Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Indoor
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Liam West
11.12
PR
Apr 25
Jordan Invitational
2.
12
Bobby Ferrell
11.81
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
3.
11
Kaden Graff
11.85
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
4.
10
Sam Wagner
12.11
PR
Apr 25
Jordan Invitational
5.
11
Joe Hutton
12.51
PR
May 2
TCU Invite
6.
9
Joemarriyon Henderson
12.89
PR
Apr 25
Jordan Invitational
7.
11
Hunter Libra
13.44
PR
May 2
TCU Invite
200 Meters
1.
11
Liam West
22.57
PR
Apr 23
We Needed the Rain
2.
11
Kaden Graff
24.87
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
3.
11
Wyatt Genelin
25.38
PR
May 3
Sibley East Lions' Invitational
4.
11
Joe Hutton
25.44c
PR
Apr 9
MRC Quad #2
5.
12
Aiden Pope
26.10
PR
May 10
Giants Invitational
6.
10
Sam Wagner
26.34
PR
Apr 23
We Needed the Rain
7.
11
Hunter Libra
28.14
May 2
TCU Invite
8.
9
Andrew Lansing
28.27
PR
Apr 23
We Needed the Rain
400 Meters
1.
12
Aiden Pope
56.31
PR
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
2.
11
Wyatt Genelin
58.42
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
3.
11
Kaden Graff
1:00.54
Apr 2
Norwood Young-America Tri
4.
11
Hunter Libra
1:02.85
PR
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
800 Meters
1.
11
Hunter Libra
2:22.84
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
2.
9
Andrew Lansing
2:34.16
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
3.
12
Aiden Pope
2:34.8h
PR
Apr 9
MRC Quad #2
4.
9
Tyler Bushway
2:35.7h
PR
Apr 9
MRC Quad #2
5.
10
Luca Greenig
3:14.18
PR
May 10
Giants Invitational
1600 Meters
1.
10
Owen Greisen
4:58.64
PR
Jun 1
MSHSL Section 2A Championships
2.
9
Tyler Bushway
5:39.4h
PR
Apr 9
MRC Quad #2
3.
9
Andrew Lansing
5:50.33
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
4.
10
Luca Greenig
7:46.0h
Apr 9
MRC Quad #2
3200 Meters
1.
10
Owen Greisen
10:49.84
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
2.
9
Tyler Bushway
13:04.42
PR
May 2
TCU Invite
110m Hurdles - 39"
1.
11
Wyatt Genelin
14.99
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
4x100 Relay
1.
Liam West
Bobby Ferrell
Joe Hutton
Wyatt Genelin
46.14c
Apr 9
MRC Quad #2
2.
Kaden Graff
Wyatt Genelin
Joe Hutton
Bobby Ferrell
47.31
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
3.
-
Liam West
Kaden Graff
Bobby Ferrel
Wyatt Genelin
47.85
Apr 2
Norwood Young-America Tri
4.
Liam West
Bobby Ferrell
Kaden Graff
Sam Wagner
48.30
Apr 25
Jordan Invitational
4x400 Relay
1.
Kaden Graff
Wyatt Genelin
Aiden Pope
Owen Greisen
4:12.47
May 10
Giants Invitational
Shot Put - 12lb
1.
11
Joe Hutton
40' 2
PR
Apr 25
Jordan Invitational
2.
10
Kaiden Reinhardt
37' 7.75
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
3.
11
Connor Hank
37' 7
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
4.
11
Jayden Kotasek
34' 6
PR
Apr 23
We Needed the Rain
5.
12
David King
34' 4
PR
Apr 23
We Needed the Rain
6.
11
Anderson Reinhardt
34' 2.5
PR
Apr 23
We Needed the Rain
7.
9
Tyler Bushway
28' 6
PR
Apr 9
MRC Quad #2
8.
11
Aiden Libra
26' 6
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
9.
10
Mason Franta
23' 8.75
PR
May 10
Giants Invitational
10.
