Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2014
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Owen Kettler
11.93
PR
Mar 30
DCG HS Coed
2.
12
Ben Misterek
11.99
PR
Mar 30
DCG HS Coed
3.
12
Blake Roose
12.01
PR
Mar 30
DCG HS Coed
4.
10
Harry Tallman
12.12
PR
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
5.
11
Isaiah Loftis
12.27
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
6.
9
Hayes Lautenbach
12.28
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
7.
10
Ty VanVliet
13.30
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
8.
12
Isaac Treimer
17.69
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
200 Meters
1.
10
Harry Mullens
22.91
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
2.
10
Landen Pleima
23.59
(.0)
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
11
Colin Kerndt
23.59
PR
Mar 30
DCG HS Coed
4.
11
Bailey Shetterly
24.49
PR
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
5.
12
Carl Vanderhoff
24.52
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
12
Romon Hugan
24.52
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
7.
12
Cooper Lautenbach
24.63
PR
Mar 30
DCG HS Coed
8.
12
Blake Roose
25.17
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
9.
9
Aidan Kruempel
25.70
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
10.
10
Avery Hewitt
25.79
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
11.
9
Jesse Chapman
25.88
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
12.
9
Ethan Van Maanen
29.14
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
13.
12
Isaac Treimer
38.61
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
400 Meters
1.
10
Harry Mullens
49.78
PR
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
2.
11
Benjamin Thompson
54.23
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
3.
11
Colin Kerndt
54.34
Mar 30
DCG HS Coed
4.
12
Cooper Lautenbach
54.81
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
5.
12
Romon Hugan
54.91
Mar 30
DCG HS Coed
6.
12
Wyatt Van Dyke
55.27
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
7.
9
Jack Reed
56.18
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
8.
10
Michael Manning
56.20
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
9.
12
Stephen Gaul
57.03
PR
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
10.
9
Cruz Van Hauen
57.37
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
11.
9
Zane Redman
1:00.18
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
12.
9
Ethan Van Maanen
1:08.49
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
800 Meters
1.
10
Canaan Dunham
1:58.95
PR
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
2.
10
Mason Gaulke
1:59.02
PR
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
3.
12
Nathan Vander Waal
2:04.00
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
4.
12
Wyatt Van Dyke
2:05.08
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
5.
12
Atticus Vos
2:07.1h
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
6.
12
Stephen Gaul
2:11.87
PR
Mar 30
DCG HS Coed
7.
11
Mars Chapel
2:15.1h
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
8.
12
Eli Ebeling
2:15.50
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
9.
9
Jonah Ebersole
2:17.20
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
10.
10
Carson Altwine
2:20.03
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
11.
9
Cruz Van Hauen
2:20.52
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
12.
11
Grant Hartke
2:21.82
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
13.
9
Caiden Tuel
2:22.48
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
14.
12
Jack Conrad
2:22.83
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
15.
12
Brady Steenhoek
2:30.86
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
1600 Meters
1.
10
Canaan Dunham
4:14.32
PR
Apr 27
Drake Relays - HS
2.
12
Nathan Vander Waal
4:19.71
PR
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
3.
10
Mason Gaulke
4:38.01
PR
Jun 1
Belmont Mile
4.
11
Devon Browne
4:50.41
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
5.
12
Stephen Gaul
4:54.30
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
6.
11
Kaiden Browne
4:55.75
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
7.
12
Jake Huston
5:00.96
PR
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
8.
10
Noah Schuknecht
5:01.62
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
9.
9
Caiden Tuel
5:01.84
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
10.
10
Dane Paulsen
5:24.16
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
11.
10
Asher Schiebout
5:24.37
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
12.
10
Abner Erickson
5:30.48
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
13.
9
Caleb Punt
5:32.60
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
14.
10
Daniel Rozenboom
5:36.24
May 6
Pella Dutch Invitational
15.
9
Samuel Terlouw
5:37.02
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
16.
11
Noah Huffaker
5:44.70
May 6
Pella Dutch Invitational
17.
9
Jack Brown
6:28.54
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
3200 Meters
1.
10
Canaan Dunham
9:00.93
PR
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
2.
12
Nathan Vander Waal
9:40.94
PR
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
3.
11
Devon Browne
10:22.02
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
4.
10
Noah Schuknecht
10:31.47
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
5.
9
Jonah Ebersole
10:34.04
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
6.
11
Kaiden Browne
10:37.87
PR
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
7.
9
Caiden Tuel
10:52.18
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
8.
12
Jake Huston
10:58.53
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
9.
