Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2001
2000
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2014
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
John Kitenge
11.55
Apr 20
Waukee Boys Invitational
2.
11
Cole Kestel
11.60
Apr 20
Waukee Boys Invitational
3.
11
Dayne Mauk
11.94
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
4.
9
Oliver Rouse
12.57
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
5.
9
Cameron Wieberg
12.62
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
6.
11
Cole Blessman
12.73
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
7.
11
Charlie Engel
12.79
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
8.
12
Mason Jackson
12.81
PR
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
9.
11
William Kabamba
12.97
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
10.
11
Eli Carpenter
13.45
PR
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
11.
9
Clint Kirkpatrick
15.52
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
200 Meters
1.
11
John Kitenge
22.47
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
2.
12
Daniel Onwuramaka
23.44
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
3.
12
Josh Hendricks
23.90
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
4.
9
Dieudonne Kitumbika
24.34
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
5.
11
Jimmy Seeman
24.38
Apr 20
Waukee Boys Invitational
6.
9
Jace Kiley
24.61
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
7.
11
William Kabamba
25.42
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
8.
11
Kelly Ebanda
25.46
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
9.
9
Cameron Wieberg
25.52
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
10.
11
Eli Carpenter
25.68
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
11.
9
Oliver Rouse
26.96
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
12.
9
Clint Kirkpatrick
32.24
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
400 Meters
1.
11
Lane Nelsen
56.08
Apr 20
Waukee Boys Invitational
2.
9
Dieudonne Kitumbika
56.19
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
3.
11
Kelly Ebanda
57.63
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
800 Meters
1.
11
Aj Angus
1:57.20
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
2.
11
Sam Watkins
2:09.11
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
3.
9
Cael Ramsey
2:10.65
PR
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
4.
11
Jack Every
2:12.97
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
5.
10
Nevin Bissell
2:17.62
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
6.
12
Carson Springer
2:18.67
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
7.
11
Nathan Wanat
2:20.18
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
8.
12
Jose Meza
2:21.01
PR
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
9.
11
Will Weydert
2:28.02
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
10.
10
Colin Huynh
2:35.51
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
11.
10
Jackson Foy
2:35.71
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
12.
12
Cameron Miller
2:51.97
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
1600 Meters
1.
10
Sam Mora
4:32.63
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
2.
11
Aj Angus
4:33.96
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
3.
10
Elias Arbuckle
4:35.01
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
4.
9
Cael Ramsey
4:38.82
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
5.
11
Ben Every
4:39.73
PR
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
6.
10
Carson Ibeling
5:00.13
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
7.
11
Sam Watkins
5:01.48
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
8.
9
Harper Gessman
5:10.83
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
9.
10
Jackson Foy
5:25.61
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
10.
11
Will Weydert
5:30.46
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
11.
11
Nathan Wanat
5:52.65
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
1 Mile
1.
9
Cael Ramsey
5:01.89
PR
Jun 3
The Belmont Mile
3200 Meters
1.
9
Cael Ramsey
10:17.05
Apr 20
Waukee Boys Invitational
2.
10
Sam Mora
10:21.78
PR
Apr 20
Waukee Boys Invitational
3.
10
Carson Ibeling
11:06.05
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
4.
9
Harper Gessman
11:18.26
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
10
Jordan Kalk
16.93
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
2.
10
Trevone King
17.00
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
3.
9
Darien Walker
17.98
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
400m Hurdles - 30"
1.
12
Kaden Woody
1:03.33
PR
Apr 20
Waukee Boys Invitational
2.
10
Jordan Kalk
1:09.02
PR
Apr 20
Waukee Boys Invitational
400m Hurdles - 36"
1.
9
Charlie Bohnenkamp
1:02.81
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
2.
12
Kaden Woody
1:05.09
PR
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
3.
10
Josiah Cox
1:10.81
PR
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
4.
10
Kolby Carpenter
1:12.58
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
5.
9
Lars Dodd
1:12.99
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
4x100 Relay
1.
