Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Sincere Tso
11.82
(.6)
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
2.
10
Hayden Chee
12.95
(-.2)
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
3.
11
Eurylin Betonie
13.22
PR
Mar 6
Mustang Early Bird Track & Field Invitational
4.
9
Benton Fatt Jr
13.34
PR
Mar 6
Mustang Early Bird Track & Field Invitational
5.
11
Latrell Smith
13.37
(.1)
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
6.
11
Christopher Honyumptewa
13.40
Mar 1
Round Valley Invitational
7.
9
Joel Willie
14.46
(-1.1)
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
8.
9
Kashan Etsitty
14.54
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
9.
10
Jacob Bedonie
14.89
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
10.
10
Jacob Badonie
15.80
(-1.8)
Apr 5
Blue Ridge Invitational
11.
9
Mylen Benally
15.85
(-1.1)
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
200 Meters
1.
12
Sincere Tso
23.63
(-1.2)
Apr 19
Winslow Invitational
2.
9
Hayden Terrell
24.36
(1.3)
PR
Mar 23
84th NIKE Chandler Rotary Invitational
3.
10
Hayden Chee
26.21
Apr 12
Cougar Invite
4.
11
Latrell Smith
26.72
(-.6)
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
5.
11
Christopher Honyumptewa
27.25
Mar 9
Farmington Earlybird
6.
9
Benton Fatt Jr
27.38
PR
Mar 1
Round Valley Invitational
7.
11
Eurylin Betonie
27.49
PR
Mar 1
Round Valley Invitational
8.
9
Kashan Etsitty
30.17
(-.2)
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
9.
9
Joel Willie
31.14
(-4.7)
PR
Apr 19
Winslow Invitational
10.
10
Jacob Badonie
32.54
(.2)
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
11.
10
Jacob Bedonie
32.84
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
12.
9
Mylen Benally
34.73
(-4.7)
PR
Apr 19
Winslow Invitational
400 Meters
1.
12
Sincere Tso
53.20
Apr 24
3A North Track and Field Championships
2.
9
Hayden Terrell
53.55
PR
Mar 23
84th NIKE Chandler Rotary Invitational
3.
10
Hayden Chee
58.67
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
4.
11
Latrell Smith
59.22
PR
Apr 19
Winslow Invitational
5.
9
Maverick Martin
59.28
PR
Apr 12
Cougar Invite
6.
10
Micah Hunter
59.86
PR
Apr 19
Winslow Invitational
7.
11
Eurylin Betonie
1:01.36
PR
Mar 1
Round Valley Invitational
8.
9
Benton Fatt Jr
1:02.37
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
9.
9
Kashan Etsitty
1:06.60
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
10.
9
Joel Willie
1:12.66
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
11.
9
Mylen Benally
1:13.69
PR
Apr 19
Winslow Invitational
800 Meters
1.
9
Hayden Terrell
2:06.36
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
2.
9
Maverick Martin
2:12.33
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
3.
10
Micah Hunter
2:16.21
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
4.
12
Sincere Tso
2:18.86
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
5.
11
Eurylin Betonie
2:35.77
PR
Apr 12
Cougar Invite
1600 Meters
1.
9
Maverick Martin
4:57.77
PR
Mar 23
84th NIKE Chandler Rotary Invitational
2.
10
Micah Hunter
5:19.73
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
3.
11
Eurylin Betonie
5:46.29
PR
Apr 12
Cougar Invite
3200 Meters
1.
9
Maverick Martin
10:44.68
PR
Mar 23
84th NIKE Chandler Rotary Invitational
2.
10
Micah Hunter
11:39.27
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
110m Hurdles - 39"
1.
11
Christopher Honyumptewa
18.25
Apr 12
Cougar Invite
300m Hurdles - 36"
1.
11
Christopher Honyumptewa
45.88
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
4x100 Relay
1.
Benton Fatt Jr
Hayden Chee
Latrell Smith
Sincere Tso
47.56
Apr 24
3A North Track and Field Championships
2.
Benton Fatt Jr
Hayden Terrell
Hayden Chee
Sincere Tso
47.95
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
3.
Christopher Honyumptewa
Sincere Tso
Hayden Chee
Benton Fatt Jr
49.63
Apr 12
Cougar Invite
4.
Benton Fatt Jr
Hayden Terrell
Latrell Smith
Christopher Honyumptewa
51.24
Apr 5
Blue Ridge Invitational
4x400 Relay
1.
Hayden Terrell
Micah Hunter
Sincere Tso
Christopher Honyumptewa
3:42.09
Apr 19
Winslow Invitational
2.
Hayden Terrell
Latrell Smith
Christopher Honyumptewa
Maverick Martin
3:47.73
Apr 5
Blue Ridge Invitational
3.