9
Joemarriyon Henderson
23' 1
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
Discus - 1.6kg
1.
12
David King
141' 6
PR
May 10
Giants Invitational
2.
10
Kaiden Reinhardt
112' 2
PR
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
3.
11
Joe Hutton
109' 10
PR
May 3
Sibley East Lions' Invitational
4.
11
Jayden Kotasek
104' 3
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
5.
11
Anderson Reinhardt
101' 0
PR
Apr 25
Jordan Invitational
6.
9
Andrew Lansing
89' 8
PR
Apr 23
We Needed the Rain
7.
10
Mason Franta
75' 3
Apr 2
Norwood Young-America Tri
8.
11
Connor Hank
71' 8
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
9.
10
Luca Greenig
70' 3
PR
Apr 23
We Needed the Rain
10.
9
Joemarriyon Henderson
61' 7
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
11.
11
Aiden Libra
59' 7
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
High Jump
1.
11
Wyatt Genelin
5' 10
PR
May 3
Sibley East Lions' Invitational
2.
11
Kaden Graff
5' 6
PR
May 10
Giants Invitational
3.
12
Bobby Ferrell
5' 2
Apr 25
Jordan Invitational
Long Jump
1.
11
Liam West
20' 3
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
2.
12
Bobby Ferrell
18' 8.5
PR
May 2
TCU Invite
3.
12
Aiden Pope
16' 5.5
PR
May 2
TCU Invite
4.
11
Hunter Libra
16' 3.5
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
5.
9
Joemarriyon Henderson
11' 11.75
PR
May 3
Sibley East Lions' Invitational
Triple Jump
1.
11
Kaden Graff
35' 7.75
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
2.
11
Hunter Libra
33' 4.5
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
Womens
100 Meters
1.
7
Ashlyn Fischer
13.11
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
2.
10
Sophia Sampson
13.24c
PR
Apr 23
We Needed the Rain
3.
12
Kaylee Berger
13.54c
PR
Apr 23
We Needed the Rain
4.
7
Sophia Anderson
14.00
PR
Apr 25
Jordan Invitational
5.
11
Riley Sater
14.44c
PR
Apr 9
MRC Quad #2
6.
12
Rita Flores
14.46
PR
Apr 25
Jordan Invitational
7.
11
Lily Flores
16.04
PR
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
8.
10
Ashley Grapentine
16.34
Apr 23
We Needed the Rain
9.
8
Evelyn Haemig
16.44c
PR
Apr 9
MRC Quad #2
10.
10
Lauren Horning
16.74
PR
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
200 Meters
1.
7
Ashlyn Fischer
27.40
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
2.
12
Kaylee Berger
28.08
PR
Apr 25
Jordan Invitational
3.
10
Sophia Sampson
28.38
PR
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
4.
11
Riley Sater
29.30
PR
Apr 23
We Needed the Rain
5.
7
Sophia Anderson
29.56
PR
May 3
Sibley East Lions' Invitational
6.
8
Ellen Renstrom
29.59
PR
May 2
TCU Invite
7.
8
Evelyn Haemig
32.42
PR
May 3
Sibley East Lions' Invitational
8.
10
Ashley Grapentine
33.60
PR
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
9.
11
Lily Flores
33.94
PR
May 2
TCU Invite
10.
10
Lauren Horning
36.69
PR
May 10
Giants Invitational
11.
10
Lauren Stueber
36.85
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
12.
10
Daisy Tietz
39.91
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
400 Meters
1.
8
Ellen Renstrom
1:03.61
PR
Jun 1
MSHSL Section 2A Championships
2.
12
Brandy Wolf
1:07.06
PR
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
3.
9
Nora Doerr
1:12.58
PR
May 10
Giants Invitational
4.
8
Evelyn Haemig
1:14.04
PR
May 2
TCU Invite
5.
11
Lily Flores
1:15.54c
PR
Apr 9
MRC Quad #2
6.