Jimmy Seeman
Daniel Onwuramaka
Josh Hendricks
John Kitenge
44.59
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
2.
Daniel Onwuramaka
Jimmy Seeman
Josh Hendricks
John Kitenge
44.75
Apr 29
Drake Relays - HS
3.
Mason Jackson
Cole Kestel
Josh Hendricks
Anthony Glay
45.23
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
4.
Mason Jackson
Dayne Mauk
Jace Kiley
Karsten Freund
45.89
Apr 20
Waukee Boys Invitational
5.
Mason Jackson
Charlie Engel
Cole Blessman
Josiah Cox
47.03
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
6.
Kolby Carpenter
Charlie Engel
Cole Blessman
Logan Young
48.14
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
7.
Trevone King
Josiah Cox
Charlie Bohnenkamp
Darien Walker
49.21
Apr 20
Waukee Boys Invitational
8.
Eli Carpenter
Charlie Engel
Cole Blessman
Logan Young
49.30
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
9.
Brayden Meints
Eli Rupp
Roman Boley
Aidan Charlson
49.65
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
10.
9
Kole Torsky
Avery Winker
Brevyn Fuller
Mason Byers
56.93
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
4x200 Relay -
1.
Jimmy Seeman
Karsten Freund
Dayne Mauk
Cole Kestel
1:35.38
Apr 20
Waukee Boys Invitational
2.
Jimmy Seeman
Logan Young
Dayne Mauk
Lane Nelsen
1:35.73
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
3.
Mason Jackson
Josh Hendricks
Lane Nelsen
Cole Kestel
1:38.39
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
4.
Eli Carpenter
Cole Blessman
Charlie Engel
Logan Young
1:42.77
Apr 20
Waukee Boys Invitational
5.
Logan Young
Charlie Engel
Cole Blessman
Kolby Carpenter
1:43.84
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
6.
Josiah Cox
Oliver Rouse
Aidan Bryan
Dylan Everett
1:45.72
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
7.
Andrew Ver Ploeg
Ethan VerPloeg
Aidan Bryan
Dylan Everett
1:50.58
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
8.
9
Charlie Bohnenkamp
Andrew Ver Ploeg
Ethan VerPloeg
Clint Kirkpatrick
1:53.22
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
4x400 Relay
1.
Daniel Onwuramaka
Aj Angus
John Kitenge
Lane Nelsen
3:29.04
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
2.
Daniel Onwuramaka
Aj Angus
Tate McDermott
Lane Nelsen
3:37.49
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
3.
Lane Nelsen
Cole Kestel
Dieudonne Kitumbika
Logan Young
3:48.50
Apr 20
Waukee Boys Invitational
4.
Kaden Woody
Logan Young
Oliver Rouse
Kelly Ebanda
3:50.63
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
5.
Andrew Senne
Charlie Bohnenkamp
Jackson Foy
William Kabamba
3:57.54
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
6.
Kelly Ebanda
William Kabamba
Lars Dodd
Kolby Carpenter
3:59.38
Apr 20
Waukee Boys Invitational
7.
Andrew Senne
Jose Meza
Jack Iverson
Aidan Bryan
4:05.73
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
4x800 Relay
1.
Jack Every
Alex Pries
Carson Springer
Carson Ibeling
8:39.42
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
2.
Sam Watkins
Nevin Bissell
Jose Meza
Andrew Senne
8:44.24
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
3.
Elias Arbuckle
Sam Watkins
Alex Pries
Jose Meza
8:57.12
Apr 20
Waukee Boys Invitational
4.
Jack Every
Cael Ramsey
Sam Watkins
Jose Meza
9:10.94
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
5.
Nevin Bissell
Andrew Senne
Carson Springer
Carson Ibeling
9:17.26
Apr 20
Waukee Boys Invitational
6.
Andrew Senne
Jackson Foy
Nathan Wanat
Colin Huynh
10:01.47
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Anthony Glay
Jimmy Seeman
John Kitenge
Daniel Onwuramaka
1:34.72
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
2.
Logan Young
Dayne Mauk
Cole Kestel
Lane Nelsen
1:42.90
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
3.