Christopher Honyumptewa
Hayden Terrell
Hayden Chee
Sincere Tso
3:55.05
Mar 1
Round Valley Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Brad Murray
44' 2
PR
Apr 5
Blue Ridge Invitational
2.
12
Adam Murray
28' 11
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
Discus - 1.6kg
1.
12
Brad Murray
130' 2.5
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
2.
12
Adam Murray
112' 5
PR
Apr 12
Cougar Invite
3.
9
Mylen Benally
52' 10
PR
Mar 6
Mustang Early Bird Track & Field Invitational
Javelin - 800g
1.
12
Adam Murray
100' 4
PR
Apr 19
Winslow Invitational
2.
9
Kashan Etsitty
66' 5
PR
Mar 1
Round Valley Invitational
3.
9
Mylen Benally
59' 2
PR
Mar 1
Round Valley Invitational
High Jump
1.
9
Benton Fatt Jr
4' 4
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
Long Jump
1.
12
Sincere Tso
18' 7
(.7)
Mar 23
84th NIKE Chandler Rotary Invitational
2.
9
Benton Fatt Jr
16' 4.25
PR
Mar 1
Round Valley Invitational
3.
9
Joel Willie
13' 7.25
(2.2)
PR
Apr 5
Blue Ridge Invitational
4.
10
Jacob Badonie
12' 6.25
(.1)
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
5.
10
Jacob Bedonie
12' 1
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
Womens
100 Meters
1.
10
Da'Myah Carter
15.25
Mar 9
Farmington Earlybird
2.
11
Jaralena Robertson
15.57
(.1)
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
3.
9
Carli Warren
16.26
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
4.
12
Shantelle Smiley
16.58
(-4.1)
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
5.
9
Samatha Roanhorse
16.63
(-1.2)
PR
Apr 19
Winslow Invitational
6.
12
Shanelle Smiley
16.69
(-.8)
Apr 5
Blue Ridge Invitational
7.
12
Hannah Benally
17.15
(-.8)
PR
Apr 5
Blue Ridge Invitational
8.
9
Austin Smith
17.72
(-2.2)
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
9.
11
Keisha Begay
17.78
(-2.2)
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
200 Meters
1.
9
Raidanna Sutton
33.30
(.2)
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
2.
11
Jaralena Robertson
33.52
(.2)
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
3.
10
Da'Myah Carter
34.45
Mar 6
Mustang Early Bird Track & Field Invitational
4.
9
Samatha Roanhorse
35.18
(-2.4)
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
5.
9
Carli Warren
36.05
PR
Mar 6
Mustang Early Bird Track & Field Invitational
6.
12
Hannah Benally
36.94
PR
Apr 12
Cougar Invite
7.
9
Austin Smith
37.50
(-2.4)
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
8.
11
Keisha Begay
37.55
(-2.4)
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
400 Meters
1.
10
Cheyenne Littleman
1:13.43
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
2.
10
Kaitlyn Bia
1:14.14
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
3.
9
Markisha Johnnie
1:14.26
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
4.
11
Jaralena Robertson
1:14.37
Mar 9
Farmington Earlybird
5.
12
Reshila Curley
1:16.15
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
6.
12
Hannah Benally
1:22.39
PR
Apr 12
Cougar Invite
7.
9
Samatha Roanhorse
1:23.03
PR
Mar 1
Round Valley Invitational
8.
12
Kaden Tsosie
1:24.70
PR
Mar 6
Mustang Early Bird Track & Field Invitational
9.
9
Carli Warren
1:25.97
PR
Mar 6
Mustang Early Bird Track & Field Invitational
10.
11
Keisha Begay
1:26.49
PR
Apr 19
Winslow Invitational
11.
9
Austin Smith
1:27.36
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
12.
12
Deondra Ashley
1:27.39
PR
Apr 12
Cougar Invite
13.
11
Alyssa Williams
1:27.57
PR
Mar 6
Mustang Early Bird Track & Field Invitational
800 Meters
1.
11
Janessa Segay
2:30.4h
Apr 19
Winslow Invitational
2.
12
Reshila Curley
2:39.93
Mar 9
Farmington Earlybird
3.
9
Markisha Johnnie
2:46.73
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
4.
10
Kaitlyn Bia
2:47.36
PR
Mar 23
84th NIKE Chandler Rotary Invitational
5.
10
Cheyenne Littleman
2:48.54
PR
Mar 23
84th NIKE Chandler Rotary Invitational
6.
9
Qiyanna Tsosie
2:53.60
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
7.
12
Kaden Tsosie
3:07.7h
PR
Apr 19
Winslow Invitational
8.
12
Deondra Ashley
3:12.64
Apr 24
3A North Track and Field Championships
9.
11
Alyssa Williams
3:15.44
PR
Mar 6
Mustang Early Bird Track & Field Invitational
1600 Meters
1.
11
Janessa Segay
5:22.80
PR
Mar 23
84th NIKE Chandler Rotary Invitational
2.
