Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2005
2004
2002
2001
1999
1998
1997
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1998
1997
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
Sr
Nick Abdo
10.85
PR
May 6
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
2.
Fr
Jacob Winn
11.01
(.5)
PR
Apr 22
University of Rochester Alumni Invitational
200 Meters
1.
Sr
Nick Abdo
22.21
PR
May 6
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
2.
Jr
Toby Onuoha
22.85
(1.2)
PR
Apr 22
University of Rochester Alumni Invitational
3.
Fr
Jacob Winn
22.86
(-.5)
Apr 22
University of Rochester Alumni Invitational
4.
So
Nick Marsowicz
23.10
(-.5)
Apr 22
University of Rochester Alumni Invitational
400 Meters
1.
Sr
Nick Abdo
49.97
Apr 8
RIT Invitational
2.
Jr
Toby Onuoha
50.46
PR
Apr 16
Bison Outdoor Classic
3.
So
Josh Walters
50.61
PR
May 11
Marty Goldberg Gator Invitational
4.
So
Nick Marsowicz
50.77
Apr 16
Bison Outdoor Classic
5.
Fr
Kevin Voegelin
55.72
PR
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
800 Meters
1.
So
Josh Walters
1:54.49
PR
Apr 16
Bison Outdoor Classic
2.
So
Sam Cottrell
1:58.34
PR
May 11
Marty Goldberg Gator Invitational
3.
Jr
Vincent Mendez
2:00.83
PR
May 6
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
4.
So
Patrick Klinger
2:07.21
Apr 8
RIT Invitational
5.
Sr
Kyle Campbell
2:07.89
PR
Apr 1
Dave Labor Invitational
1500 Meters
1.
So
Patrick Klinger
4:05.55
PR
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
2.
So
Josh Walters
4:08.54
Apr 22
University of Rochester Alumni Invitational
3.
So
Sam Cottrell
4:11.31
PR
Apr 8
RIT Invitational
4.
Sr
Kyle Campbell
4:14.82
PR
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
5.
Jr
Vincent Mendez
4:36.44
Apr 1
Dave Labor Invitational
1 Mile
1.
So
Patrick Klinger
4:27.49
PR
Apr 16
Bison Outdoor Classic
2.
So
Sam Cottrell
4:40.54
PR
Apr 16
Bison Outdoor Classic
5000 Meters
1.
So
Patrick Klinger
16:12.49
PR
May 6
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
3k Steeplechase
1.
Sr
Kyle Campbell
10:00.59
PR
May 6
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
4x100 Relay
1.
Jacob Winn
Cameron Sample
Nick Marsowicz
Nick Abdo
42.41
May 18
AARTFC Outdoor Track & Field Championships
4x400 Relay
1.
-
Nick Abdo
Josh Walters
Nick Marsowicz
Toby Onuoha
3:18.59
May 6
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
2.
Relay Team
3:19.85
Apr 16
Bison Outdoor Classic
3.
Sam Cottrell
Josh Walters
Kevin Voegelin
Vincent Mendez
3:38.13
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
4.
Kyle Campbell
Ethan Pocock
Patrick Klinger
Colin Cassidy
3:44.74
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
4x800 Relay
1.
Sam Cottrell
Vincent Mendez
Nick Abdo
Josh Walters
8:03.65
May 18
AARTFC Outdoor Track & Field Championships
Javelin - 800g
1.
Jr
Luc Williams
36.44m
Apr 8
RIT Invitational
High Jump
1.
Jr
Toby Onuoha
1.93m
PR
Apr 16
Bison Outdoor Classic
2.
So
Colin Cassidy
1.71m
Apr 8
RIT Invitational
Pole Vault
1.
Jr
Ethan Pocock
3.80m
PR
May 6
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
2.
Fr
Alastair Sweeney
3.65m
PR
May 6
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
Long Jump
1.
Fr
Cameron Sample
6.56m
(3.7)
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
Triple Jump
1.
Jr
Toby Onuoha
13.63m
(2.9)
PR
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
2.
Fr
Cameron Sample
13.27m
(.0)
May 6
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
Womens
200 Meters
1.
So
Hayley Mercer
31.13
(2.2)
PR
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
400 Meters
1.
Fr
Kira Davidson
1:10.45
PR
Apr 1
Dave Labor Invitational
800 Meters
1.
Jr
Vanessa Ryhal
2:38.01
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
1500 Meters
1.
Jr
Arden Brown
5:29.95
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
2.
Jr
Erin Cool
5:39.08
PR
Apr 8
RIT Invitational
3.
Jr
Holly Rohrbach
5:40.42
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
4.
Jr
Vanessa Ryhal
5:41.51
Apr 1
Dave Labor Invitational
4x100 Relay
1.
Hayley Mercer
Cara Pellechia
Vanessa Ryhal
Kira Davidson
57.67
May 6
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
4x400 Relay
1.
Kira Davidson
Hayley Mercer
Cara Pellechia
Vanessa Ryhal
4:48.02
May 6
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
2.
Kira Davidson
Vanessa Ryhal
Hayley Mercer
Arden Brown
4:51.81
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
Discus - 1kg
1.
So
Marisa Stravino
23.64m
Apr 22
University of Rochester Alumni Invitational
Pole Vault
1.
Fr
Cara Pellechia
3.40m
Apr 8
RIT Invitational
2.
So
Haley Lerner
3.05m
May 6
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
Triple Jump
1.
Fr
Kira Davidson
10.30m
(3.2)
PR
Apr 29
St. John Fisher Cardinal Classic
Hammer - 4kg
1.
So
Marisa Stravino
35.52m
PR
Apr 1
Dave Labor Invitational
*Recent improvement