Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2004
2003
2002
2000
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Kwame Kwarteng
11.35
PR
May 23
Section XI County AA Championships
2.
12
Hector Morales
11.75
PR
May 23
Section XI County AA Championships
3.
12
Zamir Gilbert
11.86
PR
May 23
Section XI County AA Championships
4.
9
Nikosi Cyrus
12.60
Apr 19
Deer Park Invitational
5.
9
Aricin Pankey
12.79
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
6.
12
Sebastian Vasquez
12.91
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
7.
11
Giuseppe Marco
13.11
Apr 19
Deer Park Invitational
8.
10
Micah Smith
13.36
Apr 19
Deer Park Invitational
9.
11
Austin Cincotta
13.45
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
10.
9
Jason Giles
13.91
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
11.
9
Alexander Toliver
14.14
Apr 19
Deer Park Invitational
12.
10
Andre Santorelli
14.25
Apr 19
Deer Park Invitational
13.
11
Steven St. Nelus
14.76
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
14.
9
Matthew Claudio
15.16
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
200 Meters
1.
12
Zamir Gilbert
23.39
PR
May 23
Section XI County AA Championships
2.
12
Hector Morales
25.48
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
3.
9
Nikosi Cyrus
26.30
Apr 19
Deer Park Invitational
4.
9
Aricin Pankey
26.62
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
5.
9
Jason Giles
28.24
Apr 19
Deer Park Invitational
6.
10
Micah Smith
28.30
Apr 19
Deer Park Invitational
7.
11
Austin Cincotta
29.07
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
8.
10
Andre Santorelli
29.69
Apr 19
Deer Park Invitational
9.
9
Matthew Claudio
29.90
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
10.
9
Alexander Toliver
30.01
Apr 19
Deer Park Invitational
400 Meters
1.
12
Oscar Henriquez
56.81
PR
May 23
Section XI County AA Championships
800 Meters
1.
12
Christopher Frohne
2:09.39
PR
May 23
Section XI County AA Championships
2.
11
Peter Bagattine
2:15.99
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
3.
12
Thomas Pascone-O'Donnell
2:35.52
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
4.
11
Braden Attwood
2:39.91
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
1600 Meters
1.
11
Dylan Beggins
4:29.54
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
2.
10
Jake Gogarty
4:36.36
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
3.
11
Peter Bagattine
4:40.00
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
4.
11
Anthony Belford
4:42.44
May 23
Section XI County AA Championships
5.
9
Trevon Higgins
4:55.26
PR
May 23
Section XI County AA Championships
6.
9
Joseph Belford
4:57.33
May 23
Section XI County AA Championships
7.
12
Christopher Frohne
4:57.60
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
8.
10
Richard Christie
5:03.81
May 23
Section XI County AA Championships
9.
12
Brian Sankar
5:04.92
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
10.
10
Evan Rapp
5:25.32
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
11.
12
Darlig Delgado
5:28.57
PR
May 6
Henderson Invitational
12.
9
Alan Koszelak
5:46.85
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
13.
11
Carlos Zhicay
6:01.96
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
3200 Meters
1.
10
Jake Gogarty
9:23.52
Jun 3
Section 11 State Qualifier
2.
11
Peter Bagattine
10:14.46
Apr 19
Deer Park Invitational
3.
12
Brian Sankar
10:17.59
PR
May 23
Section XI County AA Championships
110m Hurdles - 39"
1.
12
Luis Garcia
17.57
PR
May 23
Section XI County AA Championships
400m Hurdles - 36"
1.
12
Luis Garcia
1:00.03
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
44.58
May 23
Section XI County AA Championships
2.
Zamir Gilbert
Andrew Jeannot
Kwame Kwarteng
Hector Morales
45.53
Jun 3
Section 11 State Qualifier
3.
Hector Morales
Sebastian Vasquez
Andrew Jeannot
Kwame Kwarteng
46.64
Apr 29
Penn Relays - HS Day 2
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:46.47
May 23
Section XI County AA Championships
2.
Christopher Frohne
Anthony Belford
Oscar Henriquez
Luis Garcia
3:50.08
Apr 30
Penn Relays - HS Day 3
4x800 Relay
1.