Mason Jackson
Karsten Freund
Dayne Mauk
Dieudonne Kitumbika
1:45.77
Apr 20
Waukee Boys Invitational
4.
9
Andrew Ver Ploeg
Ethan VerPloeg
Jace Kiley
Oliver Rouse
1:46.82
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
5.
Eli Carpenter
Cole Blessman
Charlie Engel
Kelly Ebanda
1:47.57
Apr 20
Waukee Boys Invitational
6.
Aidan Bryan
Dylan Everett
Kolby Carpenter
Logan Young
1:49.87
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
7.
Eli Carpenter
Charlie Engel
Cole Blessman
Kolby Carpenter
1:51.54
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
8.
Andrew Ver Ploeg
Ethan VerPloeg
Dylan Everett
Aidan Bryan
1:54.59
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
John Kitenge
Jimmy Seeman
Daniel Onwuramaka
Aj Angus
3:34.93
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
2.
John Kitenge
Josh Hendricks
Daniel Onwuramaka
Aj Angus
3:35.83
Apr 29
Drake Relays - HS
3.
Jace Kiley
Cameron Wieberg
Oliver Rouse
Alex Pries
4:09.65
Apr 20
Waukee Boys Invitational
4.
Jace Kiley
Cameron Wieberg
Lars Dodd
Will Weydert
4:18.60
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
5.
Mason Jackson
Eli Carpenter
Dieudonne Kitumbika
Jack Iverson
4:21.16
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.
Trevone King
Kolby Carpenter
Darien Walker
Jordan Kalk
1:03.53
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
2.
Trevone King
Kaden Woody
Darien Walker
Jordan Kalk
1:07.67
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
3.
Trevone King
Charlie Bohnenkamp
Kaden Woody
Jordan Kalk
1:10.72
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
4.
Kolby Carpenter
Lars Dodd
Josiah Cox
Charlie Bohnenkamp
1:11.57
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
5.
Charlie Bohnenkamp
Josiah Cox
Lars Dodd
Kolby Carpenter
1:12.56
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
Shot Put - 12lb
1.
11
Aidan Charlson
44' 8.5
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
2.
12
Nicholas Amdahl
41' 1
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
3.
10
Lincoln Harris
39' 5.5
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
4.
9
Kole Torsky
32' 1
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
5.
9
Brevyn Fuller
31' 4
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
6.
9
Austin Willey
28' 6.25
PR
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
7.
9
Avery Winker
26' 6
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
8.
9
Liam Wallace
25' 10
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
9.
9
Mason Byers
25' 7
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Brayden Meints
134' 9
PR
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
2.
11
Roman Boley
114' 4
PR
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
3.
9
Jaxton Bejarno
110' 0
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
4.
11
Drew Assink
108' 1
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
5.
11
Eli Rupp
105' 2
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
6.
9
Kole Torsky
99' 10
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
7.
9
Austin Willey
95' 5
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
8.
9
Brevyn Fuller
73' 0
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
9.
9
Avery Winker
69' 9
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
10.
9
Peyton Wathen
54' 1
PR
Apr 24
Valley Frosh / JV Boys Invitational
High Jump
1.
12
Anthony Glay
6' 1
PR
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
Long Jump
1.
12
Anthony Glay
20' 11.5
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
2.
11
John Kitenge
20' 11
PR
Apr 20
Waukee Boys Invitational
3.
11
Jimmy Seeman
19' 5
PR
Apr 20
Waukee Boys Invitational
4.
10
Jordan Kalk
16' 11
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
5.
10
Josiah Cox
16' 10
PR
Mar 30
Waukee HS Boys Invitational
6.
9
Charlie Bohnenkamp
16' 2
PR
Apr 25
Ankeny Boys Jaguar Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Asia Jahangir
13.13
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
2.
12
Abby Osborn
13.46
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
3.
10
Ashlyn Menough
13.63
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
4.
12
Brinn Johnson
13.83
PR
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
5.
9
Paige Harvey
13.87
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
6.
