Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1975
1968
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2004
1984
1983
1982
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Michael Young
10.97
(.2)
Jun 3
OHSAA D2 State Track & Field Championships
2.
10
Braylon Collier
11.27
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
12
Lamar Everett
12.42
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
200 Meters
1.
12
Jon Normington-Slay
23.54
PR
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
2.
10
Franando Adcock
24.58
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
400 Meters
1.
12
Collin Ellis
50.84
PR
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
2.
12
Ty Klepper
51.40
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
3.
9
Garrett Corso
57.60
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
800 Meters
1.
12
Collin Ellis
1:55.50
PR
May 27
OHSAA D2 Region 6 - Lexington
2.
12
Ty Klepper
2:00.83
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
9
Garrett Corso
2:13.40
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
4.
12
Carter Deering
2:19.28
PR
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
1600 Meters
1.
11
Max Davis
4:52.58
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
2.
10
Keegan Dulaney
4:56.13
PR
Apr 21
Eastwood Relays
3.
9
Blake Witter
5:01.66
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3200 Meters
1.
10
Keegan Dulaney
10:54.81
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
2.
9
Nicholas Coiffard
11:09.37
PR
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
10
Owen Stewart
15.14
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
300m Hurdles - 36"
1.
10
Owen Stewart
40.65
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
4x100 Relay
1.
Relay Team
43.28
May 27
OHSAA D2 Region 6 - Lexington
2.
Michael Young
Jon Normington-Slay
Lamar Everett
Owen Stewart
43.71
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
Michael Young
Jon Normington-Slay
Lamar Everett
Braylon Collier
43.72
Jun 3
OHSAA D2 State Track & Field Championships
4x200 Relay -
1.
Michael Young
Owen Stewart
Lamar Everett
Jon Normington-Slay
1:28.29
Jun 3
OHSAA D2 State Track & Field Championships
2.
Relay Team
1:29.39
May 27
OHSAA D2 Region 6 - Lexington
3.
Michael Young
Lamar Everett
Owen Stewart
Jon Normington-Slay
1:30.59
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
4.
Jon Normington-Slay
Michael Young
Lamar Everett
Braylon Collier
1:32.68
Apr 21
Eastwood Relays
5.
Jon Normington-Slay
Lamar Everett
Michael Young
Braylon Collier
1:32.80
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
6.
Michael Young
Jon Normington-Slay
Lamar Everett
Owen Stewart
1:33.11
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
4x400 Relay
1.
Collin Ellis
Jon Normington-Slay
Noah Normington-Slay
Ty Klepper
3:18.38
Jun 3
OHSAA D2 State Track & Field Championships
2.
Relay Team
3:21.20
May 27
OHSAA D2 Region 6 - Lexington
3.
Owen Stewart
Jon Normington-Slay
Ty Klepper
Collin Ellis
3:27.69
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
4.
Jon Normington-Slay
Ty Klepper
Owen Stewart
Collin Ellis
3:31.11
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:05.28
May 27
OHSAA D2 Region 6 - Lexington
2.
Ty Klepper
Noah Normington-Slay
Max Davis
Collin Ellis
8:12.77
Jun 3
OHSAA D2 State Track & Field Championships
3.
Noah Normington-Slay
Ty Klepper
Garrett Corso
Collin Ellis
8:15.15
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
4.
Ty Klepper
Noah Normington-Slay
Garrett Corso
Collin Ellis
8:31.66
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
5.
Garrett Corso
Nicholas Coiffard
Carter Deering
Ben Musser
9:44.47
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
6.
Carter Deering
Garrett Corso
Cooper Murphy
Jackson Cassidy
9:48.27
Apr 21
Eastwood Relays
4x1600 Relay
1.
Blake Witter
Nicholas Coiffard
Keegan Dulaney
Carter Deering
21:34.85
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Lamar Everett
Braylon Collier
Jon Normington-Slay
Collin Ellis
1:35.40
Apr 21
Eastwood Relays
2.