Jake Gogarty
Anthony Belford
Christopher Frohne
Peter Bagattine
8:28.25
Jun 3
Section 11 State Qualifier
2.
Relay Team
8:31.98
May 23
Section XI County AA Championships
Shot Put - 12lb
1.
11
Charles Anderson
43' 3.25
May 23
Section XI County AA Championships
2.
11
Justin Giacomazza
36' 3.75
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
3.
11
Hector Romero
32' 7.5
Apr 19
Deer Park Invitational
4.
9
Ashley Virgile
27' 10
Apr 19
Deer Park Invitational
5.
9
Kelly Samboy
21' 0
PR
Apr 19
Deer Park Invitational
Discus - 1.6kg
1.
11
Charles Anderson
107' 11
May 23
Section XI County AA Championships
2.
11
Hector Romero
91' 7
Apr 19
Deer Park Invitational
3.
11
Justin Giacomazza
66' 0
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
4.
9
Ashley Virgile
61' 3
Apr 19
Deer Park Invitational
5.
9
Kelly Samboy
47' 1
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
High Jump
1.
11
Christian Dupont
6' 0
May 23
Section XI County AA Championships
2.
12
Hector Morales
5' 8
PR
May 23
Section XI County AA Championships
Pole Vault
1.
11
Ryan Niles
12' 0
Jun 3
Section 11 State Qualifier
Long Jump
1.
12
Kwame Kwarteng
20' 11.5
Jun 3
Section 11 State Qualifier
2.
12
Andrew Jeannot
18' 8
PR
May 23
Section XI County AA Championships
Triple Jump
1.
12
Andrew Jeannot
43' 3
PR
May 23
Section XI County AA Championships
Womens
100 Meters
1.
12
Zariyah Braxton
12.88
PR
May 23
Section XI County AA Championships
2.
9
Bria Snell
13.74
May 14
North Shore Invitational
3.
9
Leah Williams
14.01
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
4.
10
Aleah Mann
14.04
PR
May 14
North Shore Invitational
5.
12
Makali Gates
14.16
PR
May 14
North Shore Invitational
6.
10
Chrishay Barber
14.94
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
7.
10
Isis Boggs
15.01
PR
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
8.
12
Ashleen Citerne
15.48
PR
May 14
North Shore Invitational
9.
9
Tanique Taylor
15.55
PR
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
10.
9
Saniyah Montgomery
15.66
PR
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
11.
12
Mame Sow
16.30
PR
May 14
North Shore Invitational
12.
9
Felicia Denny
16.40
PR
May 14
North Shore Invitational
13.
12
Sarah Swinson
16.59
PR
May 14
North Shore Invitational
14.
9
Jasmin Ulloa
17.25
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
200 Meters
1.
12
Zariyah Braxton
26.47
PR
May 23
Section XI County AA Championships
2.
11
Olivia Howell
28.41
May 14
North Shore Invitational
3.
11
Lauryn Piccirelli
28.80
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
4.
9
Leah Williams
28.94
May 14
North Shore Invitational
5.
9
Ariel Rodgers
29.26
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
6.
9
Jada-Nichole Hairston
29.31
PR
May 14
North Shore Invitational
7.
9
Kievona Shelton
29.38
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
8.
9
Bria Snell
29.66
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
9.
12
Makali Gates
29.94
PR
May 14
North Shore Invitational
10.
9
Leondda Celestin
31.32
PR
May 14
North Shore Invitational
11.
9
Tobi Akadiri
32.24
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
9
Saniyah Montgomery
32.24
PR
May 14
North Shore Invitational
13.
12
Ashleen Citerne
32.25
PR
May 14
North Shore Invitational
14.
9
Tanique Taylor
32.51
PR
May 14
North Shore Invitational
15.
9
Jasmin Ulloa
33.64
PR
May 14
North Shore Invitational
16.
11
Katherine Bueno
34.46
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
17.
11
Camryn Williams
34.73
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
18.
12
Ashleen Citeme
35.09
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
19.
9
Angelique Minaya
35.43
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
20.
9
Jaziah Beard
35.57
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
21.
10
Isis Boggs
35.84
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
22.