9
Delaney Fetters
14.76
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
7.
9
Olvia Mosier
15.89
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
8.
9
Maykaylee Philippson
15.95
PR
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
9.
9
Addison Basler
16.22
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
10.
9
Emily Derby
16.32
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
200 Meters
1.
10
Maddie Schmitz
26.76
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
2.
11
Asia Jahangir
27.95
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
3.
10
Ashlyn Menough
28.14
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
4.
9
Delaney Fetters
28.72
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
5.
11
Olivia Curtis
28.87
PR
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
6.
10
Anna Bahnsen
29.22
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
7.
9
Olvia Mosier
30.36
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
8.
9
Jacey McFarland
31.79
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
9.
9
Ashtyn Vaughan
32.09
PR
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
10.
9
Mya Christensen
34.62
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
400 Meters
1.
11
Haydn Little
1:07.86
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
2.
11
Sophie Meekma
1:13.05
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
800 Meters
1.
12
Meredith McDermott
2:28.54
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
2.
10
Maddy Stevens
2:31.62
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
3.
10
Emily Meyers
2:36.39
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
4.
9
Emerson McDermott
2:39.20
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
5.
9
Kylie Heaberlin
2:40.41
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
6.
9
Halle Olson
3:02.29
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
7.
11
Sophie Meekma
3:04.99
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
1500 Meters
1.
9
Addison Dooley
5:08.39
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
2.
10
Emily Meyers
5:19.97
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
3.
11
Abbey Angus
5:25.64
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
4.
9
Kylie Heaberlin
5:28.25
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
5.
10
Kate Busby
5:46.41
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
6.
11
Haydn Little
5:47.90
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
7.
9
Halle Olson
6:22.42
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
3000 Meters
1.
10
Maddy Stevens
10:50.24
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
2.
10
Emily Meyers
11:15.71
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
3.
9
Addison Dooley
11:20.44
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
4.
11
Abbey Angus
11:42.60
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
5.
9
Kylie Heaberlin
11:52.79
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
6.
9
Emerson McDermott
12:04.90
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
7.
12
Dakota Newcomb
12:22.06
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
12
Bailey Macumber
17.24
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
2.
10
Mara Redenius
17.94
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
3.
12
Ellie Schmitz
18.75
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
4.
9
Ashtyn Vaughan
19.02
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
5.
9
Mya Christensen
19.56
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
400m Hurdles - 30"
1.
10
Mara Redenius
1:09.33
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
4x100 Relay
1.
Chloe Wanat
Abby Osborn
Asia Jahangir
Ashlyn Menough
51.71
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
2.
Chloe Wanat
Asia Jahangir
Brinn Johnson
Ashlyn Menough
52.17
Apr 29
Drake Relays - HS
3.
Ashlyn Menough
Abby Osborn
Asia Jahangir
Chloe Wanat
53.24
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
4.
Maykaylee Philippson
Paige Harvey
Bailey Macumber
Delaney Fetters
55.32
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
5.
Ellie Schmitz
Bailey Macumber
Brinn Johnson
Delaney Fetters
56.15
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
6.
9
Olvia Mosier
Maykaylee Philippson
Paige Harvey
Jacey McFarland
58.32
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
4x200 Relay -
1.
Chloe Wanat
Asia Jahangir
Abby Osborn
Mara Redenius
1:49.89
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
2.
Olivia Curtis
Anna Bahnsen
Meredith McDermott
Mara Redenius
1:52.70
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
3.
Hope Fiala
Maykaylee Philippson
Paige Harvey
Jacey McFarland
2:00.58
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
4.
Addison Basler
Delaney Fetters
Kaia Sesker
Sophia Bauman
2:06.41
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
4x400 Relay
1.
Asia Jahangir
Olivia Curtis
Tess Meggison
Meredith McDermott
4:07.94
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
2.
Meredith McDermott
Mara Redenius
Olivia Curtis
Maddie Schmitz
4:22.74
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
3.
Anna Bahnsen
Emerson McDermott
Jordan Meyers
Olivia Curtis
4:24.05
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
4.