Nolan Herzog
Kaiden Nixon
Franando Adcock
Mateo Oporto Araya
1:55.11
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Ty Klepper
Garrett Corso
Collin Ellis
Blake Witter
11:55.70
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
2.
Noah Normington-Slay
Garrett Corso
Nicholas Coiffard
Blake Witter
12:02.86
Apr 21
Eastwood Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Austin Yoakum
51' 10.5
PR
May 27
OHSAA D2 Region 6 - Lexington
2.
11
Drew Walton
44' 0
PR
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
3.
9
Dylan Grant
37' 0.5
Apr 21
Eastwood Relays
Discus - 1.6kg
1.
12
Austin Yoakum
152' 3
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
2.
12
Gavin Papineau
127' 0
PR
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
3.
-
John McGlashan
109' 8
PR
Apr 21
Eastwood Relays
High Jump
1.
12
Jayden Rowe
6' 0
PR
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
2.
10
Julian Kessler
5' 6
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
12
Jon Normington-Slay
5' 4
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
Pole Vault
1.
11
Nolan Herzog
13' 4
PR
May 27
OHSAA D2 Region 6 - Lexington
2.
10
Dylan Crabtree
9' 0
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
3.
9
Cooper Murphy
8' 0
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
Long Jump
1.
10
Michael Young
20' 8
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
2.
12
Jayden Rowe
19' 0.75
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
11
Kaiden Nixon
16' 4.5
PR
Apr 21
Eastwood Relays
Triple Jump
1.
12
Jayden Rowe
36' 0.25
PR
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
2.
11
Kaiden Nixon
32' 7
PR
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
Womens
100 Meters
1.
11
Emma Sturzinger
13.17
Apr 21
Eastwood Relays
2.
11
Emmy Le
13.44
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
10
Haylie Brunner
13.70
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
4.
11
Taylor Ohly
13.73
PR
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
200 Meters
1.
11
Emma Sturzinger
27.14
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
2.
11
Taylor Ohly
27.96
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
10
Haylie Brunner
28.00
PR
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
4.
11
Leanna Marianek
28.04
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
400 Meters
1.
11
Emma Sturzinger
1:00.01
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
2.
10
Caitlin Frankfather
1:06.64
PR
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
3.
11
Maggie Mc Veigh
1:09.67
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
800 Meters
1.
11
Ellie Bodle
2:22.92
PR
May 27
OHSAA D2 Region 6 - Lexington
2.
10
Alex Merriman
2:28.93
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
1600 Meters
1.
11
Ellie Bodle
5:30.88
PR
Apr 21
Eastwood Relays
2.
10
Chloe Carr
6:27.53
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
10
Addison Ward
6:33.58
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3200 Meters
1.
10
Chloe Carr
14:50.12
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
2.
10
Addison Ward
15:06.29
PR
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
12
Emma Manley
15.71
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
2.
9
Jessah Stewart
18.20
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
11
Tara Myers
19.47
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
12
Emma Manley
49.79
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
2.
9
Trinity Thorpe
50.96
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
4x100 Relay
1.
Relay Team
50.30
May 27
OHSAA D2 Region 6 - Lexington
2.
Emma Manley
Emma Sturzinger
Haylie Brunner
Camryn VanVlerah
50.90
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
Emma Manley
Taylor Ohly
Haylie Brunner
Camryn VanVlerah
51.37
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
4.
Haylie Brunner
Emma Manley
Emma Sturzinger
Taylor Ohly
52.11
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
5.
Emma Sturzinger
Emma Manley
Haylie Brunner
Camryn VanVlerah
52.21
Apr 21
Eastwood Relays
6.
Emma Manley
Taylor Ohly
Emma Sturzinger
Haylie Brunner
53.08
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
4x200 Relay -
1.
Emma Sturzinger
Haylie Brunner
Taylor Ohly
Leanna Marianek
1:46.84
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
2.
Relay Team
1:48.37
May 27
OHSAA D2 Region 6 - Lexington
3.
Emma Sturzinger
Emma Manley
Haylie Brunner
Taylor Ohly
1:52.34
Apr 21
Eastwood Relays
4.
