Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2006
1999
1998
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Daniel Mavridis
11.50
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
2.
10
Daniel Gruttadauria
11.73
PR
Apr 29
Westhampton Boys Invitational
3.
10
Krist Hagelstein
12.03
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
4.
10
Joey Walker
12.20
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
5.
12
Tonino Sacino
12.88
PR
Apr 29
Westhampton Boys Invitational
6.
9
Von Hobson
13.77
PR
Apr 29
Westhampton Boys Invitational
7.
10
Fabien Velez
14.42
PR
Apr 29
Westhampton Boys Invitational
200 Meters
1.
10
Daniel Mavridis
23.45
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
2.
10
Joey Walker
24.76
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
3.
12
Tonino Sacino
25.55
PR
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
4.
12
Tyler Hussain
25.96
PR
Apr 29
Westhampton Boys Invitational
400 Meters
1.
10
Brayden Walker
53.59
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
2.
12
Leonardo Vera
56.14
PR
May 17
Urban/Walsh - Copiague Invitational
3.
12
James Dello-Iacono
57.48
PR
May 17
Urban/Walsh - Copiague Invitational
4.
12
Tyler Hussain
58.59
PR
May 17
Urban/Walsh - Copiague Invitational
5.
10
Craig Biazzo
59.97
PR
Apr 29
Westhampton Boys Invitational
800 Meters
1.
11
Jack Riegger
1:59.65
PR
Jun 2
Section XI State Qualifier
2.
10
Paolo Calvacca
2:17.43
PR
May 17
Urban/Walsh - Copiague Invitational
3.
10
Nelson Villafane
2:22.52
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
1600 Meters
1.
11
Jack Riegger
4:34.21
Jun 2
Section XI State Qualifier
2.
12
Dylan Friel
4:36.28
PR
May 17
Urban/Walsh - Copiague Invitational
3.
10
Ryan Medina
4:48.43
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
4.
12
Gavin Hughes
5:15.29
PR
May 17
Urban/Walsh - Copiague Invitational
5.
10
Nelson Villafane
5:16.50
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
6.
10
Paolo Calvacca
5:34.89
PR
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
7.
10
Ryan Durkin
5:37.89
Apr 29
Westhampton Boys Invitational
8.
12
Matthew Gucciardo
5:41.85
Apr 29
Westhampton Boys Invitational
9.
12
John McKeon
5:50.57
PR
Apr 29
Westhampton Boys Invitational
3200 Meters
1.
12
Dylan Friel
10:16.38
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
2.
10
Ryan Medina
10:29.26
May 24
Section XI County AA Championships
110m Hurdles - 39"
1.
10
Craig Biazzo
18.84
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
400m Hurdles - 36"
1.
10
Craig Biazzo
1:00.94
May 24
Section XI County AA Championships
2k Steeplechase
1.
10
Nelson Villafane
8:11.47
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
2.
12
Matthew Gucciardo
8:19.51
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
3.
10
Ryan Durkin
8:20.53
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
4.
12
John McKeon
8:45.00
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
5.
10
Paolo Calvacca
9:16.59
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
3k Steeplechase
1.
12
Dylan Friel
10:10.19
PR
May 24
Section XI County AA Championships
2.
11
Jack Riegger
11:21.52
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
3.
12
Matthew Gucciardo
12:07.50
PR
May 24
Section XI County AA Championships
4.
10
Ryan Medina
12:11.20
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
5.
12
Gavin Hughes
12:32.23
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:03.05
May 17
Urban/Walsh - Copiague Invitational
Shot Put - 12lb
1.
10
Ryan Friel
39' 6.75
May 17
Urban/Walsh - Copiague Invitational
2.
10
Angelo Portillo
32' 10
May 17
Urban/Walsh - Copiague Invitational
3.
10
Aidan Musicaro
29' 10
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
4.
10
Mattieu Perrone
28' 4
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
5.
9
Tucker Lauri
27' 10
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
6.
9
Valdey Pierre
26' 11
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
7.
9
Chris Sigler
26' 7
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
8.
9
Grant Morreale
26' 5.5
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
Discus - 1.6kg
1.
10
Ryan Friel
102' 9
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
2.
10
Angelo Portillo
85' 6
PR
May 17
Urban/Walsh - Copiague Invitational
3.
9
Tucker Lauri
84' 9
PR
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
4.
10
Mattieu Perrone
76' 1
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
5.
11
Daniel Fucci
70' 1
PR
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
6.
9
Chris Sigler
68' 0
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
7.
10
Aidan Musicaro
66' 3
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
8.
9
Grant Morreale
64' 8
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
9.
9
Valdey Pierre
53' 6
PR
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
Long Jump
1.
12
James Dello-Iacono
17' 11
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
Triple Jump
1.
10
Brayden Walker
38' 6.75
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
Womens
100 Meters
1.
10
Lara Verbanac
13.17
PR
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
2.
9
Bianca Clarke
14.47
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
3.
10
Marie Manolt
15.46
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
200 Meters
1.
9
Bianca Clarke
29.59
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
400 Meters
1.
9
Aniya Abadia
1:11.60
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
2.