10
Daniel Rozenboom
11:26.00
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
110m Hurdles - 39"
1.
11
Levi Shetterly
15.80
(.0)
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
2.
12
Cor Huyser
15.92
(.0)
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
3.
12
Andrew Vanderhoff
15.97
PR
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
4.
9
Logan VanDenBroek
17.47
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
5.
9
Benjamin O'Halloran
17.64
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
6.
10
Nile Roe
19.76
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
400m Hurdles - 30"
1.
12
Cor Huyser
56.86
PR
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
2.
10
Rex Rhamy
58.27
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
3.
11
Benjamin Thompson
59.94
PR
Mar 30
DCG HS Coed
4.
9
Benjamin O'Halloran
1:02.12
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
5.
12
Andrew Vanderhoff
1:03.25
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
6.
9
Max Stelpflug
1:04.03
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
7.
11
Levi Shetterly
1:04.77
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
8.
9
Zane Redman
1:05.77
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
9.
9
Logan VanDenBroek
1:05.87
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
10.
10
Nile Roe
1:11.79
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
4x100 Relay
1.
Owen Kettler
Ben Misterek
Landen Pleima
Andrew Vanderhoff
45.37
May 9
3A State Qualifier - Saydel
2.
Relay Team
45.59
May 6
Pella Dutch Invitational
3.
Blake Roose
Ben Misterek
Landen Pleima
Owen Kettler
45.85
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
4.
Owen Kettler
Bailey Shetterly
Landen Pleima
Andrew Vanderhoff
46.47
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
5.
Blake Roose
Ben Misterek
Bailey Shetterly
Owen Kettler
46.60
Apr 4
SE Polk HS Boys
6.
Blake Roose
Ben Misterek
Andrew Vanderhoff
Owen Kettler
46.68
Mar 30
DCG HS Coed
7.
Carl Vanderhoff
Hayes Lautenbach
Harry Tallman
Caiden Johnson
47.39
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
8.
Trace Hopkins
Ty VanVliet
Harry Tallman
Hayes Lautenbach
48.38
Mar 28
Waukee HS Boys
9.
Mark Agbro
Ty VanVliet
Trace Hopkins
Blake DeHeus
49.99
Apr 4
SE Polk HS Boys
4x200 Relay -
1.
Colin Kerndt
Bailey Shetterly
Romon Hugan
Harry Mullens
1:32.51
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
2.
Relay Team
1:33.63
May 6
Pella Dutch Invitational
3.
Owen Kettler
Bailey Shetterly
Rex Rhamy
Harry Mullens
1:34.31
Mar 30
DCG HS Coed
4.
Landen Pleima
Andrew Vanderhoff
Romon Hugan
Caiden Johnson
1:34.68
May 9
3A State Qualifier - Saydel
5.
Colin Kerndt
Bailey Shetterly
Romon Hugan
Landen Pleima
1:35.66
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
6.
Owen Kettler
Romon Hugan
Colin Kerndt
Bailey Shetterly
1:35.73
Apr 4
SE Polk HS Boys
7.
Andrew Vanderhoff
Colin Kerndt
Cooper Lautenbach
Bailey Shetterly
1:36.50
Mar 28
Waukee HS Boys
8.
Hayes Lautenbach
Isaiah Loftis
Blake DeHeus
Caiden Johnson
1:40.35
Mar 28
Waukee HS Boys
9.
Benjamin O'Halloran
Isaiah Sharkey
Aidan Kruempel
Caiden Johnson
1:41.15
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
10.
Mark Agbro
Ty VanVliet
Trace Hopkins
Blake DeHeus
1:45.62
Apr 4
SE Polk HS Boys
4x400 Relay
1.
Cooper Lautenbach
Colin Kerndt
Bailey Shetterly
Harry Mullens
3:27.70
May 9
3A State Qualifier - Saydel
2.
Relay Team
3:31.49
May 6
Pella Dutch Invitational
3.
Colin Kerndt
Bailey Shetterly
Harry Mullens
Cooper Lautenbach
3:32.39
Mar 30
DCG HS Coed
4.
Cooper Lautenbach
Bailey Shetterly
Colin Kerndt
Harry Mullens
3:33.95
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
5.
Cooper Lautenbach
Harry Mullens
Romon Hugan
Colin Kerndt
3:39.06
Apr 4
SE Polk HS Boys
6.
Cooper Lautenbach
Romon Hugan
Rex Rhamy
Colin Kerndt
3:39.59
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
7.