Emma Manley
Emmy Le
Emma Sturzinger
Haylie Brunner
1:52.84
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
5.
Emmy Le
Emma Manley
Caitlin Frankfather
Maggie Mc Veigh
1:56.36
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
4x400 Relay
1.
Emma Sturzinger
Alex Merriman
Ellie Bodle
Haylie Brunner
4:03.05
Jun 3
OHSAA D2 State Track & Field Championships
2.
Relay Team
4:05.54
May 27
OHSAA D2 Region 6 - Lexington
3.
Emma Sturzinger
Ellie Bodle
Alex Merriman
Haylie Brunner
4:09.53
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
4.
Emma Sturzinger
Haylie Brunner
Alex Merriman
Ellie Bodle
4:14.24
Apr 21
Eastwood Relays
5.
Emma Sturzinger
Alex Merriman
Haylie Brunner
Ellie Bodle
4:14.26
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
6.
Emma Sturzinger
Maggie Mc Veigh
Ellie Bodle
Haylie Brunner
4:18.61
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
4x800 Relay
1.
Relay Team
10:10.08
May 27
OHSAA D2 Region 6 - Lexington
2.
Maggie Mc Veigh
Caitlin Frankfather
Alex Merriman
Ellie Bodle
10:17.71
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
Alex Merriman
Maggie Mc Veigh
Samantha Green
Addison Ward
11:47.71
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
4.
Chloe Carr
Ava Schoonover
Erika Ernsberger
Alex Merriman
13:53.90
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
5.
Addison Ward
Chloe Carr
Pahal Patel
Erika Ernsberger
14:04.01
Apr 21
Eastwood Relays
4x1600 Relay
1.
Alex Merriman
Addison Ward
Chloe Carr
Eve Hartley
28:32.29
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Emma Manley
Camryn VanVlerah
Taylor Ohly
Haylie Brunner
2:00.57
Apr 21
Eastwood Relays
2.
Emmy Le
Camryn VanVlerah
Leanna Marianek
Caitlin Frankfather
2:02.87
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Leanna Marianek
Taylor Ohly
Caitlin Frankfather
Alex Merriman
4:45.76
Apr 21
Eastwood Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Alex Merriman
Maggie Mc Veigh
Addison Ward
Ellie Bodle
15:04.24
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
2.
Addison Ward
Maggie Mc Veigh
Chloe Carr
Eve Hartley
17:03.14
Apr 21
Eastwood Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Emma Manley
Tara Myers
Jessah Stewart
Trinity Thorpe
1:10.97
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Olivia Mason
42' 7.75
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
2.
9
Gabriella Schirg
34' 8
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
9
Austin Bilger
29' 6.25
PR
Apr 21
Eastwood Relays
Discus - 1kg
1.
11
Olivia Mason
121' 8
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
2.
11
Mia Downing
114' 3
Apr 21
Eastwood Relays
3.
9
Sophia Jolly
100' 3
PR
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
4.
9
Austin Bilger
90' 10
Apr 21
Eastwood Relays
High Jump
1.
10
Camryn VanVlerah
5' 7
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
2.
10
Alex Merriman
5' 1
PR
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
3.
10
Caitlin Frankfather
4' 4
PR
Apr 21
Eastwood Relays
Pole Vault
1.
11
Ellie Bodle
11' 2
PR
Jun 3
OHSAA D2 State Track & Field Championships
2.
11
Tara Myers
9' 0
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
Long Jump
1.
10
Carly Grathwol
15' 0
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
2.
12
Emma Manley
14' 3.25
PR
May 20
OHSAA Division 2 District - Oak Harbor
3.
10
Haylie Brunner
14' 0.5
PR
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
4.
9
Ruth Rayl
13' 5.5
PR
Apr 7
Perkins Pirate Invitational
5.
-
McKaylah Hartley
13' 5.25
PR
Apr 21
Eastwood Relays
Triple Jump
1.
10
Carly Grathwol
26' 6.75
PR
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
2.
11
Maggie Mc Veigh
24' 2
PR
Mar 31
Jim Hauser Pirate Relays
*Recent improvement