11
Alexis Vladikin
1:13.99
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
3.
9
Alexa Doyle
1:16.44
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
4.
10
Emily Hirst
1:20.28
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
800 Meters
1.
10
Abigail Perez
2:33.42
PR
May 24
Section XI County AA Championships
2.
9
Nicolina Masotti
2:57.22
May 24
Section XI County AA Championships
1500 Meters
1.
10
Isabella Skibola
5:31.76
PR
May 24
Section XI County AA Championships
2.
11
Emily Belyansky
6:00.19
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
3.
10
Patricia Tomas
6:02.20
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
4.
10
Grace Zanfardino
6:44.32
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
1500m Racewalk
1.
12
Shaye Gruenberg-Theiling
8:43.93
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
2.
11
Samarah Chowdhury
9:07.46
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
3.
10
Yasmine Nday
9:13.53
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
4.
9
Farzana Tasnim
11:23.41
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
5000m Racewalk
1.
12
Shaye Gruenberg-Theiling
31:25.09
PR
Apr 29
Penn Relays Carnival - HS
100m Hurdles - 33"
1.
12
Katherine Perez
17.38
May 24
Section XI County AA Championships
2.
9
Nicolina Masotti
20.38
May 24
Section XI County AA Championships
3.
9
Arianna Maria
23.15
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
2k Steeplechase
1.
10
Jordyn Cruz
7:52.18
May 24
Section XI County AA Championships
2.
10
Abigail Perez
8:08.19
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
3.
10
Isabella Skibola
8:31.20
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
4.
11
Yasmine Bayaca
8:33.17
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
5.
10
Jenna Cruz
8:35.24
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
6.
12
Shaye Gruenberg-Theiling
8:50.13
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
7.
10
Catalina Cedeno
9:01.92
PR
May 24
Section XI County AA Championships
8.
11
Anna Cotter
9:20.99
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
9.
11
Lana Cheikhali
9:50.29
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
10.
11
Emily Belyansky
10:29.39
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
11.
11
Riya Jasani
10:56.76
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
4x100 Relay
1.
Relay Team
54.88
May 24
Section XI County AA Championships
2.
Lara Verbanac
Bianca Clarke
Katherine Perez
Ava Davis
55.12
Apr 29
Penn Relays Carnival - HS
4x400 Relay
1.
Allison Cerqueira
Abigail Perez
Jenna Cruz
Jordyn Cruz
4:32.15
Apr 29
Penn Relays Carnival - HS
2.
Relay Team
4:53.09
May 24
Section XI County AA Championships
4x800 Relay
1.
Relay Team
11:02.16
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
4x1600 Relay
1.
Relay Team
24:12.26
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
Shot Put - 4kg
1.
9
Jameka Fontaine
26' 0
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
2.
9
Arianna Flores-Rojas
25' 3.5
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
3.
10
Angelina Gramarossa
23' 3.5
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
4.
10
Jenae Caldwell-Sims
22' 4
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
5.
10
Mackenzie Zambriski
22' 1
PR
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
6.
9
Arianna Maria
18' 4.5
PR
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
7.
9
Lucia Amunategui
17' 1.5
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
8.
9
Nicolina Masotti
17' 0
May 24
Section XI County AA Championships
Discus - 1kg
1.
10
Mackenzie Zambriski
76' 8
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
2.
9
Arianna Flores-Rojas
67' 8
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
3.
9
Lucia Amunategui
65' 10
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
4.
9
Arianna Maria
60' 1
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
5.
10
Isabella Skibola
56' 2
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
6.
9
Jameka Fontaine
55' 11
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
7.
10
Angelina Gramarossa
53' 1
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
8.
10
Mia Clark
44' 4
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
9.
10
Laila Scafuri
38' 1
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
High Jump
1.
11
Ava Davis
4' 10
PR
Jun 2
Section XI State Qualifier
2.
11
Ashley Sinatra
4' 6
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
10
Lara Verbanac
4' 6
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
9
Bianca Clarke
4' 6
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
5.
9
Nicolina Masotti
4' 2
PR
May 24
Section XI County AA Championships
Long Jump
1.
10
Lara Verbanac
15' 11.25
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
2.
11
Ava Davis
13' 9.75
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
3.
11
Ashley Sinatra
13' 7.5
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
4.
10
Hannah Reuter
12' 10
PR
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
5.
12
Allison Cerqueira
11' 4
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
6.
9
Nicolina Masotti
11' 3
May 24
Section XI County AA Championships
Triple Jump
1.
10
Lara Verbanac
34' 3.25
PR
May 6
St. Anthony's Invitational 2023
2.
12
Allison Cerqueira
29' 4.25
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
3.
10
Hannah Reuter
27' 8
Apr 12
Port Jefferson Steeple Fest Plus
4.
10
Marie Manolt
26' 6.5
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
5.
9
Margaret Vogt
25' 5.25
PR
May 15
Suffolk County Girls Frosh/Soph Championships
Pentathlon (Outdoor) -
1.
9
Nicolina Masotti
1447
May 24
Section XI County AA Championships
*Recent improvement