Colin Kerndt
Cooper Lautenbach
Rex Rhamy
Romon Hugan
3:40.53
Mar 28
Waukee HS Boys
8.
Samuel Terlouw
Jack Conrad
Mars Chapel
Grant Hartke
3:56.31
Apr 4
SE Polk HS Boys
9.
Landen Pleima
Blake DeHeus
Zane Redman
Avery Hewitt
3:56.74
Mar 28
Waukee HS Boys
10.
Avery Hewitt
Ethan Van Maanen
Caleb Punt
Jack Brown
4:22.01
Apr 4
SE Polk HS Boys
4x800 Relay
1.
Nathan Vander Waal
Mason Gaulke
Atticus Vos
Canaan Dunham
8:04.13
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
2.
Mason Gaulke
Atticus Vos
Wyatt Van Dyke
Canaan Dunham
8:15.67
May 9
3A State Qualifier - Saydel
3.
Canaan Dunham
Wyatt Van Dyke
Mason Gaulke
Nathan Vander Waal
8:16.47
Mar 28
Waukee HS Boys
4.
Mason Gaulke
Wyatt Van Dyke
Stephen Gaul
Michael Manning
8:35.94
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
5.
Stephen Gaul
Mason Gaulke
Devon Browne
Wyatt Van Dyke
8:42.31
Apr 4
SE Polk HS Boys
6.
Relay Team
8:44.90
May 6
Pella Dutch Invitational
7.
Mason Gaulke
Devon Browne
Stephen Gaul
Wyatt Van Dyke
8:45.98
Mar 30
DCG HS Coed
8.
Stephen Gaul
Jonah Ebersole
Mason Gaulke
Wyatt Van Dyke
8:49.31
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
9.
Noah Schuknecht
Eli Ebeling
Caiden Tuel
Jack Conrad
9:08.11
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
10.
Jack Conrad
Carson Altwine
Eli Ebeling
Brady Steenhoek
9:26.06
Mar 28
Waukee HS Boys
11.
Mars Chapel
Jack Conrad
Brady Steenhoek
Eli Ebeling
9:54.95
Apr 4
SE Polk HS Boys
12.
Abner Erickson
Caleb Punt
Samuel Terlouw
Malachi Van Haaften
9:54.96
Apr 4
SE Polk HS Boys
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Blake Roose
Ben Misterek
Colin Kerndt
Harry Mullens
1:37.74
Mar 28
Waukee HS Boys
2.
Blake Roose
Ben Misterek
Romon Hugan
Harry Mullens
1:38.19
Mar 30
DCG HS Coed
3.
Blake Roose
Ben Misterek
Romon Hugan
Cooper Lautenbach
1:40.02
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
4.
Landen Pleima
Andrew Vanderhoff
Romon Hugan
Benjamin Thompson
1:40.99
May 9
3A State Qualifier - Saydel
5.
Andrew Vanderhoff
Landen Pleima
Colin Kerndt
Benjamin Thompson
1:41.28
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
6.
Blake Roose
Ben Misterek
Harry Mullens
Bailey Shetterly
1:41.80
Apr 4
SE Polk HS Boys
7.
Relay Team
1:41.91
May 6
Pella Dutch Invitational
8.
Harry Tallman
Hayes Lautenbach
Rex Rhamy
Cruz Van Hauen
1:44.95
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
9.
Trace Hopkins
Ty VanVliet
Blake DeHeus
Jesse Chapman
1:50.21
Apr 4
SE Polk HS Boys
10.
Trace Hopkins
Ty VanVliet
Harry Tallman
Michael Manning
1:52.41
Mar 28
Waukee HS Boys
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Colin Kerndt
Bailey Shetterly
Harry Mullens
Canaan Dunham
3:35.03
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
2.
Colin Kerndt
Bailey Shetterly
Cooper Lautenbach
Canaan Dunham
3:40.35
May 9
3A State Qualifier - Saydel
3.
Relay Team
3:48.71
May 6
Pella Dutch Invitational
4.
Landen Pleima
Harry Mullens
Romon Hugan
Stephen Gaul
3:49.53
Mar 28
Waukee HS Boys
5.
Rex Rhamy
Landen Pleima
Benjamin Thompson
Kaiden Browne
4:01.26
Mar 30
DCG HS Coed
6.
Carl Vanderhoff
Isaiah Sharkey
Cooper Lautenbach
Devon Browne
4:03.39
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
7.
Aidan Kruempel
Cooper Lautenbach
Cruz Van Hauen
Dane Paulsen
4:06.66
Mar 28
Waukee HS Boys
8.