10
Janine Preston
36.18
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
23.
12
Mame Sow
36.46
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
24.
9
Felicia Denny
36.64
PR
May 14
North Shore Invitational
25.
10
Natalie Mendoza
37.45
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
26.
12
Samantha Ramos
38.91
PR
May 14
North Shore Invitational
27.
11
Alejandra Pujols
39.43
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
28.
10
Chrishay Barber
40.90
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
400 Meters
1.
12
Mia Grassia
1:02.76
PR
May 23
Section XI County AA Championships
2.
11
Olivia Howell
1:03.57
May 23
Section XI County AA Championships
3.
9
Bria Snell
1:06.24
May 14
North Shore Invitational
4.
11
Lauryn Piccirelli
1:10.62
PR
May 14
North Shore Invitational
5.
9
Kievona Shelton
1:12.12
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
6.
9
Ariel Rodgers
1:13.20
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
7.
10
Anisah Slater
1:13.21
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
8.
9
Tanique Taylor
1:16.30
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
9.
9
Makayla Ruffin
1:20.68
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
10.
12
Alejandra Gonzalez
1:33.19
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
800 Meters
1.
8
Maggie McCormick
2:19.20
Jun 3
Section 11 State Qualifier
2.
9
Sofia Joinnides
2:24.31
PR
May 23
Section XI County AA Championships
3.
8
Jade Fagan
2:38.30
May 23
Section XI County AA Championships
4.
12
Zaria Carter
2:39.13
PR
May 23
Section XI County AA Championships
5.
12
Makali Gates
2:43.47
PR
Jun 3
Section 11 State Qualifier
6.
10
Lauren Gartland
2:47.08
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
7.
9
Louiny Maitre
2:54.70
PR
May 14
North Shore Invitational
8.
9
Victoria Gill
2:55.73
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
9.
9
Hannah Schlicht
3:46.85
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
1500 Meters
1.
12
Ella Lehmann
4:49.30
PR
Jun 3
Section 11 State Qualifier
2.
8
Maggie McCormick
4:54.99
May 14
North Shore Invitational
3.
9
Sofia Joinnides
5:01.71
PR
May 14
North Shore Invitational
4.
8
Caidence Leftenant
5:18.41
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
5.
8
Jade Fagan
5:34.31
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
6.
9
Madeline McMurray
5:39.97
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
7.
12
Zaria Carter
5:46.72
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
8.
10
Lauren Gartland
5:48.45
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
9.
12
Elizabeth Licata
5:57.72
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
10.
9
Victoria Gill
6:01.45
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
11.
9
Yarilyn Vasquez
6:07.68
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
12.
9
Catherine Finnin
7:12.73
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
13.
9
Hannah Schlicht
7:44.83
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
1500m Racewalk
1.
8
Testimony Aladegboungbe
9:06.77
May 14
North Shore Invitational
1600 Meters
1.
8
Maggie McCormick
5:19.60
PR
May 6
Henderson Invitational
2.
9
Sofia Joinnides
5:37.58
PR
May 6
Henderson Invitational
3.
8
Caidence Leftenant
5:51.33
PR
May 6
Henderson Invitational
4.
12
Morgan Wiig
6:14.48
May 6
Henderson Invitational
3000 Meters
1.
12
Ella Lehmann
10:39.82
PR
May 23
Section XI County AA Championships
2.
8
Caidence Leftenant
11:55.71
PR
May 23
Section XI County AA Championships
3.
12
Elizabeth Licata
12:10.71
May 23
Section XI County AA Championships
4.
12
Morgan Wiig
12:57.01
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
3200 Meters
1.
12
Ella Lehmann
11:32.77
PR
May 6
Henderson Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
12
Mia Grassia
15.63
PR
May 23
Section XI County AA Championships
2.
12
Makali Gates
17.91
PR
Jun 3
Section 11 State Qualifier
3.
9
Ariel Rodgers
17.99
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
4.
10
Aleah Mann
18.44
May 23
Section XI County AA Championships
5.
11
Riley Gargan
18.54
May 14
North Shore Invitational
6.
9
Shaylene Hedges
20.53
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
400m Hurdles - 30"
1.