10
Ashley Grapentine
1:21.98
PR
May 3
Sibley East Lions' Invitational
7.
10
Lauren Horning
1:25.30
May 3
Sibley East Lions' Invitational
8.
10
Daisy Tietz
1:27.94c
PR
Apr 9
MRC Quad #2
800 Meters
1.
12
Brandy Wolf
2:40.86
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
2.
10
Norah Renstrom
2:43.61
PR
May 2
TCU Invite
3.
9
Nora Doerr
2:47.60
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
4.
8
Ellen Renstrom
2:57.25
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
5.
10
Snodynn Meacham
3:36.74
PR
May 10
Giants Invitational
1600 Meters
1.
10
Norah Renstrom
5:35.64
PR
Jun 1
MSHSL Section 2A Championships
2.
9
Nora Doerr
5:59.77
PR
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
3200 Meters
1.
10
Norah Renstrom
12:26.03
PR
May 3
Sibley East Lions' Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
10
Lauren Stueber
21.13
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
2.
10
Daisy Tietz
23.11
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
300m Hurdles - 30"
1.
9
Nora Doerr
1:00.56
PR
May 2
TCU Invite
2.
10
Lauren Stueber
1:06.62
PR
May 10
Giants Invitational
4x100 Relay
1.
Kaylee Berger
Riley Sater
Ashlyn Fischer
Sophia Sampson
51.74
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
2.
Kaylee Berger
Riley Sater
Rita Flores
Sophia Sampson
53.55
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
3.
Kaylee Berger
Rita Flores
Riley Sater
Sophia Sampson
55.44c
Apr 9
MRC Quad #2
4.
Ashley Grapentine
Lauren Horning
Lily Flores
Daisy Tietz
1:06.14c
Apr 23
We Needed the Rain
4x200 Relay -
1.
Ashley Grapentine
Lauren Horning
Lily Flores
Daisy Tietz
2:12.38
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
4x400 Relay
1.
Riley Sater
Ellen Renstrom
Norah Renstrom
Sophia Sampson
4:35.95
May 3
Sibley East Lions' Invitational
2.
Brandy Wolf
Ellen Renstrom
Nora Doerr
Norah Renstrom
4:48.8h
Apr 9
MRC Quad #2
Shot Put - 4kg
1.
12
Brynn Biedscheid
32' 8
PR
Jun 1
MSHSL Section 2A Championships
2.
10
Kendra Westphal
26' 2
PR
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
3.
11
Koreyann Straub
25' 4.5
PR
Apr 25
Jordan Invitational
4.
12
Rita Flores
20' 0
May 10
Giants Invitational
5.
12
Paytyn Busse
17' 7.5
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
Discus - 1kg
1.
12
Rita Flores
80' 2
PR
May 10
Giants Invitational
2.
12
Brynn Biedscheid
72' 2
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
3.
10
Kendra Westphal
69' 1
PR
May 10
Giants Invitational
4.
11
Koreyann Straub
66' 11
PR
May 2
TCU Invite
5.
12
Paytyn Busse
59' 5
PR
May 2
TCU Invite
High Jump
1.
10
Sophia Sampson
4' 2
PR
May 10
Giants Invitational
Pole Vault
1.
11
Riley Sater
11' 9
PR
Jun 8
MSHSL State Track & Field Championships
Long Jump
1.
7
Ashlyn Fischer
15' 11
PR
May 23
MSHSL Section 2A - North Sub Section
2.
10
Sophia Sampson
15' 5
PR
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
3.
8
Ellen Renstrom
13' 2
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
4.
12
Kaylee Berger
12' 6
PR
Apr 2
Norwood Young-America Tri
5.
8
Evelyn Haemig
12' 1.5
PR
May 2
TCU Invite
Triple Jump
1.
8
Ellen Renstrom
31' 1
PR
May 16
Minnesota Rivers Conference Championships
*Recent improvement