Carl Vanderhoff
Ben Misterek
Rex Rhamy
Kaiden Browne
4:06.90
Apr 4
SE Polk HS Boys
9.
9
Hayes Lautenbach
Aidan Kruempel
Logan VanDenBroek
Cruz Van Hauen
4:07.42
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
10.
Mark Agbro
Blake DeHeus
Zane Redman
Grant Hartke
4:16.54
Apr 4
SE Polk HS Boys
11.
Trace Hopkins
Avery Hewitt
Ethan Van Maanen
Jack Brown
4:35.70
Apr 4
SE Polk HS Boys
4x110 Shuttle Hurdles - 36"
1.
Cor Huyser
Andrew Vanderhoff
Logan VanDenBroek
Levi Shetterly
1:02.02
May 9
3A State Qualifier - Saydel
2.
Andrew Vanderhoff
Levi Shetterly
Logan VanDenBroek
Cor Huyser
1:02.35
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
3.
Cor Huyser
Logan VanDenBroek
Andrew Vanderhoff
Levi Shetterly
1:02.87
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
4.
-
Andrew Vanderhoff
Levi Shetterly
Rex Rhamy
Cor Huyser
1:04.06
Mar 28
Waukee HS Boys
5.
Andrew Vanderhoff
Cor Huyser
Logan VanDenBroek
Levi Shetterly
1:04.25
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
6.
Andrew Vanderhoff
Levi Shetterly
Benjamin O'Halloran
Cor Huyser
1:06.53
Mar 30
DCG HS Coed
7.
Relay Team
1:07.64
May 6
Pella Dutch Invitational
8.
Caiden Johnson
Benjamin Thompson
Rex Rhamy
Benjamin O'Halloran
1:07.95
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
9.
Max Stelpflug
Benjamin Thompson
Caiden Johnson
Logan VanDenBroek
1:11.31
Mar 28
Waukee HS Boys
10.
Rex Rhamy
Jesse Chapman
Zane Redman
Nile Roe
1:15.68
Apr 4
SE Polk HS Boys
Shot Put - 12lb
1.
12
Hanson King
59' 11.75
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
2.
12
Donovan Helle
47' 6
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
3.
10
Palmer Hemming
45' 0.25
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
4.
10
Samuel Carlson
44' 1.5
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
5.
10
Benjamin Dothager
42' 7.75
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
6.
10
Austin Schulte
42' 0.75
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
7.
9
Reagan Anderson
40' 6
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
8.
11
Malachi Loftis
37' 1.75
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
9.
11
Jackson Menke
33' 5.75
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
10.
11
Clayton Carter
30' 5.25
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
11.
9
Killian Huff
30' 4.25
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
12.
9
Gable German
28' 5
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
Discus - 1.6kg
1.
12
Hanson King
186' 7
PR
Apr 27
Drake Relays - HS
2.
11
Garrett O'Halloran
151' 0
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
3.
9
Reagan Anderson
143' 6
PR
Mar 30
DCG HS Coed
4.
10
Jonathan Panknen
125' 6
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
5.
11
Grant Hartke
123' 1
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
6.
12
Donovan Helle
105' 3
Mar 28
Waukee HS Boys
7.
9
Devanshu Dholakia
98' 11
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
8.
11
Jackson Menke
88' 0
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
9.
11
Clayton Carter
66' 8
PR
Apr 4
SE Polk HS Boys
High Jump
1.
9
Logan VanDenBroek
5' 10
PR
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
2.
9
Jack Reed
5' 8
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
3.
9
Aidan Kruempel
5' 4
PR
Mar 28
Waukee HS Boys
4.
11
Drew Fuller
5' 2
May 6
Pella Dutch Invitational
Long Jump
1.
11
Bailey Shetterly
21' 6
PR
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
2.
9
Owen Kettler
21' 0.5
(.0)
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
3.
11
Isaiah Sharkey
19' 3
(.0)
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
4.
10
Trace Hopkins
17' 7.25
(.0)
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
5.
9
Aidan Kruempel
17' 3.5
PR
Apr 18
Waukee HS Boys Relays
Womens
100 Meters
1.
10
Kamryn Long
13.10
(.0)
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
9
Kamry Trine
13.10
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
3.
10
Abigail Melvin
13.89
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
4.
9
Avery Parks
13.91
(.0)
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
5.
9
Anaja Garner
13.94
PR
Apr 18
Newton HS Coed
6.
