Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1985
1984
1982
1980
1978
1977
1964
Indoor
2023
2018
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Diego Lopez
11.97
PR
Apr 15
Jim King Relays
2.
10
Shiloh Tipton
12.34
PR
Apr 15
Jim King Relays
200 Meters
1.
10
Diego Lopez
24.90
PR
Apr 15
Jim King Relays
2.
10
Shiloh Tipton
25.15
PR
Apr 15
Jim King Relays
400 Meters
1.
11
Avery Campbell-Johnson
56.03
PR
Apr 8
South Shelby Invite
2.
9
Matthew Blanchard
58.83
PR
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
3.
11
Gideon Jones
1:01.45
PR
Apr 8
South Shelby Invite
4.
10
Chad Wysocki
1:02.13
PR
Apr 15
Jim King Relays
800 Meters
1.
12
Jude Watt
2:00.78
PR
May 18
MSHSAA Class 2 State Track & Field Championships
2.
11
Avery Campbell-Johnson
2:10.75
Apr 15
Jim King Relays
3.
10
Walter Hartwig
2:29.83
PR
Apr 8
South Shelby Invite
1600 Meters
1.
10
Walter Hartwig
5:18.03
PR
Apr 15
Jim King Relays
2.
11
Avery Campbell-Johnson
5:18.81
PR
Apr 8
South Shelby Invite
3.
10
Boden Darling
5:53.80
Apr 15
Jim King Relays
3200 Meters
1.
10
Boden Darling
12:55.39
Apr 15
Jim King Relays
110m Hurdles - 39"
1.
9
Corey Chapman
19.26
PR
Apr 15
Jim King Relays
300m Hurdles - 36"
1.
9
Jacob Jones
48.74
PR
Apr 15
Jim King Relays
2.
9
Corey Chapman
49.53
PR
Apr 15
Jim King Relays
4x100 Relay
1.
Diego Lopez
Matthew Blanchard
Nick Roberts
Shiloh Tipton
49.03
Apr 8
South Shelby Invite
2.
Relay Team
49.15
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
3.
Diego Lopez
Matthew Blanchard
Angstrom Watt
Shiloh Tipton
49.76
Apr 15
Jim King Relays
4x200 Relay -
1.
Diego Lopez
Nick Roberts
Jacob Jones
Shiloh Tipton
1:41.93
Apr 8
South Shelby Invite
2.
Relay Team
1:42.55
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
4x400 Relay
1.
Gideon Jones
Henry Sivetts
Jude Watt
Avery Campbell-Johnson
3:57.54
Apr 8
South Shelby Invite
2.
Nick Roberts
Gideon Jones
Henry Sivetts
Chad Wysocki
4:06.27
Apr 15
Jim King Relays
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:45.30
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
2.
Avery Campbell-Johnson
Jacob Jones
Walter Hartwig
Jude Watt
8:50.32
May 11
MSHSAA Class 2 Sectional 2
Shot Put - 12lb
1.
12
Mason Robinson
11.72m
PR
Apr 8
South Shelby Invite
2.
12
Kollin Huse
11.09m
PR
Apr 8
South Shelby Invite
Discus - 1.6kg
1.
12
Kollin Huse
38.87m
PR
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
2.
12
Mason Robinson
31.29m
Apr 8
South Shelby Invite
3.
12
Ryan Birkholtz
26.19m
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
Javelin - 800g
1.
11
Gideon Jones
39.15m
PR
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
2.
12
Jude Watt
35.04m
PR
Apr 8
South Shelby Invite
High Jump
1.
9
Jacob Jones
1.55m
PR
Apr 15
Jim King Relays
2.
10
Walter Hartwig
1.45m
PR
Apr 15
Jim King Relays
Pole Vault
1.
10
Boden Darling
2.75m
PR
Apr 15
Jim King Relays
2.
9
Brayten Spring
2.65m
PR
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
3.
9
Corey Chapman
2.60m
PR
Apr 15
Jim King Relays
Long Jump
1.
11
Kaden Christman
4.43m
PR
Apr 15
Jim King Relays
2.
10
Chad Wysocki
4.06m
PR
Apr 15
Jim King Relays
Triple Jump
1.
9
Matthew Blanchard
10.51m
PR
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
2.
9
Brayten Spring
9.61m
PR
Apr 15
Jim King Relays
Womens
100 Meters
1.
10
Traylen Brundage
13.18
Apr 15
Jim King Relays
2.
11
Albany Wood
14.97
Apr 8
South Shelby Invite
3.
9
Trista Sarver
15.62
PR
Apr 8
South Shelby Invite
200 Meters
1.
11
Trinity Alexander
31.75
PR
Apr 15
Jim King Relays
2.
9
Trista Sarver
32.88
PR
Apr 15
Jim King Relays
3.
9
Mira Vice
35.81
PR
Apr 8
South Shelby Invite
400 Meters
1.
9
Trista Sarver
1:21.36
PR
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
2.
12
Kaylynn Kneedler
1:43.19
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
800 Meters
1.
12
Kaylynn Kneedler
3:56.87
PR
Apr 15
Jim King Relays
1600 Meters
1.
11
Bailey Diveley
6:25.39
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
3200 Meters
1.
11
Bailey Diveley
15:04.74
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
300m Hurdles - 30"
1.
11
Allise Perkins
57.34
PR
Apr 8
South Shelby Invite
4x100 Relay
1.
Relay Team
55.52
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
2.
Albany Wood
Isabela Lopez
Quinn Webb
Traylen Brundage
55.53
Apr 15
Jim King Relays
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:58.90
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
2.
Isabela Lopez
Trinity Alexander
Trista Sarver
Traylen Brundage
2:02.67
Apr 15
Jim King Relays
3.
Isabela Lopez
Trinity Alexander
Quinn Webb
Traylen Brundage
2:05.15
Apr 8
South Shelby Invite
Shot Put - 4kg
1.
10
Alivia Harlan
8.86m
PR
Apr 8
South Shelby Invite
2.
10
Ashtten Campbell
7.41m
PR
Apr 8
South Shelby Invite
Discus - 1kg
1.
12
Emma Dodsworth
19.72m
PR
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
2.
12
Haylie Graham
16.85m
Apr 8
South Shelby Invite
Javelin - 600g
1.
12
Madison McMillen
31.96m
PR
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
2.
12
Katelin Nufio
22.83m
PR
Apr 8
South Shelby Invite
3.
11
Albany Wood
22.06m
PR
Apr 15
Jim King Relays
High Jump
1.
11
Allise Perkins
1.63m
PR
Apr 15
Jim King Relays
Long Jump
1.
9
Mira Vice
3.57m
PR
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
2.
11
Trinity Alexander
3.48m
PR
Apr 15
Jim King Relays
3.
9
Trista Sarver
3.44m
PR
May 4
MSHSAA Class 2 District 3
*Recent improvement