11
Riley Gargan
1:11.14
PR
May 23
Section XI County AA Championships
2.
12
Madison Henriquez
1:11.29
PR
May 23
Section XI County AA Championships
3.
12
Makali Gates
1:15.23
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
4.
11
Katherine Bueno
1:23.15
PR
May 23
Section XI County AA Championships
2k Steeplechase
1.
12
Morgan Wiig
8:33.16
Jun 3
Section 11 State Qualifier
4x100 Relay
1.
Zariyah Braxton
Aleah Mann
Lauryn Piccirelli
Bria Snell
52.30
Jun 3
Section 11 State Qualifier
2.
Lauryn Piccirelli
Makali Gates
Olivia Howell
Zariyah Braxton
52.91
Apr 28
Penn Relays - HS Day 1
3.
Relay Team
53.54
May 23
Section XI County AA Championships
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:14.52
May 23
Section XI County AA Championships
2.
Mia Grassia
Ella Lehmann
Sofia Joinnides
Olivia Howell
4:15.28
Apr 28
Penn Relays - HS Day 1
3.
Riley Gargan
Mia Grassia
Kievona Shelton
Olivia Howell
4:21.49
Jun 3
Section 11 State Qualifier
4x800 Relay
1.
Caidence Leftenant
Ella Lehmann
Sofia Joinnides
Maggie McCormick
9:50.20
Jun 3
Section 11 State Qualifier
2.
Relay Team
10:09.84
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Maggie McCormick
Mia Grassia
Sofia Joinnides
Ella Lehmann
12:33.13
May 14
Glen Loucks Games
2.
Sofia Joinnides
Mia Grassia
Maggie McCormick
Ella Lehmann
12:37.19
Jun 19
New Balance Nationals Outdoor
3.
Jade Fagan
Madeline McMurray
Bria Snell
Caidence Leftenant
14:14.10
May 14
Glen Loucks Games
Shot Put - 4kg
1.
10
Sarina Buono
30' 5.5
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
2.
9
Briana Sierra
25' 9.5
May 14
North Shore Invitational
3.
10
Emily Cardenas
24' 3
PR
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
4.
9
Tobi Akadiri
23' 9
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
5.
9
Jasmin Ulloa
21' 10.25
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
6.
12
Makali Gates
17' 9.25
PR
Jun 3
Section 11 State Qualifier
7.
11
Deborah Thomas
16' 3.75
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Sarina Buono
96' 1
May 23
Section XI County AA Championships
2.
9
Tobi Akadiri
82' 7
PR
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
3.
9
Briana Sierra
70' 8
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
4.
10
Emily Cardenas
58' 0
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
5.
11
Deborah Thomas
44' 7
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
High Jump
1.
11
Lauryn Piccirelli
5' 5
May 14
North Shore Invitational
2.
12
Mia Grassia
5' 4
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
3.
9
Kievona Shelton
4' 10
PR
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
4.
12
Makali Gates
4' 4
PR
Jun 3
Section 11 State Qualifier
Pole Vault
1.
11
Lauryn Piccirelli
8' 0
PR
May 23
Section XI County AA Championships
2.
11
Gabrielle Baker
7' 0
PR
May 23
Section XI County AA Championships
Long Jump
1.
12
Zariyah Braxton
16' 3.5
Jun 3
Section 11 State Qualifier
2.
12
Makali Gates
15' 8.5
PR
Jun 3
Section 11 State Qualifier
3.
10
Chrishay Barber
15' 3.5
PR
May 23
Section XI County AA Championships
4.
9
Leondda Celestin
13' 5
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
5.
7
Star Dubendorf
13' 1
PR
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
6.
12
Madison Henriquez
12' 10
PR
Apr 9
Nassau Coaches Invitational
Triple Jump
1.
12
Zariyah Braxton
37' 9.5
PR
May 23
Section XI County AA Championships
2.
10
Princess Agyeiwaa
31' 6.75
PR
May 20
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
3.
9
Shaylene Hedges
27' 3
Apr 18
Suffolk Coaches Girls Invitational
Pentathlon (Outdoor) -
1.
12
Makali Gates
2199
PR
Jun 3
Section 11 State Qualifier
*Recent improvement