12
Reshila Curley
5:47.74
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
3.
9
Markisha Johnnie
6:14.04
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
4.
10
Cheyenne Littleman
6:17.70
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
5.
10
Kaitlyn Bia
6:19.60
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
6.
12
Kaden Tsosie
6:45.8h
PR
Apr 19
Winslow Invitational
7.
9
Qiyanna Tsosie
6:46.83
PR
Apr 12
Cougar Invite
8.
12
Deondra Ashley
7:01.4h
PR
Apr 19
Winslow Invitational
9.
11
Alyssa Williams
7:03.85
PR
Mar 6
Mustang Early Bird Track & Field Invitational
3200 Meters
1.
11
Janessa Segay
11:11.87
PR
May 11
AIA State Championships
2.
12
Reshila Curley
11:56.58
PR
Mar 23
84th NIKE Chandler Rotary Invitational
3.
10
Cheyenne Littleman
14:14.15
PR
Mar 6
Mustang Early Bird Track & Field Invitational
4.
10
Kaitlyn Bia
14:22.47
PR
Mar 23
84th NIKE Chandler Rotary Invitational
5.
9
Markisha Johnnie
14:30.56
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
6.
12
Deondra Ashley
15:24.32
Apr 24
3A North Track and Field Championships
7.
12
Kaden Tsosie
16:50.0h
PR
Mar 1
Round Valley Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
10
Kyonia Denetdeel
17.49
(-2.7)
PR
Apr 19
Winslow Invitational
2.
10
Da'Myah Carter
18.80
(-2.8)
PR
Apr 19
Winslow Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
10
Kyonia Denetdeel
54.94
PR
Apr 12
Cougar Invite
2.
10
Da'Myah Carter
55.02
PR
Apr 19
Winslow Invitational
4x100 Relay
1.
Samatha Roanhorse
Hannah Benally
Raidanna Sutton
Jaralena Robertson
1:02.40
Apr 24
3A North Track and Field Championships
4x400 Relay
1.
Raidanna Sutton
Cheyenne Littleman
Jaralena Robertson
Janessa Segay
4:40.77
Apr 24
3A North Track and Field Championships
2.
Jaralena Robertson
Raidanna Sutton
Janessa Segay
Markisha Johnnie
4:47.90
Apr 19
Winslow Invitational
3.
Jaralena Robertson
Raidanna Sutton
Samatha Roanhorse
Markisha Johnnie
4:52.17
Apr 5
Blue Ridge Invitational
4.
Janessa Segay
Kaitlyn Bia
Cheyenne Littleman
Reshila Curley
4:54.68
Mar 9
Farmington Earlybird
5.
Kaitlyn Bia
Raidanna Sutton
Cheyenne Littleman
Markisha Johnnie
4:59.16
Apr 12
Cougar Invite
4x800 Relay
1.
Reshila Curley
Kaitlyn Bia
Cheyenne Littleman
Janessa Segay
10:32.12
Apr 24
3A North Track and Field Championships
2.
Relay Team
10:49.42
Mar 23
84th NIKE Chandler Rotary Invitational
3.
Reshila Curley
Cheyenne Littleman
Kaitlyn Bia
Janessa Segay
10:49.69
May 4
AIA Division IV Championships
4.
Reshila Curley
Markisha Johnnie
Cheyenne Littleman
Janessa Segay
11:12.44
Mar 1
Round Valley Invitational
Shot Put - 4kg
1.
12
Shanelle Smiley
29' 3
PR
Apr 19
Winslow Invitational
2.
12
Shantelle Smiley
23' 7
PR
Apr 19
Winslow Invitational
3.
9
Raidanna Sutton
23' 0
PR
Apr 19
Winslow Invitational
Discus - 1kg
1.
9
Raidanna Sutton
89' 2
PR
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
2.
12
Shanelle Smiley
86' 3
PR
Apr 12
Cougar Invite
3.
12
Shantelle Smiley
67' 9
PR
Apr 24
3A North Track and Field Championships
4.
12
Char Yazzie
66' 6
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
5.
9
Carli Warren
60' 10
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
Javelin - 600g
1.
12
Shantelle Smiley
69' 9
PR
Apr 19
Winslow Invitational
2.
12
Char Yazzie
66' 5
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
3.
9
Raidanna Sutton
66' 3
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
4.
10
Kyonia Denetdeel
66' 1
PR
Mar 1
Round Valley Invitational
5.
12
Shanelle Smiley
54' 2
PR
Mar 23
84th NIKE Chandler Rotary Invitational
Long Jump
1.
10
Kyonia Denetdeel
12' 8
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
2.
11
Jaralena Robertson
11' 8.75
(.1)
Mar 30
Lake Powell Invitational HS Meet
3.
9
Carli Warren
11' 3
PR
Mar 9
Farmington Earlybird
*Recent improvement