10
Morgan McAninch
14.53
PR
Mar 30
DCG HS Coed
7.
10
Leah Boualavong
14.82
PR
Mar 30
DCG HS Coed
11
Madison DeBruin
14.82
PR
Mar 30
DCG HS Coed
9.
10
Cameron Knouse
16.14
May 6
Pella Dutch Invitational
200 Meters
1.
11
Mara Schiebout
26.28
(.0)
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
2.
9
Kamry Trine
27.09
(.0)
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
3.
10
Kamryn Long
28.33
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
4.
9
Bray-Lynne VanZante
29.31
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
5.
11
Chloe Punt
29.35
PR
Mar 30
DCG HS Coed
6.
9
Avery Schroder
29.42
PR
Apr 18
Newton HS Coed
7.
9
Kyla Barnes
29.87
(-5.5)
PR
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
8.
9
Anaja Garner
30.18
PR
Apr 18
Newton HS Coed
400 Meters
1.
10
Lizzie Neumann
1:00.02
PR
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
2.
12
Macy Schroeder
1:01.58
PR
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
3.
9
Kyla Barnes
1:04.27
PR
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
4.
11
Chloe Punt
1:06.00
PR
Apr 18
Newton HS Coed
800 Meters
1.
11
Raegan Snieder
2:22.60
PR
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
2.
9
Ruth Dunham
2:27.56
PR
Apr 18
Newton HS Coed
3.
10
Lizzie Neumann
2:29.38
PR
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
4.
12
Macy Schroeder
2:31.12
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
5.
9
Elsie Brenneman
2:39.34
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
6.
12
Tess Paulsen
2:40.83
PR
Mar 30
DCG HS Coed
7.
10
Rebekah Wittenberg
2:47.35
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
1500 Meters
1.
10
Marissa Ferebee
4:31.48
PR
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
2.
9
Ruth Dunham
4:55.88
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
3.
11
Raegan Snieder
4:56.60
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
4.
12
Autumn Blink
5:21.60
PR
Apr 18
Newton HS Coed
5.
12
Tess Paulsen
5:35.46
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
6.
10
Rebekah Wittenberg
5:46.32
PR
Mar 30
DCG HS Coed
1600 Meters
1.
10
Marissa Ferebee
4:57.67
PR
Jun 1
Belmont Mile
2.
9
Ruth Dunham
5:36.44
PR
Jun 1
Belmont Mile
3000 Meters
1.
10
Marissa Ferebee
9:42.89
PR
Apr 27
Drake Relays - HS
2.
9
Ruth Dunham
10:40.62
PR
Apr 18
Newton HS Coed
3.
12
Tess Paulsen
12:10.85
Mar 30
DCG HS Coed
4.
10
Rebekah Wittenberg
12:56.85
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
9
Emmilyn Riddick
17.43
(.0)
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
2.
10
Abbie Brand
18.96
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
3.
12
Kaylee Dingeman
19.16
PR
Apr 18
Newton HS Coed
400m Hurdles - 30"
1.
10
Cora Ebelsheiser
1:15.19
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
2.
10
Emerson Wogen
1:16.10
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
51.89
May 6
Pella Dutch Invitational
2.
Abigail Melvin
Bray-Lynne VanZante
Avery Parks
Mara Schiebout
52.14
Apr 27
Drake Relays - HS
3.
Abigail Melvin
Bray-Lynne VanZante
Avery Parks
Kamry Trine
52.51
Mar 30
DCG HS Coed
4.
Abigail Melvin
Emmilyn Riddick
Avery Parks
Kamryn Long
52.67
May 9
3A State Qualifier - Saydel
5.
Abigail Melvin
Emmilyn Riddick
Kamry Trine
Kamryn Long
52.83
Apr 18
Newton HS Coed
4x200 Relay -
1.
Abigail Melvin
Kyla Barnes
Kamry Trine
Mara Schiebout
1:47.43
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
2.
Relay Team
1:49.16
May 6
Pella Dutch Invitational
3.
Abigail Melvin
Mara Schiebout
Bray-Lynne VanZante
Kamry Trine
1:51.52
Mar 30
DCG HS Coed
4.
Abigail Melvin
Mara Schiebout
Avery Parks
Kamry Trine
1:51.67
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
5.
Abigail Melvin
Kamryn Long
Kamry Trine
Mara Schiebout
1:52.61
Apr 18
Newton HS Coed
4x400 Relay
1.
Mara Schiebout
Kyla Barnes
Lizzie Neumann
Macy Schroeder
4:01.98
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
2.