Anna Bahnsen
Emerson McDermott
Maddy Stevens
Addison Dooley
4:33.12
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
5.
Kate Busby
Kylie Heaberlin
Haydn Little
Emily Meyers
4:57.92
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
4x800 Relay
1.
Meredith McDermott
Emerson McDermott
Tess Meggison
Maddy Stevens
9:35.55
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
2.
Maddy Stevens
Tess Meggison
Emerson McDermott
Meredith McDermott
9:42.91
Apr 29
Drake Relays - HS
3.
Meredith McDermott
Tess Meggison
Emerson McDermott
Maddy Stevens
10:03.26
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
4.
Jordan Meyers
Haydn Little
Kate Busby
Addison Dooley
10:40.07
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
5.
Meredith McDermott
Addison Dooley
Kylie Heaberlin
Haydn Little
10:44.27
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
6.
Emily Meyers
Kylie Heaberlin
Haydn Little
Kate Busby
10:59.80
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Ashlyn Menough
Abby Osborn
Olivia Curtis
Meredith McDermott
1:54.02
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
2.
Ashlyn Menough
Abby Osborn
Asia Jahangir
Anna Bahnsen
1:59.85
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
3.
Ellie Schmitz
Brinn Johnson
Mara Redenius
Jordan Meyers
2:04.32
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
4.
Hope Fiala
Maykaylee Philippson
Delaney Fetters
Sophie Meekma
2:08.70
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
5.
9
Maykaylee Philippson
Jacey McFarland
Paige Harvey
Halle Olson
2:12.11
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
6.
Emily Derby
Addison Basler
Erna Sehic
Sophie Meekma
2:15.07
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Abby Osborn
Asia Jahangir
Meredith McDermott
Maddy Stevens
4:17.06
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
2.
Anna Bahnsen
Olivia Curtis
Maddy Stevens
Emerson McDermott
4:30.38
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
3.
Chloe Wanat
Paige Harvey
Jordan Meyers
Kate Busby
4:52.67
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
4.
Chloe Wanat
Anna Bahnsen
Addison Dooley
Jordan Meyers
4:52.88
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Mara Redenius
Ashtyn Vaughan
Bailey Macumber
Ellie Schmitz
1:10.50
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
2.
Ellie Schmitz
Bailey Macumber
Mya Christensen
Ashtyn Vaughan
1:15.38
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
3.
Mara Redenius
Ellie Schmitz
Bailey Macumber
Ashtyn Vaughan
1:15.89
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
Shot Put - 4kg
1.
12
Kileigh Lachacz
38' 6.75
Apr 29
Drake Relays - HS
2.
12
Zoey Valenta
34' 9
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
3.
10
Halley Beaudet
31' 3.5
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
4.
11
Brantley Praska
30' 7
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
5.
11
Emily Short
30' 5.5
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
6.
9
Hannah Meekma
28' 3
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
7.
12
Alba DeLayva
27' 3
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
Discus - 1kg
1.
12
Kileigh Lachacz
138' 6
PR
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
2.
12
Zoey Valenta
105' 8
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
3.
11
Emily Short
90' 9
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
4.
11
Brantley Praska
79' 5
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
5.
10
Halley Beaudet
66' 4
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
6.
9
Hannah Meekma
60' 2
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
High Jump
1.
10
Sophia Bauman
4' 2
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
9
Kaia Sesker
4' 2
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
Long Jump
1.
10
Sophia Bauman
16' 6.25
PR
May 20
IAHSAA/IGHSAU State Championships
2.
9
Chloe Wanat
15' 4.5
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
3.
9
Paige Harvey
14' 8.25
Apr 20
Ankeny Girls Jaguar Invitational
4.
12
Bailey Macumber
14' 4
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
5.
11
Olivia Curtis
14' 1
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
6.
9
Jacey McFarland
13' 6
PR
Apr 25
ADM Girls Varsity Invitational
7.
9
Delaney Fetters
13' 4.5
PR
Mar 28
Waukee HS Girls Invitational
*Recent improvement