13.
10
Alison Fox
3:16.74
Mar 30
Lake Norman #3
14.
-
Josie Respess
3:17.61
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
15.
9
Anoshi Eduljee
3:18.26
PR
Mar 30
Lake Norman #3
16.
12
Neera Souza
3:25.93
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
1600 Meters
1.
12
Maddie Huecker
4:50.86
May 21
NCHSAA 4A State Championship
2.
11
Madeline Stolberg
5:08.67
Apr 2
Queen City Relays
3.
10
Ashley Walters
5:33.93
Apr 29
Carolina Distance Carnival
4.
9
Violet Lucas
6:11.85
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
5.
10
Ana Szatmari
6:20.46
PR
Mar 30
Lake Norman #3
6.
10
Katie Riggs
6:31.67
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
7.
10
Alyssa Claborn
6:34.14
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
8.
10
Nicole Pfefferkorn
6:37.28
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
9.
9
Kayla Juiris
6:53.76
Mar 30
Lake Norman #3
10.
10
Morgan Butcher
6:56.72
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
1 Mile
1.
12
Maddie Huecker
4:55.19
PR
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
2.
11
Madeline Stolberg
5:01.90
PR
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
3.
10
Ashley Walters
5:44.00
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
4.
9
Isabel Gamble
5:52.73
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
5.
9
Violet Lucas
6:00.16
PR
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
6.
9
Eisabella Panichella
6:01.82
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
7.
10
Katie Riggs
6:21.77
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
8.
10
Alyssa Claborn
6:25.17
PR
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
9.
11
Mckinley Doll
6:48.21
PR
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
10.
10
Nicole Pfefferkorn
6:56.45
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
11.
9
Kayla Juiris
7:01.46
Apr 22
Mount Tabor Mile & Throwing Thunder
3200 Meters
1.
12
Maddie Huecker
11:02.47
PR
Apr 2
Queen City Relays
2.
11
Madeline Stolberg
11:40.89
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
3.
10
Ashley Walters
12:50.06
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
4.
9
Isabel Gamble
13:19.97
PR
Apr 28
Iredell County Championship
5.
9
Eisabella Panichella
13:57.40
PR
Mar 30
Lake Norman #3
6.
9
Violet Lucas
13:57.79
PR
Mar 30
Lake Norman #3
100m Hurdles - 33"
1.
12
Ana Brijeski
18.05
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
2.
11
Elizabeth Keane
20.63
Mar 30
Lake Norman #3
300m Hurdles - 30"
1.
11
Riley Vanness
50.86
PR
Apr 28
Iredell County Championship
2.
12
Ana Brijeski
53.44
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
3.
11
Elizabeth Keane
59.59
Apr 28
Iredell County Championship
4.
10
Elizabeth Reinemann
1:16.66
PR
Mar 30
Lake Norman #3
4x100 Relay
1.
Relay Team
58.77
Apr 28
Iredell County Championship
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:59.68
Apr 28
Iredell County Championship
4x400 Relay
1.
Riley Vanness
Leah Sikes
Madeline Stolberg
Mary Loring
4:13.04
Apr 2
Queen City Relays
2.
Riley Vanness
Leah Sikes
Lynn Masucci
Mary Loring
4:14.93
May 14
NCHSAA 4A Midwest Regional
3.
Relay Team
4:15.26
Apr 28
Iredell County Championship
4x800 Relay
1.
Eisabella Panichella
Madeline Stolberg
Isabel Gamble
Maddie Huecker
9:53.30
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
2.
Relay Team
10:27.04
Apr 28
Iredell County Championship
3.
Isabel Gamble
Violet Lucas
Eisabella Panichella
Ashley Walters
10:42.48
May 14
NCHSAA 4A Midwest Regional
4.
Katie Riggs
Isabel Gamble
Eisabella Panichella
Ana Szatmari
10:58.67
Apr 2
Queen City Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Molly Brannen
22' 7
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
2.
10
Grace Suddreth
20' 10
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
3.
10
Alison Fox
17' 3.5
PR
Apr 11
South Iredell Meet #1.5
Discus - 1kg
1.
11
Molly Brannen
91' 7
Apr 28
Iredell County Championship
2.
10
Alison Fox
71' 5
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
3.
10
Grace Suddreth
65' 3
Apr 28
Iredell County Championship
4.
12
Presley Cox
56' 3
PR
Mar 30
Lake Norman #3
High Jump
1.
11
Danielle Hazlewood
5' 2
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
Pole Vault
1.
11
Jordan Scarrow
7' 6
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
Long Jump
1.
9
Halle Souza
9' 4.5
PR
Apr 6
A.L. Brown Home #2
Triple Jump
1.
11
Danielle Hazlewood
34' 7.5
PR
May 3
Greater 4A Metro Conference Meet
2.
10
Lynn Masucci
30' 9.5
PR
Apr 23
2nd Annual War Eagle Classic
*Recent improvement