Mara Schiebout
Lizzie Neumann
Chloe Punt
Macy Schroeder
4:12.28
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
3.
Relay Team
4:15.19
May 6
Pella Dutch Invitational
4.
Kyla Barnes
Lizzie Neumann
Macy Schroeder
Jacie Trine
4:15.59
Mar 30
DCG HS Coed
4x800 Relay
1.
Macy Schroeder
Lizzie Neumann
Raegan Snieder
Marissa Ferebee
9:31.84
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
2.
Lizzie Neumann
Raegan Snieder
Abigail Teagarden
Macy Schroeder
10:11.99
Mar 30
DCG HS Coed
3.
Relay Team
10:19.19
May 6
Pella Dutch Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Abigail Melvin
Kamry Trine
Kamryn Long
Kyla Barnes
1:54.02
May 9
3A State Qualifier - Saydel
2.
Abigail Melvin
Bray-Lynne VanZante
Mara Schiebout
Chloe Punt
1:54.97
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
3.
Abigail Melvin
Bray-Lynne VanZante
Kamry Trine
Jacie Trine
1:56.23
Mar 30
DCG HS Coed
4.
Relay Team
2:00.52
May 6
Pella Dutch Invitational
5.
Abigail Melvin
Bray-Lynne VanZante
Abigail Teagarden
Chloe Punt
2:01.13
Apr 18
Newton HS Coed
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Mara Schiebout
Kamry Trine
Macy Schroeder
Marissa Ferebee
4:14.15
May 18
Iowa HS Track & Field Championships
2.
Mara Schiebout
Kamry Trine
Chloe Punt
Marissa Ferebee
4:18.25
May 9
3A State Qualifier - Saydel
3.
Abigail Melvin
Avery Schroder
Abigail Teagarden
Raegan Snieder
4:29.51
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
4.
Relay Team
4:30.65
May 6
Pella Dutch Invitational
5.
Avery Parks
Bray-Lynne VanZante
Kyla Barnes
Abigail Teagarden
4:38.31
Apr 18
Newton HS Coed
6.
Mara Schiebout
Avery Parks
Emerson Wogen
Autumn Blink
4:41.44
Mar 30
DCG HS Coed
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Kaylee Dingeman
Emmilyn Riddick
Cora Ebelsheiser
Emerson Wogen
1:16.00
May 9
3A State Qualifier - Saydel
2.
Relay Team
1:16.53
May 6
Pella Dutch Invitational
3.
Kaylee Dingeman
Emmilyn Riddick
Cora Ebelsheiser
Abbie Brand
1:16.72
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
Shot Put - 4kg
1.
10
Katie Scheckel
37' 5
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
2.
11
Maggie Thompson
34' 1
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
3.
11
Ellie Schmitz
31' 8.25
PR
Mar 30
DCG HS Coed
4.
11
Katelyn Meyer
31' 6.5
Mar 30
DCG HS Coed
5.
10
Olivia Cutler
28' 5
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
6.
10
Candace Thompson
28' 2
Apr 22
PCM HS Girls Invite
7.
9
Cameron Smith
26' 4
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
8.
9
Sibley Rhoten
23' 10.75
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
9.
9
Aspen Kramer
23' 9.5
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
10.
9
Avry Hackett
22' 2
PR
Apr 22
PCM HS Girls Invite
11.
9
Carlee Fischer
21' 2
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
Discus - 1kg
1.
11
Maggie Thompson
100' 10
PR
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
2.
9
Ireland Bishop
97' 0
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
3.
10
Olivia Cutler
96' 10
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
4.
10
Hope Faber
94' 8
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
5.
11
Ellie Schmitz
92' 9
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
6.
12
Blair Walz
83' 11
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
7.
10
Joeley Helle
80' 5
Mar 30
DCG HS Coed
8.
9
Aspen Kramer
78' 10
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
9.
11
Lyndi Schulte
76' 1
PR
Apr 22
PCM HS Girls Invite
10.
9
Carlee Fischer
72' 8
PR
Apr 22
PCM HS Girls Invite
9
Cameron Smith
72' 8
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
12.
9
Sibley Rhoten
51' 4
PR
May 6
Pella Dutch Invitational
High Jump
1.
11
Lyndi Schulte
4' 6
PR
May 9
3A State Qualifier - Saydel
Long Jump
1.
9
Avery Schroder
14' 11.5
PR
Apr 18
Newton HS Coed
2.
9
Avery Parks
14' 11
PR
Apr 13
Jim Duncan HS Invitational
*Recent improvement